Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

maartinkaa
4. jún 2009

mna tiez boli brucho ako keby som mala dostat menzes a aj krize ma bolievaju a brucho mi tiez tvrdne 😖

jankapo
4. jún 2009

Maminky,
krcok kotuha drzi!!!! 🙂 To ja tak rada pocujem. Neni to horsie, sak ono lepsie to uz nebude, ale nevadi. 😅 Vravim, mna ked nic neboli tak je to horsie ako ked boli. 😝

Len na mna daco lezie, nejake bacily, hrdlo boli, nos upchaty. 😒 Tak fakt lezim, lebo ine nevladzem. Mala som dnes 1x babu pri malom, tak som rada, ze bude chodit pomahat. 🙂 Hlavne psychicky mi to dost pomaha, ze nemusi chudak muz vsetko, sa potrhat a domacnost bude ok.

Zuzi, napis potom ako 3d... 😉 Snad aj fotky pridas nejake.

Sue, no nemalo by sa zasivat ak su bolesti...Neviem. Nekontroluju ti cinnost maternice? Pokial je kludna, tak asi je to ok. Ja pri kazdej kontrole chodim aj na monitor. Kontroly mam ale v nemocke a tam maju ten pristroj. Mali by ti vediet poradit. Kam ty chodis, pozeram ze si z KE.

beruska113
4. jún 2009

Baby aj mna tak bolelo brucho aj krize a potom sup do nemocky. Ale neplaste sa, u kazdeho to moze znamenat ine, ale aj ked som bola v 21tt o bola som otvorena na 1 prst, nikto mi nenavrhol ani pesar, ani zasitie, ani nic. Davali mi 10 dni najprv magneziove infuzie, potom tabletky, ktore som mohla brat aj doma. Potom ma nastrasili, ze tam zostane do 30tt, kedy by babo uz bolo schopne prezit a nasledujuci den ma pustili domov. Tak sa v tom vyznajte.

Janka,
tak sa liec. Drzim palce s au- pair. Ako si ju zohnala? Kolko platis?

Zuzi,
nestihla som zjavne odpisat. Ja som bola na 4D v Hlohovci a tam treba brat aj uterak aj CD. Dufam, ze dnes este napises ako bolo. Kocik som nakoniec nasla. Peknucky, ani nie je drahy, som bola prekvapena.

zuzka279
4. jún 2009

No ahojte maminky 🙂 Tak bola som na to 3D/4D sono. Bolo to super. Malinká vkuse šermovala ručičkami pred tváričkou, cuckala si palček, usmievala sa. Prekrižovala nožičky - hotové leháro 😀 Dala nám 11 fotiek aj video máme. Nelinka má cca 1040g a 30-32cm. Tak sme sa nasmiali, stále mala ručičkou podopretú tvár a keď si dala náhodou rúčku dole, tak druhou si ju chytila a dala obe a schovávala sa. 😝 Mala nás na saláme 😀

zuzka279
4. jún 2009

Ozaj Beruska, keď sme išli na sono, zastavili sme sa v lidli a mali ten kolotoč nad postielku čo si kúpila. 1 modrý a 1 ružový, tak som kúpila pre nás a švagrinej, tá bude mať chlapca 🙂

zuzka279
5. jún 2009

Baby, kde ste všetky? 😕

pointka
5. jún 2009

ja som tu, trapim sa s chripkou ☹
Uz chcem aby mi bolo dobre ☹

zuzka279
5. jún 2009

Poi, takže sa máš nič moc ☹ To zrejme aj to počasie. Aj mňa pobolieva hrdlo a som neskutočne unavená 😖 A do poradne ideš kedy?

pointka
5. jún 2009

vcera som bola. Vsetko je ok, mala sa vobec nechysta von. Buduci stvrtok idem znova, da mi uz dole stehy a ak do 20. neporodim, pojdem do nemocky a na sekciu

zuzka279
5. jún 2009

A prečo na sekciu? Veď termín máš 21?

pointka
5. jún 2009

hej, ale to ma 20. len hospitalizuju a sekcia potom o par dni. Moja doki nie je zastancom vyvolavaciek a prenasania. Mne to vyhovuje.

zuzka279
5. jún 2009

Videla si fotky v Peťkinom albume? Kočky nemajú chybu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😵 😵 😵 😵 😵 😵

pointka
5. jún 2009

ano videla som 🙂 babatka su krasne 🙂

beruska113
5. jún 2009

Ahoooooooooooooooooooooojte 🙂 ,
ja som tu uz tiez.

Zuzi,
dnes moj muz priniesol matrac do postielky, svokra poobede donesie obliečky k hniezku, kolotoč mám von, nápelky nad postielku nachystane- ja sisina to chcem uz vsetko nachystat. Ale je mi to luto, ked sa to za ten cas akurat zaprasi. Tak mam dilemu. Super je ten kolotoc, pravda? Mna kamoska nablaznila, ze ho mam dat tak az od 2.mesiaca, aby nebol maly skulavy. To ste uz poculi? Tak malinka sa vam poukazovala? To je zlate. NAs bol fakt neskutocne tvrdohlavy, na salame nas mal. IDem mrknut, ci mas aj fotos.

Poi,
tak sa liec, nech ta to prejde. Ved do 20.je este dost casu. Ty bi si radsej mala cisarsky?
Idem pozriet PEtkine baby.

beruska113
5. jún 2009

MAaaarnost sediva, tie su zlatucke. Este aj naraz spinkali, bodaj by im to zostalo. Aj domov ich celkom skoro pustili. A tusim im aj jedna postielka zatial staci 🙂 Aspon si pripomenu casy v brusku.

Tasku uz mam skoro zbalenu. Som zvedava na nasho bertika 🙂 Ale nech este pocka do toho 7.7.

adka12
5. jún 2009

Baby mali ste niektorá poslíčky? Kedy sa objavili? Ja som mala tento tt už 2x, sa bojím, aby sa malá nezačala pýtať von skôr 😖

pointka
5. jún 2009

adka, ja ich mam asi od 32tt a este som neporodila, ani sa nechystam 🙂

adka12
5. jún 2009

No to si ma ukludnila, dakujem 😉

elia
5. jún 2009

jankapo - jeeej, ty si tu? 🙂 🙂 🙂 teda nie ze by som sa tesila ze ta nasla prave v tejto teme, ale v podobnej teme sme boli aj pri predchadzajucom tehu 🙂

chcela som zalozit najprv novu temu - rizikove tehotenstvo a zaroven starostlivost o starsie dieta, ale vidim ze je tu viac babeniek co uz doma maju ratolest, tak sa vas chcem spytat ako zvladate tu starostlivost?

ja som na rodicovskej dovolenke s 15 mes. dcerkou a teraz som v 19. tt. v tehotenstve s luckou som mala tiez problemy s krckom - poctivo som prelezala od 14.-36. tt, od cca 26. tt som mala nasadeny pesar. vstavala som iba na zachod a do kupelne, spavala s vyvysenou postelou pod nohami... casto som este aj jedla poleziacky.
vtedy sa to naozaj dalo brat poctivo.

teraz do konca 17. tt bolo s krckom vsetko OK, aj ked v 15. tt mi moj doki preventivne nasadil pesar - vraj aby sme to poistili a neriskovali ze dopadnem tak ako v predchadzajucom tehu ze budem musiet lezat. no len na konci 17. tt na kontrole mi zistil ze pesar nedrzi ako by mal, vraj mam uplne zmaknuty krcok a skrateny na 1,5 cm, poslal ma do nemocnice na serklaz. tam mi zase povedali ze krcok ma 2 cm, uzatvoreny a ze to nie je take dramaticke, o tyzden na kontrolu. medzitym som zase bola u svojho gynca, tak aj ten povedal ze nalez sa ovela zlepsil, este o tyzden mam ist k nemu na kontrolu, a ze ak to takto ostane, ze mozno nebude treba ani sit. zatial mam dodrziavat "klud".

no a v tom je problem, radsej som sa ho ani nepytala co si pod tym slovom "klud" mam predstavit. v tehotenstve s luckou to bolo v pohode, bola som sama a mohla som cele dni vylihovat, ale teraz mam male dieta, ktore ma stale taha za ruku z izby do izby, musim jej pripravit jest, prebalit... najblizsiu rodinu mam 200 km odtialto, a aj ked sa teraz velmi snazia - tento tyzden tu je moja starka, nasi byvaju u nej a staraju sa jej o zver a do prace dochadzaju. cez vikend bude doma zase manzel, a buduci tyzden si berie na 3 dni dovolenku moja mama a 2 dni moj otec. par tyzdnov sa to takto da potiahnut, no len do konca tehu (ak vsetko dobre dopadne) ostava este skoro 5 mesiacov, nasi nemaju ani tolko dovolenky a tiez takymto stylom viac penazi precestuju ako zarobia...
aj ked je tu teraz starka, tak sa mi da polihovat akurat ked su vonku na vychadzke alebo ked lucka spi.

rozmyslala som akoby sa to dalo urobit aby som nezatazovala rodinu a zaroven nemusela lucku dvihat - prebalovala by som ju na zemi na koberci, krmila by som ju tiez na zemi, uspavala by som ju na starom gauci ktori ked sa rozlozi tak tie epeda su max. 20 cm od zeme (tam by som sa spolahla ze ju staci oblozit paplonmi aby nespadla na zem a nemusela by som ju prekladat do postielky) a na vychadzky by pri najhorsom chodila az poobede ked pride manzel z prace, doobeda by sme boli len na balkone...

ako je to u vas co uz ste na rodicovskej?

zuzka279
5. jún 2009

Elia, tak taký dlhý román som tu ešte nečítala 😉

Ja mám 3,5 ročnú dcérku Emku. Ležala som cca od 18tt. Prvé 3 týždne max. poctivo. Malá začala chodiť v januári do škôlky, tak som ju ráno mužovi pomohla ak tak vypraviť, okolo 15.30 prišli domov. Bol s ňou manžel a potom prišla moja mamka. Vtedy som si uvedomila, že je super, že mi má kto s ňou byť. Svokra býva tiež nedaleko, stará sa o dedka / síce to nemá jednoduché/ ale vie mi vždy pomôcť. Moja mamka chodí do roboty ale chodí sem odvtedy každý deň. Navarí mi. Po tých 3 týždňoch mi doktor povedal, že sa to zlepšilo , nemusela som už stále ležať, ale snažila som sa vždy aspoň 1/2 dňa oddychovať. Po ďalšej kontrole mi povedal, že môžem chodiť aj na prchádzky. A to dodržujem poctivo 😀 Odvtedy ležím tak 1/4 dňa. Malú mi berie do škôlky stále manžel, trochu oddychujem a upratujem. Už viem, kde mám hranice. Keď ma už bolia kríže alebo lonové kosti alebo podbruško, snažím sa oddychovať. Mám tú výhodu, že mám kde dať malú, ale niekedy musím aj ja, keďže každý má aj svoj život. Uvidíme ako to bude ďalej. Keď som čakala Emku, tak rovnako ako ty Elia, ležala som neustále. Ale teraz mi to jednoducho tak nejde.

deborah1
5. jún 2009

Zuzka,máš skrátený krčok?Ja tiež neviem,čo mám robiť,včera som bola v poradni,síce bránka je zatvorená,ale krčok mám skrátený-v kniźke mám napísané CS 4.Doktor nepovedal nič,či sa mám šetriť alebo čo,iba že mám prísť o 3 týždne na sono a do poradne.Tak ja neviem,či mám ležať alebo nemusím,či sa mám iba šetriť alebo normálne fungovať.A čo to je vlastne šetriť?Aj by som,ale veď len doma čo robím základné veci,som dosť na nohách.Ja neviem 😒 😕

majula28
5. jún 2009

baby ja som asi tiež na tom ako vy, pri prvom kľudový režim neustále, mesiac a pol nemocnica pre skoré otváranie, vtedy sa to dalo. Ale ja už mám tú výhodu, že malá má už 8 rokov a je viacmenej samostatná, ráno jej manžel nabalí desiatu, prevedie ju cez cestu do školy a poobede som ju zo začiatku chodila brať do družiny ja, ale teraz mi ju vodí naj kamoška...za čo som jej veľmi vďačná....takže keď zostanem sama hneď niečo poupratujem a navarím v rámci možností ako sa cítim a potom ležím. A ked príde zo školy sa s ňou naučím samozrejme ja poležiačky a potom už lieta po vonku, občas na ňu dohliadnem, alebo ju postráži moja mama ked príde z roboty (keďže ešte u nich bývame) alebo moja krsná....ale ako som už spomínala ona už sa viacmenej stará o seba sama... 😀 😀 😀 Aj keď bude medzi nimi veľký vekový rozdiel, som rada 🙂 🙂 🙂 a neviem si to predstaviť, žeby bola menšia, ale určite sa to dá zvládnuť, takže držím Vám palčeky čo máte také malé detičky a želám Vám aby vám ich mal kto postrážiť. Sme ženy a my to zvládneme 😀 😀 😀

elia
5. jún 2009

zuzka - no aj ja som kukala ked som odoslala prispevok, ze ups, kolko toho je 😀

joj babenky tak to mate super ked mate takto pomoc nablizku.

trosku som si vas pocitala dozadu, tak teraz budem mudra 😉 🙂 - normalna dlzka krcka pohmatom (teda ked gynco vysetruje odspodu) je 2-4 cm (inde som sa docitala zase ze 2,5 - 3 cm). ale toto je len vonkajsia cast krcka, navyse kazdy gynco ma iny odhad, a tiez tato "subjektivna" dlzka krcka zalezi aj od toho ci tehotna nema zapchu a dalsie skreslujuce veci... tato hmatatelna cast krcka vsak tvori iba 50-60% celkovej dlzky krcka, a teda dolezitejsi a objektivnejsi udaj je dlzka celeho krcka (teda aj tej skrytej casti ktora sa neda nahmatat), a toto sa da zistit jedine sonom. teda napr. ak gynco nahmata 2 cm krcok, sonom - cervikometriou moze namerat aj 3,5 cm.

a serklaz by sa mala vraj robit ak dlzka celeho krcka - teda namerana sonom je 2 cm a menej. ale gyncovia u nas casto preventivne robia serklaz aj ked je krcek este ovela dlhsi, resp. ak v predchadzacom tehotenstve boli problemy...

aspon tolko som sa docitala 😵

jankapo - joj tak si si uzila svoje - najprv ty v nemocke, potom maly... tak drzim palce aby ste uz boli vsetci OK

beruska113
6. jún 2009

Ahojte baby,
tak vitam dalsie nove tvare 🙂 Ja sice babo este nemam, ale verim, ze to zvladnete, aj ked vam nezavidim. Ved len ked si predstavim, kolko roboty spravim za den bez toho, aby som sa musela starat o dalsie babo. A stale je co robit, raz navarit, upratat... Sa chystam uz dlho zobrat aspon na vikend nase 3,5 rocne krstna, ale ked uz idem volat, ze ho pridem zobrat k nam, tak sa zlaknem, ako to zvladnem a ci by sa nic zle nestalo. A pritom Samko je velmi dobre dieta.
Uz teraz ratam s tym, ze taketo problemy budem mat aj v druhom tehu, tak to planujem az ked bude mat Lukas min. 2 roky, aj to sa mi zda malo. Uz teraz rozmyslam, ako to zvladnem, lebo tiez mi nikto nechodi pomahat. Tak baby, drzim vam strasne moc palce a piste, ako vam to ide, nech sa inspirujem. Aspon cez vikend poctivo oddychujte 🙂

petkaerdal
6. jún 2009

ahojte kocky,
nemam cas si vas docitat,co mate nove???
zuzka,ty uz budes coskoro 30tt,super 😉

mam teraz pomenej casu,ale myslim na vas,s kockami si na seba domka este zvykame,hladame si nejaky svoj rezim a tak,musim viest aj domacnost,veru cely den sa nezastavim vobec 😅

zuzka279
6. jún 2009

Ahojte
Peťka, no oficiálne mám tak 27-28tt, takže ešte mám toho pred sebou dosť. Tento týždeň som bola na 3Dsone. Ak chceš, pozri si album. Takže pomaly si zvykáte. Máš teraz toho zrejme dosť. Pri Emke sa mi zdalo, že je toho dosť a nieto pri dvoch kočkách a keď si na to viac menej sama , teda ak nerátam muža 😔 U mňa bola vtedy mamka. Ale verím, že ty tvo zvládneš 🙂

beruska113
7. jún 2009

PEtka, my to chapeme. Drzim palce, ale urcite to zvladnes. V chudnuti mas predo mnou naskok, a baby ti urcite daju zabrat, tak to pojde rychlo dolu.

Zuzi,
Nelinka je zlata,ako pekne tvaricku ukazala.

Idme baby, lebo tu ledva sedim, tak ma bolia krize a maly kope jak najaty.

zuzka279
7. jún 2009

Ahojte. Beruska, Lukáško, tam už má málo placu, tak budeš pomaly každý jeho pohyb cítiť. Ale už to máš za pár , takže to už neako dobojuješ. My sme boli včera grilovať, a aj včera a dnes som upratovala, umývala okná, takže som zničená statočne ☹ .
Obdivujem Peťku, že sa snažia sami zo začiatku starať o baby, musí to byť náročnejšie, ale snáď nájdu neaký systém ako to zvládať 🙂
Inak ako pozerám, cez víkend tu takmer nikto neni, každý asi trávi chvíle inak. Cez týždeň sa tu snáď aj stretneme 😀
Ahojte a pekný zvyšok víkendu maminky 😉

beruska113
7. jún 2009

No Zuzi,
to si teda mala perny vikend. Si sa mala setrit, ja by som okna neriskovala. Ja sice robim dost, ani skoro nelezim, ale napr. dlazku som od nemocnice neumyvala. Aj okna mi prisli umyt mama so segrou. To by som si netrufla.
Ja som bola vcera na DD ranci, sme mali firemny gulas, ale vydrzala som len hodku a mala som dost. To je kusok od vas, ze? Mne zajtra vrtaju zub, tak snad to prezijem a hlavne ma maly nedokope pri tom strese. Tak pa zajtra 🙂

zuzka279
7. jún 2009

Áno Beruska, DD ranč je kúsok od nás. Nevedela som, že sa tam robia aj firemné akcie. Ak môžem vedieť kde robíš? Môžeš napísať aj IP.
Keďže nám robili tú strechu, tak som sa na tie okná nemohla už pozerať. Inak mi pri všetkom pomáha mamka.
Tak to zajtra vydrž u zubárky. Ja som bola asi pred mesiacom.Ahoj

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre