Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

snoopy
23. nov 2007

čavte kočky pripájam sa do tejto témy...pre týždňom na Dr. vypísala na PN, CS bolo 3...celá zúfalá som preplakala cestu od Dr. domov, pretože som už na jednej PN bola...od 7tt do 18tt, kôli hematómu, zvracaniua hrozbe potratu....dnes ma však Dr potešila, do knižky zapísala CS 2, povedala, že sa to zlepšuje, že mám naďalej brať magnézium 2xdenne a nemám behať, veľa chodiť po schodoch, vláčiť tašky a mám sa šetriť....vypísala ma späť do práce...takže sa teším ako malé decko a dúfam, že už ma žiadne komplikácie nepostretnú.

Všetkým Vám prajem veľa sily na PN-kach 😉

elia
23. nov 2007

Snoopy tak to si ma velmi potesila, ja som od stredy bola uplne v depkach, lebo som si myslela ze ked uz zacnu nejake trestne body za krcek, tak sa to uz bude len zhorsovat, maximalne sa to moze udrzat ak sa zachova kludovy rezim. Doktorka ma uz od 14. tyzdna stale stresuje - raz je krcek trochu makky, inokedy trochu posunuty dopredu... Uz mam pocit ze mi to normalne vsugerovalaa, ze som sa zacala otvarat uz z tych stresov napriek tomu ze uz 1O tyzdnov vacsinou lezim. Fakt si ma velmi potesila 🙂

martina46
23. nov 2007

Je to veľmi individuálne, každý prípad je iný, každý lekár má iný postoj, niektorí sú opatrnejší, iný menej. Ja som bola tiež na PN. A psychika robí naozaj veľa, včera na kontrole ma doktor potešil, že super, že som vydržala doteraz a že ešte aspoň týždeň, potom to už nepokladajú za predčasný pôrod. Ja by som ale ešte rada aspoň 2 týždne. Zajtra začínam 37tt 🙂

elia
23. nov 2007

Martina a ako dlho si bola PN? Cely cas si len lezala? Lebo mne uz z toho lezania fakt zasibava, jedine idem na WC alebo v mikrovlnke si prihriat jedlo, inak stale lezim a lezim.

martina46
24. nov 2007

Bola som zhruba od 31tt. Vtedy mi asi lekárka zistila, že mám krčok skrátený na 2cm. Neležala som stále, snažila som sa, ale nešlo mi to nejako ☹
Okrem ležania som pololežala alebo polosedela, neviem ako to nazvať. Tiež som mala z toho nervy. Skús oddychovať, čo to dá, pre istotu. Ale tiež som občas niečo urobila, umyla som aspoň riad, vyvesila mokré prádlo a tak. Manžel rád a dobre varí, tak to bolo na ňom.
A naozaj rozmýšľam, či nie je lepšie občas niečo urobiť, ako sa stresovať, z čoho sa stav snáď ešte viac zhorší ako z trošku máličko aktivity 🙂
Stres je sviňa...

dorotelka
24. nov 2007

Kočky, keď čo i len začujem "skracovanie krčka maternice", ostáva mi zle. Pri prvom tehotenstve som si odležala v nemocnici od 27. tt do 35. tt a to ma pustili domov len preto že išli Vianoce. Bolo to hrozné. Pritom som 27.tt bola otvorená len na špic prsta a aj tak ma hospitalizovali. Bola som v piatom ročníku a na priepustky chodila na skúšky 🙂. No bolo to pestré. Len sa šetrite a pokiaľ sa dá, spávajte šikmo - dole hlavou, aby Vám bábo tlačilo čo najmenej na krčok. Adamko sa narodil presne na termín, posledný mesiac som sa už ani nešetrila. Vyplýva mi z toho, že bábätko najlepšie vie kedy sa vypýtať na svet 😀

martina46
24. nov 2007

Hlavne si myslim, ze lekari by mali co najviac povzbudzovat (nemyslim davat falosne informacie), je to velmi o psychike...
ked mi lekar povedal na poslednej poradni, ze sa tesi, ze to vydrzalo az doteraz a ze este aby som aspon tyzden vydrzala, hned mi bolo lahsie 🙂 dokonca mi ovela menej tvrdne brucho!!!! 😲

elia
24. nov 2007

S tou psychikou to bude urcite pravda. No dufam ze to 2v1 vydrzime co najdlhsie. Musim manzela vyslat do kniznice lebo uz nemam co citat, chudak - je toho teraz nanho vela, cez den je v robote, a vecer vari, perie, zehli, umyva riad... Keby sme sa tak mohli striedat 😖

elis.1
25. nov 2007

🙂 ahojky babulky, těhulky, a maminky 😀 mám dotaz, na předposlední kontrole mám v průkazce napsáno čípek na dvojce, a na poslední kontrole - minulý týden mi řekl dr že je hrdlo plně uzavřené a zapsal do tabulky zas mezi 0-1, je možný že se to zase zavřelo, to by mělo narůstat ty čísla vzestupně ne? jestli s tím máte některá zkušenost, budu ráda za info, díky moc a všem držím palečky
děloha byla na kontrole v říjnu 16, teď v listopadu 26, ale sestra říkala, že to je super, tak nevím 😕 😅

elia
25. nov 2007

Aj Snoopy tu pisala ze sa jej trestne body za krcek znizili. Mna tiez doktorka striedavo uz od 14. tyzdna stresuje - najprv bol krcek makky, na dalsej kontrole bolo vsetko OK, neskor sa krcek posuval zozadu smerom dopredu, na dalsej kontrole bolo zase vsetko OK... Kedze aj pravidla prirodzeneho planovania rodicovstva hovoria ze krcek je cez plodne dni makky a pootvoreny a cez neplodne tuhy a uzatvoreny. Ale tiez tieto pravidla zdoraznuju ze krcek sa ma kontrolovat najskor 2 hodiny po velkej potrebe, lebo tym tlacenim je tesne po stolici trosku pootvoreny aj cez neplodne dni. A presne tak mi to aj vychadzalo - pokial som rano pred poradnou mala stolicu, tak sa Dr. vzdy nieco nezdalo s krckom. Pokial som rano nesla na stolicu, tak bolo vsetko OK.
No ale teraz tento tyzden ked som bola v poradni, tak som rano narokom nesla na stolicu - aj ked uz v cakarni u Dr. som citila tlaky... A zrejme ani to nebolo dobre, lebo potom sa Dr. zdalo ze mam tvrde brusko (ale to bolo zrejme z toho ako velmi sa mi chcelo 😒 ) a trosku pootvorena vonkajsia branka. Tak neviem. Ale to je len moja teoria.

elis.1
25. nov 2007

🙂 elia děkuju, pročetla jsem tvůj příspěvek, děkuju za tvojí teorii 🙂, a celou vaší diskusi, jinak břicho mám ale tvrdé skoro pořád, prý to u dvojčat bývá tak nevím 😕

tonita
28. nov 2007

Ahojte maminky a buduce maminky. Chcela by som sa spytat na Vas nazor, ci je dobre sa ist poprechadzat ale len tak kratucko ked pred tyzdnom som bola u svojej gynekologicky a ona mi povedala, ze mam lezat lebo mi zacina makknut krcek.Inac som v 28 tt. Ale v tehotenskej knižke mam CS 0 tak ja teraz neviem.Poctivo uz tyzden lezim doma ale som piatacka na VS a potrebujem ist este raz do skoly.

katulka1
29. nov 2007

Ahoj Tonita, neboj určite môžeš ísť do školy, ja mám tiež zmäknutý krčok, CS2 a chodím do obchodu a upratujem doma, mne povedal gynekológ kľudový režim, ale nekázal mi iba ležať, skôr to myslel viac oddychovať a prestať cvičiť. drž sa. 🙂

tonita
29. nov 2007

Vdaka katulka1 za povzbudenie.Ja som bola z toho taka nestastna. ☹

katulka1
29. nov 2007

Tonita, dnes som bola v poradni mam krčok 30 mm, ako pred dvoma týzdňami, a stále dosť zmäknutý. CS 2. Pýtala som sa konkrétne na kľudový režim, či mám ležať a povedal, že normálne bežné aktivity môžem. 😎

tonita
29. nov 2007

Katulka1 tak ja teraz neviem....Mne doktorka povedala, ze mam lezat, ziadne prechadzky a o 2 tyzdne sa jej mam ukazat.Neoporucila mi ani cestovat.Ale ked nad tam tak uvazujem, ze mam CS O...No mysli si teraz co chces clovece.Ti dr. niekedy by sa mohli zhodnut 🙂 A fungujes normalne?Ci len lezis?

katulka1
30. nov 2007

Fungujem úplne normálne, ale nič netreba preháňať.
🙂

zabka1003
30. nov 2007

Ahojte baby, ja som v 35 tt, a dnes mi nameral krčok 25 mm. Je to veľmi skrátené? A tiež ho mám mäkký, neviem či je to ok, na môj týždeň tehotenstva 😕

eva4444
30. nov 2007

baby nebojte, ja som mala od 30tt 17mm a rodila som 40+4 😉 (kvoly infekcii som zacala krvacat a skratil sa sviniar 😠 )
nebojte urcite donosite deticky do stastneho konca 😉

lenusa
30. nov 2007

Ahojky Eli 🙂 , neboj v tomto tt je to normáln, že ho máš takejto dlžky a že je mäkký už má na to právo, ja ho mám od 22tt 2,5 a teraz už mám 1,5 takže neboj všetko je ok 🙂

zabka1003
30. nov 2007

Ďakujem babulky, aspoň 38 tt nech mi tu svieti a budem spokojná...
Lenuška a ty si bojovníčka o tom niet pochýb.. 😉

elize
2. dec 2007

držím palce, aby ste to dotiahli aspoň do 38tt. Naše mimi nechcelo už čakať a aj napriek tomu, že som mala zašitý krčok maternice od 17tt sa vypýtalo na svet už v 32tt. Ale je to veľký bojovník a nemá žiadne zdravotné problémy (zatiaľ). Už pekne priberá a o pár týždňov ho snáď budeme mať doma.
Len ležte a nič nerobte. Naozaj to za to nestojí. Ten strach a bezmocnosť o drobca je strašná. Celý deň myslím len na to, ako sa má, či sa mu nepohoršilo, čo teraz robí. Chodím za ním každý deň, ale chcem ho mať už doma, pri sebe 😢

zabka1003
2. dec 2007

Elize držíme palceky veľmi, aby malý bojoval a aby za pár mesiacov ani nebolo poznať že sa narodil predčasne..neboj ešte predbehne ostatné bábätká..bojujte 😉

anamor
22. feb 2008

ahojte kočky, po pár mesiacoch obnovujem zasa témičku.
Tiež sa mi otvára krčok, neviem, aký je dlhý, ani nič podobné, zistili mi to v 26tt, CS mam 2-3, pričom je v správe dopísané hraničné, takže som PN, berim magne B6 a guajacuran. Mam kludovy rezim, ale povolene aj vychadzky. Snazim sa oddychovat, ale o ziadnom vykladani noch mi nikto nic nevravel, ale vykladam, ale nie stale, v noci spim normalne napprikilad.

Mam otazocku: kolke z vas kvoli skrateneme krcku porodili naozaj predcasne? ako nas lekari strasia....

jankapo
22. feb 2008

Anamor, no skoda ze nevies viac o svojom krcku...vies ono, ja s tym mam uz dlho problem, od 19tt mam CS 3, to bolo dost zleeeeeeeeeee.... 😖 .A zaciname 30tt....este mame dlhu cestu pred sebou, ale zatial sa ziaden lekar k nasej buducnosti nevyjadril... ☹ asi ziadne statistiky, kazdy sa akoby bal prognoz. Jedine co mi vtedy lekarka povedala, ze uz mala take pripady a dotiahli to do terminu...Ale kolko tych pripadov bolo? Kolko to nedotiahlo, to ti nikto nepovie asi... 🤐
Ja ak to otiahnem, urcite napisem sem ako priklad...inak momentalne je medzi rizikovkami elia, kto mala problem od 14tt a uz je v 38tt.... 🙂 a etse zvedava, tiez dlho problemy a uz je v 36tt.... 🙂
Nadej umiera posledna.
Inak- obe z nich, aj ja, dodorzujeme dost prisny kludovy rezim....lezanie, nohy hore, ziadne vychadzky...

anamor
22. feb 2008

janka a ty sa aj otvaras?

jankapo
22. feb 2008

No naposledy, t.j pred dvoma tyzdnami som bola zatvorena....na kontrolu idem buduci tyzden. Ale je kratulinky, len 1,5 cm a polotuhy vraj. Tento stav sa nezmenil uz tych 10tyzdnov, ale zas, moze sa to zmenit aj za par dni predpokladam.
Zas poznam baby, ktore predcasne porodili s CS 0, proste odtiekla voda a bolo... 😒 Na ceskych strankach sa pise ze stav krcka este nic nehovori o hrozbe predcasneho porodu...ale to radsej ani necitam, to ma frustruje, lebo ja radsj nic nebudem riskovat a budem pekne lezat tak dlho ako mozem, aj ked ti poviem, ide mi to usami.... 😝

anamor
22. feb 2008

mne totiz lekar v rizikovej poradni povedal, ze zatial mi nic nehrozi, ak budem v klude a pokoji, ale o ziadnom prisnom rezime rec nebola, skor slo o to neist uz do prace a byt doma na PNke.
Neboj jani dotiahneme to dufam, daleko, ty uz si 30tt ani sa nenazdas a bude 38tt 😉

cemi
22. feb 2008

ahojte,
mne tvrdlo brucho od 2Ott. tym sa mi skratil aj krcok. odvtedy som lezala a ked som isla v 30 tt na kontrolu, mala som ho dokonca dlhsi. ale pekne som vydrzali do 38 tt. uplne si viem predstavit ako sa citite, bola som zavreta na 4.poschodi bez vytahu, takze vychadzky nehrozili. drzim vam palce, hlavne je byt v pohode 🙂

mirka8429
22. feb 2008

anamor...aj ja som otvorena...najprv sa mi krcek len skracoval od 23tt a teraz som ho mala uz skoro len 1 cm...teraz je 1,5 cm teda pokial sa to nezhorsilo...bola som aj v nemocnici a lekar nariadil kludovy rezim....a pod nohy si davam vankuse..ale tiez spim normalne...no vela nechodim ale niekedy sa to neda lebo uz ma boli kostrc🙂))))))))))))) môj lekar mi povedal ze sa to nezlepsi ale nesmie sa to zhorsit....tak ja uz neviem...lebo ja som si myslela ze kludom a lezanim sa to môze naspät zatvorit...teraz v sobotu mi konci 32tt...tak ja tiez dufam ze vydrzime aspon do toho 38tt🙂)))))))))))))))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre