Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

maja177
28. jún 2009

ja zacinam zajtra 31 tt. len vsade, kde citam o krcku sa pise, ze zeny ktore dlhsi cas museli lezat nakoniec prenasaju.. a ja nechcem prenasa t 😠 ja pocitam stym ze v 38 tt uz pomaly pojdem 😀

adusaa
29. jún 2009

ja som mala pred podšitím CS5. čím vyššie CS tým je to horšie. ak ste mali cs 2-3 je to v poriadku, podšiete v takých prípadoch ani nerobia, od CS4 je riziko predcasného porodu, krčok presiaka a neplní stopercentne svoju funkciu.

mmm30
29. jún 2009

Zuzka, 3 cm je norma 😉
maja, ty len pekne lez, 1,5- 2 cm je malo na 31 tyzden. ja som od 30 tt lezala v nemocke, mam ho na 2 cm.a j teraz este stale lezim. kazdy den je dobry, ale v tvojom pripade, keby sa teraz narodilo, nema vyvinute plucka, imunitny system a muselo by ist do perinatalneho centra. ja som preto len pekne cusala a lezala...ked prejdes ukonceny 35. tyzden, bude mimco ako tak za vodou...

martina46
29. jún 2009

dievcata dakujem vam za odpovede.
marcelka, skusim preventivne davat pozor. no problem je naozaj v tom, ze mala este zle chodi, je hypotonicka, cize zacala hodne neskoro a stale je tak pol na pol na nohach - este dost neisto - a na styroch. no uvidim. a je pravda, nemysliet na to.. dufam, ze tu v tejto teme nebudem musiet byt 🙂 no a drzim vsetkym palce 😉

meza
29. jún 2009

😉 ahojte tak ja mam krcok cs7 a doki mi nepovedal aby som lezala,len mi povedal.ze mozem uz porodit,myslim, ze to je ten najvyssie cislo,co sa tzka krcka

marcela22
29. jún 2009

Martinka, verím, že šetriť sa pri malej je veľmi ťažké, ale treba tú námahu obmedziť ako sa len dá. A už máš potvrdené tehotenstvo? Plánovali ste bábenko, alebo sa naplánovalo samé? 🙂

Mne je inak napr. vždy až do plaču, keď si nemôžem malú dvihnúť a pritúliť len tak, keď sa mi chce. A keď ju drží manžel na rukách a stojím nablízku, hneď sa malá ťahá a pritúli ku mne, takže to chýba aj jej. Som povedala že po pôrode a "zahojení" ju budem nosiť stále - ale to si určite ešte rozmyslím 😀

Meza, v 36tt by som celkom chcela CS7, je to dosť veľká nádej na celkom rýchli pôrod. Dúfam, že u Teba to bude platiť 😉 🙂

Maja, aj ja sa dosť bojím, aby som neprenášala, prenášala som v prvom tehu a stačilo mi. A tiež by som hlavne nechcela vyvolaný pôrod, predsa len to ide lepšie keď si telo pôrod naplánuje a "vyvolá" samé ako keď Ti do toho zasiahnu doktori.

Zuzi, tak už si úplne zdravá? Už žiadne zažívacie ťažkosti?

zuzka279
30. jún 2009

Marcelka, ja mám zažívacie ťažkosti takmer stále. ☹ Už to nie je také hrozné, ale žalúdok ma bolieva a aj hlava. A neviem sa vychystať k doktorke. Neviem, možno z tej krčnej. A už sa asi ani nevychystám, keďže dnes končí škôlka, takže od zajtra je Emka doma

adusaa
30. jún 2009

Marcelka, ja mam podobný prípad ako ty - 14 mesacného synčeka. neboj, narodia sa nam babatka a bude uz dobre. ja sa uz tak tesim o rok na dalsie leto, ako budeme vsetci styria chodit na výlety 😉

vyvolavacka nie je dobra. mne ho vyvolavali, nikdy viac. dufam, ze ma čaka v septembri spontanny... 😔

marcela22
30. jún 2009

Zuzi, tak to je mi ľúto, že je Ti stále zle, to musí byť hrozné 😢 Radšej by si sa asi mala nejako vybrať k tej doktorke, určite by Ti nejako pomohli! Aj ked s malou doma už to asi také lahké nebude, čo? Ale asi sa teší že bude doma s maminkou však? 😉 Horšie to bude s kľudovým režimom..

Adusaa a ako Ti vyvolali pôrod - oxytocín alebo tá "tabletka" čo nacpú do krčka? A máš pravdu, budúce leto už nám snád bude lepšie 🙂

adka12
30. jún 2009

Baby musím vám napísať, ked vidím, čo píšete.
Mne sa skracoval krčok a začala som sa otvárať už v 30tt, pred pôrodom som bola otvorená na 1cm a poviem vám, že som sa viac nechcela otvoriť!
A to som mala od 16tt tvrdnutie brucha a bola som na rizikovom, kvoli predčasnému pôrodu.
A ked to prišlo, tak som sa otvárala strááášne dlho. Voda mi odtiekla o 4-tej a porodila som o 23.10.
A museli mi pichnúť oxytocín - boli to riadne brutálne bolesti - nikdy viac vyvolávačku. Nedoporučujem!

jankapo
30. jún 2009

Ahojte moje, mala som polovicku sluzobne mimo,tak net neviem co je. 🙂 Ale uz je domka...

Martinka- tebe...ja som tiez recidivistka... 😀 Blbeee....no nic. Co som kedysi davnejsie citala ohladom krckov- pokial sa nezisti pricina skracovania (infekt, stres, spojeny s tvrdnutim bruska etc...), tak je az 90percentna pravdepodobnost ze sa to zopakuje...Co je aj moj pripad...ja som sa citila uplne fit a krcok rapidne skrateny. Mam pesar, aj predtym som mala. Prve tehu som najsampoctivejsie prelezala do 32tt. Potom som zacala veeelmi setrne fungovat. Od 36tt som fungovala ako torpedo...a NIC. Rodila som dva dni pred terminom (vdaka Hamiltonov.hmatu podla mna) 😅
Teraz to iste, len ze pri malom sa neda lezat. Plus minus fungujem normalne, len na lenivsi rezim.Lebo inak som jak topredo. A nalez zatial stabilizovany, nezhorsuje sa. Takze dufam, ze vydrzime do septembra. Aspon.

Marcelka, to s tulenim poznam...My sa mojkame na zemi...ked to potrebuje, sadnem na zem a tulkame sa. Alebo si klaknem, lezim...alebo posediacky, to mi ho niekto poda. Necitim deficit. Asi len v tom, ze to nikdy nie je take spontanne. Ale nevadi, nechcem si z toho robit este vacsi problem ako mam. Myslim ze deticky su velmi vnimave a Matulko vie, ze mamka nemoze robit to a ono, nie ze nechce... 😉

Pred par dnami porodila moja kamoska, ktorej v 35tt zastavovali "porod"- otvarala sa, dokonca zachytili kontrakcie. Rodila nakoniec vyvolavackou... 😒 Aspon, ze to islo lahko, len to prenasanie vravela, ze koneeec. 😨

No som zvedava co nas vsetky caka. 🙂 Ale zatial tato tema rodi v termine, nie? 😅

martina46
30. jún 2009

marcela22, planovali sme 🙂 a zatial mi vysiel iba pozotivny test, teda dva, ale podla vypoctov som len na zac 5.tyzdna, takze pohodicka, no dufam, ze je to naozaj tehu 😀 citim akurat bolesti v podbrusku ako pri menzes, inac nic.
jankapo, ja som mala asi viac tvrdnutie bruska, nez je normalne. no a stresujem sa cely zivot 😀 😝

marcela22
30. jún 2009

Janka, tak to je fajn, my s malou cítime deficit asi obidve, pretože hneď ako si čupnem, už na mňa lezie a objíma ma a keď sedí vedľa mňa tak sa každú chvílku na mňa vrhne, vylezie mi na kolená a tiež sa túli...je to krásne, ale je mi jej ľúto keď napr. spadne a ja ju nemôžem dvihnúť na ruky a poľutovať, nie je to ono len tak na zemi...ale vydržíe, veď to letí ako divé🙂
Hlavne ma straaaašne zaujal te Hamiltonov hmat, napíšeš mi prosím čo to je??? Keby som ho náhodou "potrebovala" 😀

Martina, aj mňa na začiatku tehu bolievalo podbruško ako pri menzese. Aj sa už pomaly objednáš k lekárovi?

adusaa
1. júl 2009

marcelka, najprv mi zaviedli tu tabletku, ale nic sa nedialo a potom nasledovali injekcie po hodine. dostala som ich 3. neviem ci to bol oxytocin, ale uz asi inu latku na vyvolanie porodu ani nedavaju. neviem aka bolest je pri spontannom porode, ale pri tomto som skrabala steny a medzi kontrakciami som mala mikrospanok aka som bola uz na konci znicena. ☹

marcela22
1. júl 2009

Adussa, tiež mi dali dovnútra tú tabletku (ráno o pol ôsmej), ale ja som mala ešte úplne zavretý krček, tak mi ju tam doslova natlačili. Po troch hodinách mi začali bolesti, do večera som sa otvorila na 2cm a už vtedy mi nebolo všetko jedno. Noc som strávila na čakačke sama a potme, ešte mi dali niečo vraj aby som sa vyspala, tekže sa mi striedal spánok s bolesťami každých pár minút. Ráno okolo šiestej som volala manžela, potom mi dali dalšiu tú tabletku dovnútra, ale vypdla, tak mi ju zotreli vnútri prstom a doslova natreli na krček, vraj to je škoda tabletky...už mi bolo strašne, otvorená som bola na 5cm. Nakoniec som porodila pomocou zvonu ten druhý deň o pol tretej poobede a bolesti som mala tak ukrutné, že sa to ani opísať nedá. Nikdy by som neverila, že takú bolesť človek dokáže prežiť. A zaspávala som dokonca aj v stoji - zavadená do manžela som chvílkami nevnímala. A to ma nútili byť na nohách od tej šiestej až kým som nešla na sálu:( Jednoducho milujeme myjavskú pôrodnicu 😝

janula.k
1. júl 2009

Ahojte, chcem sa opytat, ako sa zvykne kontrolovat krcok? ja som bola dnes u doktorky a ona mi ho kontrolovala zo spodu ultrazvukom..bolo to dost neprijemne. Myslela som, ze sa to robi len pohmatom. Inak ma krcok 3,7cm. Je to ok?

jankapo
1. júl 2009

Marcelka, teda si si uzila... 😖 Au au au. Aj ty, adusa..Och jo, tak moj porod malina.

Jo a Hamiltonov hmat. 😀 Ja si len myslim ze to bolo "ono". A teda, sla som den pred porodom (3 dni pred terminom) za svojou dr. co ma sledovala kvoli tomu krcku, a cely cas strasila, ze musim lezat, lebo ze moj krcok sa pomaly ale isto rozpadava a ze drzi len a len vdaka pesaru. Pesar vybrala a krcok aj dva tyzdne potom drzal jak fras. Tak som jej v ten den povedala, ze nech sa mi ani nepokusi povedat ze krcok drzi, lebo ze akoze ja z tej porodnice domov nejdem. Nech ma reze abo daco,ze teda ja prenasat nemienim, ze som psychicky uz na prasky 😅 Proste pre mna to tehu nemalo konca! Tak ked ma vysetrovala, sprtla do mna, ze mi skoro oci z jamok vypadli (pritom je stale dost jemna). Tesne predtym vsak poznamenala ze teda, ze fakt ten krcok drzi. ☹
No potom zacala ze teda, mozno sa uvidime o dva dni v jej sluzbe, ze teda ak sa zajtra nic nezomelie, nech opat pridem o dva dni...Tak som nechapala, ze najprv mi povie ze to na porod nevyzera a potom ze mozno zajtra rodim???
Otvorene mi ale nepovedala ze mi daco spravila. 🙂 Nevadi. Ja som fakt druhy den rodila... 😵 Rano odisla zatka, poobede odtiekla voda, o necele tri hodky bol Matulko na svete.
Jo a oficialne je ten Hamiltonov hmat toto:
....Hamiltonov hmat, ktorý pomáha pôrod vyvolať. Pre mamičky je často bohužiaľ nepríjemný. Pri pošvovom vyšetrení, ak je hrdlo aspoň na prst otvorené, sa lekár pokúsi prst zaviesť čo najhlbšie a následne „odlúpnuť“ vak blán od maternicovej steny. Tým potom dôjde k vyplaveniu prostaglandínov, tzv. tkanivových stimulantov, ktoré majú pozitívny vplyv na spúšťací mechanizmus pôrodu.

Takze ja tipujem ze zabralo...zabolelo, ale zabralo paradne. 😉

jankapo
1. júl 2009

Janula, tvoj krcok je idealny a kontroluje sa bud USG alebo pohmatom. Zeby vysetrenie pohmatom bolo extra prijemne sa neda povedat, ale jednoducho to k tehu patri, tak si nepomozeme. 🙂

adusaa
1. júl 2009

jani, tak to pocujem prvy krat o tom hmailtonovom hmate. Som o cosi mudrejsia. Mne ho tiež doktor urobil par dni pred terminom porodu, ešte som manželovi hovorila že by som sa vobec nečudovala, keby že po tom vyšetreni začnem krvacat. Až somnou cuklo a oči vyšli z jamok ked mi to urobil. Dufam, ze ma to uz necaka.

Marcelka, to si mala strasny porod. Ja som rodila osem hodín a myslela si, že umriem. Nechali ťa veľmi dlho trpieť. A nakoniec zvon! Mna by porazilo asi. Nech náš druhý porod uz bude lepsi! Musí! 😉

macilaci
1. júl 2009

ahoj baby, mne sa krčok za dva týždne skrátil z 47mm na 37 mm a ešte tam bolo že s naznačeným funelingom v dlžke 19 mm a šírke 5 mm, to znamená, že som na skoro 2 cm otvorená? máte s tým niektorá podpobnú skúsenosť. ináč toto bolo na vaginálnom UTZ potom sombola a vag. vyšetrení a tam už primár hovoril, že podľa neho je to OK len treba viacej odpočívať ☹

garicka
1. júl 2009

ahojte baby, neviem či moja otázka patrí do tejto témy, ale skúsim. minulé leto som bola na amputácii krčka maternice, neviem presne koľko mi z neho odrezali, mám teraz prvé tehu a v utorok idem na vyšetrenie, lebo mi asi pravdepodobne budú môj krčok zošívať. nemáte s tým náhodou niektorá skúsenosti? aj s vnútorným zašívaním a aj s tehotenstvom s amuputovaným krčkom? ☹ každá info poteší

zuzka279
1. júl 2009

Ahojte, dnes aké múdrosti sa tu nedozviem 😀 Janka, ty si riadne informovaná. Také že Hamiltonov hmat počujem prvý krát.

Marcelka, adusa, tak ten pôrod nezávidím. Macka a ten zvon. To sa zle čítalo, nie to ešte zažiť to. ☹

Garicka, tak v tomto Ti naozaj neviem pomôcť.

Macilaci , krčok 37mm je v myslím OK, ale čo je ten funeling. To naozaj netuším.

marcela22
1. júl 2009

Macilaci, funeling by mal byť "otváranie vnútornej bránky" ale je to trochu nejasné z toho, že neskôr Ti primár povedal že to je ešte O.K. tak neviem...kedy máš ďalšiu poradňu? Keď tak sa priamo opýtaj doktora ako na tom vlastne Tvoj krčok je... ale s týmskrtením o centimeter behom dvoch týždňov som to zažila pred tromi týždňami v poradni, to sa mi od 18tt do 20tt skrátil tiež presne o centimeter. Doktor nadšený nebol, tiež ma vyšetril pohmatom aj vaginálnou sondou a nakázal ešte viac oddychovať. Predtým som mala "iba" vcestnú placentu, tak kľudový režim som mala už predtým, ale popravde ho veľmi nedodržiavam lebo sa to jednoducho nedá... Ty len pekne oddychuj koľko môžeš a v najbližšej poradni sa pýtaj pýtaj a pýtaj.

jankapo ďakujem za objasnenie toho hmatu! Znie to docela nepríjemne, ale ak by mi to pomohlo k tomu, aby som neprenášala tak si ho asi od doktora sama vypýtam. Ale tej bolesti sa dosť bojííííím tak uvidím či budem taký hrdina 😀 😝

Adussa to si piš že druhý pôrod budeme mať oveľaaaaa lepší! zaslúžime si to! 😉 A neviem ako ty ale ja teraz chcem epidurálku, v tej minulej pôrodnici ju nedávajú a keď som si pýtala niečo od bolesti, tak mi navrhli paralenový čípok so slovami že mi aj tak nepomôže 😅 Tak som ho ani nedostala...v pôrodnici kam idem teraz dávajú epidurál len cez pracovné dni tak prosím držte všetky prsty aj končatiny aby som nerodila cez víkend 😀 😀 😀 😀 😀

garicka, žial nepomôžem...ale neboj doktori to určite budú mať pod kontrolov, asi budeš musieť veľa ležať a oddychovať, ale aj s malinkým to zvládnete!!! držím palce z celej sily!!!

Zuzi, ono paradoxne ten zvon nie je taký hrozný ako sa o ňom hovorí, hrozné je skôr to pred tým. Bola som len dosť potrhaná, zvonku aj na krčku a mala som riadnu modrinu ale myslím že to všetko sa môže stať aj pri "normálnom" pôrode. Takže ak by náááhodou na niektorú z Vás vytiahli zvon (čo naozaj veľmi dúfam že sa nestane) tak sa nezľaknite, naozaj to nie je až taký strašiak!!!!

adusaa
2. júl 2009

Marcelka, presne aj ja po prvej skúsenosti s vyvolávaným pôrodom rozmýšľam o Epiduralke. Už som sa bola informovať na predoperačnom kedy mi môžu urobiť testy, vraj sa robia až v ôsmom mesiaci. Dúfam, že u nás neplatí, že cez víkendy mi ju nikto nepríde zaviesť ☹ . A ani neviem ako to je s tým, že ak si ju objednám, kedy za ňu zaplatím? Zaplatím aj v tom prípade, ak bolesti budú ako tak znesiteľné a nebudem chcieť aby mi ju dali? Neviete babky? 😉

juliankaaa
2. júl 2009

tak ja som bola dnes v poradni, krcok nerastie, stale ma 1cm, doktorky som sa pytala ci je vsetko v poriadku, povedala ze ano, asi ma taky byt 😕
no a dnes zistili ze mam babo ritulou dole, cize pravdepodobne ma caka cisarsky, za dva tyzdne idem na predoperacne vysetrenia, takze mozem zobrat knihy do ruky a studovat co sa deje pri cisarskom, pretoze tieto kapitoly som preskakovala 😒

zuzka279
2. júl 2009

Juliankaa, ale veď bábo sa Ti môže ešte otočiť. Aj kamošku plašili cisárskym. Už ležala v nemocnici. Robili jej sono, malá bola riťkou a na druhý deň jej mali robyť cisársky. Ráno ešte iný gynekológ urobil kontrolné sono a malá už bola hlavičkou dole a rodila normálne. 🙂 Niekedy zbytočne plašia

smejkaa
2. júl 2009

Ahojte. Aky mate krcok? Ja zajtra zacinam 33 tt a krcok je 21mm. :( Jet uniekto, kto mi vi epovedat, ci mal taky zly v takom tt?

marcela22
2. júl 2009

Adusaa, keď tak sa ešte na ten epidurál popýtaj, či ho dávajú kedykoľvek a aj na to platenie. Ale myslím že sa platí až po pôrode, resp. pri odchode z pôrodnice, tak ako napr. za nadštandard atď. Niektoré nemocnice - pokiaľ viem - to majú tak, že keď už máš epidurál dohodnutý, tak Ti ho jednoducho dajú aj keby si ho už tak moc nechcela. Ale väčšinou ho dávajú na požiadanie, teda ked aj pri pôrode samotnom cítiš, že ju potrebuješ. Ale ja by som si ju radšej dala aj keby som ju veľmi nepotrebovala, lepšie ako nedostať ju vôbec 😀 😝

Julianka, ja som mala malú KP do 39+3tt, rodila som 40+4 a hoci mala 3800g dokázala sa v tom 39tt otočiť. A rovnako pred mesiacom mala mať bratova priateľka cisársky kvôli KP, už jej ho mali na druhý deň robiť. V noci však dostala kontrakcie a pri nich sa malý otočil, takže až pri pôrode. nakoniec však mala aj tak cisarák, lebo mal zlú rotáciu hlavičky, moja malá mala tiež tú zlú rotáciu ale u mňa to nikto neriešil, až po pôrode...inak ona po cisaráku o tri dni nevedela že rodila, ja po "normálnom" pôrode som bola ubolená ešte 2 mesiace. Keby mi dal niekto vybrať, ani za nič nerodím normálne...

Za hodinku odchádzam do poradne, tak sa bojííííím:(

juliankaaa
2. júl 2009

no ja som sa doktorky pytala ze ci sa este neotoci a ona tvrdi ze vraj uz nie, ved uvidime, ja si tiez myslim ze este sa mi tam pootaca 😅
ale uz som sa zmierila aj s cisarskym, asi by bol menej bolestivy ako normalny, je mi to uz jedno, len nech je mala v poriadku a zdrava

adusaa
3. júl 2009

Julianka, kludne sa ti moze otocit dole hlavickou. ta tvoja doktorka je teda vševed a ona je jasnovidec? pre istotu tie predoperacne maj urobene ale trvaj na tom, aby ti urobila sono tesne pred porodom - resp. pred cisarskym rezom.

Marcelka, ja som pri prvom porode nemala urobene testy na Epidural, ale pocas porodu som myslela, ze z tych vyvolavaciek sa nikdy nepreberiem k zivotu, tak som aj chcela epidural, ale doktor mi povedal ze pokial nemam urobene predoperacne vysetrenia tak mi ju nedaju. A ani nedali. ☹ Uz to viac necchem zazit vyvolavany porod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre