Štítna žlaza a (ne)tehotenstvo

ipetka
13. jan 2017

Ahojte dievcata 😊 dnes som mala teda dalsiu vydupanu kontrolu u endokrinologa.Vydupala som si komplet hormonalny profil a moje zle tusenie sa teda potvrdilo.Velka pravdepodobnost mojho "neotehotnenia" spociva teda v hypotyeroze (slaba funkcia stitnej zlazy +malo jodu). Lekar mi dal teda liecbu klasicku na doplnenie toho co mi chyba lenze ja mam z tejto liecby naozaj obavy. Ochorenie som pravdepodobne zdedila po mame ktora sa na toto lieci uz 13 rokov. A v tomto tkvie moj problem. Bojim sa ze tymto padom budem musiet uz dozivotne jest lieky ako ona. Lieky mam uz sice vybrane ale stale uvazujem nad alternativou.Nemate skusenosti ako tomu dopomoct inak ako touto liecbou ktora je realne dozivotna?Mam pocit ze ked zacnem uzivat tie lieky tak mi stitna zlaza ochabne a nebude bez liekov plnit svoju funkciu.chcela by som to skusit nakopnut mozno trosku "zdravsie" ako umelym doplnanim hormonov. Dakujem za vase rade/skusenosti 😊

janickadr
13. jan 2017

Umele doplnanie hormonov nie je nezdrave. Naco si potom isla k lekarovi, ked aj tak nedas na jeho odporucania? A napokon, ak otehotnies a hormony nebudes mat v norme, tak v rannej faze tehotenstva ti hrozi potrat a trosku neskor tazke postihnutie plodu vratane napr.kretenizmu. To chces fakt kvoli jednej tabletke denne takto riskovat?

ipetka
autor
13. jan 2017

Ja nechcem nic riskovat preto som sa prisla spytat sem ci neexistuje zdravsia forma doplnania tychto veci do tela ako len tabletky.Cca 10 rokov uzivam Flector EP na migreny a zatazuje to zaludok.Snazim sa zdravsie stravovat aj kvoli problemom zo zaludkom.Preto ma predstava toho ze budem uzivat dalsie dlhodobe lieky trosku stresuje.Samozrejme mam uplny zaujem v pripade tehotenstva nic nepodcenit a zalezi mi na zdraví babatka.Pytam sa len ci neexistuje zdravsia forma.Dakujem

nufinkanufka
13. jan 2017

Ahoj, sme na tom as

aristka
13. jan 2017

Nieco si nastuduj o hormonoch ,kedze to co ti hypofunkciou chyba je prave ten hormon ...zlaza pomalicky odchadza ,a chyba ti hormon ,ktory produkuje ...neber ho ,ved naco ,ale potom pocitaj ,ze okrem toho co pise @janickard ,ti pekne krasne bude odchadzat aj organizmus ,kedze hormony ,ktore tvoria nase zlazy asi pre fungovanie org.potrebujeme ...takze ak sa chces dozit 40 - 50 rokov s tazkymi komplikaciami ,nikto ti branit nebude ...ps.keby som ti napisala ako anonymny nick ,ze dennne zjedz kilo lieskovych orechov ,aby ti to nahradilo chybajuci hormon ....budes to robit ....

bets
13. jan 2017

Moja kolegyňa prešla na alternatívnu liečbu, bez vedomia lekára vysadila hormón a narobila si ďalšie zdravotné problémy, po dvoch rokoch sa vrátila k liečbe a uznala, ze urobila peknú hlúposť, teraz okrem štítnej žľazy rieši kopec iných veci.

nufinkanufka
13. jan 2017

Prepac, moj mobil si robi co chce.
Mam ten isty problem. Dnes mi povedali, ze mam znizenu funkciu stitnej zlazy a uz mam vybrane lieky. Minuly mesiac som potratila v 6tt-pricinou bola stitna zlaza.
S

ipetka
autor
13. jan 2017

Dievcata zle ste ma pochopili Ja si uvedomujem aka je dolezita tato zlaza a uvedomujem si ake problemy sposobuje.Bola to otazka ohladdom zdravsej varianty nic viac.Nemienim si nic zivot ani zdravie Moj lekar sa so mnou nebavil nijak obsiahlo.Nevysvetlil mi pre ani proti. Oznamil diagnozu dal liek a sup sup dalsi na rade.Nikde som nenapisala ze tie lieky uzivat nebudem len ze mam obavu z tejto liecby, myslim ze o tomto je toto forum. Opytat sa ked niecomu clovek nerozumie.Nerozumiem tymto atakom o tom ako si chcem dobrovolne nicit zivot.Na vela chorob existuje aj alternativa.Preto som sa opytala ci existuje aj v tomto pripade.A ano bojim sa tejto liecby pretoze mam uz teraz dost problemov zo zaludkom a doplnam si stravou dost vitaminou na akutnu anemiuu a napr. v tomto pripade mi strava dost vyrazne pomohla.Preto prosim o radu nie o utoky.Pochopila som ze som vas evidentne rozculila mojim postojom ale ma too velmi vela aspektov preco tto riesim.

ivu80
13. jan 2017

Liecim sa na stitnu zlazu už 16 rokov,zistili mi znizenu funkciu po narodení prvej dcery.mam dost silnu dávku 175 mg každý deň...mam ešte ďalšie 2 deti,najmensie má 2 mesiace...takze ,ak chces mať dieťa(deti),posluchni lekara,dieta za to stoji 😊nemyslím si,ze nejaka alternatíva nahradi lieky...

aristka
13. jan 2017

Ty neberies ziadnu liecbu ,tebe sa len doplna hormon stitnej zlazy ,ktory potrebujes pre organizmus ,ziadne orechy ,ziadna alternativa neexistuje ....a ak si to nepochopela ,ked ti to vysvetlivala dr .a nechapes to od nas ,si lahka korust pre nejakeho sarlatana ...co uz s tebou ...

nufinkanufka
13. jan 2017

Mozes skusit akupunkturu, ja som pred rokom chodila k jednej pani ktora to robila, bohuzial po case zatvorila ☹
Ihli sa pichaju hlavne pri clenku, no neviem ci je toto vhodne ako dlhodobe riesenie.za skusku nic nedas.ake ti dali lieky?

ipetka
autor
13. jan 2017

Ivu80 dakujem presne takuto radu som "si predstavovala" od cloveka ktory ma s touto diagnozou skusenost. Dakujem naozaj za odpoved

ipetka
autor
13. jan 2017

dostala som eutyrox 50 myslim ze tak sa to pise

aristka
13. jan 2017

S tou dg.ma skusenost kazdy treti slovak ...ja jednoducho zasnem nad ludskou hlupostou ...

ipetka
autor
13. jan 2017

ARTISTKA ked uz ma chces nazyvat hlupou tak si precitaj co som napisala vyssie laskavo,
Lekar mi nic nevysvetloval to ze to ma moja mama nieje moja skusenost a jedine co som o tejto chorobe vedela ze sa uzivaju lieky cely zivot.Bud taka laskava a prestan ma urazat zato ze ty vies vsetko dobre?Budemm ti velmi vdacna ked si uvedomis ze nie kazdy pozral vsetku mudrost sveta preboha.Existuju ludia ktory nemaju potrebu studovat vsetky diagnozy sveta pokial s tym nepridu realne do kontaktu vramci svojej osoby.Ja mam na praci aj dolezitejsie veci ako studovat diagnozy pokial neviem ze niektorou realne trpim ja niesom hypochonder ktoreho niekde pichne a okamzite leti k dr. alebo studuje co to moze byt.

n1colette
13. jan 2017

@ipetka ahoj
chcem sa spytat, ako si si tie vysetrenia vydupala :D
sama si chcela ist? alebo gynekolog ta poslal?
Mala si aj nejake priznaky (okrem "neotehotnenia")? Ako dlho sa snazite?

Mne povedal gynekolog, ze mna bude riesit az po roku snazenia a neuspechu.. ale moja mamina mala tiez problemy so stitnou zlazou, takze ja by som bola zvedava na funkciu tej mojej. Snazime sa sice "len" piaty mesiac.. ale mne sa tolko cakat nechce, kedze mam uz po 30. a deti zatial ziadne.

Vdaka za odpovede.

carrot_apple
13. jan 2017

aj keby si začala s takou alternatívnou liečbou tak to nevydržíš do konca a nahnala by si si zbytočne iné choroby. príklad: existuje taká bylinka ale nesmieš z nej urobiť čaj viac ako 500ml denne, nesmieš jesť to a to a to a ani to a to a musíš jesť to a ono a ešte toto a nikde nieje zaručené, že to tvoje telo bude správne vstrebávať a tobôž keď to máš geneticky dané.

janickadr
13. jan 2017

To je podobne, ako keby si bola hladna a namiesto toho, aby si si isla do obchodu nieco kupit, ci doma nieco upiekla.., by si brazdila internet a hladala ufonov, ktori ti chlieb ci nieco podobne z inej galaxie dodaju. A keby si nasla prvy odkaz na intergalakticky kontakt na zdroj potravy, hned by si po nom vystartovala...

aristka
13. jan 2017

@n1colette ak mas pozitivnu rodinnu anamnezu ,treba to povedat vseobecnemu dr.a ten ti odoberie krv napr.aj v ramci preventivky ....

aristka
13. jan 2017

@ipetka ...lekar ti nic nepovedal ,prosim ta ja nie som ty ,tak ako ty spapas ,ze akupuktura ti vylieci stitnu zlazu ....inak mozno nie je odveci tej mame povedat ,ze mas hypofunkciu stitnej zlazy ,mozno tiez bojuje s nejakym problemom a riesi to zbytocne akupuktorou ...a staci doplnit hormon....

janickadr
13. jan 2017

Inak dlhodobe uzivanie Flectoru je milion krat nebezpecnejsie ako uzivanie hormonov stitnej zlazy. Flector ti moze odpalit oblicky, az skoncis na dialyze, o zaludku a vredoch ci krvacaniach z neho ani nehovorim. Uzivanie Euthyroxu je v porovnani s nim fakt nebe a dudy...

ipetka
autor
13. jan 2017

n1collete- snazime sa 4 rok. Podla beznych vysetreni sme obaja zdravi.Vydupala som si to tak ze mi spravil asi rok dozadu odbery podla ktorych som bola v poriadku,bola tam mierne zvysena hodnota.Ale sam mi povedal ze to moze byt prezitym stresovym obdobim a ze kontrolu si mam dohodnut dalsiu o rok cca.V novembri som tam bola opat vsetko v poriadku.Nedalo mi to lebo podla kazdeho lekara som zdrava a nic mi nieje.Dalsia kontrola zas o rok.Stale som mala pocit ze to nieje v poriadku.Sama o sebe som naladovy clovek ktory sa lahko rozculi ale kazdy to pripisuje ppovahe.Takze som sa tam dobijala teraz zaciattkom roka ze chcem znova krvne testy ale ttake ktore ukazu aj to co bezny odber evidentne nie.A nezmylila som sa problem sa nasiel.Moj doktor to riesil velmi laxne co sa tyka liecby.Oznamil mi -Ano mate tu slabu funkciu stitnej zlazy tu mate lieky a kontrola o 3 mesiace.Zavolajte mi dalsieho v poradi.

aristka
13. jan 2017

@ipetka ono to sa neriesi inak ...o tri mes ti odoberie krv a ziti ci sa hladina hormonov upravila ...

ipetka
autor
13. jan 2017

Toto som chcela vediet @aristka ci sa to riesi tymto sposobom lebo som toto nikdy riesit nemusela.Ostala som proste vystrasena co sa so mnou deje a ake to bude mat cele nasledky.Bojim sa lebo vacsina tychto liekov byva navykovych a tak ako nedokazem fungovat napr. bez toho flectoru som videla rovnaky scenar.Ja nechcem riesit akupunkturu ani jest oriesky.Mozno som to cele myslela len tak ci vramci tejto liecby neexistuju aj niake prirodne pomocky ktorymi by som tomu vedela pomoct aby cely moj zivot nebol len o tabletkach.Samoozrejme s liecbou od zajtra zacnem chcela som len pocut nazor mozno skusenost kedze v tychto veciach neviem chodit.Dakujem
@janickadr viem ze tato liecba flectorom je pre telo extremne narocna ale ziadne ine lieky mi nezaberu ked na mna pride migrena (je mi zle.vracam.mam hrozne silne bolesti a neznesiem v tej chvili svetlo ani akykolvek zvuk)

ivu80
13. jan 2017

@ipetka aj ja beriem euthyrox . Začínala som tiež 50 mg a poviem ti, keď mi to dr.zistil, povedal, že už ASI nebudem mať deti..A aj tie ďalšie 2 vyšli na prvý šup 😁 takže nezúfaj, nasad lieky a uvidíš, že bábätko príde.. Držím palce.pekny deň 😉

janickadr
13. jan 2017

Ono kazdemu zaberie na migrenu nieco ine, niekomu dokonca aj nic. A lieky na zastavenie migreny od neurologa si nejake skusala? Inak Flector na migrenu zabera aj mojej mame, fakt je dobry, ak sa uzije obcas, teda 1-2x mesacne, tak je to ok. Ak vyrazne castejsie, uz to ok byt nemusi...

aristka
13. jan 2017

@ipetka ten ,ktory ti predpidal dr budes hormon brat cely zivot ,casom sa moze davka zvysovat ,podla krv.odberov...nie je to liecba stitnej zlazy ,ale nahrada toho ,co stitna zlaza prudukuje a potrebujes pre svoj org....skor na tie migreny zafunguje akupuktura a tie ries tou cestou ...a hormon ,ktory tvoje telo potrebuje pre svoje fungovanie jedz ...inak si rokmi riadne nezvratitelne navaris...

ipetka
autor
13. jan 2017

@janickadr neuzivam ho denne stane sa ze ma to chyti aj 1x tzydenne a je to dost obmedzujuce preto pouzivam flector a ten mam na predpis od neurologicky.Ale tiez sa to so mnou taha od cca 16 rokov lebo som pocas havarie padla hlavou teda krkom rovno na obrubnik.Ja to mam prepletene aj s krcnou chrbticom na ktorej sa mi tymi rokmi spravili vyrastky a mam vychyleny stavec.Tuto vec som si zistila v podstate svojpocne lebo ona mi nechala spravit len Rtg a ked som po urcitom case poprosila kamarata primara o MR tak az tam to bolo odhalene to bolo cca po 5 rokch.
A v podstate mam vybudovanu zavislost na flectore lebo obycajny ibalgin alebo nalgesin je pre mna ako lentilka absolutne neucinne.
preto som sa zlakla tohto problemu ktory nastal ci to tiez nebude s takouto postupnostou ze sa budem liecit na nieco a nakonec sa zisti ze to moze mat aj iny povod-rozpisala som sa pre pochopenie toho co sa vo mne odohralo po odchode z ambulancie

janickadr
13. jan 2017

Vies, zdravotnictvo a platby v nom su nastavene tak, ze endokrinolog musi denne vysetrit mozno okolo 40ludi na to, aby prezil. Preto na jedneho pacienta vyjde velmi kratky cas, az sa moze zdat, ze kazdeho chce napchavat len chemiou. Ale v pripade stitnej zlazy to chemia nie je, su to hormony stitnej zlazy, ktora z nejakeho dovodu nefunguje dobre a ovplyvnuje tym cely organizmus. Preto sa s tebou dr.nevykecaval, ani ti nedal sancu na nejake otazky, proste tak to je. Ine by to bolo v nejakom sukromnom centre, kde by si si zaplatila nemale clenske ci poplatok vo vyske desiatok, ci skor az niekolko sto eur. Ozaj urobis pre svoje telo najlepsie, ked tie hormony zacnes brat. Je dost pravdepodobne, ze ked otehotnies, este sa bude davka zvysovat, lebo spravna funkcia stitnej zlazy je pre tehotenstvo a spravny vyvoj dietata klucova a potreba substitucie hormonmi sa v tehotenstve zvysuje. A ten Flector, ak ti ozaj len ten zabera a skusila si vsetko ine mozne a nic nepomohlo, tak ti asi ozaj ine nezostane, len tento liek...

zuzanaam
13. jan 2017

Ahoj, tiež mám hypotyreózu, beriem 75 mikrogramov tyroxínu/ deň a zároveň (podľa odberu krvi mi doktorka predpísala 100, ale nerobilo mi to dobre tak beriem s jej vedomím 75) sa snažím si pomôcť alternatívnou medicínou. Keď mi zistili túto diagnózu, snažila som sa naštudovať maximum o prírodnej liečbe a na základe toho som začala robiť toto: začala som dopĺnať jód práškovou riasou kelp v množstve aby doplnila dennú odporúčanú dávku, nie viac, vraj to môže uškodiť, treba brať dlhodobo-stále, ale nie väčšie množstvo naraz. Lekárka ma pred bratím jódu vyslovene varovala, vraj to môže zhoršiť stav (podozrenie na Hashimotov syndróm, aj keď protilátky mi v krvi nenašli) Napriek tomu som jód brala , nielen že mi neuškodil, ale výrazne pomohol.Potom som dopĺňala selén a vit. skup. B. Konzultovala som aj s ajurvédskym lekárom, ten mi odporučil piper longum, kurkumu, piť čaj z ashwagandy a dal mi moxovaciu tyčinku, ktorou si nahrievam oblasť štítnej žľazy. Povedal, že hypotyreóza sa liečiť dá, že netreba brať hormóny. Okrem hypotyreózy som mala strumu (2x takú štítnu žľazu ako normál a narušenú štruktúru s nábehom na tvorbu uzlov). Po roku na kontrole doktorka zistila, že žľaza sa zmenšila na normál a štruktúra sa tiež dosť zlepšila, doslova mi povedala, že také rýchle zlepšenie ešte nevidela. Takže nedaj sa odradiť, ide to aj prírodnou cestou, môžeš si pomôcť zároveň s braním hormónov. Na najbližšiej kontrole chcem požiadať doktorku na zníženie na 50 a verím, že postupne sa zbavím brania tyroxínu úplne. Mimochodom existuje aj hormonálna joga, chystám sa skúsiť. V každom prípade by som v prípade tehotenstva neriskovala a tyroxín brala ak by bol potrebný.

aristka
13. jan 2017

@zuzanaam prosim ta ,aj ked prijmes kvanta jodu ,pokial nemas pritomne hormony stitnej zlazy ,tak ten jod sa ti nema ako zmetabolizovat ....pretoze prave hormony stitnej zlazy su zodpovedne za metabolizmus jodu v krvi v bunkach ....ak nebude jest tu malu davku hormonu ,jest kila jodu pre jej zdravy org.jej nepomoze ....