Som tehotná a mám zápal vaječníka. Ako neprísť o bábo?

queenka
27. mar 2009

caute baby...mam problem...predvcerom som si robila test a je pozitivny problem nieje v tom ze je pozitivny lebo na babetko sa obaja velmi tesime...problem je v tom ze hned vcera som sla ku svojej gynekologicke a ta mi povedala ze vyzera to tak ze som tehotna ale ze mi nemoze nic potvrdit pretoze to moze zistit az od 6 tyzdna...vraj ten plod sa moze a nemusi ujat a ze bude to vediet az o tyzden....a orem toho mam teraz dost silny zapal laveho vajecnika tak mam strach aby to nejak neovplyvnilo to moje tehotenstvo...naozaj neviem co mam robit ..mam strasne velky strach ze o to babo pridem..je to mozne??

smajli
31. aug 2009

jahody tak drzime palce,vsetky tu na teba myslime :o))) drzte sa 🙂

monika131
31. aug 2009

ahoj maminy.....

ja som vás troška zanedbávala, ale cez víkend som nemala čas sa dostať k netu, a dnes mám dovolenku a doobedu som troška upratovala, prala.....

olinko - gratulujem, mne tiež bolo na prvom ultrazvuku vidno iba vačok, a o týždeň tam už bolo srdiečko, takže určite to bude ok.

pridala som nejaké fotečky, tak kuk 🙂

luka04
31. aug 2009

klaudy......uz to mame na postielke, vyprate, vyzehlene, zavesene...najprv som dala baldachyn normalne z kraja postielky ako na obrazku a potom som to skusila prehodit cele na tu dlhsiu stranu postielky, lebo ju mame pri stene, a moze to byt aj tak aj tak..teraz sa neviem rozhodnut ako to necham...skusim odfotit tuto verziu a porovnaj s tou kalsickou a porad....budem rada 😉 hodim do albumu...

katika82
1. sep 2009

dobré ránko maminy

juj včera som na vás nemala akosi čas, predsa len sme boli včera pri tých zemiakoch. zbierala som aj ja ale asi tak že som kolenkovala v rade a zbierala takže som večer lahla a zaspala ani neviem ako unavená ako kôn. strarká moja že čo že ona ešte dva dni pred pôrodom maminy chodila s košíkmi ked sa kopalo a preto žije, že sme fajnovky a tak.

mamina ju hned zrušila že to bola iná doba 😀

luka kukla som fotočky krásna je tá postielka a veľmi sa mi to páči aj takto ako to máš ty.z tej druhej strany

ja idem dnes oddychovať po včerajšku trošku si upracem niečo uvarím drahý išiel so svokrom do hory na drevo chystať tak mám veget až večer pojdem ku svokrovcov za ním a zajtra ráno na hematologiu a potom o tretej k lekárovi kuknúť sa ako sa má náš drobček.

inak baby chcela som sa opýtať tie kufríky tehu dáva teraz už každý lekár či iba niektorí ????

klaudy a ty ako???

klauduska
1. sep 2009

Ahojte maminy!!!

Tak ako dnes sviatkujete?Ako je to fajn,mat takto v tyzdni volno.... 😵 😵 😵 Ale akosi neviem spat dlho a to sa vzdy tak tesim,ze nemusim vstavat a dlhsie si pospim.... 😒 a potom nic...Manzel siel opat do prace a tak gazdujem sama.....Ale su nasi uz domka,tak sa velmo tesim,lebo uz tu bolo smutno..... ☹ Aj maly synovec hned u nasich spal.... 😵

moni....no pekne fotecky,velmi Ti to pristane a podla mna ani nemas take velke brusko,na to ze si pribrala 12 kg-si tusim pisala tolko..... 😉

luka...krasnucka je ta supravicka,taka jemnulinka..... 😉 A zaujimavo si to vymyslela,dat to takto na tu dlhsiu stranu....nie je to zle..... 😉 My to budeme mat klasicky,lebo to bude hned pri postielke nasej a ta kratsia strana bude pri stene... 😉 A co ta perinka,aka je,hrubsia,tensia???

kati....ach jaj,ked zacne ta starsia generacia o tom ako oni vsetko robili apod.....veru,je ina doma.....ale istym sposobom ich obdivujem,ze vsetko zvladali,ani take vymozenosti neboli ako pracka,plienky a podobne veci a stihali a vladali vsetko....Ty len pekne opatrne!!!Dnes si daj oddychovy dnik... 😉
A na co ides k tej hematologicke?Co Ti maju kontrolovat?

Moj dr. tipujem,ze kufriky nedava,ale chystam sa spytat sestricky v piatok,ked pojdem na ten glukozovy test...Niektore baby totiz vravia,ze ked si nevypytas,nedostanes...Tak uvidime....

Inak ja som OK,maly drobcek vykopcuje jedna radost,raz ho citim uplne nad pupkom,raz zasa dole a niekedy zasa uplne na bokoch......asi rad santi hore-dole..... 😀

Inak,svokra mi dala vcera bavlnene plienky,nove,nepouzite,ma ich dlho,ale teda vobec nie su ani zazltnute ani nic...tak super,tesim,usetrime aspon na plienkach.... 😉

luka04
1. sep 2009

ahojte baby... klaudy..ta perinka je taka akurat 😀 staci hrubkou si myslim...som spokojna..asi to teda necham takto, lebo ja mam lepsi pristup do postielky z tejto strany, kedze je opreta o stenu..a vidim aj z mojej strany postele lepsie do postielky...no nasa malinka je uz tiez hore, mrvi sa jak cervicek 😅 ja uz citim ako mi povedal doki, ze je dole hlacivkou, pod rebrami kope nozickami, v strede okolo pupku vystrkuje chrbatik alebo zadocek, kolko krat vidno vydutinku a potom sa schova a dole bucha rucickami....kolko razy tak hlbko, ze mam pocit, ze mi chce vystrcit rucku von 😀

kati, tie kufriky by mali davat vsade vraj..ale aj ja som musela pytat, lebo sestricka stale nic a svagrina co k nemu chodila mi kazala aby som pytala..tak som sa ohlasila a dali mi ho..zapisala, ze som ho dostala a bolo..a vraj sa dostava este jeden v porodnici..tak aspom svagrina dostala, co rodila v NR..vcera som bola u kamosky co ma za 3 tyzdne rodit, bola som obkukavat co si zbalila a nakupila do porodnice..este aj tasku mi pozicia, ma fajn velku a peknu, ked pride z porodnice, potom sa balim ja 😅

ja idem dneska zehlit vecicky, vcera som prala nove kupene a dostane, aby boli mekunke...drahy robi dlazbu v chodbe, takze u nas je polo pracovny dnik...poobede uz budeme oddychovat obaja...

katika82
1. sep 2009

no ja dnes len tak ležérne trošku som povysávala a idem si ľahnúť pred telku trošku

luka tak to sa musím opýtať teda naň zajtra

klaudy ja chodím každý mesiac na hematologiu kôly tým injekciám čo si pichám čo som vám spomínala kôly zrazeninám že mám na ne nábeh tak takto ma každý mesiac kontroluje.

klauduska
2. sep 2009

Ahojte tehulky!!!

Tak nas hodim na prvu stranu,lebo som nas skoro nenasla..... 😉

Tak ako dnes,hlasili az 29 stupnov,snad ale budu take prijemne.....

moni...dnes v praci?Budes oddychovat popri kolegynke?

luka...co mas dnes v plane?Uz si pozehlila?

kati....ty si tusim dnes u tej hematologicky,tak drzim palce!!!

luka04
2. sep 2009

ahojte...klaudy, pozehlila som jasne...tieto dni som tu mala stale navstevy, stale som ukazovala vybavicku, cela skrinka je rozhadzana, mozem ukladat znovu 😀 dostala som uz dva detske albumy, co sa vola ,,moj prvy album,, 😀 ze by sa vykluli nakoniec dve Leusky?? 😀 neska idem spravit kolozvarsku kapustu a do obchodu na nakup, cestou skocim kamoske na kafe.. este musim dat troska do poriadku bytik, vcera robil drahy dlazbu v chodbe..asi tak...a co este sa neozvali z pampy????

shaarka
2. sep 2009

ahojte baby,
neviete mi poradit, ako sa prejavuju dosledky narazoveho stresu? a hlavne kedy. stala sa mi vcera velmi neprijemna vec, ktoru som musela rozdychavat hodne dlho, bolelo ma aj podbrusko... velmi sa bojim o fazulku - som este len 18.DPO... ak by sa nieco pobabralo nasledkom tej vcerajsej prihody, tak kedy si konecne mozem vydychnut, ze to nemalo na babatko vplyv? ak by som zacala krvacat, tak ihned alebo az po par hodinach?
dik za nazory.

klauduska
2. sep 2009

luka...aj ja stale skaldam,vytahujem,skladam....ale to si pozeram iba ja.... 😀 😀 😀
zo shopu sa este neozvali,vravim,pockam do piatku a potom im zavolam,lebo je to uz fakt dlho....musim presne pmrknut z internet bankong kedy to bolo hradene.....ale sa mi mari,ze tak okolo 16-17.8..... 😒

shaarka....netreba sa este aj tymto viac trapit a treba to len rozdychat...pokial nemas nejake neznesitelne bolesti a nebodaj krvacanie.....vsetko bude OK,treba pozitivne verit!!!! 😉

monika131
2. sep 2009

ahojte babenky.....

tak ja som si teraz pekne oddýchla, ale v pondelok som mala troška upratovací deň, a večer som sa nevedala postaviť z gaučíka.
dokonca sa mi podarilo skočiť zo stoličky rovno do vedra s vodou a voda sa mi rozliala po celej izbe 🙂

kati - ja som teraz na poradni kufrík dostala, ale kufrík, v ktorom boli rôzne letáky, časopisy a jedna kniha, cumlík, vzorka kávy, prášku a aviváže a kufrík s výrobkami pre bábo, by mala každá mamička dostať až v pôrodnici. 🙂

klaudi - ahojky, no áno, pribrala som 12 kg, ale ja som pred tým bola dosť chudučká a mne sa to našťastie podelilo všade, na zadok, boky, prsia a bruško. Takže tých 12 kg až tak nevidno.
A popri koleginke si dokonale oddychujem, až by som povedala, že sa nudím 🙂
A ty ako? Pracuješ?

luka - postieľka je veľmi pekná. Také príjemné farby a dobre si to vymyslela dať to pozdlž postieľky. Je to super nápad. A vecičky aj ja stále vyťahujem, skladám, ale iba keď nikto nie je doma, aby ma náhodou nevideli. 🙂

shaarka - hlavne na to prestaň myslieť, pokiaľ nekrvácaš a nič ťa nebolí, tak by malo byť všetko OK. Ale dávaj na seba pozor.

My sa chystáme 19.9. do Poľska na nákupy pre drobčeka. Juj, veľmi sa teším. Už sa neviem dočkať. 🙂

klauduska
2. sep 2009

ajoj moni......

tak to verim,ze sa nevies dockat,ja by som ani zdaleka tolko nevydrzala co ty a stale by som manzela otravovala,aby sme uz sli nakupovat.... 😀 😀 😀
To mas dobre,ze tie kilecka na Tebe nie je moc vidno,mozno Ti aj nieco zostane a potom budes tak akurat.... 😉 Ja som strasne rada,ze som tesne pred tehu stihla nieco schudnut,lebo teraz by som sa citila asi ako maly slon..... 😠

no a pridavam radu od kamosiek, skusenych mamiciek.....pytala som sa ich na odsavacku mlieka,ci ju treba hned kupovat atd.....povedali,ze netreba,ze v pripade potreby poziciavaju aj v nemocniciach,len si treba zistit ci aj v tej v ktorej budem rodit (vraj v NR ano) a potom uvidim,mozno bude maly drobcek dobre papat,ja mat mliecka tak akurat a odsavacku nebude treba.....nechcela by som ju teda zbytocne kupovat...
dokonca mi kamoska poradila,ze ak by som mala prilis vela miecka,tak mam 1-2 dni menej pit a mliecko sa dostane do normalu.... 😉

monika131
2. sep 2009

kaudi - no ta sa ti možno iba zdá, ja sa tiež už neviem dočkať, a najradšej by som kupovala všetko, čo zbadám, ale radšej sa vyhýbam takým obchodom, lebo už by som toho mala doma zbytočne veľa.
Ináč aj ja som drobčekovi kúpila tú istú kojeneckú fľašku. 🙂

a čo sa týka tej odsávačky na mliečko - tak ja si ju asi objednám cez net, a keď by som ju nevyužila, tak ju posuniem ďalej, alebo odložím.
Mne teraz porodila kamoška a v nemocke odsávačku nemali, v lekárni tak isto, a dostala teploty chúďatko z mliečka. Takže radšej ju kúpim, nebudem riskovať. 🙂

klauduska
2. sep 2009

a aku si ides kupovat,rucnu ci elekricku?elektricka sa mi zda strasne draha.... 😒 Este sa skusim spytat kamosky ci ma a ci by potom nepozicala.... 😉

luka04
2. sep 2009

klaudy, to si ma potesila s tou odsavackou, stale premyslam, ci ju kupovat alebo nie....moja svagrina nemala, ani kamosky....myslim si, ze ak by sa vyskytlo nieco, ze ju hned potrebujem, tak sa da kupit..nie? ja sa skor obavam, aby som vobec mala mlieko..u nas v rodine, zeny skor nemali...ale ktovie..

moni a ked uz odsavacku, tak aku chces?? ja som ich poterala, a su aj elektricke aj manualne..a tie manulane su aj s pumpickou alebo s pakovu...tiez som pozerala na mimibazare, nove, ale ani neviem, ktoru by som...mam tam ulozene pre istotou z kazdeho typu jeden inzerat, v pripade potreby objednat.. dakujem za postielku 😅

andrea12737
2. sep 2009

Ahojte tehulky, pozeram ze preberate odsavacky, no z mojej vlastnej skusenosti jednoznacne pakova, manualna. Svagrina prednedavanom prisla z porodnice, ta hovorila ze jedna tam mala tu elektricku, a ze neskutocne to hucalo a ze vraj aj bolelo, neviem vsak aka to bola znacka. Ja mam Poupy, je uuplne super, prijemna..popripade ak s tym chcete pockat, a kupit az po porode, tak sa da aj mliecko odstriekavat rucne, ja som to tak riesila kym som neprisla z porodnice, isla som do lekarne a az potom si ju kupila. Inak neodporucam ziadne pumpickove, ani piestove. 😉 dufam ze som vam aspon trosku pomohla 😉

monika131
2. sep 2009

klaudi, luka - no ja budem kupovať manuálnu, takú s fľasťičkou. A objednám ju cez net. Ale až potom, keď prídeme z nákupov z Poľska, možno aj tam nejakú kúpim.

klauduš - no už aj ja som rozmýšľala, že skúsim sa opýtať kmotry či nemá, ale ona nemá. A čo mám po švagrinke, tak tá je 9 rokov stará, takže tú nechcem. 🙂

klauduska
2. sep 2009

moni...fu,9 rokov je veru dost...ktovie ci su podobne....

andy...dakujeme za nazor,pocula som uz aj vela mamiciek,ktore si chvalili uplne rucne odstriekanie bez akejkolvek odsavacky...

monika131
2. sep 2009

klauduš - no aj ja si myslím, že je to dosť. No ani by som ju nepoužívala, ale našla som ju odloženú medzi vecami, ktoré nechala po malej. A tá odsávačka je dosť smiešna. 🙂

monika131
3. sep 2009

Dobré ránko maminky.....

Tak ako sa dnes máte?
Ja som v robote, ale práve som pozerala do kalendára a rátala dni do Materskej. Už by som najradšej bola doma.
Ale ešte mi zostávajú 3 týždne v práci. Nejako to zvládnem. 🙂

luka04
3. sep 2009

dobre ranko, aj tebe moni...no ja nastupujem presne za 10 dni 😅 nejaok zacina ist ten cas rychlejsie....

klauduska
3. sep 2009

Breee ranecko maminy!!!

Tak ja uz mam za sebou aj rannu prechadzku.... 🙂 Bola som hned o 8,00 pracovne...
Ja by som tiez uz najradsej doma bola a uvidite,ze ked budem doma,tak budem pisat ako sa nudim a ze by som radsej v robotke bola medzi ludmi.... 😀 😀 😀 Ach jaj...ja som si zasa vcera ratala dni dovolenky a rozdelila to tak,ze 14.9. si zoberiem 1 den, 1. a 2. oktobra a ostatne dni (15) si vycerpam po MD... 😉 Aspon stihnem podotahovat veci,vysvetlit kolegom co a ako treb arobit,vybavit,zariadit a pod.

smajli
3. sep 2009

ahojte dievcata:o) zachvilku vam napisem,ako bolo na poradni vcera prvykrat v porodnici... :o))) vsetko je ale nastastie ok,to je to to najdolezitejsie:o) a maly nas ma podla ulztrazvuku priblizne 2800g... to uz ale velke baaabo, sama som bola prekvapena:o))))
pojdem si vas aj precitat a aj napisem viac:o)))) zachvilku

monika131
3. sep 2009

luka - takže ty si už za 10 dní oficiálne na MD.

klaudi - a ty vlastne kedy nastupuješ na materskú. Ja by som mala ísť od 12.10. a tiež už mám rozplánovanú dovolenku tak, že pracovať budem iba do 30.9. a možno aj kratšie.

smajli - tešíme sa 🙂

klauduska
3. sep 2009

smajli...super,ze je vsetko OK,tak to ma byt,uz sa len tesit,kedy maleho anjelika budes drzat v naruci... 😉 😵

moni...ja mam nastup 3.10.!A dovolenku si budem cerpat tak ako som napisala...
Tak aj ty to mas uz co chvila,budes si uzivat chvilky volna doma... 😉

juj babulky,asi som Vam ani nepisala,ze som bola kocikat s kamoskou,ktora ma 3 tyzdnoveho Timotejka!Taky bol malicky,drobnucky a pritom ma uz tolko kil a cm!!!Sa mi vsetky deticky zdaju take drobne,co potom tie,ktore pri narodeni maju len nejakych 49 cm a 2800kg??? 😅 😅 😅 Ved sa mi to strati v naruci.... 😅 Snad nas maly bude tak akurat....

smajli
3. sep 2009

tak ahojte este raz tehulky:o) aj vam sa uz niekedy zda,ze sa vam tazko dycha? hlavne ked je tak horuco este...

tak ako bolo vcera a co mi robili? ake vysetrenia...
tak bola som rada,ze sme to s muzom lahko nasli...tu ambulanciu v celej nemocke...

najprv ma dali na monitor,okolo pasa mi dali take dve pruhy a bolo pocut cez reproduktor tlkot srdiecka babatka a aj ked sa babo pohlo,tak to vydalo zvuk,ten monitor zaznamenaval srdiecko baba a visel z toho taky graf.... bola som na tom monitore 15 minut... sestricka sa bola pozriet na ten graf asi 2x za ten cas a moje babo spalo ... nechcelo sa mu velmi hybat... neviem presne co tam merali okrem srdiecka... a ten graf vytlacili a dali doktorovi pozriet a potom ho dali mne....

potom prisiel doktor,porozpraval sa so mnou a potom ma pozrel zdola ako vyzera krcok maternice... normalne vysetrenie a vraj som uz na tesne na prst otvorena... tak to nejak napisal do spravy... ze krcok maternice na tesne na prst priechodny... doktor srandoval,ze vraj budem mat aspon lahsi porod... tak ktovie,ci len srandoval,lebo je dost taky srandista a sympatak ten doktor,spravil na mna dobry dojem:o) tehulky,co tu o nom pisu,co pri nom rodili hovoria,ze este aj pri porode sranduje a tak je vsetko odlahcene,ze je im veselsie:o))) tak uvidime...

no a potom mi spravil ultrazvuk a prepinal ho aj na 3D ultrazvuk... pekne to komentoval a meral baabo... a na tom 3D bolo pekne vidiet rucicku maleho aj s prstikmi...take to bolo zlatunke... chcel mi doktor ukazat tvaricku na 3D ale malicky mal celych 15 minut rucicku cez tvaricku polozenu,tiez bol nejaky zahajany cely ultrazvuk... vsak aj mna tahalo spat a uz som bola aj hladna... ,ked by som nieco zjedla v tu chvilu tak viem isto,ze by sa aj babo roztancovalo... :o) hlavne je,ze je babo ok,ze sa dokymu nic nezdalo byt nie v poriadku. Celeho ho poprezeral a srandoval,ze tak z toho dievca uz nebude ani nahodou... pekne bolo vidno pipika,jajka i pupocnikovu snuru... a muzik bol cely cas aj pri monitore so mnou a aj pri ulrazvuku,tak mal z toho zazitok:o)))

:o))) tak toto robili mne na prvej poradni v porodnici,objednali ma o tyzden v piatok 11.9. az na 19.30 ... vtedy ma ten doky sluzbu a aby som tam necakala,vtedy tam nie je tolko tehuliek... ale ani vcera som necakala viac nez 5-10 minut.. :o) ja som si toho dokyho vybrala za porodnika,takze do poradne budem chodit uz iba k nemu... ,inak objednavaju do poradne tak,ze tam ma sluzbu stale iny lekar a moze byt tehulka stale pri niekom inom... :o) mne sa to takto viacej pacilo... nech chodim k tomu istemu a nech o mne vie... nech si ma pamata...

🙂 :o) taka som bola vcera prekvapena z toho,ze maly ma uz 2800g.... na papieri,co mi doky dal je ale pisane,ze je tam odchylka + - 400g... :o) vsak uz aj citim,ze je teda velky... uz pohyby vobec necitim ako kopanceky,ale ako take vytlacanie nozickami pod rebra a hore do bruska alebo zas dole do mocoveho... :o))) ale je to take zlate... len uz som stale vystreta,aby som ho nekrcila a ponozky sa mi obuvaju najtazsie.... 🙂

🙂 tak sa drzte dievcata 🙂

tak sa drzte zatial tehulky:o))) uz sa nam to krati :o)

klauduska
3. sep 2009

smajli....tak to je uzasne takyto postup a pristup doktora a este aj sprava,ze malicky je v poriadku,muzicek cely cas pri Tebe...to je krasne !!!Dufam,ze je to takto v kazdej nemocke...velmi by som si to priala aj ja takto,hned by som bola taka kludnejsia a spokojnejsia,keby aj doktor je taky normalny a mily!Ved uvidime....
takze od toho 35tt sa chodi uz do nemocky?

smajli
3. sep 2009

ano,aj som to tu volakde citala,ze medzi 35 a 36tt sa treba objednat do poradne do porodnice,kde sa chysta rodicka rodit..., mna sa obvodny gynekolog posledne este toho 4.8. pytal,ci uz mam vybrateho porodnika..., este idem k tomu obvodnemu gynekologovi dalsi utorok na krv na lacno,na nejaky test CRP ci co... pytala som sa setstricky,co to je,tak ze vraj aby sa zistilo,ci nahodou nemam v organizme nejaky zapal,aby som sla rodit zdrava....
ja som si zistovala na stranke tuna na modrom konikovi v teme Porod .. Kosice Saca...priamo tam dievcat,ako to v tejto pordnici chodi,aky je postup,ze ako sa objednat... tak som si vlastne zavolala sama do porodnice na gynekogiu predporodne poradne ..., potom som sa nakontaktovala presne na toho doktora,ktoreho som chcela,odporucila mi ho kamaratka,ktora u neho rodila pred rokom... tak uz si ma potom do poradne objednal presne on... inak viem z citania tu na konikovi,ze do Sace chodia tehulky do poradne aj kazdy tyzden tak,ze nikdy nevedia aky doktor bude mat sluzbu... .. ja som si ale rovno dohodla toho jedneho,nech stale chodim uz k tomu istemu,nech ma pozna,nech o mne vie to,co treba a tak...

:o)

monika131
3. sep 2009

jej smajli... to muselo byť veľmi zlatučké.
A ak sa smiem opýtať v ktorej nemocnici v KE si bola a u ktorého doktora? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre