Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

tanicka696
22. apr 2013

@barchee a oddychuješ?ležiš cele dni s nohami hore pri malom asi nie,čo?bo mne to jeden tak nakazal a druhy že sa nemam bať tak som z toho trošku cela mimo seba 😒 uživam magnezium 3-4x denne podla toho ako mi tvrdne bruško no mavam aj par krat za týžden take kramove bolesti a to som čitala že na jednej strane neni dobre a druhej zase,že v 7.mes je to už normalne tak neviem...

barchee
22. apr 2013

@tanicka696 no pri prvom synovi si moc neoddýchnem 😅 ale muž robí na smeny, takže buď je celý deň v robote alebo je celý deň doma a keď je celý deň doma, vtedy si viem oddýchnuť, nohy vyložiť a vegetiť aspoň hodinku, ale keď je celý deň v robote, tak nie je moc šanca, že si nohy vyložím....teraz, keď už Riši nespí poobede, tak nemám ani tie dve hodinky kľudu, čo som mávala keď poobede spal 😅 ale zato mi večer skôr zaspí, tak oddychujem vtedy 🙂

ivkp1982
22. apr 2013

@tanicka696 mne sa stalo nieco podobne, tiez jeden lekar mi dal PNku prisny kludovy rezim, kvoli skratenemu krcku, a druha lekarka mi vravela ze je to ok, lebo je uzavrety.. o dva tyzdne idem na kontrolu a uvidim ci este ostanem PN alebo uz pojdem do prace. ked sa viacej namaham tak mam take bolesti a tlaky v podbrusku, tak sa vylakam a dalsi den cely prelezim. a potom mi je fajn tak zas zacnem fungovat, len fakt neviem ako som na tom, ci dobre ci zle 🙂

zuzu101
23. apr 2013

@tanicka696 sme na tom presne rovnako, krčok 2cm, branka na špic prsta.beriem magnézium 4krát denne 500-vku.keď dlho chodím, alebo behám za synom, tak si sem-tam urobím aj šumivý, ale ten nieje tak silný.a k tomu ležaniu...mám si pár krát denne urobiť pol hodinovú pauzu, vyložiť nohy a oddychovať.takto sa držím už pár mesiacov.vo štvrtok ma čaká kontrola, tak som zvedavá, lebo cítim, že sa malá začala akosi tlačiť dole 😒 .

tanicka696
23. apr 2013

@ivkp1982
@zuzu101 no sme na tom rovnako 😉
ja uživam tiež 3xdenne magnezium ale ked chodim a chytia ma take akokeby krče alebo začne tvrdnuť brucho tak si pre istotu dam 4x magnezium plus šimivý a povoli to.moja mala sa tiež už nejak tlači dole,niekedy mam pocit ked už ozaj cele dni beham že mi chce vypadnuť 😒 teraz do toho som chytila zapal močových ciest ☹ ja mam zajtra poradnu a bojim sa,že ma pošle ležať do nemocnice ked doma moc kludovy režim nedodržiavam...

radkanika
31. máj 2013

Ahoj baby, dlhsie som to tu len citala, ale pridam sa k vam. Mam makky krcok, netusim, ci sa mi skracuje, v tehu knizke som ani nenasla ziadne CS a k tomu vsetkemu mam placenta praevia marginalis (donedavna to bolo partialis) a som otvorena na spicku prsta. Snazim sa lezat, kolko sa da, lebo mi z mojej lekarky uz dost sibe. Najprv, ze lezat, po vysetreni ze ma posle do nemocnice na infuzky, potom zrazu, ze ale kedze je to druhe tehotenstvo, nie je to najhorsie, len treba lezat, potom zas nechodit po schodoch...no poviem vam, domov chodim z poradne vzdy s placom. Toto trva od 20.tt. Lenze tie, ktore uz mate dietatko, asi tusite, ako sa da oddychovat. Rano ju nesiem do skolky, potom doma vkuse oddychujem, snazim sa ani velmi neupratovat, nevarit, len to najnutnejsie..ale od poobedia, ako je mala doma, to uz oddychom nazvat nemozem. Bojim sa kazdy jeden den a kazde rano je pre mna uspechom, ze mam dalsi den za sebou...drzim vam aj sebe prsteky, snad to dobojujeme do konca. IInak aj pri dcerke som sa skoro otvarala, od tretieho mesiaca som lezala na striedacku v nemocnici na par tyzdnov a na par dni doma a tak dookola, plus lezanie dolu hlavou. Narodila sa na den presne.

barchee
2. jún 2013

@radkanika ahoj, no máš super, že ju nosíš do škôlky 😉 ja mám mojho štupla doma a to teda nie je ani sekunda oddychu 😕 ja mám tiež krčok mäkký, na špičku otvorený od 21tt, dĺžku mám stále rovnakú 4 cm, takže zatiaľ sa toto nemení. Beriem magnézium 2x500 mg a snažím sa vykladať nohy keď sa tato venuje malému, ale nakoľko robí na smeny, tak dni, keď som s malým sama doma, si nohy vyložím najskôr o 20-tej, keď zaspí, lebo poobede mi už nespáva 😅 snažím sa ho nenaťahovať, našťastie je už vcelku samostatný, takže sa to dá, ja verím, že potiahnem aspoň do začiatku augusta, takže 2 mesiace už dám aj keby neviem čo 😀

radkanika
2. jún 2013

@barchee Ahooj...no ano, vyhodou je, ze malu mam v skolke...ale rano je na mne, kedze manzel chodi do prace skor. Dnes mi je nejako divne cely den, predvcerom to zacalo bolestou v zaludku, ako keby malicky nan tlacil, a po cele tri dni ma extra pali zaha. Doteraz zvykla len vecer, ale tieto dni od rana vkuse a nic nezabera, co zaberalo aj doteraz...som z toho na nervy, napina ma vkuse, mam lezat a nemozem, lebo potom mi je zle...no a dnes ma aj podbrusko nejako pobolieva, cely den len lezim. Ja beriem magnezium 500 po 6 denne, cize dost...vdaka nim necitim bolesti ci krce, az na dnesok. Nechapem. Kontrola az v piatok, tak hadam vydrzim a bude kusok lepsie...a veru, ja tiez cakam aspon do toho zac. augusta, uz keby bol. Bola by som hned pokojnejsia. Teraz sa stresujem, ze este by bolo velmi skoro.

barchee
2. jún 2013

@radkanika mňa zas začala teraz dva dni dozadu bolieť kostrč, najprv som to nevedela definovať, myslela som, že bolí krčok, furt sa sledujem kvôli tomu, že je mäkký 😅 ale dnes som už zreteľne cítila, že je to hore v oblasti kostrče, takže sa mi začína panva rozťahovať, takéto bolesti v panvovej oblasti si pamätám aj z prvého tehu. No ja mám ešte aj tehotenskú cukrovku, dnes som celý deň pichala prst a brala ampulky krvi na zajtra, ráno to diabetológovi beriem. Pri prvom som pichala inzulín od 15tt, teraz je to lepšie, objavila sa mi až teraz, ale toto tehu je iné úplne, otehotnela som prirodzene, prvého syna máme po IVF. Takže dúfam, že tam bude tak dlho ako byť má 🙂 a si mala nejaké komplikácie po pôrode prvej dcérky, keď máš teraz mäkký krčok? Lebo mne sa malý narodil predčasne, neodlúčila sa mi placenta úplne a 3 dni po pôrode mi robili kyret, takže ten krčok môže byť oslabený aj z toho...

radkanika
3. jún 2013

@barchee Ahoooj...no mne sa malicka narodila presne na den, ale moje tehotenstvo bolo komplet prelezane dolu hlavou maximalne s pohybom na wc. Asi mam jednoducho taky krcok, aj vtedy som sa otvarala, ale to uz od 3.mesiaca, teraz som uz chvalabohu v 29.tyzdni a som na spicku prsta, no ale lezanie nehrozi ani nahodou...na par hodin denne sem tam,ale to malokedy. Vecera som mala ako keby poslickov, bolesti v podbrusku aj v krizoch cely den aj noc...az dnes rano mi to nejak ustupilo. Vcera vecer sa sesterke narodila malicka a aj som bola stastna, aj mi bolo do placu. Tehotenstvo mala bezproblemove, lietala kade tade, porod na den presne za necelu hodinu, malicka uplne v poriadku, ruzovucka ako keby sla cisarakom...a ja sa tu trapim s placentou, krckom, nevolnostami, zahou...a strachujem sa, ci donosim malickeho, kedze oddych nehrozi...ako tu ine maminy pisu, ze poctivo lezia...co ja by som tiez za to dala, keby som mala tu moznost. A ako predcasne sa ti malicky narodil, v ktorom tt?

barchee
3. jún 2013

@radkanika ja som teraz v 27tt+2, máme rovnaký termín 🙂 prvý syn sa mi narodil v 34tt+4tt, ja som mala bezproblémové tehu čo sa týka zdravia aj krčku...ja som sa začiatkom 35tt začala otvárať, cez víkend mi odišla zátka, v stredu som bola na 1,5 cm a v piatok sa mi Riši narodil...takže rýchlo to išlo vcelku. Teraz mám krčok od 21tt mäkký, na špičku prsta otvorený, ale našťastie 4 cm, na bránku plodové obaly netlačia, takže je to zatiaľ ok. Malý je otočený KP - teda má nohy dole, možno je to aj dobre, lebo aspoň hlavička nenalieha na bránku 😅 Ja som mala placentu zozačiatku asi 2 cm od bránky, ale teraz sa vytiahla hore, takže aj to je ok. Zajtra idem po výsledky k diabetologičke a v stredu mám kvôli tej tehu-cukrovke prvýkrát ísť do rizikovej poradne, tak uvidím, čo sa dozviem. Mám strach aby sa aj tento druhý krpec nenarodil predčasne, nikto nevie, či bol príčina prvého predčasného pôrodu cukrovka alebo IVF....teraz sa spolieham na to, že to, že toto tehu je prirodzené, takže šarapatu môže narobiť akurát cukrovka....a ten mäkký krčok. Moc dúfam, že to potiahnem minimálne do začiatku augusta 🙂

radkanika
3. jún 2013

@barchee Ale jasne,ze vydrzis 🙂 ved to nemas tak komplikovane, hm? ta cukrovka sa da dokopy...a uz vies,co to bude?u nas chlapcek...riesime dookola meno a nie a nie sa dohodnut :D

valerko2004
5. jún 2013

@sandrika to sa da zistit ako to citim ze som sa pootvorila dakujem

barchee
10. jún 2013

@valerko2004 to sa nedá cítiť... 😒 to ti dr musí skontrolovať palpačne - teda vaginálnym vyšetrením rukou. Na ultrazvuku je vidno dĺžku krčka, ale tvrdosť a otvorenie musí skontrolovať rukou.

valerko2004
10. jún 2013

@barchee diky moc

olgakobelova
8. júl 2013

ahojte baby mam krcok maternice 3cm a otvorena som ja 1 volny prst mislite ze to je na nemocnicu?

lulaba
11. okt 2013

@betka1 nikdy nevykladat len nohy,lebo brusne svalstvo bude napnute a tym sa stav krcka este zhorsi.Yreba lezat sikmo dolu hlavou celym telmo-koniec pstele,kde mavas nohy treba podlozit jednou dvoma knihami a tym cela postel bude sikmo.A ano,ciel je,aby hlavicka netlacila na krcok a tym ho rste vuac nezatazovala

mata258
18. okt 2013

Ahojte.ak by mi niekto napisal svoj nazor bola by som rada 🙂 som v 34+6tt doktor mi povedal ze krcok mam skrateny na 1,5cm,zmaknuty krcok a otvorena na 1 prst...uz tyzden doma lezim,lebo otvorena a krcok boli na tom tak uz minuly tyzden a vcera sa k tomu pridalo aj to zmaknutie a drobec nalieha hlavickou. Mam magnezko 3×2,3×1 guajacuran a 3×1oxyphyllin.doktor ma dost vystrasil, lebo mi vravi ze hadam sa o tyzden vidime a ze nech si hned volam sanitku keby cosi lebo bude rychly porod. No a aby som sa nebala teraz 😖 ...aky mate na to nazor??...myslite,ze aspon pol hodku sa mozem ist von prejst??ked potrebujem na postu alebo podobne...lebo ja uz sa vazne z postele bojim vyliezt 😒

lucifuk27
18. okt 2013

@mata258 ahoj no ja som na tom asi tak podobne ako ty krcok mam skrateny a makky zatial som neni otvorena ale uz 2 mesiace lezim doma hlavou dole teda mam podlozenu panvu hrubou dekou a aj nohy mam hore chodim len na wc a hygiena ja som 34+2tt treba vydrzat do konca 37tt... a ist sa prechadzat ti neodporucam s prvom tehu som lezala od 6m a poslednych 5tt v nemocke a tam som chodila 3xdenne na ctg a to fakt len kusok isla som tam otvorena na 2cm a za 2tt som sa tam otvorila na 4cm ked ma chceli pustit domov bola som otvorena na 8cm takze som sla hned na porodnu salu 😀 ked sa drobec tlaci dole treba oddychovat aj mne doktor povedal ze to bude rychly porod a v to aj dufam 😉

mata258
18. okt 2013

@lucifuk27 no vsak poctivo lezim,len ked ten doktor vie tak vystrasit,ze potom len rozmyslam ako by som zistila ze ktore pobolievanie je ok a ktore nie ...som zvedava co o tyzden sa dozviem...presla som sa len pre postu dole 🙂...a nedycha sa ti blbo ked hentak lezis???...lebo ja tak vobec nemozem byt akosi...a aj mas nejake tabletky???a co sa tyka porodu tak budem rada ked bude rychly ale mi povie ze aby som to aj stihla somar🙂

lucifuk27
18. okt 2013

@mata258 no aj mne povedal doky ze porod by mal byt rychly ale este stale sa moze stat ze budes aj prenasat no na zaciatki sa my tak divno dychalo ako keby som sa nevedela nadychnut ale postupne to preslo no ja berem magnezium 4x2tabletky denne ale v noci nemavam noc pod sebou lebo to sa v noci nedalo vydrzat

mata258
18. okt 2013

@lucifuk27 no vsak este 2 tyzdne budem davat velky pozor na seba a potom uz to nechame na drobca...ja praveze ked lezim nemam nejak nohy hore ...len proste lehnim...lebo dychanie je na nic potom

arhanta
19. dec 2013

Ahojte,snad mi poradite...
Som v 31+4tt a dnes mi lekar robil vele sono. Dost ma vydeilo ked mi oznamil ze mam CS 6 a nieco cerkvile alebo ako to nazvat-neviem to po nom precitat 27 cm.. norma je vraj 25cm.
vraj mam makky krcok.
Neviete mi povedat ci sa mam obavat? ☹

misicka7777777
14. jan 2014

mozte mi niektora poradit... co znamena ak je cca krcok maternice tak 3cm od otvoru posvy... ? dakujem... na hmat velmi blizko... 😨

muriak
26. feb 2014

Dobry vecer.Chcem sa len opytat ci sa da otehotniet ked mi odstranily tri milimetre s krcka maternice.Uz tri roky sa snazime o babetko a nic.

kvietok173
27. feb 2014

@muriak nema to s otehotnenim nic spolocne. Drzim palce 🙂

duratlicka
27. jún 2014

Ahojte,tak po 3 rokoch som tu znova☹ Som v 27.tt a opat sa mi skracuje krcok a tvrdne brusko,ale zatial to nie je take vazne ako v minulom tehu,i ked som v nemocnici.Snad tu nebudem dlho.

duratlicka
27. jún 2014

@misicka7777777 To neviem,na poradni sa meria pohmatom dlzka krcka a ci sa neotvara.Obvykle ma tak 3-4 cm podla sona a 2,5 cm hmatom.Mal by byt uzavrety,ale v Tvojom tyzdni sa uz moze skracovat a otvarat.

sovidzka
24. aug 2014

Ahojte, tak aj ja mam skrateny krcok, som piaty den v nemocnici.. jeho dlzka je 30 mm, branky uzavrete. Chcu si ma tu este nechat.. dnes zacinam 32 tyzden.. mam nasadeny duphaston, magnezium, ventolin.. sa mi az ruky trasu z tolkych liekov 🙂 nejak to musie dobojovat aspon do 36 tt...je tu niekto kto ma momentalne taky isty problem? Dakujem

andadd
27. aug 2014

Ahojte. Aj ja sa k vam pridavam🙂 som v 24.tt, krcok mam skrateny uz od 18.tt,v knizke mi len napisal dr.,ze 1,5cm a otvorena som na spic prsta..:( Zatal lezim doma.🙂 Som uplne stastna,ze ma zatial nesupli do nemocnice,lebo mam este male deti doma.. Kolko beriete magnezia denne?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre