Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

marcela22
3. júl 2009

Adussa, aj ja by som sa rada za každú cenu vyhla vyvolávaniu tak dúfam, že budeme mať tentoraz šťastie a príde to samé od seba. Asi ku koncu začnem aj behávať, len aby sa to rozbehlo 😀

No a k včerajšej poradni, konečne sa nič nezhoršilo, tak som celkom rada. Doktor mi hovoril, že prekročením 24tt som sa dostala z klasifikácie "potrat" na "predčasný pôrod", tak je aspoň trochu väčšia šanca že keby niečo, bábenko bude ako-tak v poriadku. No a obdobie od 24 do 28 týždňa je vraj najkritickejšie na krvácanie (teda kvôli placente praevia, ktorú mám) tak sa mám veľa šetriť a snažiť sa vydržať aspoň do 32tt. To sa mu teda ľahko povie...ale aj tak si myslím že budem nakoniec prenášať~t~
Teraz mám ísť zasa o tri týždne, môj doktor bude mať ešte dovolenku, tak idem k druhému. Ten robí aj v pôrodnici kde budem rodiť, tak sa ho hneď popýtam ako väčšinou odrodia placenty praevia a ako je to s epidurálkou. A manžel vraj k nemu môže ísť hneď na poučenie k pôrodu, tak to bude za nami🙂
No a dnes sme boli manželovi na promociach bolo to kráááásne! 😉

beruska113
3. júl 2009

Olééééééééééééééé,

uz ma tu máte 😀 KOnecne ma dnes pustili domov. Zuzi ani som ti nepisala, neviem co skor. Stááááááále som kinderko 2v1 a podla mna aj dlho budem. Baby nepocuvajte lekarov a po tom 35 tyzdni najneskor uplne vysadte to blbe magnezko. Ja mam krcok rovnaky ako v 21 tt a ja uz chcem tak mooooooooooc rodit, že je to na zaplakanie. MAly ma tlaci na vsetky sposoby, ale najvac do rebier, asi si zmylil smer. Uz som zmierena s tym, ze budem aj prenasat.
V nemocnici cele zle, podla mna som tam lezala uplne na figu borovu. Akurat ze som bola kazdy den na ppasoch a na sone. Pootom ma naplasili, ze mam hranicnce malo plodovej vody, ja uz som nespala, ze mi daju vyvolavacku a idem rodit a rano mi primar povedal, ze mam absolutne optimalne mnozstvo. Tak komu mam verit?
Ako ma dnes prepustili, hned som si musela ist kupit nieco na seba, lebo nic poriadne neobleciem. Potim sa ako svinka, do sprchy sa mozem nastahovat, ledva sa ohnem, ledva dycham jak ma maly tlaci a na porod radsej ani nemyslim. No cele zle. Ale inak sa strasne tesim, ze som uz doma. Ved tie co uz mate babo to poznate a ostatnym drzim palce na posledne dni.
Tak to je tak v skratke, lebo varim. ZAjtra snad viac a trosku vas pocitam 🙂 😉 😅 😀

marcela22
3. júl 2009

Beruška, vííííííííííííítam Ťa doma!!!! To je super že Ťa pustili, asi sa tiež ešte nechystajú na Tvoj pôrod 😀 Ale Ty ich prekvapíš a čoskoro si tam, neboj!!!! 😉 Ja som malú mala tiež v lete, tak Ťa úplne chápem, ako otrasne sa Ti hýbe. Ale už to dlho nepotrvá. A s tou plodovou vodou to je fakt zaujímavé, ale ked Ťa pustili domov tak je to asi O.K.

Mimochodom pri tom som si zmyslela že mi doktor včera hovoril aj o tom, že počas tých spomínaných 4 týždňov je to aj obdobie, keď môže začať dosť ubúdať plodová voda, resp. môže jej začať byť málo, ale veľmi som to nepochopila...neviete náhodou niektorá ako to mohol myslieť???

jankapo
3. júl 2009

Beruska avooooooooooooj!!! 🙂

No teeeeeda! Nasa pozitif beruska nam negativnie. 😀 Nevadi, kompletka brutal super predporodny stav, to secko dobreeee....porod bude eno nuno, taka budes stastna ze rodis, az z toho porodis. 😉 No ti poviem, to jakeby ja som pisala- take dejavuuu.... 😅 Ty si komplet moj pripad, krcok furt drzal jak ten fras. Ale neboj, nakoniec porodime vsetky. 🙂 Posledne dva tyzdne su otrasne, poznam, mne povedala doky, ze len co vyberie pesar, ze rovno rodim...az som sa bala ist domov v ten den, ze co ked ma to chyti dako v buse a tak...a prdlajs. Este dva tyzdne som kinderkovala, a cele som to zlostou prerevala. 😠

Marcelka, super spravy, ta klasifikacia sa mi paci. 🙂 Aj ked teda "predcasny porod"nic moc,ale uz sme o krocik blizsie. Ja taak duuufam, ze uz len tych 10 tyzdnov som tehu. 😀

Inak sa citim fajn, najma do 10tej rana a po 17tej vecer.... 😵 Medzitym no comment, sak to poznate. Doma pomaha mamka co sa da, uz ma dovolenku, tak sme spolu, tesim sa.

No moje, myslim na vas, drzte sa.

jankapo
3. júl 2009

Marcelka, nenechaj sa naplasit! 😉
No a co ja viem, pokial sa ti ta placenta neposunie mimo krcok, mas stopro cisarak. Tak neviem ci je to pre teba dobra, ci zla sprava. 😕

zuzka279
3. júl 2009

Ahojte 😉

Beruška, som veľmi rada, že Ťa pustili. Dnes som Ti aj chcela písať, že čo máš nové, či Ťa cez víkend nepustia, ale keďže Emka má v škôlke prázdniny, tak sme sa museli kúpať. Boli tu kamošky s deťmi tak hotový full haus 😀 Teraz sme sa zase vrátili z opekačky od švagrinej. Takže tak. 🙂
Ozaj, veď ty si chcela rodiť 7.7, tak ešte máš čas. Som zvedavá, kedy to nakoniec bude. Ale snáď nebudeš prenášať.

Jankapo, ty už nemáš doma tú "pomocnicu"?

Marcelka, tak aj ty už si zase o niečo ďalej. Aj ja som si vždy hovorila, ešte toľko a toľko. Neboj, vydržíme to neako 😝

marcela22
3. júl 2009

Janka, neboj, on doktor mi to povedal tak jemne ako sa len dalo a myslím, že väčšinou tých správ ma chcel skôr utešiť. Pretože zatiaľ aj keď bol dôvod na paniku tak ma vždy utešoval a tak, takže našťastie on zbytočne nestraší, lne ani nič "nezatajuje"... a tiež straaaaaaaaaaaaaašne dúfam, že porodím pred termínom, vždy som si hovorila že by som hccela rodiť v 36tt (neviem ako mi to napadlo, ale je to také pekné číslo 😀 ) a teraz v to dúfam zasa...
S dcérkou som mala termín 6.7.2007 a všetci odo mňa chceli aby som ju porodila 7.7. - optimisti 😀 Ale je 10.7. a má pekné rodné číslo 😀 😀
No a ja mám placentu praevia marginalis, čo znamená že nezasahuje na krček, ale je teeesne pri ňom a to sa dá rodiť normálne - v tom prípade že zostupujúca hlavička to tam v podstate "utesní" a zastaví krvácanie. Inak cisarák...takže možno až do samotneho pôrodu nebudem vedieť ako vlastne budem rodiť. A tiež ak mi začne pôrod spontánne tak pravdepodobne začne krvácaním a možno trochu silnejším, tak sa krásne vydesím:( Dúfam, že až tak, že porodím do hodiny a najlepšie bez bolesti 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Zuzi tiež mám také ciele že "aspoň dovtedy ešte vydržať" atď...a pomáha to! Keď sa dostanem za niektorú tú hranicu, tak si vždy trochu vydýchnem a poviem si že je to zasa o niečo lepšie. 😉 A nezabudni aj oddychovať popri tom full hause 😉 😅

jankapo
4. júl 2009

Ahojte, tak ja uz pol dna za sebou. 😝 Maly sopluje (zo zubkov, dufam), tak jak nemoze dychat, tak ani spat moc nie, no a my s nim v stavame so sliepockami. Ale uz som dala kafco, uz len lepsie to bude. 😅

Zuzi, pomocnicku som mala len na jun. Ona si hlada normalnu pracu, teraz ma jeden pohovor, ak jej to vyjde, od augusta pracuje vo firme, tak chcela este v juli podovolenkovat, tak sme boli dohodnute, a pre mna by bolo blbost platit niekoho ked mamka ma dovolenku a ona sama chce byt s Matulkom. To vies jak babky, ony sa strasne tesia, ked ich este potrebujeme. 😉 No a v auguste uz asi skusim byt sama, mozno muz zobere par dni volna...ja sa bojim ze docista zleniviem a potom v oktobri sa z 2 deti pototo....To sa tak ci tak, ja normalne uvazujem cez den ze ako sa to bude dat bez ujmy na psychickom zdravi zvladnut. 😝

Marcelka, zda sa ze mas super dokyho. Aj povie realitu, aj povzbudi, no mna zatial bud naplasili (chvalabohu zbytocne), alebo nepovedali nic. Niekedy lepsie nevediet, to je pravda, ale zas...Neviem. Inak, ja som predtym ficala v teme Rizikove tehu a tam bola baba s placentou previa a posunulo sa jej to. Sice mala sekciu kvoli silnym dioptriam, ale inak by rodila spontanne. To je jedno ako, hlavne nech to nie je po termine, ze? 😉 😀

majula28
4. júl 2009

ahojte babky ale vám tie týždne rastúúú 😀
beruska vítam ťa, ja som si už myslela, že už máš potom 😀
ja mám krčok už dva týždne asi pol centimetra otvorená som na štyri centimetre a stááále nerodím 😀 teraz tie krčky budú držať ako na tú potvoru... 😠 celé tehu sa strachujem aby som predčasne neporodila a hovorila som si, že stačí vydržať aspoň do 36tt, keď som vydržala, tak hranice sa posúvali ešte do toho ešte do toho a teraz nie a nie porodiť... 😝
beruska mne už tiež minulý týžden hrozili, že ležať na rizikové, keď som bola otvorená na 3cm, ale som nezostala, lebo uuurčite by so mňou nič nerobili 😒 (vlastná skúsenosť s pred ôsmich rokov) 😀
Ale jedno nechápem prečo ma nechávajú takto otvorenú ako konzerva chodiť a nevyvolajú mi to, keď niektoré baby chodia rodiť pri menšom otvorení... 😀 ako viď napr. petkaerdal...

Takže babulky držím Vám palčeky nech tie krčky čo majú držať držia a tie čo sa majú otvárať nech sa konečne otvárajúúúú 😀 😀 😀

adusaa
4. júl 2009

marcelka!
to je super sprava. vies co ma zarazilo? ked ma isli podsivat, primar gynek. oddelenia mi povedal ze uz v 29 tt nehovorime este o predcasnom porode ale este stale o potrate! "v ziadnom pripade by neslo o porod, ale potrat" citovala som ho. to mi povedal este pocas prvehu tehu ked ma isli podsivat ☹

beruska113
4. júl 2009

No ahojte baby,
tak ste docitane.

Jankapo,
tak na Tvojich pripavkoch sa vzdy zasmejem. Inak som este otpimista, ale ked si spomeniem na porod, tak mi nie je vsetko jedno. Z toho uz mam stres des. UZ som chcela ist aj hladat nejaku nemocku kde mi spravia cisarsky, alebo nahovorit niekoho u nas. Segra s mamou chcu, aby som ho mala, ale ja uz som zo vsetkeho cisty jelen. Inak ten Hamiltonov hmat, to bolo zaujimave. Ako ma vcera prepustali, tak som bola na vystreni u primara a neviem, ci je taky sadista, ale tiez to nebolo moc prijemne a potom som po prvykrat v tehu trochu krvacala. Tak neviem co si mam o tom mysliet, ci na mna skusal tiez nejake hmaty chmaty ci ako 😅 Ja sa inak spoliham na tajnu dohodu s Lukaskom, ze to bude 7.7., tak uvidime.

Majula 28,
aj ja som si uz myslela, ze ked sem pridem, budem mat uz po tom. A furt nist
😠 To je inak sila aka otvorena behas. Tak si svihni, ja pojdem podla tyzdnov az po tebe.

Baby ja ked som tu citala o tych vyvolavackach, a po tom co som videla v nemocke, tak dufam, ze porodim normalne. To baby hovorili, ze ked im davali ten cipok, uz to bola bolest jak svinucha. Fu a co tu niektore baby opisovali, tak dakujem pekne.
No idem si zabalit tasku v druhom kole a budem cakat na zazrak.

adusaa
4. júl 2009

beruška, budem na teba mysliet. drz sa kocka a lukasko nech sa drzi s tebou a zvladnete to bez komplikacii. drzim palce a zavidim ze ta uz caka 🙂

beruska113
5. júl 2009

Adussa,
dakujem. Jej a tvoje baby ma ake krasne meno 😀
Juj, mne je uz od vcera nejak divne. Muz bol na nocnej, tak ma vecer viezol spat k rodicom, chodim teraz s taskou ako bezdomovec. Aj dnes ma cely den boli brucho a krize, uz cakam cakam a nic. Ale keby sa narodi dnes a nevycka do toho 7.7., tak ma nastve. Dnes sme konecne doklebrovali dom, tak uz len fasada. Esteze tu bola svokra varit, lebo by ma piclo. Aj vlasy mi zafarbila, mam to hnede, muz skoro skolaboaval, ze to si mam este dnes prefarbit. Mi cez tehu zacali rast cierne vlasy, tak mi aspon nebudu vyrastat.
Tak tot vsio, taka bola moja nedela, ale vy asi vsetky behate po vonku, Zuzka je niekde na namesti na oslavach Cyrila a Metoda.

marcela22
5. júl 2009

Janka, presne tak, hlavne nech to nie je po termíne a nech je to spontánne, ale zasa takto skoro ešte tiež nie...aspoň po tom 36tt by mi stačilo 😝 Teraz by ešte bábenko bolo príliš slabučké a ja ho ešte chcem mať nejakú dobu v brušku a cítiť ako krásne kopká...o to viac sa teším na pôrod a tým menej sa ho bojím, čím viac sa neviem dočkať malinkého 😀

Majula, to je fakt na porazenie keď si sa už toľko otvorila a pôrod stále nič. To teda naštve 😀 Ale máš veeeľkú šancu že sa budeš otvárať pri pôrode super rýchlo a budeš to mať rýchlo za sebou. A asi bude lepšie ak to začne samé keď budú Tvoje telo aj Šimonko úplne pripravení 😉

Adusaa mám dve kamarátky, ktoré mali rodiť v čase keď ja prvú dcérku a oni porodili jedna v 25tt a druhá v 27tt a majú zdravé detičky! Skutočne už v dnešnej dobe 29tt nie je už až tak strašne kritický, síce dávajú šancu na prežitie dieťatka o dosť menšiu ako v neskorších týždňoch, ale naozaj nie je pravda, že by v tom týždni išlo o potrat! Veď dieťatko už môže mať aj okolo 700g (a aj viac!) a v telke sú často deti čo majú napr. cez 500-600g a zvládnu to. Doktori niekedy fakt plašia ako blbí:(

Beruška, ver mi že keby sa Ti narodil aj hneď tak Ťa nenaštve 😀 Bola by si táááák rada že už to máš za sebou, že 7.7. by si si len s úsmevom vydýchla že už to máš za sebou...🙂
Ja budem mať zajtra druhé výročie od prvého termínu pôrodu, v ten deň ma aj prijali do nemocnice a ďalšie 3 dni so mnou nič nerobili, len monitor a injekcie na prípravu krčka...cha, fest pomohli, si ich radšej mali pichnúť sebe 😀 😀 😀 😀

deina2005
5. júl 2009

chcem sa opytat ci sa da aj hmatom nejak zistit ci sa krcok skracuje.stale som ho mala dost nozko a teras si ho nedokazem vobec nahmata.nikdy sa nejak nevysetrujem ale len tak som skusila a bola som prekvapena kde sa mi stratil 😅

zuzka279
5. júl 2009

Ahojte kočky. Tak ja som mala rušnú nedeľu. Malá sa včera skoro celý deň kúpala v bazéne. Nie, a nie ju odtiaľ dostať, aj klobúk zahodila a na hlavu by jej ho nedostal nik. Akurát cez obed bola chvíľu vnútri a už večer mi vracala a mala horúčku ☹ A dnes tiež nič moc, vracala, horúčka, von vyšla až navečer. Takže zajtra asi pôjdeme k doktorke. A mňa dnes bolí celý deň hlava, takže super deň.

Beruška, keby niečo daj vedieť. Susedkina sestra porodila včera a vraj leží na pôrodnici, lebo šestonedelie je plné. Už ho prerábajú, nevieš?

beruska113
6. júl 2009

MArcelka,
ja viem ze by som sa nanho nehnevala, ved ja ho tak lubim 🙂 Vcera mi vysli aj zlzicky ked muz vravel, ze aky bude krasny a ja len nech je zdravy. Moja prva otazka ked sa narodi bude asi ci nema razstep a ci nevyzera ze ma DS.

Zuzi,
mne povedali, ze sestonedelie sa presunulo s prerabkou na august ked dokoncia fasadu a prizemie. Tak ja v to verim, lebo ma porazi inak. TAm to bola take plne teraz, aj gyn. aj sestoned., ze lezali hore aj tehotne a bolo to vselijake premiesane. Ale dnes zavola dvom babam z izby, co tam este lezia, tak uvidim.

Baby nam robili vcera s tou fasadou, a som stale chodila a vecer ma tak bolelo brucho fest, ze uz myslel aj muz ze do rana ideme, tak som krcila tvar od bolesti. No a nic. Tak uvidime, ci nam to zajtra vyjde.
Dnes zacinaju susedia stavat dom, uz behaju bagre, tak fasa. Sa tesim.

beruska113
6. júl 2009

Jeje baby, ved mne uz svieti 39tt. To som tu uz stara mazacka. BY som mala zmiznut ako Dianka3, ved ja uz tuzim po skracovani. BAby co sa vam skracuje, poslite to mne, ja sa rada skratim za vas.

Deina2005,
tak to netusim ako sa hmata krcok, pre mna bola na zaciatku novinka, ze vobec nejaky mame 😀

adusaa
6. júl 2009

Beruška! už to pride každú chvíľu. 🙂

Marcelka, ja som sa tak zľakla vtedy čo mi povedal primár, že to by bol potrat v tom 29tt, ze som skoro odpadla. Tiež si myslim, že by ho zachranili. Zbytočne ma vtedy tak hrozne vystrašil ☹ . A muž bol vtedy na tyždnovke, takze opora len telefonicky. Si pamatam na tu chvilu akoby sa stala pred chvilou.

Ale nastastie je to zamnou a baby, vydrzime všetko!!!

ela222
6. júl 2009

ahojte baby, cíti nejako žena, keď sa jej krčok skracuje? Nemyslím samovyšetrovanie. Ale nejakú bolesť, pichanie alebo tak?

zuzka279
6. júl 2009

Ela222, mňa veľmi boleli kríže a lonové kosti, nemohla som skoro vôbec chodiť. Išla som k doktorovi a vtedy mi zistil že sa mi skracuje krčok. Ale poznám aj také prípady, že ich nebolelo nič. Takže to je individuálne.

Adusaa, máš pravdu, neako to dobojujeme. Aspoň nech máme ukončený ten 37tt.

ema7
6. júl 2009

Ahojte,

som v 15tt a pociťujem také pichanie zospodu, sem-tam. Myslíte, že by to mohlo byť skracovanie krčka?

Ďakujem veľmi pekne.

beruska113
6. júl 2009

Ella, Ema

mna tesne pred tym ako sa mi skratil krcok strasne boleli krize a brucho. Tak mozno to ma s tym nieco spolocne. Ved uvidite co povie doktorr. Urcite ho navstivte.

Juj more baby, zase ma to brucho boli jak vcera. Uvidime. Uz sa tesime, desime, neviem co skor.

zuzka279
6. júl 2009

Beruška, tak držím palce, aby Ťa to chytilo čím skôr. Možno aj v noci... 😉

beruska113
6. júl 2009

Diky Zuzi,
ale pochybujem. Ked malemu je u mna tak dobre. Povedzme si otvorene, kde sa tie nase deturence budu mat lepsie ako v brusku u mamiciek 😅

zuzka279
6. júl 2009

Beruška, tak to máš pravdu, tam im je najlepšie. Ale nikdy nevieme, kedy prídu bolesti. Večer Ti nemusí byť nič a ráno bude malý na svete. Nezabudni potom dať vedieť.

adusaa
6. júl 2009

Eli, mna bolela lonova kost - som to prehnala s chodením a takisto ma pichalo uplne dole. Na druhy den ked som sla k doktorovi tak uz som mala CS5 - zacal sa mi skracovat krcek. Chod radsej k doktorovi nech ta vysetri. Drzim ti palce 😉

lucyy01
6. júl 2009

baby tiez ma pichalo tam zo spodu, aj brucho tvrdlo a to statocne takmer cele tehu, ale krcok sa neskracoval. ked som sa dr. pytala, ci by som to citila, povedal, ze ano, ale ze by to bola silnejsia bolest.

majakuk
7. júl 2009

Ahoj dievčatá,
dnes nastupujem do nemocnice. Som v 29.tt a Včera mi zistili nález - krčok maternice na 1,5cm, vonk.bránka na prst, vnútorná na špic, predná klenba znížená, placenta anterior (tzn. na prednej stene maternice) - nízko nasadajúca (príliš blízko krčku). ☹ Vraj si ma tam nechajú minimálne 10-14 dní.

Dosť sa bojím, pretože je to veľmi skoro, ale čítala som si veľa vašich príspevkov a tak pevne verím, že aj MY to zvládneme a Štuplíček ešte vydrží aspoň 8 týždňov a budeme zdraví.

Tak nám, prosím, držte palce.

Prajem Vám pohodové tehu a nech sú vaše dietky hlavne zdravé a krásne po maminke. :o)

maartinkaa
7. júl 2009

ahojte, tak my uz sme sa narodili!!!! Huginko 1150g a 36cm a Bruninko 1400g a 37cm, zatial sa mame dobre, tak nam drzte palce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre