Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

lutsine
14. jún 2010

Pekne ranko,
ja mam uz za sebou aj poradnu, vysledok je branka pootvorena.cize sa otvarame, mame nariadene nicnerobenie a magnezko 3xdenne po dobu dvoch tyzdnov,aby sme boli aspon v 37 tt.Oddnes som oficialne na MD,dufam,ze si ju stihnem este uzit.......pytala som sa dokiho v akom tt som,tak vravel,ze od zajtra som v 35 tt.

roo
14. jún 2010

Baby, a co je (ne)vhodne pri skracovani krcka? Myslim statie, sedenie, cupenie, mozem lezat na boku, ak sa mi uz neda na chrbte?

malemimi
14. jún 2010

@roo hmm myslíš že to to môže spôsobiť??? to aby som sa bála si aj kýchnuť... 😒 😖
hmm no je to zvláštne ...
držím Vám palčeky nech sa to nezhoršuje 🙂 😀 a nech to zvládnete 🙂

roo
14. jún 2010

@malemimi - to urcite nie 😀
Vies, ako sa hovori, topiaci sa aj slamky chyta. Myslela som, ze ak som si to skratenie krcka "vykaslala", tak po skludneni choroby, by sa aj ten krcok mohol skludnit 😅 To by bolo fajn, nie?
Ale fakt neviem a nikto mi neodpovedal.
Vies, ja som pri predoslych tehu ziadne problemy nemala, a to som pri tom druhom aj na bicykli lietala, na stavbu vyvarala, v zahradke kopala...

bobacik_29
15. jún 2010

Tak babenky nezavidim vam tieto stresy ja som ich prezila pri troch tehu a ani raz som neporodila predcasne pri poslednej bambule som vobec tak poctivo nelezala .....moja kamoska bola tiez rizikovka pri prvom dietati teraz je znova tehu za mesiac rodi ale zmenila doktora pretoze sa prestahovala do L.M. a verili by ste ze ju za cele tehotenstvo ani raz nevysetrili zospodu a ani sonom jej krcok nemerali nemala ziadny stres a vsetko ok tak vazne neviem co je lepsie podla mna ak sa ma porod spustit skor tak sa to stane nech uz je krcok akokolvek velky lebo niekto ho ma od pociatku iba 2,5 cm a nie az 3 cm

roo
16. jún 2010

bobacik_29 - presne toto mi vcera napadlo, ked sme sa rozpravali so svagrinou - tiez ju lekar vysetril zospodu len raz na uplne prvej prehliadke, ked sa zistovalo tehu. Ani sono krcka, nic. Ja sa uz fakt nejdem stresovat.

Ja mam skusenost podobnu ale kvoli inemu problemu. Prve dietatko sa narodilo s 2780 g - cele tehu v pohode, ziadne nervaky, lekara neznepokojilo nic. Potom som zmenila lekara, prislo druhe tehu, vsetko dobre az do nejakeho 32 tyzdna, ked zistil, ze babo je mensie nez by malo byt. Tak sa zacalo pozorovanie, premeriavanie, az sa raz ukazal aj hranicny prietok a uz som bola v nemocke na infuzkach. Nastastie len necely tyzden. Ked ma pustili a ukazala som sa znovu na poradni, lekar len krutil hlavou, ze ma pustili. Jasne, ze babo bolo stale mensie, ale rastlo si svojim tempom, nechradlo. Narodilo sa potom spontanne v 37. tyzdni s 2350 g. Ale zdravucke jak buk 😀 V nemocke pri tej hospitalizacii som mala napisane v karte, ze aj prve dieta bolo mensie a jeden lekar skonstatoval - a vtedy to niekto neriesil a nestresoval, pravda... ALe je fakt, ze pokym pri prvom tehu mi posledny mesiac bolo skvele, pri tom druhom som aj vplyvom toho podvedomeho strachu sa necitila dobre.

Idem v piatok na kontrolu 😉

malemimi
16. jún 2010

@roo hihi hej hej no sranda že každe tohotenstvo je ine 🙂

roo
16. jún 2010

Baby, mna picne, mam podozrenie, ze starsia dcerka ma piatu chorobu... Podla mna jej tvaricka vyzera na 100% na tuto chorobu. Uz som sa aj vyrevala, lebo je toho na mna uz vela, teraz sa mozem len modlit a verit, ze som to nechytila aj ja a ze to nepreslo na mimi v brusku.
A volala mi sestricka od Dr., ze mam v kultivacii streptokoka, moj lekar toto chce vzdy liecit este pred porodom, tak asi dostanem aj ATB.

bobacik_29
16. jún 2010

@roo to co je za choroba???Streptokok je lepsie vyliecit pre porodom vedla mna lezala babenka po porode ktorej dali neskoro infuzku a nakazilo sa jej male tak do neho hned museli pchat antibiotika a bola tam az dva tyzdne....a ta vaha nema chybu robia poplach ved dieta aj tak pribere iba tolko kolko potrebuje v brusku zbytocne strasenie matiek pre nic

roo
16. jún 2010

@bobacik_29 - piata detska choroba je pre dieta aj pre dospeleho uplne neskodna a vylieci sa lahko, sposobuje ju parvovirus. Ale je vazna, ak sa nou nakazi plod v brusku. Nastastie to nebyva casto. Zajtra beriem malu ku pediatricke, nech sa na nu pozrie, mozno je to predsa len nejaka alergicka reakcia. Velmi v to dufam. A samozrejme, oznamim to aj gyndosovi. Ale nechcem tu matat s takou temou, nakoniec aj tak je to "off topic", tak aby ma niekto nezmazol.
O streptokokovi som citala, toho sa nebojim, mozno nakoniec on je na vine skracovaniu krcka. V jednom clanku som citala, ze ak su zmeny na krcku, ma sa preliecit aj streptokok, ktory zene neposobi problemy.
Same mozno, mozno, mozno... ach jaj 😖

nibiru
20. jún 2010

ahojte chcela by som sa spytat v stredu som bola na poradni doktor vysetril zospodu a vravel ze krcok mam makky ale zatvoreny nasledne som bola odoslana do nemocnice s podozrenim na preklapsiu no nastastie sa nepotvrdila mam zvyseny tlak a opuchy ruk a noh dostala som dopegyt 2x1a fraxiparin inekcie tiez mi robili monitor a ultrazvuk podla ultrazvuku mam krcok 2cm som v 34tt je ok v poriadku?od toho doktora v nemocnoici som sa moc nedozvedela bol taky skupi na slovo aspon ze doktorka na ultrazvuku ma upokojila ze babo je ok.

janka1224
20. jún 2010

@nibiru
Ahoj, ja som mala tiež skrátený krčok od 34 týždňa, dostala som tabletky plegomazin, mne lekárka nariadila kľud a oddych. Nakoniec som vydržala do 40 týždňa a to mi pôrod museli vyvolávať ! Takže hlavne kľud a veľa oddychuj, riadne sa šetri. My už máme 2,5 mesačnú Anetku a poviem ti je toho dosť. Ešte som ani nečítala noviny a o telke ani nehovorím.
🙂 Držím palce

nibiru
20. jún 2010

@janka1224 dakujem no mne mi ani nevadilo keby to bolo skor 😀 ale samozrejme len nech je male ok a riadne donosene 🙂 ja sa porodu neviem dockat kedze mam problem od 5m. s chodzou (pretazeny pravy klb takze krivam)oddychujem stale uz sa idem s toho zblaznit 😀 a po porode by to malo prejst 🙂 tak sa tesim ako budem normalne bez bolesti chodit teda dufam...

janka1224
20. jún 2010

@nibiru
no tak to ti verím 😉 držim palce aby si bola potom v pohode, myslím s tou chôdzou 🙂

nibiru
20. jún 2010

@janka1224 dakujem 🙂
uz sa vidim ako bezim po schodoch. 😀 😀 😀 a uz nebudu tie pohlady a otazky preboha co sa vam stalo?sa neviem dockat 😀 no ale uplne najviac sa tesim na babatko samozrejme 🙂 to by som uz najradcej mala doma v postielke 😀

janka1224
20. jún 2010

@nibiru mená máš už vybraté?

nibiru
20. jún 2010

@janka1224 patrik po tatinovi alebo lara 🙂

mamcaaa
22. júl 2010

Ahojte dievčatá, včera som bola na poradni, krčok skrátený na 29 mm. Mám nariadený kľudový režim. Myslíte že sa mám niečoho obávať???

roo
22. júl 2010

@mamcaaa Ja myslim, ze by si sa obavat nemala (a ani nemusela). Kludovy rezim dodrziavaj, ved v tychto horucavach by to mala mat povinne kazda tehotna 😉 Mysli pozitivne. Ale chapem Ta, ja som tu chaosila pred cca 6 tyzdnami, teraz uz na nejaky skrateny krcok ani nepomyslim, hoci vtedy som sa velmi bala (bola som len v 19. tt), ale krcok sa dalej neskracoval.
Navyse, podla toho, co som sa docitala, dlzka krcku nema vplyv na predcasny porod. (lekari sa skor domnievaju, ze predcasny porod sposobuje infekcia plodu).

mamcaaa
23. júl 2010

roo, ďakujem za povzbudenie, toto isté som mala aj pri prvej dcérke presne v tom istom týždni som išla ležať do nemocnice. Teraz mi dal lekár ešte týžden, a pokiaľ sa to zhorší, tak že pôjdem ležať. Ale vtedy som mala krčok ešte kratší, a nakoniec som rodila presne v termínel Tak dúfam že sa mi tá nemocnica vyhne. Snažím sa čo najviac ležať, dcérku ani nemám doma, od rána z niekym je, len aby som mala klud. Chudátko moje malé.....

nibiru
23. júl 2010

@janka1224 tak babo sa zosunulo do lonovych kosti v 35tt a noha prestala boliet a ja beham po schodoch ako divá a nekrivam hehehe a to 5doktorou presviecalo ze ho mam pretazeny s toho ze som pribrala len jeden tvrdil ze mi male asi tlaci na niake nervy v krizovej chrbtici a mal pravdu 😀 no ja mam v knizke napisane CS4 tak neviem do nic ine mi nepovedali ale myslim ze budem rodit v termine no teda dufam ze prenasat nebudem 🙂

janka1224
24. júl 2010

@nibiru
no super, tak som rada, prajem aby ti to všetko dobre dopadlo 😀 potom daj vedieť

sue250
26. júl 2010

roo a bubacik ja som mala cerklage v21tt krcok skrateny na 1,5 pretoze ta zosiju a potom je stale taky bala som sa predcasneho porodu a este som prenasala , kedze prvykrat som potratila v 24tt takze sa robili teraz opatrenia. najhorsie bolo odstranenie stehu vraj to neboli ale mne sa nejako zazral do masa mala som nejaky dvojity steh cize mi strihali do ziveho kde som krvacala no brutal a to som sa bala ze do rana porodim a porod bol az v 39tt. vyhodou serklage je ze potom sa zacnete rychlo otvarat ja som prisla do nemocnici na 6 prstov otvorena bez bolesti, a kedze uz videli ze som tam stale tak mi pichly vyvolavacku a slo to rychlo. ale ja som bola pod dohladom kazde dva tyzdne ci steh drzi. celych 9m kazde dva tyzdne na kontrolu a klud a teraz som jak maly slon 😉 ale ten bobak stoji za to aj tie kila)

cukruska1920
26. júl 2010

Ahojte...chcem sa spytat...aj ste to nejak citili ze sa vam skracuje krcok alebo vam to len povedal doky na poradni...diky

roo
26. júl 2010

@cukruska1920 sama to nezistis. Len lekar vysetrenim a ultrazvukom (vaginalnou sondou). Ale mozem Ti povedat, je dost lekarov, ktori vnutorne nevysetruju, takze ani oni to nezistia. Z toho mi vyplyva, ze je dost tehotnych, ktore snad aj maju skrateny krcok, ale nikto to nezisti a mimco donosia do terminu. Ako som pisala, najnovsie sa lekari domnievaju, ze skrateny krcok a predcasny porod nemaju suvis.
Nemaj obavy 😵

cukruska1920
27. júl 2010

@roo dakujem... zajtra mam poradnu tak uvidim... lebo od 20tt mam makky krcok a dole ale dlzka bola 3cm tak uvidim ako to bude teraz 😕 hadam bez zmeny

luculiatko
30. júl 2010

Ahojte chcem sa spytat dnes som bola v poradni a dokt. mi povedal ze sa mi kratil krcok teras je 2cm ale otvorena niesom a chce ma zašit som v 23tt ...co si o tom myslite? ja sa toho strasne bojim ...a ešte som sa ho pytala či je to nutne to zašitie a jeho odpoved mi pripadala ze sam si nieje 100%isty žen to treba zašit ...

roo
30. júl 2010

@luculiatko hod si do google "serkláž" a "cerclage" alebo "cerkláž" (to posledné je po česky).
Podla toho, co som sa ja dopátrala na nete, tak niektorí lekári to stále dost robia, iní poukazujú na nové poznatky a hovoria, ze to uz nemá opodstanenie. Napr. aj tu http://www.porodnice.cz/poradna-MUDr.-Michal-Ko...
A este moja skusenost, tiez ma v 19. tt lekar "strasil" serklazou, ale krcok sa umudril a viac neskracoval, otvorena som tiez nebola, takze ma operacia obisla. Kedy ides na kontrolu?

luculiatko
30. júl 2010

@roo dakujem ...no od pondelka rovno na predoperacne vysetrenia a v utorok si mam ist lahnut do nemocnice ale sam nevedel povedat ci to budu robit na 100%.

roo
31. júl 2010

@luculiatko Tak drzim palce, nech sa to skludni a nemusia Ta zasivat. 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre