Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

lucy1311
12. júl 2012

ahojte baby, som v 18 tyzdni tehotenstva. Vecer sa mi stala taka vec, ze som lezala na chrbte a citila som take napatie v podbrusku, chytila som si maternicu a ta oblast bola taka tvrdsia, po chvili ako keby tam nieco vypuklo a za chvilku to znova splaslo a zmaklo a toto sa mi opakovalo par krat. Cez den som ten pocit nemala, ale mavam oblast maternice (pod pupkom) taku tvrdsiu ako inokedy, napriklad ked rano vstanem, je to uplne uvolnene ... moze sa jednat o tvrdnutie bruska?
V pondelok som bola u lekara, lebo sa mi objavilo slabe jednorazove spinenie, robili mi sono-vraj je vsetko ok, placenta je tam kde ma byt a branka je zavrena. Par dni predtym som s tym istym problemom bola na pohotovosti (vikend), tak mi povedali, ze je to ok a do zaznamu bolo napisane, ze krcok 2cm. Niekde som citala, ze ked je kratsi ako 2,5 cm, moze byt riziko potratu ... mam sa obavat? V pondelok ma palpacne nevysetrovali, len sonom, myslite si, ze keby sa mi skracuje krcok, tak to vidia?? Poradnu mam az 24.7., bojim sa, aby sa volaco nestalo a u lekara som stale ako na klaviri, nechcela by som tam velmi chodit skor ... dakujem za vasu odpoved!

zuzi0911
12. júl 2012

@lucy1311 ahoj predpokladam ze sono ti robili uz cez brusko a krcok tym nevidia. to musia ta vysetrit vaginalne aby to zistili. mne tvrdlo brusko od 24 tyzdna a bola som na jeden prst otvorena. porodla som az 8 dni po termine. neboj sa. ja som uzivaa magnezium kup si ho aj ty to je proti tomu tvrdnutiu. a ak sa ti da maj kludovy rezim viac lezat aspon niekolko dni ak by s viac nedalo. a tiez by som isla aj skor k doktorovi.

lucy1311
12. júl 2012

@zuzi0911 jj cez brusko ... par dni predtym ma vysetrili na pohotovosti, a len tolko mi napisala ze krcok 2 cm, ale nepovedala nic, ze by sa skracoval alebo nieco .... ale vtedy som taketo pocity v brusku nemala ako vcera vecer. uz aj dnes sa mi to stalo 1x ... ako keby mi strplo aj okolie, vypucalo sa mi pri maternici a po chvili to preslo ... uzivam aj ja 2x denne magnezium a lezim stale, lebo som na PN ... ja uz neviem, co mam robit, jednu vec uzavru, ze je ok a pride dalsia, uz sa hanbim ist gynekologovi, lebo ten ked ma zbada, tak sa uz doslova smeje ... a to som uz 1x krvacala, 1x hematom ... nevymyslam si ... len ma ma za prilis uzkostlivu ... bojim sa, ze pridem o male, od vcera vecera som na nervy, lebo neviem, co mam teraz robit ...

zuzi0911
12. júl 2012

@lucy1311 lekar je na to aby ta zakazdym ked sa ti nieco nezdavysetril . ja som isla aj ked ma len v zadku pichlo 🙂 aj na pohotovosti stale hambit sa nemusis,je to normalne ked sa ti nieco nejavi ako dobre a oni su tam na to aby ti pomohli. hlavne lez uzivaj to magnezium malo by to pomoct. mne to pomohlo vsak som o tom pisala. skus sa nenervovat to tiez nieje dobre a moc si nepokladaj ruky na brusko ked lezis aj to vyvolava to tvrdnutie. zajtra radsej chod koli tomutvrdnutiu lebo ked ti na pohotovosti nic nepovedali asi to zle nebolo lebo by ti dali rezim,ale teraz ked zacalo tvrnut alebo citis nejake tlaky to by uz mohlo skracovat krcok. neboj sa vsetko bude dobre 🙂 a ak teda neces ist k svojmu tak skus zas pohotovost tam sa lekari striedaju a budes pokojnejsia

lucy1311
14. júl 2012

@zuzi0911 no vcera som bola, vybavila som si jedneho znameho lekara ... tak mi skontroloval len krcok, vraj ma 2 cm, co je podla neho uplne v norme, vsetko je zavrete a tak ako ma byt, mam brat 2x1 to magnezium a oddychovat, ze keby sa to tvrdnutie stupnovalo, tak sa mam ukazat. len sa chcem spytat ohladom toho ... myslim si, ze to tvrdnutie je, ked ti strpne vsetko v okoli maternice a chvilami sa ti tam nieco aj tak vypuci nie? lebo niekedy mam to brusko aj take tvrdsie, napatejsie, inokedy ho mam tvrdsie napriklad len viac vpravo ako je maternica, inde je makke ... tak to neviem celkom dobre este rozlisit, ale myslim si, ze to je skor normalne nie, ze to nie je stale uplne uvolnene? ... skor ten prvy pripad bol typicke tvrdnutie, co myslis?

cmuky27
16. júl 2012

Ahojte baby, dnes mi nasadili pesar kvoly otvaraniu a skracovaniu krcka, moze to vypadnut?

zuzi0911
17. júl 2012

@lucy1311 ahoj tak pokial je ta hlavna branka zavreta tak je to ok.to tvrdutie pocitis ako talk a brusko je tvrde uplne cele.to tvrdnutie na boku je skor vypucenie babetka. Hlavne uzivaj magnezium a odpocivaj, a nepokladaj ruky na brusko to tiez vyvolava to tvrdnutie. Neboj sa ja som vydrzala az 8 dni po termine 🙂

gabuci
17. júl 2012

@cmuky27 hej,môže to aj vypadnúť,ja som mala pesar pri prvom,vydržali sme,ešte jedna lekárka nás strašila v nemocnici,že to môže aj vypadnúť(no aby sme poslúchli,aby sme ležali ešte viac)len sme sa usmievali.krásne som vydržala,nič sa nestalo,ked som išla rodiť,tak mi to vybrali.Pri druhom dieťatku som bola doma,koľko som vedela,tak som ležala,ale akože som mala už doma dieťa,plno problémov..tak menej som oddychovala.V 32-om, tt nadránom mi zomrela mama.večer som uložila dcérku spinkať,išla som na wcko a vtedy sa to stalo.Vypadol mi to.Bolo to v noci,ale mala som super gynekologičku,ktorej som sa nebála zavolať,čo dalej.Tak mi kázala tak ležať,aby som mala hore nohy,a ráno hned do nemocnice,do jej ordinácie.No išli sme,dal mi väčší,vrátila som sa domov,vybavili sme pohreb 😒 zvládla som to a moja druhá laska tiež vydržala v brušku,predčasný pôrod sa nekonal.Ešte pripomeniem,že predtým ako mi to vypadol,tak asi týžden,sa mi to stalo,že ked som sa postavila,cítila som akoby ma niečo tvrdé z dola tlačilo.Umyla som si ruky a s prstom som to pozrela.A vyčnievalo mi to.Tak som zatlačila a potom som už necítila.Na druhý den som išla na gyndu tiež,no doktorka mi hovorila,že je to v poriadku,že ako som to zatlačila,vrátilo sa to na pôvodné miesto.No v druhom prípade mi to tak vypadlo,že som to počula,ako to spadlo do záchodu. ☹ Len tak z ničoho nič neboj sa,nevypadne,ale ked potrebuješ na záchod nemáš silne zatlačiť,snaž sa aby si vedela riadne chodiť na veľkú.Ja som amla vždy s tým problémy nie len v tehotenstve,tak určite zo mna len preto to vypadol.Ináč sa pevne prisaje,neboj sa.Je to dobrá vecička,aj ja som bola nervôzna 🙂 ked mi dali,že prečo ma nezašili,ale neľutujem,krásne som vydržala 🙂Ináč prvýkrát mi nasadili tak 28tt,druhýkrát v 30tt.

cmuky27
18. júl 2012

@gabuci Dakujem za radu. No ja to stale citim ze to tam mam trosku ma to tlaci na lavej strane,ale da sa to vydrzat. Musim brat aj vaginalne tablety ale pri zavadzani to je stale na tom istom mieste. No dufam ze to tam aj ostane. 😉

gabuci
18. júl 2012

@cmuky27 Ja neviem,ja som tam dole potom už vôbec nič necítila,nikde ma to netlačilo,len som sa pozerala ked mi to vypadlo,aké to je veľké a pevné niečo. 😉 Podľa mna je to výborná vecička,môžem mu dakovať za to,že mi detičky tam vnútri vydržali...bude to dobré určite.

mariynka
27. júl 2012

kocky, skracovanie krcka sa da aj citit? 😕 😕

majusa29
20. aug 2012

@gabuci . Môžeš mi poradiť? Ja mám pesar už niekoľko týždnov, teraz som v 35 tt a len sa chcem spýtať že aké sú príznaky predčasného pôrodu pri zavedenom pesari, či v takomto prípade môže odtiecť plodová voda resp. hlienová zátka alebo ten pesar tomu zabráni? Včera mi dosť tvrdlo brucho, pravidelne každých 5 min. ale bez tlaku, bez bolesti, potom to prestalo a potom znovu. Teraz je to zatiaľ dobré no tak rozmýšľam že keby sa bábo pýtalo na svet skôr či tomu nejako pesar bráni. dik

gabuci
20. aug 2012

@majusa29 ja som predčasný pôrod nemala,mne ten pesar pomohol.ked som sa začala otvárať,to som si vôbec nevšimla,len podľa vyšetrení som vedela ako som na tom,na koľko sa otváram,myslím cm.Ja som brala lieky aj magnézium B6.Veľa som oddychovala,vlastne koľko sa dalo pri druhom tehotenstve.
ked ti tak často tvrdne bruško,navštív gynekológa,aby zistil čo sa deje.Možno ti treba nasadiť infúziu alebo lieky a prísny oddych.Pesar podľa mna tomu nezabráni aby plodovka odtiekla,to ti drží krček pevnejšie ked to máš oslabený.Videla si ako to vyzerá?Co maju detičky z gumy také okruhlé hrýzatko,len toto je také pevnejšie také priesvitné niečo.Gynekolog to tak stláča a ked to tam dá,tak sa to tak roztvára naspäť do pôvodného tvaru a tým zabráni aby krček dalej sa uvolnil,alebo aspon pomalšie a menej.Mne ked nastal pôrod tak normálne ako rýchlovka odtiekla plodovka,zátku som si nevšimla.(U mna už vtedy nastal čas)
Takže tá pomôcka ti drží krček ale len v tom prípade,ked nemáš kontrakcie,silné tlaky,bolesti.Celkovo pôrodu nezabráni,neikomu stačí,niekomu nie,ale takisto kolegyna mala aj pesar,aj zašitá bola aj prrísne ležala v nemocke a len tka vedela vynosiť bábo.Zas ja som prvýkrát ležala v nemocnici,druhýkrát len doma ale nie stále a mala som len pesar,vyšlo nám to super.Záleží to aj od toho,či bábo nalieha na krček.Ke ti nebude lepšie a furt máš tvrdnutia,tak chod k lekárovi.A nestresuj,hlavne kľud.

rejocka
23. aug 2012

ahojte ja som teraraz začala 36tt-som v nemocnici,lebo som na voľný prst otvorená,to by ani tak nevadilo na tento týždeň,len že krčok je zmäkknutý-mali ste niektorá tento problem?A do kedy ste potiahli?

poseidonka
24. aug 2012

@majusa29 mne pri prvom otiekla zátka v 35 TT bolo to ako želé a rodila som o necelé 2 týždne v pondelok mi odtoekla voda a v stredu sa dcérka chtiac nechciac narodila.

Teraz mam iný problem vraj sa otváram a to som len v 29 resp. podla soma v 30 TT, mali ste niekto tento problem????

majusa29
3. sep 2012

@poseidonka . Ja som sa začala otvárať už v 25tt. /na špičku prsta/, bola som týžden aj v nemocnici kde mi dávali infúzie magnezium, no veľmi to nepomohlo. Potom som šla k svojmu dr na kontrolu a dr mi dal pesar až v 30tt hoci som sa viac neotvárala. Teraz som na zač. 38tt a zatiaľ /klop,klop/ sa držím. Akurát dnes idem na poradnu do nemocnice a zajtra k svojmu dr., pesar by mi mal vybrať o týžden kedy budem mať ukončený 38tt.
Poseidonka, ked sa otváraš tak záleži asi aj na tom na koľko si otvorená, a myslím si že tvoj lekár už musí posúdiť čo dalej. POdľa mna ťa bude len sledovať prinajhoršom ti dá pesar, ale v 30tt sa už možno ani nedáva. Držím palce nech všetko dobre dopadne. 🙂

kamka_baranova
3. sep 2012

@lucy1311 ja som mala skrateny krcok, hrozil mi predcasny porod, moj gyn ma vypisal na PN-ku az do porodu, ale mala som aj ine komplikacie, robil mi vzdy aj vaginalne sono, a bola som nastavena na tbl, uz si nepamatam nazvy ale mne sa to zastabilizovalo, ked som uz bola na tom velmi zle tak mi naordinovali prisny pokoj na lozku, maly sa nakoniec narodil o cca 3 tyzdne skor, co je super, vzhladom na to ze som mala rizikove tehotenstvo hned od zaciatku, drz sa! a neboj, vsetko bude OK, treba len pozitivne mysliet!

majusa29
3. sep 2012

@poseidonka . A ešte jedna vec. Síce som písala že mi dal pesar v 30tt /a že v 30tt sa už možno nedáva 🙂 / No ja som asi taká výnimka. Kdesi som čítala že tak neskoro sa už nezvykne dávať. No to fakt závisí na doktorovi.

lucy1311
4. sep 2012

@kamka_baranova ja som mala pred 2 tyzdnami krcok ok - rucne co ma vysetril, ale posledne 4 dni mi dost casto tvrdlo brusko. niekedy mam pocit, ako keby reagovalo na zmenu pocasia, uz sa mi to raz tak stalo, ze ked sa prudko ochladilo som mala tvrdnutia castejsie, neviem 😖 ... no vcera uz bolo lepsie a aj dnes sa mi zatial zda, uvidime do vecera. v kazdom pripade mam dilemu, keby sa to zase zacne stupnovat, ci ist na rizikove do nemocnice, lebo nechcem, aby ma zase vysetrovali ked som pred 2 tyzdnami bola u dokyho, ked sa v tebe casto sparaju to tiez moze len galibu narobit a ci by ma dal len na ten monitor kontrakcii keby mu poviem tak to neviem, ci bude ochotny ... poradnu mam az koncom septembra tak neviem, co robit ... 😢

poseidonka
4. sep 2012

@majusa29 dakujem za odpoveď

nika5214
20. okt 2012

@garicaahoj ja som mala podobny problem mne sa krčok skracoval od 20t a doktor mi dal pesar mala som prisny kludovy režim a mala sa narodila 3 dni po termiune a tiež som sa tažko otvarala a to zošivanie neviem mne dal doktor ten pesar na ten krčok a bolo to ok

kveetiinka
30. okt 2012

ahojte, len tak som si otvorila diskusiu s touto temou, ze co sa tu pise a pripomenulo mi to moje tehotenstvo...tiez som sa otvarala a to uz od 20tt. pre oslabeny krcok maternice. v 24 tt som bola otvotena na 4 cm a v 26tt to uz bolo 6 cm. robili mi na poslednu chvilu serklaz, teda zasitie specialnou metodou v narkoze a aj tak som vydrzala len do 32tt. ale ja som bola specialny pripad 🙂 vam vsetkym drzim palce... najviac pomaha klud a pozitivne myslenie 😉

anjelicek30
8. nov 2012

Ja som momentalne v 33 tyzdni a krcok mam skrateny na 2 cm. Nastastie sa neotvaram, lebo by ma asi nechali lezat v nemocnici. Doktor mi kazal lezat s podlozenou postelou, mimochodom velmi nepohodlna poloha, neviem ako to vydrzim
😀 dal mi guajacuran s ze o tyzden na kontrolu. Ja mam vrtulu v zadku, pre mna je taketo lezanie ako za trest, ale tak kvoli babatku to vydrzim 😀

nika5214
9. nov 2012

@anjelicek30 ahoj ja som mala s malou skrateny krcok už 20t ale vydrzala som do konca ale prisny kludovy režim som mala brala som magnezium teraz som znovu tehotna a aj teraz mi to hrozi tak sa setrim ale asi skoncim s pesarom jak aj pri malej a ked som isla rodit tak nie a nie sa poriadne zacat otvarat som si myslela že to pojde rycho s takym nalezom a le opak je pravdou 🙂 držim palce

anjelicek30
9. nov 2012

@nika5214 ahoj Nika 😀 och od 20 tyzdna? To si tolko lezala? Ja lezim druhy den a boli ma chrbat uz, asi je nacase vymenit matrac 😀 a to si musela lezat az do konca tehu? Lebo som citala v diskusiach, ze baby, ktore to takto mali, tak ze v 9 mesiaci uz mohli zas normalne fungovat, lebo ze to uz je skracovanie krcka v pohode.
No s tym ratam aj ja, ze porod bude rychly, takze neni to vzdy tak? Dokelu 😀
Dakujem aj Tebe drzim palce, nech to zvladnes a babatko sa narodi v termine a zdrave 😀

nika5214
9. nov 2012

no ležala som od 20t a poctivo sem tam som vybehla niekde na minutu a znovu gauc alebo postel bolo to na nervy no ja som rodila dva dni a keby ma nenapichaju tak sa neotvorim po jednom dni som bola len na 3,5cm a viac neslo sa to stoplo dlhy porod som mala a to napriek tej diagnoze som myslela pridem a bude to šup šup opak pravdou som mala ten pesar tak možno aj zato sa to skracovanoie nezhoršovala ale zas aj brucho mi tvrdlo od 20t som zvedava ako to bude teraz pri druhom zatial sa držim len pekne lež vyplati sa to 🙂

anjelicek30
9. nov 2012

@nika5214
no nic, musim pozitivne mysliet a hovorit si, ze vsetko dobre dopadne 😀
Nikdy by ma nenapadlo, ze existuju taketo problemy a ze to neni az take jednoduche mat bezproblemove tehotenstvo, ako tak citam, ten pocet bab, co maju rozne problemy, je dost vysoky.
Tak teraz mozno nebudes take problemy a budes mat v pohode tehotenstvo 😀

aduskatt
9. nov 2012

@anjelicek30 poznam, ja som od 20tt lezala s podlozenou postelou, ale v nemocke pod drobnohladom..ale na rozdiel od
@nika5214 sa mi to v dobrom vratilo pri porode........17,45 prva kontrakcia, ktoru som citila a 19,05 som uz telefonovala pocas zasivania s manzelom, ze hotovo🙂

nika5214
9. nov 2012

je to sila ozaj je pomaly zriedkavost bezproblemove tehotenstvo no ako sa dokt.vyjadril tak aj teraz mi to hrozi a skoncim pesarom ale už to nebudem tak kriticky brat hadam viem ako to bolo pri malej ale uvidime 🙂 tebe aj brucho tvrdne odkedy mas ten problem

nika5214
9. nov 2012

@adusktak to si mala super porod odkedy si mala problem s krčkom teraz citam že od 20t a mala si ho skrateny alebo si sa aj otvarala aj ti robili s tym niečo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre