Spálené bruško počas tehotenstva. Čím ho mám natreť?

cetera
1. júl 2009

Baby neviete poradit? Vcera som bola na slnku a kedze som biela tak ma dost chytilo. Nechcela som sa opalovat ale nejako na chytilo a cela som cervena. Aj brusko. dost to štípe. Mam sa len natierat kremom po opalovani alebo zajst radsej k dokymu. Bojim sa ci to neublizi nejako babatku....som v 28tt. dakujem

flavi
1. júl 2009

podla mna tym, ze si ho ponatieras kremom alebo das nejaky chladivy obklad typu jogurt babatku neublizis. dokimu by som max zavolala, lebo co sa ti bude kukat na speceny pupok, nic nevyriesi... a odteraz natierat, natierat a brusko schovavat aspon pod nejake tenucke tielko, ked uz sa slniecku nevyhnes... aj ja mam termin skoro ako ty, tak uvidim, ako sa nam to podari, schovavat sa pred oskarkom, v auguste ked budeme uz na materskej to bude asi dooost tazke (do kancelarie mi tak nesvieti 😝 )

adusaa
1. júl 2009

ahoj cetera,
na slnko ako tehu by si absolutne nemala chodiť a nie to ešte vystavovať brucho. dieťatko sa môže prehriať a nechcem tu písať čo všetko sa mohlo stať. Ale je neskoro niekoho poučovať, a ani o to nežiadaš. V každom prípade už nikdy na slnko nechoď nerobí to dobre bábätku.

A čo sa týka toho spálenia natieraj si ho chladným bielym jogurtom.

wewe4
1. júl 2009

mna by tiež zaujímalo, ako to je s opalovaním...počula som , že by sa nemalo, ale prečo vlastne? co to moze sposobit?

finelka
1. júl 2009

ano, opalovat by sa nemalo v tehotenstve, ako pise adusaa, prehrieva sa tym telo, podobne ako aj pri horucke, moze dojst aj k potratu

titkovamiriam
1. júl 2009

mna by ani nenapadlo sa ist tehu opalovat ved ked sa ti zohrieva telo tak zohrievas aj chudatko miminko to da zdravy rozum ☹ ,nehovorim ist si zaplavat a sediet v chladku ale doslova sa opalovat!!!!-preboha a este sa aj spalit!!!
dobra na spaleniny je aj kysla smotana

celine
1. júl 2009

Kedze je cetera skor bledsej pokozky, ako pisala, tak jej asi stacila chvila na slniecku, aby sa spalila. Je treba si uvedomit, ze medzi babatkom a povrchom brucha je dost hruba vrstva, ktora ho chrani. Jasne, ze keby sme travili na slnku pol dna, tak to prehriatie je realne, ale ked sa brusko trocha opali, urcite to nie je katastrofa. Mne osobne by staciilo byt na slnku pol hodinu a bola by som na tom rovnako ako cetera.

cetera
autor
1. júl 2009

ja som na to slnko nesla so zamerom opalovat sa....mala som aj mokry uterak na bruchu tak nechapem ako sa tak chytilo.....trocha som si macala nohy v bazene a spliechala sa z vodou na osviezenie...bola to taka polhodinka no ale teraz je uz neskoro.....uz na slnko nepojdem aj ked sa mu nevyhnem lebo ked mi treba niekam ist a svieti tak mi nic ine neostava a aj to trosku ked len prechadzam niekam z auta urobi svoje....davala som si vcera adicko ale zajdem aj k dokymu radsej....sa popytat

flavi
1. júl 2009

oki, drzim palce, daj vediet, co ti doki povedal, (okrem toho, ze sa mas vyhybat slnku - ale to uz vies :-P )

finelka
1. júl 2009

Jasne cetera 😉 , moja odpoved a myslim ze aj odpoved od titkovamiriam bola skor reakcia na otazku predtym od wewe4 🙂, teda na vyslovene cielene opalovanie v tehotenstve
prajem vela stastia 🙂

akejka
1. júl 2009

ja som sa ani jedno tehu neopaľovala a hlavne nekúpala na kúpaliskách, jazerách a pod. Bála som sa zápalov a mykóz...
Bruško by som natrela nejakým krémom po opaľovaní, príp. kyslou smotanou a pod. Nie je to na návštevu gynekológa, veď čo by ti na to poradil...brucho v tehu môžeš natierať hocijakými krémami, aby nepopraskalo, tak prečo nie krém po opaľovaní...ja som mala tehotenský olejl proti striám a tiež obsahoval nejaké chladivé zložky, éterické oleje,...

cetera, pre upokojenie ti posielam názor Dr. Záhumenského na opaľovanie v tehu:

pan doktor ...chcem sa spytat.Moze sa zena ktora je tehotna opalovat? alebo navste´vovat kupaliska?? dakujem
Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský Dobrý deň,
opalovanie tehotnosti neškodí ale koža je v tehotnosti citlivejšia a preto musíte byť opatrná. Kúpalisko možete navštevovať.

bebel
1. júl 2009

Pre budúcnosť - existujú plavky tankiny...ktoré ti zakryjú bruško.... 😎
A tvoja koža môže mať následkom tohto spálenia nepekné trvalé pigmentové škvrny... 😠
V tehu rôzne chem. reakcie fungujú v tele matky inak ako v normálnom stave.
Takže rieš prevenciu ako potom nežiadúce následky.

cetera
autor
1. júl 2009

Tak dakujem za prispevky....zasla som k dr. a sestricka poradila pantenol na popaleniny si zakupit alebo to ostatne jogurt alebo smotanu a netierat sa....zakazala slnko a aj trochu ma zdrbala ze naco som na to slnko sla a vyhybat sa slnku a sediet v chladku a tak....ved viete....aj ked tomu slnku sa tazko vyhnete ked vam treba niekam ist....

cetera
autor
1. júl 2009

holky a s tymi jogurtmi a smotanou .....chladne rovno z chladnicky ci take vlazne? a ako casto?

akejka
1. júl 2009

cetera áno, rovno z chladničky, také studené...krásne to stiahne to horúce z pokožky 😉

hallienka
1. júl 2009

Ked je v tehotenstve zakazane saunovanie a kupanie sa v horucej vode, tak samozrejme zakazany je aj zamerny pobyt na slnku. Prehrieva sa brusko a aj babatko v nom a ono si tu teplotu potom samo uz nevie znizit, nevie sa schladit ako my. A takto niekedy dochadza aj k nezelanemu potratu. 😢
Davajte si pozor. 😉

adusaa
1. júl 2009

Myslim si, že názor Dr. Záhumenského je absolútne proti všetkým pravidlám názorného sa správania počas tehotenstva.
Opaľovanie je zakázané nielen preto, že by nám mohli ostať škaredé pigmentové škvrny. Tie môžu ostať, ale hlavným dôvodom je ako písala Halienka - prehrievanie bábätka ,resp. plodovej vody a následne bábätka. Kúpalisko ako komentoval môžu tehu navštevovať, ale nie sa kúpať. Samotné kúpanie počas tehu je veľmi nebezpečné kôli potratu a hroziacej infekcii. Tehotné ženy sú omnoho náchylnejšie na infekciu ako netehotné.

Radšej sa správať rozumne, obozretne a svedomito ako potom riešiť zbytočné problémy, ktoré môžu vážne ohroziť bábätko. 😒

misskkaa
1. júl 2009

no ja milujem slniecko,proste keby bolo azdy den aj 30 °C tak mi to nevadi. este minuly rok som utekala z roboty rychlo na zahradku sa vyvalit a opalovat telivo. samozrejme vzdy z ochrannym kremom. tiez mam bledu pokozku,takze viem ze musim byt opatrna. momentalne sa tiez vyhrievam na slnku,ale len tak ze dam si tankiny a este na brucho si opasem koselu,alebo nejaku zasteru aby babo nic necitilo. a poviem vam ze ked si chytim brusko tak ho mam pod tymi handrami studene. takze viem ze synacikovi neublizujem. 😵 tak beham po zahradke a lupem hrasok,alebo oberam ovocie a tento vikend asi uz aj uharky,takze slniecka budem mat az az 🙂 . ale brusko schovane po starou koselou 🙂

bebel
4. júl 2009

Halienka to je úplna hovadina s tým potratom,čo si popísala - v prípade , že Cetera je už v 3.trimestri....týka sa to len 1.trimestra..vtedy nie je vhodné kúpať sa ani v horúcej vani.
😎
viď článoček:
Od prvého dňa
Možno si myslíte, že keď ste ešte len na začiatku tehotnosti, nič sa nemôže stať. Je to však omyl, ktorý potvrdzujú aj rozsiahle lekárske štúdie. Britskí lekári varujú, že pobyt vo vysokých teplotách počas prvého trimestra má vážne účinky na dieťatko, ktoré sa rodí s nižšou pôrodnou hmotnosťou. Od nej sa potom odvíja mnoho ďalších zdravotných problémov, ktoré dieťatko sprevádzajú aj po celý život.

Vysoké teploty pôsobia na embryo tak, že sa začne vyvíjať zrýchlene, neskôr sa však jeho vývoj neoptimalizuje a môže dôjsť k problémom počas tehotenstva.

Aké sú základné rady pre tehotné dámy?
Od chvíle kedy máte tehotenstvo potvrdené, buďte na seba mimoriadne opatrná. Vyvarujte sa prehriatiu organizmu pri slnení, alebo namáhavej činnosti v horúcich dňoch. Pite pravidelne malé dávky tekutín a menšie porcie (zdravých) jedál.

Zároveň sa vyhýbajte pohybu na priamom slnku počas obedňajších a skorých poobedných hodín, nezabúdajte na klobúky a vzdušné oblečenie. Ak sa chystáte kúpať, noste jednodielne plavky a pri prípadnom opaľovaní nevystavujete bruško priamemu slnku, ale zakryte ho uterákom či dekou. Vo veľmi horúcich dňoch môžete skúsiť priložiť uterák namočený vo vode – nie studený či ľadový, len príjemne chladný.

Faktom Cetera je , že to bola pekná blbosť....že si likviduješ už tak brutálne citlivú, natiahnutú pokožku...

Mne vyberali na chrbte znamienko 2 týždne pred pôrodom, pretože som si ho nechtiac odškrabla....a mám tam teraz otrasnú obrovskú keloidnú jazvu....proste pokožka je v tehu úplne iná.

ejusaaa
4. júl 2009

Ja myslim ze tehotna by nemala byt vobec na slnku..ani sa kupat,naco riskovat,stoji to za to?

adusaa
4. júl 2009

bebel ze "hovadina"?

potratit mozes aj v tretom trimestri!

až od 32 tt sa moze jednat o predcasny porod. dovtedy o potrat. a koli slnku a horucavam dietatko moze nedajboze umriet.

nebudem ta poucovat, si z nas asi najmudrejsia, ale opak je pravdou.

poprosim ta nehovor tu ty "hovadiny".

papaaaaaaaa 😀

lucyy01
4. júl 2009

baby tiez si nemyslim, ze by to bol vo vyssom stadiu tehotenstva az taky problem - teda myslim pobyt na slnku, lahke opalovanie sa, nie priamo spalenie bruska. dokonca som v nemocnici pocula, ze je to pre babinko aj dobre, slniecko mu dodava vitamin D. ak sa niekto ponatiera riadnym faktorom a zbytocne to na slnku neprehana, nevidim v tom problem.
a adusaa o predcasnom porode je mozne hovorit v dnesnej dobe od 24tt, kedy sa babätko realne da zachranit.

misskkaa
5. júl 2009

no a som vcera lezala na slniecku asi dokopy,20min., ale zas po zahradke som behala cely den,takze ked som prisla domov tak som bola celkom pekne chytena 😀 . samozrejme brusko som mala schovane pod trickom a este na nom babkinu veeelku zasteru. sice som sa nesutocne potila ako kon ,ale brusko som mala studene 🙂

adusaa
5. júl 2009

lucyy01 to nieje pravda. da sa to, ale nie na slovensku. ver mi. bola som v 29tt a hrozil mi podla mna predcasny potrat, ale ziadny doktor mi nepovedal zeby sa dalo babatko zachranit a jednalo by sa o predcasny porod, ale kazdy mi tvrdil ze POTRAT. vela sa o tom napise, no ked ide do tuheho uz kazdy cuvne. Takze moja osobna skusenost bola takato a tiez som si myslela, ze porodim a bude fajn. Realita na slovensku je ina. Padla som na hubu, ale nastastie som donosila synceka.

lucyy01
5. júl 2009

adusa je mi luto, ze mas za sebou aj takuto skusenost, ale mam pocit, ze si mala len "stastie" na nespravnych doktorov, ci porodnicu. nechcem ta presviedcat, staci ked si v diskusii babätiek pozries temu "extremni nedonosenci - deti pod 1kg. pisu si tam maminy s predcasne narodenymi babinkami uz od 23tt, z ktorych su teraz krasne deticky. a su to cesky, ale aj slovenky. neonatologicke centra sa rozvijaju nastastie uz aj u nas 🙂

misskkaa
6. júl 2009

lenze ked sa take babo nardi tak musi mat nejaku poruchu,nie? co ja viem jeden sa narodil v 24tt a ma detsku obrnu. Myslite ze to od toho slnka? aj ked je brusko uplne zakryte?

kessiee
6. júl 2009

boooze vobec nie od slnka!!! babätko sa nemusi narodit v poriadku aj ked je donosene. ak je malicke chore, zavisi to od mnozstva cinitelov a aj velmi skoro narodene deticky mozu byt zdrave, len ich vyvoj a rast je niekedy pomalsi - ale to je samozrejme, ked prekonavaju uz na svete to, co mali v pokoji zvladnut este v brusku.

hallienka
7. júl 2009

bebel,
ano, dolezity je 1. trimester, no zaroven aj 3. trimester. V prvom ti hrozi potrat a v tretom predcasny porod. Inac, "krasny slovnik".
A nedavat na seba, resp. na babatko pozor len kvoli tomu, ze ak dojde k predcasnemu porodu, tak sa male v tomto tyzdni da zachranit - lucyy01 - je velmi velka nezodpovednost. Vedome sa vystavovat nebezpecenstvu hovoriac si: "ved co, uz som za 24tt, tak to male to uz prezije". Nechcela by som mat taku mamu...

lul
7. júl 2009

haliienka - zda sa mi, ze zbytocne dramatizujes, lucy to urcite nemyslela tak, ako to ty pises 😉

cetera - mokry uterak je horsi ako suchy, pozor na to. ja sedim cele dni doma, na kupalisko sa bojim ist (mikoza) a vyzeram ako veduca vapenky, ale nevadi. uzivam si leto inak - najma na tanieri cerstvym ovocim a zeleninou. ked sa uz nedajboze stane, zvazila by som lahku vlaznu sprchu a natretie niecim chladivym (jogurt, smotana)

vela stastia 🙂

lucyy01
7. júl 2009

lul diky 😉 mas pravdu
halienka vobec si ma nepochopila. ja som sa len chytila toho, co napisala adusa - teda kedy sa jedna o predcasny porod a kedy o potrat. vobec som to nedavala do suvislosti s opalovanim!!!
ak by bolo potvrdene to, co sa tu pise a slnko, resp. opalovanie sa by vazne ohrozovalo babätko, urcite by som to neriskovala, na to som az prilis zodpovedna 😉 ale myslim, ze taketo tvrdenie sa velmi na pravde nezaklada - ano stat sa moze, ale mozno len vplyvom viacerych faktorov. keby bol tym sposobeny napr. predcasny porod, alebo porod ako taky, tak v tom pripade by ziadna z "letnych" buducich mamiciek nemusela prenasat 😉 takze cisto len k teme: opalovat sa - moze byt, ale! s vysokym faktorom, v kratkych intervaloch a teda s mierou. ak sa by sa sama mamina necitla dobre, urcite to nie fajn ani pre babo a to vie urcite kazda rozlisit 😉

cetera
autor
8. júl 2009

dievcata nehadajte sa....proste som bielej pokozky a to trosku slniecka tak ma hned chytilo na cerveno....trosku to stipalo ale uz je to ok.....uz na slnko nechodim vobec...snazim sa uz vyhybat pokial sa da....mala som aj uterak len obcas som prebehla po zahrade bez ale aj tak ma chytilo....ale mala som krem na opalovanie a aj tak chytilo.......mozno som sa zle vyjadrila slovom spalene....opalene na cerveno zase az take spalene to nebolo.....prepacte...len som chcela poradit co na to...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre