Som proste HOMOZYGOT--podarí sa mi vynosiť bábo?

timcika
2. sep 2007

ahojte má nejaká skúsenosť stouto zázračnou diagnozou?Ja bohužial 3potraty a možno ako-takú nádej nakolko sa len teraz prišlo na to čo mi vlastn je! poteší ak napíšete 😕

pallacinka
28. dec 2010

@anuci22 Len na vysvetlenie, MTHFR je meno genu a A1298C je konkretna mutacia v tom gene, ten je poskladany iba zo 4 pismenok- A,C,T, a G a v tvojom pripade na mieste cislo 1298 je namiesto A, ako to je normalne, C. A tato konkretna mutacia je statisticky spojena so zvysenym rizikom tromboz, no v ziadnom pripade neznamena, ze trombozy urcite dostanes!
Mutacie v MTHFR, pokial nie su doplnene inymi mutaciami, prip. si nemala problemy s trombozami v minulosti alebo v rodine, sa v tehotenstve liecia iba zvysenou davkou kyseliny listovej, najlepsi je Femibion lebo ten uz ju obsahuje ako keby "predtravenu". Urcite sa ale nemusis bat, ze budes mat problemy donosit babatko, v tehotenstve ta budu sledovat a merat hodnoty v krvi a podla nich ti nasadia liecbu, ak bude treba.

anuci22
28. dec 2010

@timcika ajojky..ja som tiez potratila tak ma zenska poslala na hematologiu do michaloviec a vysledky poslali do kosic a take mam vysledky MUTACIA MTHFR (A1298C) HOMOZYGOT.objednala som sa do Košic na 22.2..objednana som na gynekologiu za pani doktorkou bukovou.pozna ju niekto?
preco ma posielaju do kosic?
beriem len clostalbegyt a dhupaston a kyselinu listovu.
ale nic mi zatial nerobia s krvou nedali mi ziadne vitaminy ani ziadne injekcie.
kto mi ma tie vitamini a injekcie predpisat?
nemala som ich hned zacat brat a pichat kym nesom tehotna?
mam ist este na hematologiu do michaloviec s krvou a s mocom ale v januari.

anuci22
28. dec 2010

@pallacinka tak tak jak som napisala tu mutaciu tak tak ju mam v papieroch.
ale ta bukova s kosic mi urci ake lieky mam brat a jake injekcie?

pallacinka
28. dec 2010

@anuci22 Netusim, ako to je v Kosiciach, no standardny postup je najprv skontrolovat krv a az potom nasadit liecbu (pokial si v minulosti ziadne problemy, potraty, atd nemala). Ta mutacia sama o sebe neznamena ze budes mat problemy, ja som tiez MTHFR homozygot (no iny typ mutacie) a beriem len kyselinu listovu a ziadne ine lieky alebo injekcie. Femibion sa odporuca brat este pred otehotnenim, je volne dostupny v lekarni a nemusi ti ho nikto predpisovat.

anuci22
28. dec 2010

@pallacinka tak nemala som ziadne potraty v minulosti vobec nic ani porat nic.to sa mi stalo ten rok v oktobri sa mi zda ze som potratila.asi do ke preto aby vedeli ze co a ako ako to treba liecit.
a si tehotna?
nemas s tym problem?
ako dlho ste skusali babo?
a brala si nejake lieky od gynekologicky?
jak si potratila ked si potratila tak ste skusali dalej babo ci ste mali prestavku nejaku?
aj ked nesom este tehotna tak si ich mozem tie injekcie predpisat?
a jedla si take jak spenat alebo take co obsahuje kyselinu listovu?

pallacinka
28. dec 2010

@anuci22 Som tehotna, v 33. tyzdni, nikdy som nastastie nepotratila, snazili sme sa cca. pol roka, a nic ine okrem tej kyseliny listovej som neuzivala a ani neuzivam, stravovala som sa zdravo no nijako "specialne". Ziadne injekcie ti netreba, pokial tak lekar neusudi, takze hlavu hore a klud 🙂

anuci22
29. dec 2010

@pallacinka dakujem za pozbudzovanie.v januari idem zas na krv tak uvidime ake budu vysledky dalsie.
zacala som jest spenat a zacnem sa ja inak stravovat.zacnem jest vitamini co obsahuju kyselinu listovu.
mas pravdu doktor vie lepsie ze co ma robit.tak drzim palce nech vsetko dobre dopadne.
chodis castejsie na hematologiu?

anuci22
29. mar 2011

ajojte kocky,tak vcera som sa dozvedela ze som zas potratila tak je to uz po druhe.dnes som volala do kosic a vysledky stale nesu a mam volat v strede aprila.
ako mam zabranit tomu aby som nepotratila?
moze tomu nejako zabranit gynekologicka ked zisti ze som tehotnA?
neberiem ziadne lieky len kyselinu listovu.
to aj vy ste tak dlho cakali za vysledkami bola som tam 22.2.
bojim sa otehotniet aby som zas nepotratila.
poradte nejake lieky alebo nieco na tu mutaciu co mam mutacia mthfr(A1298C)homozygot.
brali ste aj nieco pred tym ako vam prisli vysledky s hematologii?
su nejake lieky v lekarni co si mozem kupit sama bez predpisu?
moze my nieco na krv predpisat moja gynekologicka?

anuci22
29. mar 2011

timcika ten FRAXIPARIN ti predpisala tvoja hematologicka alebo to moze predpisat aj gynekologicka?
ja mam MUTACIA MTHFR (A1298C) HOMOZYGOT.
vysledky s kosic s hematologii este stale nemam.
a vcera som sa dozvedela ze som zas potratila uz druhy krat,.
a chcela by som vediet ci nejake injekcie alebo lieky na tu krv mi musi predpisat hematologicka?
musim cakat na vysledky,
bojim sa ze zas potratim kym mi pridu vysledky?
ako zabrani gynekologicka tomu aby som potratila ak budem tehotna?
gynekologicka mi povedala ze mam prist aj ked mi budu meskat jeden den aby mi urobila test ci nesom tehotna a ked nahodou budem ako zabrani aby som nezacala krvacat?
da mi nejake lieky na riedenie?

anuci22
29. mar 2011

timcika ten FRAXIPARIN ti predpisala tvoja hematologicka alebo to moze predpisat aj gynekologicka?
ja mam MUTACIA MTHFR (A1298C) HOMOZYGOT.
vysledky s kosic s hematologii este stale nemam.
a vcera som sa dozvedela ze som zas potratila uz druhy krat,.
a chcela by som vediet ci nejake injekcie alebo lieky na tu krv mi musi predpisat hematologicka?
musim cakat na vysledky,
bojim sa ze zas potratim kym mi pridu vysledky?
ako zabrani gynekologicka tomu aby som potratila ak budem tehotna?
gynekologicka mi povedala ze mam prist aj ked mi budu meskat jeden den aby mi urobila test ci nesom tehotna a ked nahodou budem ako zabrani aby som nezacala krvacat?
da mi nejake lieky na riedenie? 😢

zulok
29. mar 2011

tu je tema trombofilia https://www.modrykonik.sk/forum/tema/trombofili... sme tam uz vacsina stastne maminy a mame ci uz MTHFR, Leidena, ci ine kusky do zbierky..
injekcie moze predpisat aj gynekolog.. na riedenie byvaju clexane, fraxiparin a ine, pripadne anopyrin,

anuci22
15. apr 2011

ajojte ako dlho ste cakali za vysledkami skosic s hematologii?
ja uz cakakm viac jak 6 tyzdnou a este stale nesu vysledky.je to tak bezne?
nebeirem nic na riedenie krvy a preto sa nam ani nedari splodit babo lebo mam hustu krv.
uz mi to kus nastvalo ze tak dlho cakam za vysledkami a kto vie co mi vyde a kedy ma objednaju aby som si prisla po vysledky.
dnes budem tam volat tak uvidim co povedia nastvu ma ked nebudu.
uz aj moja gynekologicka sa cuduje ze co tak dlho cakam za vysledkami.des.
dakujem za odpovede

anuci22
20. apr 2011

ajojte baby mne zistili ze mam MUTACIA MTHFR (A1298C) HOMOZYGOT. tak v utorok sa dozvie vysledky s krvy co mi vzali v kosiciach s hematologii.tak drzte palce zacinam mat s toho velky strach bo co citam vase prispevky tak mam obrovsky strach az mi je s toho doplacu.
tu mutaciu zdedi aj moje dieta ak budem mat? ZDEDIA TO OBIDVE POHLAVIA ALEBO iba dievcata?
donosim dieta?
pomozu mi lieky?
zabranili uz niektorej s vas potrat tie injekcie co ste brali alebo co beriete?
tie injekcie beriete stale?
mam s toho hrozny strach obavu ze co bude ako to budu lieci a co im vyslo. ☹
je mi to trochu cudne ze ma hned objednala ked pozrela do karty boze dufam ze to neje nic vazne ze mi nezistili este nieco boze endaj boze nechcem privolavat.
aj vas hned objednali ked vam prisli vysledky po jakej dobe vas objednali aby ste si prisli po vysledky?

stvura
20. apr 2011

@anuci22 ja podobne ako pallacinka, prve som mala mimomaternicove, avsak mam odvtedy dve zdrave deticky, injekcie neberiem, stravujem sa zdravo/ scasti dieticky a je to v pohode, takze hlavu hore. Vysledky som mala do dvoch mesiacov...

anuci22
21. apr 2011

@stvura dakujem za odpoved.
taze ti nemas ziadnu mutaciu?

anuci22
21. apr 2011

dokazem donosit male a narodime sa mi zdrave? stalo sa niekomu ze sa mu narodilo nedaj boze chore ked mala tu mutaciu aku mam ja?
po akej dobe vam zacali ucinkovanie tie lieky co vam predpisali?
kedy si mam robit test aby som zabranila tomu aby som potratila?
minule mi meskali len dva dni a zistila som ze som a vobec som sa necitila ze som bola tehotna a doktorka mi povedala ze som pravdepodobne zas potratila.
teraz mi meskali len jeden den tak som isal za doktorkou a vzala krv a zistila ze nesom.a kramy som dostala skoro po tyzdni a su dost silne.
ake jedla mam jest ako sa mam stravovat lepsie, CO JE TAKE JEDLI?
spenat a take ste jedli?

stvura
21. apr 2011

@anuci22 ja nemam ziadnu mutaciu...jest zdravo znamena racionalne, vela druhov zeleniny, vyhybat sa mastnym jedal, pit cajiky na zenske problemy, kyselina listova je v mrkve, sosovici, spenate, strukovinach, staveli...alebo ju brat v baby plan tabletach v rade vitaminov ktoru si uz vyberies. Naozaj si vyber lekara ktory ta bude sledovat, asi najlepsie by si mala lezat prve mesiace na gynekologii. Chore inac, ako chore myslis? Ja som bola s prvym na amnio, moj manzel ma malformaciu ruky, no ak by sa mi narodilo dieta s deformitou ruky by mi to nevadilo, skor by som nevedela prijat psychicky chore dieta...

anuci22
21. apr 2011

@stvura aha ja som myslela ze mas mutaciu taku aku mam ja alebo aku tu pise ostatne baby.dakujem za odpoved.

anuci22
26. apr 2011

ajojte.tak dnes som si bola v kosiciach na hematologii po vysledky.tak mi povedala ze mas vsetko dobre az na to ze mam znizeny neviem co co sposobuje ze mozem dostat trombozu.tak vzala mi zas krv a vysledky budu o 2 -3 tyzdne.
to nemusim si nic pichat predtym jak otehotnejem ked mam take vysledky?
podari sa mi otehotniet aj bez riedenia krvy?
povedala ze mam pit vela vody.
a jak budem tehotna tak jej mam zavolat.
mam napisane aj v papieroch ze ak sa potvrdi ze mam trombozu nedaj boze tak si budem nieco pichat aj pocas tehotenstva ak otehotnejem aj v rizikovych situaciach aj pri operacii.
ak ste vy co mate tu mutaciu taku istu ako mam ja upresny mutaciu:MUTACIA MTHFR (A1298C) HOMOZYGOT
tak sa vam podarilo aj otehotniet bez riedenia krvy?
co ste jedli aby sa vam to zlepsilo a aby ste nedostali trombozu?
velmi pekne vam budem dakovat za odpovede.rada by som vedela ako ste dopadli vy a ajake ste mali vysledky ako vas liecili.
dakujem

javorka12
24. aug 2011

ahoj lulu10 a ostatne maminky. Presne ten istu problem mame aj my. Mam 1 zdravu dcerku - tehotenstvo bolo bez komplikacii , porod sice cisarskym ale tiez vsetko v poriadku. Ked sme sa rozhodli mat dalsie babo, po 1 roku snazilkovania sme skoncili v 5 tt, ale kyret mi robili az v 13tt, lebo som nekrvacala,len babo nerastlo. Po odporucanych 3 mesiacoch cakania sa nam znova podarilo otehotniet, zial ten isty scenar - v 5 tt vyvoj zastal a v 12 tt som zacala krvacat a spravili mi kyret. To ma uz ale doktor poslal na hematologiu, zistili mi MTHFR C677T homozygot. Gynekolog nevedel posudit ci je to riziko alebo nie, hematologicka mi povedala ze tam riziko nie je. Spolu s vysledkami z hemato mi doslo ze mam velmi vysoke protilatky - tak mi na hemato zobrali dalsich 9 ampuliek krvi na rozbor protilatok.Po 10 dnoch mi pri interpretacii vysledkov doktorka povedala ze mi poslala krv na genetiku. Ked som jej pripomenula, ze som tam s tym papierom bola a ze mi na vysledky povedala, ze to nemohlo sposobit potrat, zmenila trosku nazor a odporucila mi kyselinu listovu a aj fraxiparin ak znova otehotniem. Co sa tyka protilatok - tak ten rozbor samozrejme nerobili - len sucho skonstatovala, ze mi mali pichnut tu injekciu na protilatky (ja som negat, moj muz pozit) a ked mi ju nepichli, tak aj tak by som potratila vo vyssom stadiu tehotenstva - okolo 20tt. Takze som odchadzala s informaciami: dovod preco si mam fraxiparin pichat sice nemam, ale pre istotu a aj tak je tam stale riziko ze okolo 20 tt potratim kvoli protilatkovej injekcii, ktoru mi nepichli po poratoch ☹. Takze som na vazkach...uz to treti raz nechcem zazit... ☹ ☹ ☹

1bosorka1
1. feb 2013

no dievčatá ,nič sa nebojte aj mne to dnes zistili a už mám dve krásne deti,ani som o tom doteraz nevedela verím že to zvládnete a budete mat vytúžené babetko,,za nas takéto vyšetrenia ani neboli a deti sa rodili majte hlavne pozitývne myšlienky a určite vám to víde :D

livocka21
6. feb 2013

@anuci22 ahoj...takze takto....mam tu istu diagnozu - prislo sa na to az po dvoch potratoch...mne hematologicka predpisala injekcie, aby som ich mala doma a mala som si ich pichat od okamihu ako mi zacne meskat menzes....pichala som si od 3 tyzdna...bohuzial na prvykrat to nezabralo a potratila som aj tretikrat...teraz som opat tehotna a opat si picham injekcie a cakam a cakam a cakam...snad sa to teraz podari....len s touto diagnozou musis tehotenstvo podchytit co najskor a hned zacat s injekciami...drzim ti palce... 🙂

ivusiatko
10. dec 2013

ahojte kocky, ako tak citam tak mam normalne paniku 🙂 ja som sa tuto diagnozu dozvedela vcera z genetickeho vysetrenia. Este teda pojdem asi aj na hematologiu a potom sa uvidi co mi povedia.
Ja mam za sebou 2 potraty oba v 21tt. tak dufam ze do tretice sa to uz podari 🙂)

251725
16. okt 2016

@timcika ahoj prepač ze ti pisem ale mam taky isty problem ako ty tiez som 4krat potratila podarilo sa ti vinosit babo

tinaberry
10. nov 2016

tinaberry Ahojte ja som tiež homozigot a chvála Bohu som v 33 týždni tehotenstva. Pravdou je , že počas celého tehotenstva a aj po ňom si musím pichať injekcie na riedenie krvi a chodiť každý mesiac na odber a konzultáciu ku svojej hematologičke. Ja aj môj chlapček sme v poriadku .Takže kočky hlavu hore aj homozigot môže donosiť dieťatko !!!

milagros
10. nov 2016

@livocka21 ahojte zistovali vam aj homocystein v krvy pri tej mutacii?
@anuci22

milagros
10. nov 2016

@tinaberry ahoj a zistovali ti aj homocystein v krvy?

butterfly333
10. nov 2016

@tinaberry a brala si aj niečo pred snažením sa?

mon777
24. apr 2017

Mne zistili MTHFR A1298C homozygot a k tomu ešte F V Leiden G1691A heterozygot. Je tomu takmer rok a ja sa s tým stále neviem zmieriť. Tak či onak, ak sa raz stane zázrak a my sa staneme rodičmi, budeme ti najväčší sebci, pretože nás drobec zdedí minimálne jednu z mojich porúch ☹ tak sa toho bojím, že aj napriek tomu, že už poznáme príčinu potratov, nechcem ísť s tými výsledkami za mojím gyn. ☹ mám strach, že by povedal, že tehotenstvo neodporúča ☹ je mi z toho do plaču. Blíži sa dátum posledného potratu a ja mám čoraz častejšie pred očami obrázok z monitoru...Moje malinké pár milimetrove zlatíčko bez srdečnej reakcie s trojtyzdnovým zaostanim. Je to nespravodlivé!! :'(

milagros
24. apr 2017

@mon777 rada by som ta povzbudila...neboj sa aj ty budes maminkou....tie mutacie neznamenaju neplodnost, odporucala by som ti zajst nejakemu dobremu hematologovi skontrolovat zrazanie krvy ....vacsinou to byva problem....tu na koniku je veeeeela zien s tymto problemom....ked to bude v poriadku nenechat sa odbit a ist na imunologiu....skontrolovat....cukrovka,celiakia.....nebudete sebci...kedto bude chlapec tak by to malo byt ok,ked bude dievca....treba to riesit hned ako bude chcet byt maminkou....drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre