Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

marsi28
18. mar 2011

@klba ahoj ja som v 31tt+5 a tiez mam skrateny krcok a nariadeny kludovy rezim, som ale doma... no velmi sa bojim. doki mi nakazal ze ak by sa cokolvek dialo mam ist do nemocky, ale ako ja rozpoznam ze sa deje nieco vazne alebo naopak ze to nic nie je... brusko mi tvrdne, obcas, ale snazim sa fakt len lezat....mne doki vravel lezat len na boku, nechapem preco nemozem na chrbte, moze to mat suvis s tym ze mam placentu ulozenu v predu a mohla by tlacit na babo? veeeelmi drzim palce 🙂 😀 😉

klba
18. mar 2011

@marsi28 ja mam tiez placentu vpredu, mne nic nehovorili ako mam lezat, neviem preco ti tak dr povedal.
davaj si na seba pozor, hlavne sa setri a lez, ak ti bude casto tvrdnut brucho daj vediet dr, mne netvrdne ale skor mam sem tam kontrakcie.No uz musim koncit, dosli si pre pc. ☹

janula18
28. mar 2011

@gigina19 ako sa máš? už si dlho nič nepísala
Ja idem teraz vo štvrtok do nemocnice a v piatok 1.4 mi budú robiť tu serklaž. Dúfam že dovtedy vydržíme a dobre to dopadne

embabuli
28. mar 2011

ahojte..ja sa tiez pridavam 😉

pred mesiacom som bola aj hospitalizovana kvoli bolestiam (to bol 23 -24tt), plus tvrdnutie a teda diagnoza skracovanie krcka,
pred dvomi tyzdnami po permanentnom lezani troska lepsie, ale krcok stale 1,5cm, na spicku otvorena, takze lezat lezat dalej s magnezkom, ..uz sa idem zblaznit, hlavne ked vonku zacina byt tak krasne..
no a vyzera to ze budem lezat az do konca, kontrola kazdy tyzden a sice sa drzime, ale riziko stale je..

tak som stastna za kazdy dalsi den, co babo drzi v brusku...nech len vydrzi co najdlhsie..

drzim palce vsetkym 🙂

janula18
28. mar 2011

@embabuli a neodporučili ti šitie?

embabuli
28. mar 2011

@janula18 zatial nie..
mam veli dobreho doktora a ten ma prepustil z nemocnice s tym ze lezat lezat, brala som preventivne nejake antibiotika (aj ked v mojom pripade sa infekcia nenasla), no a ladujem sa magnezkom

doktor ma kazdy tyzden kontroluje, ci sa krcok dalej neskracuje a keby ze cokolvek, tak mu mam zavolat a prist,
ale odporucil hlavne ten kludovy rezim, sitie az keby sa to este viac zhorsovalo

likoska
28. mar 2011

ahojte, ja som v 28t +6 a tiez musim lezat s nohami hore plus uzivat magnezium 😢

embabuli
28. mar 2011

@likoska to lezanie je fakt naprd, hlavne ta nuda samota depka okolo 😒
som sa tiez tesila ze budem s bruskom chodit na prechadzky, na slniecko..

likoska
28. mar 2011

ja lezim len od minuleho tyzdna......nie je to az take hrozne, ved jet o pre babatko nech pekne rastie 🙂

likoska
28. mar 2011

@embabuli lezis cez den stale alebo chodis aj von

embabuli
28. mar 2011

@likoska no ja lezim od januara vlastne, len obcas som vysla na nakup..

no ale teraz ked uz je jasna diagnoza predcasne skracovanie krcka, tak lezim posledny mesiac nonstop, len na zachod a spat do postele..
niekedy si nieco uvarim ked mam chute, ale to ma hned zacne boliet brusko a maly sa zas tlaci dolu..
takze dodrzujem kolko sa da,
som si povedala, ze ason nez budeme mat 2 kila tak lezat budem, aj ked ma ide z toho uz slak trafit 😉

likoska
28. mar 2011

@embabuli lezis s nohami hore

embabuli
28. mar 2011

@likoska to ani nie,
lezim alebo polosedim, nohy skrcene a snazim sa lahnut tak aby som odlahcila co najviac panvu..tak nejako podsuniem zadok 🙂

janula18
28. mar 2011

@embabuli a ked ležíš od januára tak nevieš prečo sa ti skrátil krčok?
Ja tiež ležím, aj beriem magnesium a na jednej strane sa aj teším nato šitie že to poistia a nebudem musieť dokonca len ležať, aj ked neviem si predstaviť behať s takým bruchom, lebo do 30 týždna budem aj tak radšej ležeť, a brucho mna bolí pri chodení už teraz.

embabuli
28. mar 2011

@janula18 praveze neviem dovod..kedze nie je ziadna infekcia, ..jedine som mala trochu problem s mykozou, ale inak nic, klasika nevolnosti..a lezala som hlavne kvoli motakom, som odpadavala, tak som sa bala chodit von

som sa pytala aj doktora a on, ze bohuzial, priciny hroziaceho predcasneho porodu su casto nejasne, mozem len lezat a cakat..ak by sa to zhorsilo, tak samozrejme tiez sitie,
ale som rada ze uz aspon v nemocnici nemusim lezat

marsi28
28. mar 2011

ahoj bojovnicky 🙂 , presne viem o com pisete... ja lezim tiez pekne dlho a som z toho riadne na nervy, hlavne teraz ked je vonku pekne a este ma neskutocne pali zaha 😒 a to je fakt hnusne. mne zistil skracovanie krcka v 29tt a dnes som 33tt+1 ....snad to potiahnem este aspon 4 tyzdne.

@embabuli v ktorom si tt?
@likoska mne dr. nariadil lezat len na boku asi preto ze mam placentu ulozenu v predu a tlaci mi....asi, len tak si to vysvetlujem...ale asi je jedno ci lezime na chrbte, ci na boku hlavne je kludovy rezim, nech nasi drobci rastuuuu a silnejuuu 🙂

drzme si vzajomne palce

embabuli
28. mar 2011

@marsi28 ahoj 🙂
ja som dnes 26+2tt a zaha ma tiez trapi, hlavne bolesti pri rebrach v pravo pod prsiami, to je niekedy na nevydrzanie, uz neviem jaku polohu zvolit 😖

aktak
28. mar 2011

ahojte, nestiham vas citat len vas chcem povzbudit aby ste to vydrzali a pripadne si nasli neco co vam pomoze vydrzat tie dlhe dni a tyzdne 😉
pri prvom sa mi krcok zacal skracovat v 24 tt, aj s kontrakciami, lezala som a sucasne chodila do skoly
pri druhom sa mi zacal skracovat v 18 tt, lezala som, maly behal okolo mna a do skoly som chodila pomenej
pri tretom sa mi zacal skracovat v 16 tt, aj ma chceli zasivat, obidve deti som mala doma, vdaka Bohu uz som nemala skolu ale pametam si ake je to narocne lezat, stracat "kondicku", nudit sa a sucasne nemoct urobit co treba, drztm vam palce aby ste to vydrzali a aby boli drobci v pohode 😉

marsi28
28. mar 2011

@embabuli ja som na poslednom sone mala malicku otocenu zadocnom dole a hlavicka bola prave v pravo hore pod rebrom a tiez ma tam tlacila ale prevazne ked som sedela... no v posledny tyz. mam pocit ze sa mi otocila a je priecne cez lece brucho a kope do stran a hlavne do vnutra... mas nieco co ti pomaha proti paleniu zahy?

marsi28
28. mar 2011

@aktak dakujeme 🙂 a vsetky deticky si donosila uspesne do konca tehu ci boli skor narodene?

aktak
28. mar 2011

@marsi28 prvy narodeny v 40tt 3600 g, druha v 39tt 3300 g a tretia v 38tt 3200 g, pri poslednej som chodila ccas 2 tyzdne otvorena na 5 cm a to som uz ani nelezala ale ficala s dvoma detmi, takze su aj take krcky ktore strasia skracovanim ale aj tak vydrzia, no vopred nikdy nevies a neda sa to podcenit

marsi28
28. mar 2011

@aktak tak to boli priam ukazkove vahy a tyzdne, snad aj mne sa podari dotiahnut to aspon do 38tt

embabuli
28. mar 2011

@aktak vdaka ..potesi, aj ten fakt ze si krasne donosila 🙂

@marsi28 no mne sa tiez asi otaca, lebo obcas mam v bruchu riadnu diskoteku 🙂
na palenie nemam nic, si davam pozor co jem, lebo cim nezdravejsie jedlo, tym je to horsie..
a momentalne sa ladujem kyslou smotanou a acidkom, tie mi chutia aj pomahaju 😉

lenkacka
30. mar 2011

Ahojte babenky!! Aj ja sa pripájam k Vašej diskusii - tiež som mala podobný problém.Bruško som mala malinké,ľudia ani nevedeli,že čakáme s manželom dieťatko,lebo to naozaj nebolo na mne vidieť.Ani v deň porodu to nebolo iné..Vravela som si malinké bruško žiadne problémy,ale opak bol pravdou. ☹ V 28 týždni ma hospitalizovali v nemocnici pre bolesti v podbrušku,tvrdnutie bruška a skracovanie krčka.Poležala som si tam 3 týždne s nohami vo zvýšenéj polohe- rýchlo som si na túto nie príliš pohodlnú polohu zvykla, aj keď ma prvý deň poriadne bolel chrbát.Dávali mi každý deň infúzie,tabletky....Poloha s nohami hore 🙂 zabrala a krček sa mi neskracoval.No po príchode domov som musela len ležať pre pretrvávajúce bolesti.Keď som sa postavila hneď som mala bolesti a bruško ako skalu.Maličká bola otočená nožičkami dole a vedela ma pekne bolestivo udierať do spodku ☹ ☹ Našťastie som mala okolo seba super ľúdí - manžela a mamičku ,ktorí za mňa robili domáce práce a varili,aby sme nehladovali 🙂).Boli to pre mňa strašne dlhé týždne ,ale bola som ochotná urobiť pre maličké hocičo,len aby v brušku ostalo čo najdlhšie.V 37 týždni ma hospitalizovali pre zväčšenú pečeň a obličky a opäť som si "pochutnávala" na infúziách a tabletkách.Ostala som tam až do plánovaného cisárskeho-som šťastná,že sme to nakoniec všetko dobojovali do šťastného konca a malinká sa narodila zdravučká ako buk - 3011 g a 50cm -na to moje malinké bruško krásne miery 😉 .TDnes máme 11 mesiacov a sú to už len spomienky. 😎 .Treba len pozitívne myslieť a veriť,že všetko bude dobré.Držím Vám všetkým palčeky 😉

marsi28
31. mar 2011

@lenkacka ako keby som citala o sebe... verim, ze aj ja sa budem tesit z takehoto uspesneho konca... veeelmi blahozelam ku zdravej dcerke 😀 a nech mas z nej len radost

vemako
31. mar 2011

ahojte kocky mna dnes konecne pustili po 2 mesiacoch z nemocnice tiez pre skrateny krcok a som otvorena na 1 cm,takze dufam ze vydrzim aspon este 2 tyzdne,aj ja mam brusko male a preto mi tak casto aj tvrdne,nepomohli ani infuzie,mam ho velmi drazdive,staci ze sa malinka viac mrvi,alebo zmenim polohu,postavim sa a hned je tvrde,ale hlavne ze malinka je v poriadku 😉

maria30
31. mar 2011

Ahojte.. vedeli by ste mi poradiť, aká je najlepšie poloha, aby som odľahšila krčok? viem, že treba mať nohy hore, ale treba aj niečo podložiť pod zadok, alebo ako sa to robí? treba tak ležať stále, alebo len občas cez deň? ja ležím už dva mesiace a včera na poradni mi povedali, že mám krčok na 2,5cm, ževraj to nie je zlé po troch pôrodoch, tak ale pre istotu by som ho chcela nejak odľahčiť.. Ďakujem

lenkacka
1. apr 2011

@marsi28 držím silno palčeky 🙂 -ale určiteee sa budeš tešiť 😉 .Držkajte sa

lenkacka
1. apr 2011

@vemako mala som toto istéé,tiež infúzie nepomohli.Len oddychuj a všetko bude ok

lenkacka
1. apr 2011

@maria30 v nemocnici mi napolohu s nohami hore upravili posteľ,doma som si podkladala tvrde opierky z gauca čo som "ukradla " mamine.Ležala som tak,že som aj zadok mala hore,no nevydržala som tak dlho ako v nemocnici.No určite mi to pomohlo 😉 😉 .Bála som sa aj preto,lebo moju maminu museli pri oboch tehotenstvách zašívať,chcela som sa tomu vyhnúť a podarilo sa.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre