Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

roo
3. sep 2010

@cukruska1920 koniec-koncov, co som citala na nete, tak predcasny porod sa uz menej spaja so zmenami na krcku, aj od preventivnych serklazi sa ustupuje. Tie sa robia (resp. podla najnovsich poznatkov by sa robit mali) uz len v skutocne indikovanych pripadoch, napr. ak tehotna v minulosti prekonala spontanne potraty alebo predc. porody kvoli nedostatocnosti krcka a pod.).

@cukor Krcok vysetruje lekar zvnutra hmatom (palpacne) a vaginalnou ultrazvukovou sondou.

BTW - pobavili ma vase nicky, ako ste sa tu stretli - cukor a cukruska 😀 mileee

cukor
3. sep 2010

@roo ...no my sa s cukruškou poznáme ...sme obe trombofiličky......a dik za odpoved.

mono
3. sep 2010

no ja si v prvom tehu ani nepamatam ci mi merali krcok a v akom bol stave, no teraz to dokiho hned zarazilo a primar nemocnice ked zbadal ten vysledok zo sona tak bol zhrozeny. nic ine ako hospitalizacia a pesar neprichadzalo do uvahy, a teraz len dufam, ze vydrzim do 36tt tehu kedy ho budu vytahovat, lebo dost otvorena som stale.
moj gynekolog ma vysetroval na kazdej poradni a tak isto mi aj vzdy robil sono, ale som rada, lebo vela bab ktore mali inu doktorku hovorili, ze ich ani nevysetrovala a ani s nou neboli, iba zo sestrickou a aj mali vazne problemy.

moniqe3
7. sep 2010

baby ahojte mám CS 3 ! takto mi to napísal doki do knížky a že kľudový režím..no ale dá sa to pri 2,5ročnom dieťaťi..je to až také strašné? jasné budem sa snažiť ležať

roo
7. sep 2010

@moniqe3 Podla tabulky http://www.tehulky.estranky.cz/clanky/vsechno-m... to mas v pohode... Nemusis kvoli tomu prelezat pol dna. Len sa snad nedvihat tazke (ani dietatko), nechodit dlho, nestat dlho, hrat sa mozes s malou lezmo na boku, ja myslim, ze budes OK az do terminu. 😉

moniqe3
7. sep 2010

@roo ĎAKUJEM trošku si ma ukľudnila.. totiž bábo je otočené už dlhšie dole hlavou a tlačí mi na kŕčok aj ma pichá sem tam vo vnútri.. no doteraz som to až moc preháňala s tým upratovaním a robením ...takže teraz sa idem šetriť...

roo
7. sep 2010

@moniqe3 Nooo! Vyborna zamienka 😀 (ale som rovnaka - tiez si neviem cez den oddychnut)

lulu2407
9. sep 2010

Ahojte babulky, ja som tak vystrasena. Teraz mam druhe tehu. Prve ani neviem ako ubehlo. A toto??? "Uzivam" si ho so vsetkym. Pred dvoma tyzdnami som bola hospitalizovana kvoli tvrdnutiu, dostavala som tam 2x kapacku s mg. Dnes som bola na kontrolu a opät idem zajtra na prijem. Vraj som otvorena na 1cm a brusko stale tvrdne...bojim sa, ze predcasne porodim...aj ked viem, ze kazda zena je individualna, ale boli aj horsie pripady a zvladlo sa to. Kamaratka bola od 5mes.otvorena na 3cm, brucho ako kamen a nakoniec je porod vyvolavali, co sa tam tak bábo drzalo 😉 Mate niektora podobnu skusenost? Teraz som 31tt.

zuzkap2
9. sep 2010

@moniqe3 CS mas dobre na tento tyzden 😉 a verim ze pri dietati sa velmi odychovat neda, sama to poznam ja uz od 21tt doma lezim a dufam ze este take 3-4 tyzdne spolu vydrzime

moniqe3
10. sep 2010

@zuzkap2 ty ležíš tiež kvôli skracovaniu kŕčka? Inač máš aj také bolesti krížov ako pri mrche? Ja ich občas za deň mám. Tlačím do seba magnézium.

moniqe3
10. sep 2010

@lulu2407 jáj moja tak toho predčasného pôrodu sa bojím aj ja posledné dní... ležím doma od pondelka... CS 3 a cez deň mi tvrdne brucho a mám bolesti krížov ako pri mrche..to sú už slabé kontrakcie... takže ležím a oddychujem beriem magnézium. Už si radšej vybavujem pôrodníka aby ma na budúci týždeň pozrel lebo tento môj doki ma objednal až na 22. a to je ďaleko ak mám takéto problémy... u neho som bola v pondelok a povedal, že mám doma ležať a kľudový režím.. a jesť to železo... no ale bojím sa strašne...každú chvíľku mám chuť ísť na pohotovosť ale mám 2,5ročnú dcérku a radšej budem ležať doma ako v nemocke bez nej. ☹

lutsine
10. sep 2010

Ja som mala CS 10 skoro 1,5 mesiaca.....maly sa narodil presne o 15 dni skor. 🙂 Takze klud a to som chodila do prace az do porodu. Cez den som bola v praci a vecer som rodila.

roo
10. sep 2010

@lutsine 😲 😲 😲 To Ta lekar pustil do prace s takym vysledkom? ALe Tvoj pripad aspon ukazuje, ze nie je vsetko take hrozostrasne ako sa na prvy pohlad zda. 🙂
Babulky, ale ten strach vam verim, pri kazdom zaboleni obavy, len vydrzte a skuste na to nemysliet, bude to dobre 😵

zuzkap2
10. sep 2010

@moniqe3 ja lezim koli nizko ulozenej placente a predcasnym kontrakciam s tym ze mala sa tlaci dolu. Bolesti krizov mavam od zaciatku tehu a aj ja uzivam magnezium 3x2 tb a este k tomu salbutamol

lutsine
10. sep 2010

@roo no on vravel ze sa mam setrit,nie ze mam lezat doma cely den. 🙂

roo
11. sep 2010

@lutsine Tak si potom asi mala pohodovejsiu pracu. Lebo s takym CS by si asi nemohla napr. cely den stat za pultom a pod. 😉

lutsine
11. sep 2010

@roo nie robim v kancelarii za pc.

lulu2407
14. sep 2010

ahojte...tak uz som doma. Opät som dostala v nemocke kapacky a kortikosteoridy / 4 hnusne stiplave injekcie/ pre pripad, ze by nastal predcasny porod, aby boli pluca malej pripravene dychat. Poviem vam, no pre mna toto nieje zdrave tehu, lezat v posteli.
monique3...mas pravdu, nieje to lahke lezat pri malom dietati doma. Ja ho rano veziem do skolky, potom zo skolky, navarim a max.1hod prechadzka, inak sa snazim co najviac lezat. V nemocke ma uz bolel chrbat..stale nohy hore :/// ale este 9tyzdnov pred nami a snad to bude ok. Pri prepustani sa mi vnutor.branka zatvorila, tak sa mi baby smiali, ze malicka si tam obcas vetrá 😀 ale vraj je to sval, ktory pracuje. Cervix na 31tt mam dobry, je 41mm, cize velmi mala pravdepodobnost predcasneho porodu. Baby drzte a naozaj, ziadne namahanie sa, ziaden turecky sed, radsej pri kazdej prilezitosti, nozky hore, aj pri jedle ak je to mozne....nech tie bábänka udrzime v sebe co najdlsie 😉

agatkak1
15. sep 2010

@zuzkap2 Ahoj ... aj mne zacalo tvrdnut brusko a lekar mi predpisal salbutamol. Ale k nemu mi dal este aj isoptin (salbutamol zrychluje cinnost srdca a zaroven tlmi cinnost maternice (ukludnuje) a isoptin ma zase tlmit cinnost srdca - nejak na vyrovnanie sa to ma brat). Ale ked som si precitala pribalove letaky, tak som nemala odvahu si tie lieky dat. Este skusim vydrzat bez nich a uvidim co dalej ...

zuzkap2
15. sep 2010

@agatkak1 salbutamol sa v tehu moze 😉 aj ja mam k tomu aj istopin, ale ten beriem, len ked niekam idem a aj to len po pol tabletke lebo mavam nizky tlak a istopin mi ho znizi este viac

agatkak1
15. sep 2010

@zuzkap2 no prave ... aj ja mavam nizky tlak tak sa to zneistilo 😲 Ja skusim bez tych tabletiek este vydrzat a uvidime ako dalej ...

zuzkap2
15. sep 2010

@agatkak1 drzim palce aby si to bez tych liekov zvladla 😉 ja by som bez nich uz bola v nemocnici 😝

gvendy
17. sep 2010

@mirka8429 Ahoj Mirka. Som dnes dosť vystresovana, v pondelok mam isť do nemocnice, mam skrátený krčok na 0,5 cm a trochu som otvorena. Nemáš predstavu ako dlho tam možem ležať? Doma mám dvoch drobcov, tak som z toho hotova. Som v 26 tt. Dik.

lulu2407
18. sep 2010

gvendy: ja som kvoli tomu lezala minuly tyzden. Dostavala som magneziove infuzky a na 4 den ma pustili. Pokial dodrzis kludovy rezim a nebudes sa dalej otvarat, drzia tak 3-4dni. Drz sa

mischelin
18. sep 2010

@gvendy tak ja by som povedala, ze to je na cele tehu...ja som mala v 30. tt 2 cm a lezala som tam do 36tt, kedy sa uz babo mohlo narodit...

matulka82
18. sep 2010

ja som lezala pre skracovanie krcka pri oboch drobcoch,prvykrat 2 mesiace ,pri druhom menej 🙂 magneziove infuzky boli na dennom poriadku ,ale uspesne sme prisli az do konca 😀 drzim palce 😉

gvendy
18. sep 2010

Tak to si ma vobec, ale vobec nepotešila!!!!! Ale ďakujem velmi pekne...

gvendy
19. sep 2010

@lulu2407 Ďakujem všetkým, zajtra odchádzam, tak uvidím na ako dlho.

vodnari
19. sep 2010

Ja som teraz bola tiež v nemocnici 6 dní ale kvôli ladvine a potom som si čítala v prepúšťacej správe že mám krčok 2 cm,ale nikto mi tam k tomu nič nepovedal....koľko by som mala ešte vydržať s tým krčko? ďakujem za rady.

roo
19. sep 2010

@vodnari Joj, to mas v pohode v 35-tom tyzdni. A neviem presne od ktoreho tyzdna, ale myslim, ze od 37. uz je porod v pohode, ak sa babo narodi, povazuje sa za donosene.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre