Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

dianka3
23. sep 2011

@gazovicka no neviem 😀 lebo ja som sa pred par dnami presne na ten duphaston mojho znameho dr z nemocky- on je gynekolog a porodnik a ked som sa ho opytala ci to mam uzivat tak sa zasmial ze naco teraz? to sa bere len na udrzanie plodu.Tak preto sa ta pytam. A ty uz nemas plod ale babetko 🙂

dianka3
23. sep 2011

@gazovicka kukla som to pre istotu aj v gg a pozri toto a fakt tam sa nespomina nic take http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/dup...
Tak fakt neviem naco ti to dal 😖

dianka3
23. sep 2011

@gazovicka dufam ze si sa nenahnevala abo co? 😕

gazovicka
24. sep 2011

@dianka3 haha, nenahnevala, len som bola nedostupna uz 😉 ... akoze ved ja ti verim, ale uz to neriesim, a asi to ani nevyriesim.... ked mi to predpisal, tak to uzivam, ved snad mi to neuskodi 🙂 ja len dufam, ze on vie, co robi ... 😉

dianka3
24. sep 2011

@gazovicka no sak hej,je to len hormon cize uz babike si myslim nijako neuskodi. inac od 35 tt sa vysadza magnezko to vies? 😕 ja ho zatial jem statocne 😝

gazovicka
24. sep 2011

@dianka3 ano? jejda a ja sa nim poctivo krmim... a doktor mi nic nepovedal... ale ked som bola v nemocnici, tak tak bola moja spolubyvajuca, ktora magnezko jedla aj v 38 tt .... tak neviem... a preco sa vysadzuje? moze uskodit?

duratlicka
24. sep 2011

@gazovicka Ja by som sa tym velmi netrapila, kedze babatko je uz uplne vyvinute. Aby si zase potom nemala problem ho dostat von z bruska, ked budes len lezat🙂 Horsie sme na tom my, co mame este 11 tyzdnov do porodu.

tajson
24. sep 2011

@gazovicka aj mne predpísal pôrodník duphaston 2x1 a som v 29tt tiež sa divil môj gynekológ obvodný ale užívam ho tiež dúfam že mi neublíži 😒

gazovicka
24. sep 2011

@duratlicka 😀 tak s tym lezanim sa teda vobec netrapim, pretoze ja to ani neviem, to by ma museli uviazat k posteli 🙂 mna to len trapilo kvoli tomu, ze prerabame este na poslednu chvilu spalnu, ze ci mozem aspon nieco pomoct (tak "jemno") 🙂

duratlicka
24. sep 2011

@gazovicka Ani ja nechapem ten Duphaston, kedze sa dava len v prvom trimestri na udrzanie tehotenstva, ked ma zena vytok. Aj o tom pochybuju, ze to vobec funguje, lezali so mnou v nemocnici 3 take baby.

gazovicka
24. sep 2011

@tajson a preco mas predpisany duphason ty?

duratlicka
24. sep 2011

@gazovicka A do toho 35. tt si nemala ziadne problemy s krckom a kontrakciami?

tajson
24. sep 2011

už som viac krát ležala v nemocke na infuzkach magneziových bábo tlačí na krčok začal sa skracovať ale teraz je už stále rovnaký asi preto neviem aj magnezium 3x2 berem musím len ležať vraj v amerike je urobená štúdia na duphaston vraj to pomáha udržať tehu aj v 3 trimestri to povedal pôrodník a ja už som 2X potratila v 1 trimestri zatiaľ sa držíme musím vyklopať keďže som už v 29tt 🙂

gazovicka
24. sep 2011

@duratlicka no praveze mi povedal, ze sa mi behom 2 tyzdnov skratil z 38 mm na 24 mm... tak mi vraj dava lieky, aby som vydrzala este dva tyzdne 😨 .. a kontrakcie? raz ma boleli cele poobedie krize s podbruskom, ale vecer ma to preslo... odvtedy nemam take hrozne bolesti, obcas ma pichne tu a tam, ale nic take "velke" ..

gazovicka
24. sep 2011

@tajson tak mozno su "ti nasi doktori" oboznameni s najnovsimi vedeckymi vyskumami 😀 ...
kazdopadne drzim palceky 😉

duratlicka
24. sep 2011

@gazovicka Tak to sa Ti skratil pri tych bolestiach. Hlavne nedvihat nic tazke. V nemocnici so mnou lezala jedna babena, bola uz v 35.tt a tiez sa jej tak skratil krcek, musela lezat s nohami hore a na infuzkach magneziovych. Dufam, ze uz ju po tyzdni pustili domov. Uvidim v utorok.

zuzika251
29. sep 2011

ahojte kočky, idem sa vás opýtať - pred 2 týždňami na poradni som mala krčok v poriadku, žiadne zmeny, ale tvrdnutie bruška mám už od nejakého 20 tt. včera som mala bábo strašne nízko, cítila som pohyby vyslovene len nad lonovou kosťou a pri každom pohybe ma nepríjemne zapichalo na krčku. je to podľa vás normálne??? a celkovo som mala ťahanie bruška k zemi. večer som si vyložila zadok aj nohy vyššie, dnes už to je trošku lepšie, ale uvidím ako to bude cez deň.
magnezium neberiem.

nikita308
29. sep 2011

@zuzika251 no moja, tak pekne kľudový režim, vyložené nôžky, na tvojom mieste by som si dala aj magnézium, aspoň 1 tbl denne a hlavne sa nenamáhaj... 😉 a nechaj sa od chlapov obskakovať... 😉

hviezda21
29. sep 2011

@zuzika251 od 19tt som bola PN kvoli skracovaniu krcka s hroziacou serklazou, k lekarke som sla len pre istotu - dnes som v37tt a este stale na 6 tabl. MG, aj ked uz znizujem postupne davky lebo nechcem prenasat. sobotu idem za porodnikom tak predpokladam ze povie ze vysadit. nic ine ako PRISNY kludovy rezim a lezanie s vylozenymi nohami a hlavne podlozit panvu aby maternica prirodzene bola tlacena opacne+mg podla mna nepomoze.

teraz v auguste sme este presli pol EU, prestahovali sa z 3bytov, takze nic nie je take zle ako to na prvy pohlad vyzera, aj ked cele tehu som si predstavovala inak a velmi nam to zmenilo plany. za zdravie babatka to ale stoji. podstatne je pocuvat svoje telo a neprehanat to s nicim. no a samozrejme manzel a blizki musia pomahat, hoci mi to bolo niekedy az trapne ale musis si povedat ze nesmies!!! drzim palce 😉

gazovicka
30. sep 2011

@duratlicka
@tajson ahojte babule... tak mne doktor povedal, ze krcok sice drzi, ale vraj je tak presiaknuty, ze si musim davat pozor a chodit okolo neho ako okolo vajec 😀 ... lieky co mi dal mam vraj este tyzden uzivat... ale od utorka uz prestupujem do nemocnice na rizikovu poradnu, tak som aj celkom rada...

duratlicka
30. sep 2011

@zuzika251 Zuzi, nic ine, ako sa setrit, Ti nezostava, lebo aj mne mala nalieha hlavickou na krcek a tak som PN uz niekolko tyzdnov a budem az do materskej.
@hviezda21 Aj mne to bolo trapne, ked mi svokra riady umyvala, ale teraz uz nemam taky prisny rezim, tak aspon prat dam, riady po troske umyjem a zase si lahnem. Ale ostatne musia robit ini☹
@gazovicka Ty uz si v podstate za vodou, co by som ja dala za 36. tyzden🙂

duratlicka
30. sep 2011

@hviezda21 A v ktorom tyzdni teraz si?

duratlicka
30. sep 2011

Tak vam poviem, ziadny vyskum nedokazuje, ze by to prisne lezanie skutocne zabranilo predcasnemu porodu. Je sice logicke,ze ked to babo gravitaciou zosunieme viac k hrudniku, nebude tlacit na krcek, ale aj tak v tele sa kedykolvek moze udiat nejaka nepochopitelna zmena - praskne plodova voda a porod uz nikto nezastavi. Tak sa snazim pocuvat svoje telo, ked mi zle travi, prejst sa po byte, ked ma bolia krize a vsetko, posadit sa a tak.
Najdolezitejsie je nedvihat tazke (zvlast starsie dieta), ziadny sex a podobne.

hviezda21
30. sep 2011

@duratlicka
Ahoj, som v 37tt. a dnes krcok drzi. a ked budem prenasat tak ma klepne asi - klasicky, vzdy mas to co nechces 😎 dnes som bola s kmotrou a krsniatkom od 10-18h v meste,par km v nohach, dokonca som mala len 2MG tabletky a vobec krcok necitim-co po minule tyzdne boli tlaky uz po 1h chodenia....no vyzna sa v tom niekto?

akurat nase dieta od vcera asi vypilo vela plodovej vody a je hyperaktivne az az 😉 to doposial nebolo, vzdy pekne pospalo ked maminka chodila.......ja nemam nastudovane co hovoria vyskumy, vravim len to co ja mam za sebou, co fungovalo u mna a zaroven aj mojej kmotre pred rokom. Ak ma ktosi potratit tak potrati, ak ma porodit o mesiac-dva skor, tak porodi. V 30tt by uz babatko malo prezit tak sa nestresuj, setri sa a tes sa z kazdeho noveho rana- ono to zbehne ako voda cele a uz budes rodit. a este budete aj sex planovat s muzom aby ste ten krcok rozhybali 😀

Ja idem zajtra prvy krat za sv. porodnikom a darmo sa chystam a mozme planovat, ak si babatko vyberie cosi ine, budem rodit u toho kto bude mat sluzbu. ale aspon nebudem mat vycitky svedomia ze som to nemala "vybavene".

dianka3
1. okt 2011

Tak ja som bola pred 2 tyzdnami poradnia krcok bol skrateny na 1 cm, ale kedykolvek sa moze otvorit do barzjakych rozmerov cize to neznamena ked som dnes zatvorena tak to bude aj za pol hodinku.Tieto slova mi vravia aj dr z nemocky

duratlicka
1. okt 2011

@dianka3 Ahoj Dianka, precitala som celych 143 stran, tak Ta "poznam" uz z Tvojho predchadzajuceho tehotenstva🙂 Opat sa opakuju tie iste problemy? V ktorom tyzdni si porodila maleho? Nezistili lekari cim to je, ze sa Ti vzdy skracuje ten krcek?

tinki
1. okt 2011

@hviezda21 ak môžeš už neber magnezium. Doktori vravia, že môžeš až do pôrodu, ale z viacerých skúseností viem, že od 36. už zbytočne brať. Jednak už teoreticky môžeš porodiť. A ďalšia vec, maternica musí mať kontrakcie. V tomto období už trénuje na pôrod. Priveľa magnézia, dlhší pôrod, niekomu sa môže aj dlhšie sťahovať maternica po pôrode, alebo viac krvácať. Ja som sa to dozvedela od pôrodných asistentiek, aj duly to potvrdili. Sama som videla, že mamičky, ktoré brali magnézium až do pôrodu, tak mali problém s kontrakciami. Dokonca osobne poznám až dve, ktorým aj vyvolávali pôrod a žiadny pochyb a nakoniec šli rýchlo na sekciu.

hviezda21
1. okt 2011

@tinki
ahoj, dakujem za radu, dnes a vcera som zobrala uz len 2tab. a to som dost aktivna..... ja som to chcela pocut uz len od lekara ze ho mozem vysadit, ved aj davku som si znizila na zaklade skusenosti inych mamiciek v okoli a tuto z MK.

som na tom podobne ako dianka3, krcok este zavrety ale skrateny na 1cm, cize porodit mozem kedykolvek, co by som popravde rada 😀 poslickov som este nemala, tak to moze byt tym magnezkom ako pises. a porodnik dnes povedal ze uz nebrat, nema vyznam v 37tt. tak uvidime ako a co budem citit dalsi tyzden, zacala som pit malin. cajik pockame na efekt.......drobec je hyperaktivny tak som zvedava coho to je predzvest.

duratlicka
2. okt 2011

@hviezda21 Daj vediet, ked bude drobcek na svete, budeme sa tesit🙂

bambinkaa
2. okt 2011

Ahoj Hviezda, ja som mala tiez skrateny krcok uz v 28. tyzdni a v 36. som bola uz otvorena. Magnezium som tiez brala, tiez som ho chcela vysadit, ale povedali mi lekari, ze bude dobry aj na srdiecko (v mojom pripade), ze pri porode sa to zide. Inak som podstivo prelezala 2 a pol mesiaca v nemocnici/doma a vytiahla som to do zaciatku 38. tyzdna. Tiez mi bolo miminko viac aktivne tie posledne 3-4 dni 🙂 a citila som, ze to pride kazdu chvilu 🙂 Ked mi odtiekla voda, hned sme sli do porodnice, bola som otvorena uz na 6 cm a porod siel potom naozaj lahko 🙂
Ak si zdravotne ok, tiez si myslim, ze nemusis uz brat magnezko 🙂 ved uz ste vo finale 🙂 vela sil a lahky porod prajem 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre