Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

sardinka333
15. máj 2015

Pripajam link o to skracovaní. Samozrejme chápem že v 22tt je naozaj skoro na porod a človek stresuje dajme tomu viac ako v 33tt. Možno to niektorej pomože ,,upokojiť sa,,
http://www.porodnice.cz/clanky/zkracovani-cipku...

palcullka
18. máj 2015

Ahojte. Pridavam sa k vam i ked ten nalez asi nie je zatial az taky zly. som v 23tt a cakam dvojicky a podla doktorovho merania mam skrateny krcok na 27mm a odporucil na zasivanie nech mi to okuknu v nemocnici. A tam mi doktorka namerala krcom 35mm .... viete mi toto niekto prosim vysvetlit ako je kozne ze mi to namerali takmer o centimeter rozdielne?

lele7
18. máj 2015

@palcullka to je dosť velky rozdiel, tomu teda ozaj nerozumiem. A co ti povedali v tej nemocnici? Nevysvetlili ti to nejak?

mia265
18. máj 2015

@lucatko1987 ja mám tvrdnutie od 20teho týždňa viac ako 10 krát denne,aj som ležala v nemocnici aj beriem 3krát denne magnezium aj tak mi to ..... pomáha,tvrdne mi stále. Už som v 39týždni ,magnezko už neberiem a krčok sa mi skracuje normálne,čiže nie vždy tvrdnutie skracuje krčok.A to som ešte aj po konizácii, rizikové tehotenstvo kôli krčku

palcullka
18. máj 2015

@lele7 no praveze ani nie. Tiez sa cudovala ta doktorka. Ona mi to merala 3x a vzdy jej vysla takmer ta ista hodnota, ona to merala jednou priamkou a moj lekar to meral tak ze spajal dve priamky - to iba k tomu povedala ze asi prero vysla mojmu doktorovi taka hodnota. A ked som dnes volala mojmu doktorovi tak ten sa zas cez telefon tvaril ze aai doktorka z nemocnice nevie merat tak idem opat vo stvrtok k nemu na prekontrolovanie aby ma zas mohol v piatok pripadne poslat do nemocnice k docentovi. Tak som z toho fakt debil ze neviem na com som, ci som om a mozem ako tak fungovat normalne alebo nie 🙂

palcullka
18. máj 2015

@mia265 na toto m povedala doktorka v nemocnici ze ak mi tvrdne brusko ked sa babo hybe abo ja som v pohybe abo sa prudko postavim ... tak je to ok, bo maternica je sval ktory takto proste reaguje, ze nesmie brusko tvrdnut ked si v klude 🙂 ale toto ti zas nie kazdy doktor povie ale skor strasia tym ze tvrdne

lele7
18. máj 2015

@palcullka uff, tak ale takýto rozdiel aby namerali.. tak som zvedava, koľko nameria ten tvoj vo štvrtok. Daj vedieť. Budem držať palce, aby to bola ťa vyššia hodnota!

palcullka
18. máj 2015

@lele7 dakujem. Ozvem sa 🙂

katpetdo
18. máj 2015

@palcullka ahoj, je to mozne, lebo ak ti merali krcok ked je maternica stihanuta, tak je kratsi...mne sa stalo to iste...ked ma prijimali s kontrakciami tak mal krcok 1,2-1,5cm a ked ma po 2t prepustali, maternia bola uplne kludna a krcok mal 2,2cm.

palcullka
18. máj 2015

@katpetdo to by bola super sprava 🙂 je pravda ze k mojmu doktorovi chodievam az tak okolo 17tej ... a ked som tam bola naposledy tak som mala taky narocnejsi den a na druhy den ked som bola v nemocnici na merani tak som tam bola hned rano v podstate bez ziadnej predchadzajucej namahy ... tak teraz pojdem k doktorovi hned rano na casenku a uvidim co teda nameria 🙂

moo
18. máj 2015

kočky ja som ležala takmer 6mesiacov... krčok sa mi skravocal a aj otváral bola som od 25t otvorená na dva presty a od 35na 4 a donosila som nakoniec do 39t....do 37t som pocitvo ležala pre isltou a potom som sa začala hýbať aj ja kedže aku taku kondicku treba aj na pôrod nech sa vám netoči hlave kedže pri pôrode sa dýcha ako pri námahe.... ale myšlím že každa si vie zvážiť či ešte môže viac ležať alebo netreba ..drobčekovia v brušku vám to povedia :o)

lele7
18. máj 2015

@moo vďaka za povzbudenie! 🙂 je super prečítať si takéto príbehy, hneď sa cítim istejsie, že sa to dá zvládnuť. ani ťa nezasivali, nič? pomohlo samotné lezanie a kludovy režim?

sardinka333
18. máj 2015

@palcullka aj 25 mm je stále norma, ja mam 23, nič iné sa nedeje a vobec nestresujem, to skracovanie svojim sposobom nie je až take dramatické ako ťa ,,strašia,, samozrejme nie som doktor, zdravotník.
Predpokladám že ťa ,,meral,, vaginálne - cervikometriou...to je najpresnejšie meranie, meranie pohmatom nie je vraj také presné. Mnohé ženy mali skrátený krčok a pri porode sa ledva otvárali a niektoré končili sekciami.
Mna upokojil Dr. Koucký citujem :
,,V podstatě platí ,že pokud tedy u ženy, která nemá ŽÁDNÉ obtíže, objevíme měkčí či kratší čípek pro daný týden těhotenství řeknu reálný stav věci, aby vynechala velkou fyzickou zátěž, s nadsázkou svým známým říkám,a by nezvpíraly na benchpressu 50 kg a více) a nepokoušely se běhat 100 m pod 12 sekundu,ale světedivse....NIC VÍC !!! Osobně ještě doplním vždy honocení délky čípku dle UZ - tzv. cervikometrií. I když je potom čípek kratší, pokud žena nemá žádné obtíže, není většinou důvod ji ukládat do porodnice, natož domů..., obrovské studie jednoznačně ukázaly, že klidový režim nezabrání předč. porodu, tak proč ženy trápit , když víme, že aktuálně riziko ani nehrozí?
Samozrejme je to komplexná téma a treba to riešiť individuálne so sovjim gynekologom - toto je jeden pohlad na vec a žiadnej žene nikto neodporuča aby sa k sovjmu zdraviu stavala benevolentne. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš, ale prehnaný stres,obavy, chorobné sebapozorovanie tiež ešte nikomu nepomohli.

inge8491
18. máj 2015

Keby mal pán dr.pravdu,neznášam to lezanie...je to des.celý človek bolí a keď si predstavim koľko týždňov mi este trebA e ešte pri malom dietati sa ani nedá uplne ležať. Dúfam vydrží.

sardinka333
18. máj 2015

@inge8491 neviem ako si na tom a ani v žiadnom pripade by som si nedovolila kontrovať a oponovať tvojmu ošetrujucemu lekarovi. Nie som ,,internetová odborníčka a doktorka,, ako niektoré z iných diskusných tém o porode a tehotenstve, ktoré by asi z fleku mohli ist na atestáciu z gyndy a porodníctva. Ale aj u nás napr. poradna Dr. Záhumenského tiež pisal, že zošívanie, serkláž sa vo všeobecnosti nepreukázali ako učinné...podobne ako 100% kludový režim ak žena nemá aj iné ťažkosti....tvrdnutie brucha od 30 týždna je viac menej normálne - nie sustavne samozrejme, len niekolko sťahov denne...Napr. ja viem, že som sa jeden víkend presilila (tepovala som) a preto sa mi krčok skrátil...nič iné sa nestalo, iné problémy nemám, sem tam tvrdé brucho čo v 33 tt nejako neriešim, bolesti nemám a ako treťorodička mam uz panvové dno oslabené takže všetky tieto faktory som zvažovala pri mojom subjektívnom hodnotení toho ,,nakolko stresovať,, a či ,,zalahnuť,,. Vysledok - nestresujem...robím všetko ako doteraz, ešte pracujem na pol uväzku lebo nie som ešte na MD nedvíham ťažké, nerobím mega nakupy ako som zvykla....často si sadnem, lahnem ak je možnosť. Vela je aj o psychike...ked mi to doktor poveal, že mám mať kludový režim a pozeral na ten uzv. krčka tak všelijako....samozrejme že moja psychika išla ,,do kytek,, a poviem ti že pár dní som sa citila divne, furt som sa pozorovala, bala každého pohybu aj cikať na zachode....Troška som si niečo prečítala, upokojila sa a hned je to o mnoho lepšie aj fyzicky, proste psychika robí svoje...Samozrejme opakujem ak sa citite zle, divne a mate pokyny od doktora tak ich posluchajte, žiadna z nás nechce komplikácie, ale zdravé bábätko.Tu si len možeme napísať, ktorá to ako prežívala a čo robila.

moo
18. máj 2015

@lele7 jasné že sa to dá :o) pre deti všetko a to je len začiatok :o) mna krpček otvral najskôr z vnutra to som ani nevedela že sa to dá a to bolo moje druhé tehu xixi a pri ležani sa to pekne zavrelo ale začala som sa otvrat z vonku a Ano stačilo ležať....aj ked musím povedat že to bolo náročné ako pišu kočky bolelo ma uplne všetko ale zvládla som a ako som pisala od 37t som začala opatrne chodit viac aviac kôli kondičke.... všetko zvládneš treba len verit tým našim detičkám ako v brušku tak aj ked sa narodia oni vedia čo robia 😉

palcullka
21. máj 2015

Ahojte. Tak dnes som bola opat po tyzdni u svojho doktora na merani krcka a nameral 33-34mm takze tak nejak ako v piatok v nemocnici, tak som sa potesila ze je to ok 🙂 lenze mi proste predpisal aj lieky duphaston a guaracujan - a som sa pytala ci to musim uzivat ked som v pohode a sa mi to v podstate same popravilo a tak mi vravi ze tym nic nepokazim .... no neviem, fakt sa nechce uzivat taketo lieky len tak preventivne .... a som sa aj pytala na kludovy rezim a ze mam iba lezat, ziadne prechadzky proste nic, lenze mam maleho 2r syna s ktorym sa aspon po byte potrebujem pobavkat ... a v piatok v nemocnici mi pri tomto istom naleze vravela doktorka ze ziadne tury 🙂 alw samozrejme na kratsie prechadzky mozem samozrejme ist .... tak som opat raz z toho debil ked jeden povie tak a druhy tak 🙂

sardinka333
21. máj 2015

@palcullka nikto nechce papať lieky...ale v 23tt je véélmi skoro na porod, plus pri dvojičkách takže radšej ,,posluchaj,, 🙂 🙂 Čo by som ja dala za 33 - 34 mm! Ale nejako si to nepripušťam, fungujem v pokojnejšom mode, ale určite neležím no stop pokial ma k tej posteli neprilepia 🙂 🙂 Inak to je normálne že jeden doktor povie tak a druhý inak...každý to vidí svojou optikou a človek si už ,,musí vybrať,, k čomu sa prikloní...

drobec336
21. máj 2015

@palcullka ahoj, ja som na tom podobne. krcok sa mi skratil najprv na 3,5 bola som dva tyzdne v nemocnici, potom mi tam jedna doktorka namerala 2,9 a primar 4 cm.tiez nechapem ako to je mozne. no a moj doktor mi nameral tiez 2,9, teraz som doma, iba lezim a beriem lieky na tvrdnutie. v stredu mam prist na kontrolu, tak dufam, ze bude rovnaky.

palcullka
21. máj 2015

@sardinka333
@drobec336 no mne prave ale minuly tyzden doktor pri 27mm povedal ze iba magnezko nech si davam, a teraz ked je nalez ok tak mi supne taketo lieky, pri tych jednycb je aj posane ze nevhodne uzivat v tehotenstve, a v niektorej z poradni zahumenskeho som citala ze ten guaracujan sa uz nepredpisuje ... o tyzden idem opat na kontrolu tak uvidim ... ale kazeopadne ten kludovy rezim budem dodrziavat ... i kee sem tam sa pomotkam s malym a potom zas oddych 🙂

lele7
21. máj 2015

@palcullka a čo povedal na ten skoro centimetrovy rozdiel? bola si teraz na meraní ráno? inak teším sa, že sa ti to zlepšilo 🙂

palcullka
21. máj 2015

@lele7 no on zacal hovorit odbornou recou :D ale nakoniec som to aj ako laik pochopila ze som mala asi viac napnutu maternicu a tym aj ten krcok skrateny, a ja som vtedy mala taky narocnejsi den som pobehovala po meste a aj som to citila na brusku ze ma tak taha .... no a som mu teda vravela ze som mala narocnejsi den ze ci to mohlo byt tym sposobene a ze hej ....

sardinka333
21. máj 2015

Tak ja nechapem ako to meraju, ked každý dojde k inemu vysledku 😒 lebo norma je 25mm, to je hranica. Ale ,,miera stresu,, asi závisí aj v ktorom je to týždni...Mne dal len magnezium, kludový režim...som sice 33tt ale tak rrodiť by som este nechcela. Lenže chlapa na služobke, dve deti (školák, predškolačka), prazdna chladnička...tak bud v ,,klude,,. Dnes som musela už ist na nakup...len som sa modlila, aby som tie dve mega kabele nejako dosuchala do bytu a že si idem ešte na pol hodku sadnut k PC a už mozem ist do roboty, robim len pol uväzok, ....takže je to tak, furt si hovorím, že ešte týžden, potom idem na MD a už budem zase viac oddychovať. Tak drížím palce...

drobec336
21. máj 2015

@palcullka no me ten guaracujan davali v nemocnici, teraz berem 6 tb magne a 3 tb duphaston a snad bude vsetko ok

lele7
21. máj 2015

@palcullka tak super, hlavne že sa to zlepšilo! držím palce, aby to bolo dobre a už sa neskracoval! ja idem na kontrolu o týždeň, tak verím, že ak sa to nezlepsilo, tak aspoň nech to nie je horšie..
@sardinka333 snáď už ten týždeň zvládneš a ešte na materskej nejakých zopár potiahnes 🙂 ja už by som chcela byt aspoň v tom 33 tt ako ty

palcullka
21. máj 2015

@sardinka333 ten moj skrateny krcok bol asi sposobeny tym ze som mala narocnejsi den ze som pobehovala po meste a potom sla na kontrolu .... ale teraz ked som viac v klude a setrim sa tak je to ok ... len mna aj tie nazory zarazaju ... jeden povie iba lezat a druhy ze drobne prechadzky su ok ... a ty si uz v takom fajn tyzdni 🙂 ja som s krckom mala problem aj pri malom ale do orace mi dovolil chodit a teda brala som aj tieto lieky ... ale nakoniec som aj tak skoncila v nemocnici 32-36tt .... sa mi nalez medzi sviatkami zhorsil. Tak sa drz 🙂

katpetdo
21. máj 2015

@palcullka krcok cez 3cm je uplne v pohode...clovek si pri roznych nazoorch musi vybrat ten, ktory mu sedi najviac aj k povahe, aby nebol zbytocne v strese potom. Mna pri tom prisnom rezime isli mrle zozrat a bola som nervozna, co tiez asi tie kontracie len zhorsovalo. POtom ked uz som bola v 28tt tak mi moj doktor povedal, ze nemusim len lezat (len vela oddychovat) a zrazu aj kontrakcie presli,podla mna aj kvoli tomu ,ze som bola psychicky kludnejsia.

Inak mne predpisali utrogestan vaginalne (dr. zahumensky je u nas prednosta)...a tiez som nasla studie, ze ako jeden z mala liekov, ktore realne trochu pri tom krcku moze pomoct (ale ako mi dr. zahumnesky povedal, necakajte zazraky). Ucinky sa vsak neptvrdili tusim pri viacpocetnych tehotenstvach. Tak sa skus spytat na to svojho dr. Uzivala som to od 24 do 30tt, rano a vecer.

palcullka
21. máj 2015

@katpetdo aaaa tak si z trnavy ci okolia 🙂 ja som tiez z tt preto mi to meno zahumensky aspkn nieco vravi 🙂 mna v podstate iba k nemu chce moj doktor poslat ak by bolo teda treba 🙂 no ja asi budem robit tak ako sa citim ... ak mi bude ok tak zoberiam syna a psa a pojdeme manzelovi naproti ked pojde z prace faky max na polhodku, pripadne doma niefo porobim - nalozim mycku, pracku a trosku sa zahram so synom ....fakt podla toho ako sa budem citit a uvidime ... bo k doktorovi idem zas buduci tyzden a potom teda kazde dva tyzdne ak sa mi stav nebude zhorsovat ... a ty mas aky krcok abo si mala?

katpetdo
21. máj 2015

@palcullka ano ano, tt...mna dvakrat prijimal v nemocnici, preto ta osobna skusenost. ked ma prijimali s kontrakciami, tak mal 1,5, za noc isiel dole na 1,1-1,2 (28tt)...a prepustali ma v 30tt a krcok mal 2,2.. Tiez mam o tyzden mam kontrolu, ale je to uz viacmenej asi jedno, lebo mi povedali, ze krcok okolo 2cm je na druhorodicku v 32-33tt v pohode. Mne to vysvetlili tak, ze niektorym zenam sa proste postupne skracuje ten krcok a inym sa spotrebuje fakt az tesne pred porodom...a ze vacina aj tak neporodi skor,ale ako pisala @sardinka333 miera stresu a opatrnosti zo strany doktorov zavisi od toho v ktorom tyzdni pacientka je.

Ja mam taky az prilis v pohode pristup k vsetkemu, lebo s prvym som bola na tom ovela horsie od 30tt (bez krcku, otvorena na 4-5cm) a aj tak som este mesiac vydrzala.

lucatko1987
21. máj 2015

Ja nie som ani lekar, ani zdravotnik, ani so nedovolim spochybnovat nikoho nazor, ale doktori sa fakt roznia v svojich metodach liecby aj v meraniach a nazoroch.. Do nemocnice ma hospitalizovali v 24tt, ze mam krcok 1,5cm, makky, otvoreny pre spic prsta. Polezala som si tam 2tyzdne, prisny kludovy rezim, len wc, sprcha, lezat a lezat..po par dnoch mi moja dr povedala, ze ona ten nalez vobec nevidi tak tragicky, ze krcok ma 2,5cm teda kludovy rezim ano, ale netreba len lezat.. Zaujimal ma nazor tretej straby tak sim si zaplatila vysetrenie v sukromnom centre.. Tu mi pan doktor nameral 4,41cm co som skoro odpadla a zrusil kludovy rezim.. Teraz sa na dlzky, makkost a otvorenost radsej ani nepytam a verim dr, ked povie, ze je to ok. Uz od 28tt som sa zacala hybat a chodit na prechadzky, posedavat, varit a pod a psychicky som sa dostala do takej pohody, ze ani neviem ako som v 36tt. Este dufam bambulka vydrzi v brusku par tyzdnov, ale keby aj nie, tak je to uz fajn tyzden 🙂 chcem tym povedat len tolko, ze nic nemzsi byt take zle ako sa zda, a ze psychicka pohoda robi viac ako kludovy rezim, takze samozrejme pocuvat doktorov, ale skusit to brat trochu pozotivnejsie 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre