Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

jajka.20
27. sep 2008

aahojky tynushqa...tak to máš pradu...a si doma? ja som musela do 34tt ležať v nemocnice a už mi to liezlo na nervy..potom ma konečne pustili domov..a teraz už som v 36tt a tiež len oddychujem.... 😀

tynushqa
27. sep 2008

Jajka som doma, uvidime co mi povie Dr. nabuduci tyzden, ci ma neposle do nemocnice ako chcela... ale snad to bude v pohode...no aj ja uz chcem preskocit rychlo 34 a 35tt ty uz musis byt celkom v klude ze tie najrizikovejsie tyzdne mas za sebou, ale teda no musela si nieco vytrpiet - tu nemocnicu...

jajka.20
28. sep 2008

no musela..len som mala pocit že ani neviem prečo vlastne som tam...všetky testy čo mi robili boli v pohodke...no na to, že som v tom 36tt mám aj tak ešte strach..neviem, ale aj tak sa mi zdá že je to skoro ak by sa malý narodil už teraz ...či ani nie??

tynushqa
29. sep 2008

Jajka tak je to skoro ale uz by nemal ziadne vazne problemy aspon podla stranky tehotenstvo.academy.sk..

macabi
27. nov 2008

Ahojte, dnes mi doktroka zistila, že mám skrátený krčok maternice na 2 cm...mám ísť zajtra na Kramáre a dala ma na rizikové...že možno budú robiť aj serkláž... ☹ som hrozne vyplašená, má niektorá z vás týmto v mojom tt skúsenosť? Ďakujem...

zuxana
27. nov 2008

Ahoj... mne zistili pre 2 mesiacmi krcok 2,4 cm... odvtedy som PN... ziadny stres, tazka robota, sport a sex.. lepsie to nebude, ale co je hlavne odvtedy sa to ani nezhorsilo, co ma velmi tesi... kludovy rezim pomaha... a odvtedy beriem aj 2x denne magnezium... drzim palce... tiez som sa bala vsetkeho mozneho...

macabi
27. nov 2008

ahoj zuxana, čiže si bola v šiestom mesiaci? tak cca ako ja...a nemusela si ležať v nemocnici? bo ma doktorka strašila, že možno si poležím...uvidím, čo mi povie teda doktor zajtra...ach jaj...a ďakujem si zlatá, trošku si ma ukľudnila... 🙂

zuxana
27. nov 2008

mna tiez strasila nemocnicou a zasivanim (ja som bola tak v 22tt)... ze ked nebudem doma oddychovat, tak sa to len zhorsi... ale som poctivo lenosila... a myslim, ze to velmi pomohlo... lebo ine tak ci tak nemozes robit, neexistuje recept na zlepsenie... ide o to si to udrzat... ja som dufala, ze vydrzim aspon do 30 tt.. a teraz uz mi Dok. hovori, ze ked sa to doteraz nezhorsilo, malo by to tak zostat... tak pekne doma oddychuj, najlepsie na PN, aby si tie tyzdne nemusela stravit v nemocnici...

macabi
27. nov 2008

hmmm...no hej leňošiť...len ja mám firmu a nejak uplne byť doma nemôžem...myslíš, že keby som šla autom tam aj naspäť a v robote vlastne sedím, že to bude problém? Si môžem upraviť prac. dobu, aby som tam zase nevysedávala a viac doma oddychovala...?

munu
27. nov 2008

povedzte mi niekto priznaky skracovania krcku maternice...mali ste nejake bolesti alebo nieco? Problem je v tom, ze som v anglicku a tu od zaciatku az po koniec tehotenstva vobec nevysetruju krcok maternice, ci sa nahodou zena neotvara alebo nieco... vobec nic, tak sa obavam, ze ako to spoznam ak by nieco hrozilo

macabi
27. nov 2008

ahoj munu...ja som žiadne príznaky nemala...cítim sa dobre, dnes som bola v poradni a pri vyšetrení mi to zistila doktorka...asi tak...

zuxana
27. nov 2008

macabi; zozaciatku kym nevies ako sa to vyvja by si mala dost lezat.. ale myslim, ze to co si ty opisala by mohlo byt v poho... hlavne aby si sa fyzicky nenamahala... ale spytaj sa este doktorky... mna prekvapila, ze ma vypisala, ked mi to zistila a potom som mala prist az o 2 tyzdne na kontrolu(24tt)! To sa mi zdalo nekonecne dlho a strachovala som sa doma... a ked sa to po 2. tyzdnoch nezhorsilo mala som az po 3 tyzdnoch kontrolu (27tt)! Takze myslim, ze sa to nejako extremne zo dna na den nemoze zhorsit! Keby som to bola vedela, by som to cele brala urcite kludnejsie... ale clovek nikdy nevie... ;)

munu: ja som necitila nic... zistila to az doktorka pri ultrazvuku

munu
27. nov 2008

super, takze ja nemam sancu zistit nieco... lebo som v anglicku a tu take vysetrenia nerobia... takze asi tak ☹

macabi
27. nov 2008

zuxana, je pravda, že som chodila na brušné tance a asi to nie je pre mňa...a v nedeľu som sa dosť ponamáhala, bo som luxovala celý bytík...že by preto? munu, no zbytočne sa nestresuj... 🙂

zuxana
27. nov 2008

no ja som tiez az do kontroly poctivo cvicila par x do tyzdna vyse polhodinky na stepperi... myslim, ze to tiez nebolo to najzdravsie... si myslim,ze to tiez mohlo byt aj z toho... aspon z casti... ja som odvtedy PN a upratovanie si teraz rozdelujem na mensie casti... necvicim a chodim na kludne prechadzky... prve 2 tyzdne som skoro len lezalai s nohami hore, ale potom mi doktorka povedala, ze som nemusela, ze taku "hlupost" som si urcite precitala na nete... a mala pravdu...

munu: ja by som na tvojom mieste, ked sa tak bojis obmedzila fyzicku a psychicku namahu... ale to by mali tehulky tak ci tak... takze sa setri...

zuxana
27. nov 2008

munu: teraz ma napadlo, ze ta moze skontrolovat aj rukou zdola... to vie tiez odhadnut, urcite nepovie nie, ked ju poprosis... mna tak kontrolovala moja porodna asistentka (tu v Nemecku - tiez nezijem na SK) ku ktorej som chodila na akupunkturu a tiez to odhadla aspon priblizne na 2-3 cm...

macabi
27. nov 2008

zuxana, doktorka ti povadala, že ležať s nohami hore je hluposť? 🙂 lebo, čo som tu čítala, tak baby doporučuju hlavne to...a nepovedala ti prečo je to hluposť? ozaj ešte ma zaujíma, či si v tom kľudovom režime nejak veľmi nepribrala...dík... 🙂

zuxana
27. nov 2008

ja som sa po 2 tyzdnoch pytala, cela zhrozena,ked ma na dalsie tyzdne vypisala, ze ci mam dalej len lezat... a ona na mna nechapavo pozerala, ze ona mi NIKDY nepovedala ze mam lezat... to som si sama nasla tu na konikovi a myslela, ze je to to najlepsie... preto ti pisem, ze sa radsej spytaj doktorky co ti odporuci... mne odporucila kludovy rezim... ten je pre mna v obyvacke na sedacke, alebo v kresle... sedim, lezim, citam, pozeram TV, som na nete idem sa kazdy den prejst, varim a trosku sa staram o domacnost, ale to je v poho, sme len 2-ja ;)
Doteraz mam plus 12 kg... som si ista, ze keby som chodila do roboty, by som mala o par kil menej... ale podla tabuliek je to uplne normalna vaha (nekupujem sladkosti ani nic nezdrave, lebo potom by som bola ozaj ako velryba)... a hlavne sa netrapim nad 3-4 kilami, lebo zo vsetkeho najviac sa tesim, ze nase babatko je este v brusku a veselo si kopka, takze sa mu tam este paci, snad este aspon mesiac vydrzi...
Ale ja robim (som robila ;) ) na zakaznickom centre a tam len cely den stojim a mam stres, tak to bolo pre nu rozhodujuce na PN...
Takze nechaj si poradit od doktorky co je pre teba najlepsie... a toho sa drz...

macabi
27. nov 2008

aha, super si to napísala... 🙂 ja si to predstavujem takto nejako.... 🙂 ja teda nemám stres v práci...u mňa taká pohodička... 🙂 ale ti poviem, že som sa hrozne zľakla, vieš ja mám myóm a mesiac pred otehotnením mi robili laparoskopiu...takže doktorka tvrdí, že sa ani nečuduje, že sa mi krčok skracuje...musím, ale veriť, že malu jednoducho donosím a porodím v normálnom termíne. a malá ma dneska tak koplkala po tom ako som odišla od lekárky, ako keby mi chcela povedať, že neboj mami som ok a všetko aj ok bude... 🙂 a ozaj, doktorka ti nehovorila o možnosti zašitia?

zuxana
27. nov 2008

hovorila mi o zasiti a nemocnici asi tak, ze ked nebudem oddychovat sa to zhorsi a to ma caka...
ale zase som v knihe co mam citala, ze sa zasiva len do ca. 20 tyzdna... neskor sa posiela do nemocnice, ale aj tam len lezis, s tym rozdielom ze ta maju pod kontrolou... pripadne ak mas kontrakcie, daju ti na to nejake lieky...
ale netrap sa... urcite to bude v pohode, asi ta chce len tvoje telo upozornit, aby si spomalila tempo u mna to tak bolo... som bola dovtedy len rozlietana a hovorila, ze tehu nie je chodoba... a takto sa mi to vratilo, teraz sa uz nad tym len pousmjem... jasne ze sme este nevyhrali, ale ber kazdy den ako uspech a potom tie tyzdne rychlo ubehnu...
a poznam baby (uz su v inych temach napr. januarovky) s tymi sme boli vtedy na tom narovnako a teraz je ich najvacsim problemom vybavicka a farba kocika ;) a skrateny krcok je len "vedlajsia" diagnoza... kym sa neotvaras sa ani babatko nebude tak ponahlat na svet... ja som len opatrna a ak by nieco bolo idem hned do nemocky, istota je istota... ale doteraz vsetko fajn...

macabi
27. nov 2008

zuxana 🙂 , asi máš pravdu... 🙂 ...našťastie brucho mi netvrdne...tak silno verím, že mi daju len magnézium a nariadia kľud...držím nám obom tebe i mne palce, aby sme vydržali až do konca... 🙂 a ešte, neužívaš nič?

zuxana
27. nov 2008

ja beriem uz od zaciatku tehu vitaminy, 2x magnezium (150mg) a 1x zelezo (kvoli anemii)... mam to rozdelene skoro ako dochodkyna ku kazdemu jedlu nieco ;)
brucho mi tiez doteraz netvrdne - urcite aj vdaka magneziu
no tak drzim palce... uvidis, ze to bude okis, ak troska spomalis... a daj si poradit od doktorky...urcite sa ozvi ako si dopadla a co ti odporucil...
je uz pre dnesok koncim, lebo lietam uz par hodin po nete ;) idem sa radsej pritulit k manzelovi...
pa 😉

macabi
27. nov 2008

Ďakujem za to, že si ma vypočula a utešila....nestáva sa to často...si zlatá... 🙂 a dám vedieť... 🙂 ahoj... 🙂

zuxana
27. nov 2008

no ja len mesiace citam a citam... 1x co som sa rozpisala... ved som zazila to iste co ty, hlavne ten strach a neistotu... tak snad ti pomohla moja skusenost, ze nie je vsetko take hrozne ako sa v prvom okamihu zda... ale teraz uz naozaj letim... pa 🙂

capy
27. nov 2008

macabi. ja som mala to iste ako ty lenze od 18tt a tiez som bola dost vastrasena kedze som bola prvorodicka. tiez som ostala na rizikovom a nic som nesmela. ani vyssavat ani chodit na prechadzky proste nic. tiez si ma chceli nechat v nemocnici ale slubila som im ze budem poctivo lezat. v nemocnici by aj tak so mnou nic nerobili. tak som poctivo lezala, chodila na kontroli a modlila sa aby sme to po kope vydrzali aspon do 30tt. nakoniec sa maly narodil v 38tt a vsetko bolo ok. tak ti drzim palce a hlavne pocuvaj pokyny doktorov a vsetko bude ok. 😉

macabi
27. nov 2008

ahoj capy, ďakujem, že si napísala, ani nevieš ako mi to pomohlo... 🙂 lebo sedím doma na gauči, manžel je v robote a sem tam si poplačem...pevne verím, že nakoniec to dobre dopadne... 🙂

macabi
27. nov 2008

zuxana... 🙂 pa.. 🙂

dominka11
28. nov 2008

ahojte, aj ja som ležala od 29tt, krčok som mala 1,5cm. Tiež ma strašili predčasným pôrodom atd...Tak som len ležala, až mi to liezlo na nervy, až teraz posledné 2 týždne som začala normalne žit. Teda v rámci normy tz. že idem aj do obchodu, aj navarím, niečo upracem atd. Prechádzky už nevladzem. A babo je už donosene, takže už sa nemusím nejako obmedzovať.

Macabi: hlavu hore, aj ja som si poplakala, ked som bola cele dni sama doma, ale pre zdrave babo to stojí 😉

macabi
28. nov 2008

Tak ahojte dievčatá.... 🙂 tak pán docent Plank ma pozrel, povedal mi, že je všetko ok, len že nemáme sexíkovať, nemám športovať a namáhať sa...že do práce chodiť môžem...spravil ešte výter na kutiváciu, či tam nie je zápal, ale tvrdil, že to len pre istotu, že to tak nevyzerá...že ak by som mala ťažkosti mám prísť za ním hneď, ak nie idem na kontrolu o 3 týždne... 🙂 a že vlastne oni ani nevedia, že prečo sa vlastne ten krčok niekedy tak skráti... ozaj zabudla som sa spýtať, či mám užívať magnézium...a on mi nič nepovedal...myslíte, že môžem brať aj tak?
a kočky ďakujem za povzbudivé slová, veľmi mi to pomohlo... 🙂 😵

zuxana
28. nov 2008

Ahoj macabi.. no super, si ma potesila... vidis... ked mas kontrolu o 3 tyzdne nemoze to by az taka hroza ako si clovek mysli ;) Tak sa setri a aj babatku sa potom bude pacit este par mesiacov v brusku 😉 S tym magneziom, skus mozno este doktorovi zavolat, aby si ho nebrala zbytocne... nie je to liek, mne povedala, ze by to mohlo pomoc udrzat "krckove svalstvo"... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre