Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

martina46
2. nov 2007

Takže internet poležiačky, to viem celkom presne 🙂
Existuje jedna šikovná java aplikácia pre mobilné telefóny, volá sa opera mini. Celkom slušne to zobrazí stránky, ale samozrejme nie je to plnohodnotný internet, je to oveľa pomalšie. Treba mať ale u operátora predplatené dátové služby. Ja takto niekedy prispievam. Ležím si v posteli a čítam a píšem 😉
No a môžem pekne písať a čítať aj z pôrodnice. Napríklad, ak ma budú po pôrode zašívať, zatiaľ môžem byť na koníkovi, ak budem môcť mať pri sebe mobil 😀

betka1
2. nov 2007

martina, tak to mozes potom urobit novu temu, ze porod LIVE. Ja sa tam pridam a mozeme pretekat, ktora porodila rychlejsie a ktorej prave davaju kolko stehov 😀

martina46
2. nov 2007

To by bolo zaujímavé, fakt. Len rozmýšľam, či by to povolili na sále, predsa keď by to šitie dosť bolelo, to by mohol telefón, alebo ešte horšie notebook, skončiť rozbitý o lekárovu hlavu 😀

zrzulka
6. nov 2007

babulky aj mne dnes v poradni povedla lekar ze mame krcok skrateny na spicku prsta ale o lezani a pod ani zmienky. to ozaj poctivo lezite? ja nevydrzim a este nemam ani prichystane veci pre malu:((( tiez mi dal magne B 3x1 tabletu a povedal ze mam brat do toho 37tt aby som predcasne neporodila. ja chodim aj cvicit ale toho s radsej vzdam.... kontrolu mam az o 2 tyzdne. vy mate castejsie???

betka1
6. nov 2007

zrzulka, z toho, co som si precitala na nete, tak niektore baby so skratenymi krckami porodili skor, niektore v termine a niektore po. Takze take tragicke to nebude. Urcite je dobre sa setrit, ale vsetko s mierou, aby z nas neboli do porodu lemry. 🙂 Mozno sa niektre cviky mozu, pri ktorych babo netlaci na krcok maternice.
Ja mam kontrolu kazde 3 tyzdne, ale neskor mozno aj kazde 2. A neviem, ci je to ukludnujuce, ale ja som v Anglicku, tu sa nikto o dlzku krcka maternice nestara a statistiky porodov su tu uspesnejsie nez na Slovensku(co sice nechapem preco).

marcelka114
6. nov 2007

ahojte chcem sa opytat co to presne znamena ak mam krcok maternice skrateny o 1,5 az 2cm doktor mi len povedal ze mam lezat ziadne lieky mi nedal ani mi nepovedal ze mam mat vylozene nohy prosim povedzte mi nieco k tomu nic mi nevysvetlil dakujem

betka1
6. nov 2007

marcelka, nie ze by som sa v tom nejak vyznala, ale z toho comu rozumiem sa krcok maternice s bliziacim porodom skracuje. Ak sa skracuje rychlejsie, tak hrozi skorsi porod. Na skracovanie krcka ma vplyv to, ze nan babo tlaci, ale asi to moze byt aj geneticke. Preto sa odporuca lezat s vylozenymi nohami, aby babo tolko netlacilo smerom dole.
Ale ci bude porod predcasny alebo nie, to je individualne.

betka1
6. nov 2007

marcelka, este dodam, ze keby to bolo velmi zle, tak by Ti doktor povedal, alebo by ta objednal na zasitie

marcelka114
6. nov 2007

to staci ak si dam pod nohy vankus ako ich mam mat vysoko a myslyte ze 1,ť az 2cm je dost v tomto tyzdni tehotenstva

martina46
6. nov 2007

Mne kázal lekár akurát ležať (skrátený krčok mám asi od 30t), nehovoril nič o vykladaní nôh. A keď som sa ho pýtala, v akom som asi "predstihu", že je to ťažko povedať takto jednoznačne, že každý prípad je iný a v mojom by sa dalo približne povedať, že stav krčka zodpovedá asi 36t. Mám ho na 2cm. Dúfam teda, že sa to nezhoršilo...

martina46
6. nov 2007

A teda v Anglicku je fakt väčšia pohoda, nechce sa mi zdať, že by sa tam s tým nezaoberali, ak by to bola taká vážna vec. Možno u nás sa v tom zbytočne priveľa rýpu... marcelka, neboj 🙂

tribitka
7. nov 2007

marcelka, ja mám krčok na 1cm už takmer mesiac, chodím pravidelne do nemocnice na infúzie, na magnézioterapiu, beriem vysoké dávky MagneB6, mám prísny kludový režim na lôžku a musím ležať s podloženou panvou, aby bola vyššie ako zvyšok tela aspon o 10 cm.... no a lekár mi zakázal stáť, zohýnať sa, čupieť.....
ak budeš potrebovať nejakú radu, kludne sa ozvi... 😉

martinka mne sa nezdá, žeby slovenskí lekári prehnánali, ja osobne poznám tri babenky, ktoré prišli o bábatko v posledných mesiacoch kvôli tomu že nerešpektovali rady lekárov ohladom skráteného krčka.... radšej nech je lekár prehnane starostlivý ako keby mal na to kašlať a niečo sa stane.... 😒

martina46
7. nov 2007

tribitka, urcite ze radsej respektovat lekara, ako by sa nieco zle malo stat, nechcem to zlahcovat, len myslim ze pripady su rozne a casto popri skratenom krcku su aj ine rizikove signaly, ktore su dolezitejsie ako skrateny krcok. bolesti, krvacanie a tak. ale byt opatrna, to ano, v kazdom pripade.

martina46
7. nov 2007

Inac, dnes som pisala do poradne dr. kouckeho, ktory je v cechach jeden z najuznavanejsich. toto mi napisal:
http://www.porodnice.cz/poradny/22/34747

tribitka
8. nov 2007

no ved 2 cm krčok sa ani velmi nepovažuje za skrátený, obzvlášť nie v 34tt...

martina46
8. nov 2007

To som mala v 32, dnes som bola na kontrole a asi sa mi opäť štipku skrátil.

tribitka
8. nov 2007

vieš, mne to príde také divné, že lekár radí cez net...každá pacientka je iná, baba ktorá mala v nemocnici taký istý krčok ako ja tak ju zašili, ale mna už nemohli.... a lekár, ktorý ťa ani neprezrie, cez net skonštatuje že si ok.....to mi príde vrcholne nezodpovedné a neprofesionálne....

deina
8. nov 2007

Viete mi poradit, co znamena to, ak mam v tehu knizke (na tom prilozenom papieri) napisane "cervikalny index - d.segment 0-1"? Vsetko ostatne v tom cervikalnom indexe je 0, co viem, ze je dobre (portio, branka, konzistencia, pozicia) okrem d.segmentu. Lekar povedal nieco take, ze je krcok nizsie, ale zatial som pocula iba o otvarani alebo skracovani krcku, toto je co? 😕

tribitka
8. nov 2007

deina, v tom ti poradiť neviem......ale pokial máš krčok nižšie ale neskracuje sa, tak by som nerobila paniku.....určite by ťa lekár upozornil na telesné šetrenie keby sa skracoval....nebojkaj, to bude ok.... 😉

deina
8. nov 2007

Zatial nepanikarim. Doktor povedal tolko, ze o dva tyzdne ma zase skontroluje a ak by sa to zhorsovalo, tak potom ma necha doma (ale to aj kvoli mojej imunite), ale zatial tiez nepanikaril. Len tomu akosi nerozumiem, neviem si predstavit - ako nizsie? Co to znamena, ze je nizsie? 😕 Nastastie sa neskracuje, to som rada.

tribitka
8. nov 2007

ten lekár svoje odpovede kopíruje? ved píše stále to isté... 😖

martina46
8. nov 2007

Mne sa prave zda ten doktor velmi doveryhodny, nie je to tak,ze by na kazdu otazku odpovedal tak jednoznacne ako mne, ak nema dostatok informacii o tehotnej (ak ona malo napise), tak ani nic jednoznacne neodpovie. Ja som mu myslim celkom podrobne opisala moj stav. 🙂

martina46
8. nov 2007

no ked sa ho stale to iste pytaju, tak ano 😉
ale nie, no mne sa naozaj velmi pozdava, neviem si pomoct. skus pozrit na tu stranku, daj v poradni vyhladat cez nejaky slovny retazec, co ta zaujima a uvidis.

tribitka
8. nov 2007

aha, a ako zistil cez net, či je tvoj krčok tenší alebo hrubší, vláknitý alebo cievitý, mäkší alebo tvrdší?? lebo toto všetko vplýva na to, ako sa bude skracovanie vyvíjať.... a on len hromadne povie, to je ok.... 😖

martina46
8. nov 2007

to neviem, ale este na jeden dotaz odpovedal - ten som nenasla, ale to nevadi- ze ani statie a chodenie nema vplyv na skracovanie krcka.

tribitka
8. nov 2007

tak to je potom asi jediný lekár na svete, ktorý má tento názor....ležala som v nemocke už 4 krát kvôli skrátenému krčku, ked videli pacientku stáť alebo chodiť, v momente ju sestry odprevadili k posteli, že pri státi je tlak na krčok najväčší... ale nevadí, každý sme si strojcom svojho šťastia.... počúvaj rady lekára ktorý nepozná tvoj zdravotný stav, lebo ťa nikdy nevyšetril...ale potom sa nesťažuj....

betka1
8. nov 2007

"názor, že prostá fyzická aktivita byť u sebekratšího čípku navodí porod je překonán...ale ví ho bohužel ani ne jedno procento všech lékařů..."

nazory porodnikov a gynekologov v roznych krajinach sa lisia a neviem, ci niektora z nas ma dost skusenosti na to, aby povedala, ci tento nazor je spravny a pokrokovy, alebo uplne mimo len preto, ze vo vacsine slovenskych nemocnic si myslia nieco ine

martina46
8. nov 2007

Aj tak je to celé bláznivé, pretože pred piatimi rokmi bolo niečo tak a teraz je to úplne naopak a tak je to vo všetkom. A potom sa má človek v tom vyznať. O päť rokov to bude iné, o desať iné, a tak stále dookola. A mňa to už nebaví... 😅

elia
22. nov 2007

Baby a ste kvoli tomu krcku aj na PN? Ja som doma uz od 14. tyzdna kvoli maksiemu krcku a vacsinu casu som len lezala. Vcera (24. tyzden) ma ale doktorka zase vystresovala ze sa mi zacala otvarat vonkajsia branka, ale nerobila mi ani cervikoometriu, ani nebrala vyter - co som citala ze sa ma v takychto pripadoch robit ako prve.

Tie co ste doma, ako to zvladate? Ja som v podstate uz 2 a pol mesiaca zatvorena sama medzi 4 stenami, nemame tu ziadnu rodinu ani znamych, akurat manzela vidim vecer... a doktorku kazde 3 tyzdne. Rodicia byvaju velmi daleko, a nemaju tam ani poriadnu nemocnicu, keby daco... takze bojim sa tak daleko cestovat. A ako mam stale lezat? Ved si musim ist urobit aj nejaku papu, pit...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre