Stŕpnuté prsty a bolesti v zápestí. Máte skúsenosti?

zuzizuz
16. nov 2007

Ahojte, chcela som sa spytat, ze ci sa tu najde niekto kto ma alebo mal rovnaky problem. Uz asi tyzden mi hrozne trpnu prsty, hlavne na pravej ruke a hlavne ked sa rano zobudim, potom cez den sa to trosku zlepsi, ale nikdy uplne neoddide. Rano je to take zle, ze mam ruku hrozne slabu a prsty nemozem uplne ohnut, resp. urobit past, lebo to velmi boli, hlavne okolo zapastia. Ruky mi opuchaju, ale hlavne tato prava. A vela krat mam pocit, ako keby mi v ruke "mravce chodili". Je to neprijemne, lebo si rano ani chlieb neviem odrezat 🙂. Stretli ste sa s niecim takymto? Dakujem za radu

mika165
28. jún 2010

mozu trpnut a boliet članky prstov už na začiatku tehu?
najskor ma boleli na lavej ruke a teraz aj na pravej,

masabi
4. júl 2010

@mika165 ja som od zaciatko nemala taky problem ale mám ho asi od 6.mesiaca az doteraz a mam take strpnute prsty ze ani telefon neudrzim a ked mam tuknut do klavesnice tak dovi dopo....uz len cakam ze sa to skonci a vrati do normalnych kolaji najhorsie je to v noci lebo neda to spat.Prajem vela trpezlivosti,pripadne sa porad s lekarom co dalej mas tehu este len pred sebou.

kvetinka98
5. júl 2010

ahojte ja som mala celé tehu to isté a našla som na to recept spávala som s rukami dole pastelov vystreté spávala som nie tak na posteli ako sa má ale krížom....

masabi
5. júl 2010

@kvetinka98 aj ja takto pim ale spustam len jednu ruku,vidis ma to nenapadlo ,ze krizom aobe ruky,vyskusam ale budem musiet muza vystahovat z postele 😀

kvetinka98
6. júl 2010

ahoj masabi ani nemusíš neboj zmestíte sa obaja.........

jankaw
6. júl 2010

Ahojte,
aj mne takto trpli prsty tiez ked som bola tehotna, ked sa blizil porod tak som uz prsty nevladala ani poriadne zohnut. Myslela som ze hned ako porodim to zmizne, ale nezmizlo a navyse ma klby ny rukach zacali boliet este viac, tak som si kupila v lekarni nejake lieky na klby a od toho ma to preslo, ale prestalo to asi 4 - 5 mesiacov po porode.

jana001
4. sep 2010

Ahojte,

mne tiež tŕpnu prsty na pravej ruke, snažím sa s nimi cvičiť, masírovať, ale bola som sa prihlásiť tu v Holandsku u pôrodnej asistentky a povedala som jej o tom, že mi opuchá ruka a tak, a ona mi poradila, aby som si na zápästie dala potítko, tým sa zabráni prítoku vody do ruky. Nemôžem povedať, že by bolesť úplne zmizla, ale je to výrazne lepšie, menej bolestivé a keď si s rukou ráno pocvičím , tak s prstami hýbať môžem, v rámci možností. A ešte ak je chladno v miestnosti, vtedy sú bolesti intenzívnejšie. Neviem, či ste už o tom písali, ale možno to niekomu tiež pomôže, aspoň zníži bolesť.

lliillii
22. sep 2010

Ahojte,

ja som uz v 41.tyzdni, termin som mala pred piatimi dnami, zajtra sa chystam uz na hospitalizaciu do nemocnice. Asi tri tyzdne sa budim niekolko krat za noc s tym, ze mam strpnute tri prsty na pravej ruke (palec, ukazovak a prostrednik). Bolo mi to cudne, nakolko mi trpli aj ked som vobec nespala na pravej strane, ani som ju nemala nejak pricvaknutu. Upozornovala som na to vzdy aj v poradni, ale lekari sa netvarili ze je to nejaky problem. Bolo to neprijemne, ale dalo sa to vydrzat. Tuto noc sa vsak k trpnutiu prvy krat pridala aj neskutocna bolest. Zacinala zapastim a isla az do koncekov prstov, kazdy jeden clanok prstu, nemohla som s nimi hybat, postupne mi to prerazalo az po laket. V noci som sa na to zobudila tri krat a nedalo sa s tym vobec nic robit. Rano som nevedela pohnut prstom, ktorym som chcela. Bola som z toho hotova, ale ako citam, je nas vela - takze som kludnejsia. Pevne dufam, ze to po porode prestane a som vdacna, ze ma to chytilo v takomto stadiu az teraz.... keby som to mala ako niektore baby od piateho mesiaca tehotenstva, tak by som bola zufala.

alexandrah
22. sep 2010

ahoj lili, ako pises, bud rada, ze ta to chytilo az teraz, po porode to neodide ako sibnutim carovneho prutika, nejaku dobu to ostane, aj ked hodne miernejsie, ale par tyzdnov, mesiac, dva to este bude, ale fakt ovela slabsie 😀

lliillii
26. sep 2010

No... z porodnice ma poslali domov ze vraj mi zle vypocitali termin, takze mam vraj este skoro tyzden cas. Nie som z toho nadsena, nakolko ma zacala kazdu noc boliet uz aj lava ruka. Tak uz to nejak vydrzim, kedze mi nic ine nezostava. S tym ze to neprejde hned po porode si ma moc nepotesila.

karmelka77
26. sep 2010

AHojte, ja som to mala od piateho mesiaca tehotenstva tak Vam chcem napisat svoje skusenosti a mozno Vam to niekomu pomoze - uz pocas tehu ked to zacalo a boli to neksutocne bolesti v noci, kedy som od bolesti plakavala a chodila po dome kym to neustupilo mi najskor bolo povedane ze to je od chrbtice - ako sa na slovensku vie vsetko hadzat na chrbticu...Mam jednu p. doktorku s velkým D!! neurologicku ktora mi pomohla tym ze mi poradila aby som si na noc viazala ruky octanovou mastou na zapastie a elastickym obvazom...ide o to ze to je vlastne opuch nervov v zapasti tzv. syndrom karpalneho tunela...nechcem sa vela rozpisovat ale napisem ako to dopadlo - po porode to ustupilo, prsty som uz nemala strpnute ale zapastia ma boleli uz aj cez den az tak ze som raz maleho pustila z ruk, ale nastastie som ho zachytila...tak sa patralo po pricine - u mna, nehovorim ze je to pravidlo u vsetkych sa doslo na to ze ten karpalny tunel je problem, bol aj diagnostikovany na pristrojoch na to urcenych, ale ze to suvisi so stitnou zlazou - ked sa nelieci porucha stitnej zlazy tak to zevraj v tehotenstve spravi taketo veci s rukami...a to ma uz posielali na operaciu ruk...je to samozrejme moj pribeh toto nehovorim ze to vsetci mate, ale skuste tie zabaly na noc, velmi to pomohlo...

alexandrah
26. sep 2010

karmelka, o tom syndrome viem, ide o to, ze väcsinou to neni ono, to je normalne ochorenie, ktore nepostihuje len tehu baby, ale toto tehotenske je specificke ...

lili, vydrz, uz to mas za chvilku, potom uz budes mat babatko pri sebe!! to je uzasny pocit, nie?? 😀

motylekmn
9. okt 2010

@karmelka77 muzu se zeptat - tak tobe prisli na ten problem se stitnou zlazou az po porodu? Ale mysli si, ze uz jsi ho mela v tehotenstvi? A kvuli tomu si mysli, ze ten karpalovy syndrom? Myslis si, ze te to preslo kvuli lecbe te stitne nebo kvuli tomu, ze jsi proste porodila? Ja mam totiz podobny problem za sebou z druheho tehotenstvi, ruce brnely silene... ja pouzivala takove dlahy na predlokti a zapesti, po porodu to odeslo tak nejak samo o sobe. Ale stitnou zlazu mam nemocnou uz dlouha leta - a je lecena a prubezne sledovana = ma byt v "normalu"... Letos me to po 4 letech zacalo bohuzel znovu silene zlobit, jednu dobu v cervnu jsem byla absolutne neschopna jakekoliv prace nebo i spanku... zacala jsem tu chodit na rehabilitace, lekarka mi nasadila prasky, ktere omezily ty otoky... a nakonec jsem to konecne dotahla tim cvicenim, chlazenim rukou, nosenim tech dlah v noci atd... do stadia, ze se obejdu bez leku na bolesti (boli to teda i tak, ale ve snesitelne mire) a zvladam vetsinu domacich praci, ridim apod. Stitnou mi kontrolovali znovu prave v tom nejhorsim obdobi = byla v "optimu". Shodou okolnosti mam ted doktorku, ktera ma osobne jak problemy s karpaly, tak se stitou zlazou, zkusim se ji zeptat na ty vzajemne souvislosti. Uz jsem se tak nejak smirila, ze me tohle bohuzel neprejde uplne asi nikdy. 😢 Operace se bojim, nechavam si ji az na horsi dobu... slysela jsem i od znamych, ze se to bohuzel casto vraci relativne rychle zpatky.

alexandrah
9. okt 2010

ahojte kocky, tak mne zacala ruka trpnut uz predvcerom, co je peklo, lebo sa to dost zhorsuje, a minule tehu som to mala az v 9. mesiaci, tak sa tesim, to som uz ani cezden nepohla rukou, a to sa zhorsovalo mesiac, co budem robit pol roka neviem ... ☹

lliillii
19. okt 2010

No... ja mam uz malu doma. Sice od porodu uplynulo iba 13 dni, ale nie som moc nadsena. Mam pocit ze sa to este zhorsuje. Dnes v noci som vystrela prsty a malicek mi ostal ohnuty a potom to puklo a vystrelil mi a vyrovnal sa. Takto som to skusila niekolkokrat kym sa zacal normalne hybat. A boli ma to skoro tak isto. Trpnu mi stale. Mam problem udrzat malu ked kojim. Pevne dufam ze to prejde. :(

karmelka77
19. okt 2010

@motylekmn ano az po porode mi na to prisli...doktorka - neurologicka mi tvrdi ze to niede citala a su tam suvislosti, ale zistila som ze maloktory lekar o tomto vie...
@alexandrah
@lliillii Baby naozaj vyskusajte octanovu mast na zapestia zabalte si ))
Inak teraz na to beriem lieky Lyrica na noc a nebolia ma ruky, sem tam jemny krc cez den, ale ina o.k.

alexandrah
19. okt 2010

cafte kocky, no ja som chvilu oki, @lliillii - prejde ti to urcite, len to potrva, mne to preslo cca po 2 mesiacoch ...
@karmelka77 - diky za tip, vyskusam!!

raffaella
19. okt 2010

ahojte dievcata, nahodne som na tuto temu natrafila. Mne zacala par tyzdnov po porode trpnut ruka prava. Najskor som tomu nevenovala pozornost, ale potom mi uz trpla sustavne, vobec som v nej nemala cit a ked som dcerku drzala tou rukou tak som ju vobec necitila, no katastrofa. V noci to trplo este viac a tiez som mala ten stav, ze som vystretla prsty a prstennik mi ostal skrceny a az ked som nim zacvicila pomocou druhej ruky mi to preslo. Ja som uz mala strach, ze idem ochrnut. Moja neurologicka mi ihned diagnostikovala syndrom karpalneho kanala. Bola som aj na specialnom vysetreni EMG v nemocnici a potrvdili mi na jednej ruke stredny stupen a na druhej lahky stupen a hned ma naplasili operaciou. Domov som sla so slzami v ociach. Neurologicka mi vsak povedala, nech nezufam, nasadila mi vysoke davke vit. B injekcne a dala na rehabilitaciu. Nastastie som sa dostala ku vybornym mladym fyzioterapeutkam a absolvovala som liecbu ultrazvukom. Tiez som si zaplatila aj reflexne masaze, ktore mi neskutocne pomohli. Odporucili mi na doma cvicenia zapastiami ako aj take masace dlani a zapasti takmer az po lakte. Toto cele trvalo asi 3 mesiace, kym mi to velmi pomalycky zacalo ustupovat. Dnes som uz 6 a pol mesiaca po porode a uz takmer 1,5 mesiaca nemam absoltune ziadne tazkosti. Ani stopy po trpnuti, cit sa mi vratil tiez na 100 percent. Ja si myslim, ze to sa udialo ako reakcia organizmu na zataz po porode, predsa len je to napor na telo. Ak by sa mi to stalo opat, hned idem na rehabilitacie a urcite by som vyskusala aj co karmelka odporucila. O tom som nevedela, ale kazda rada za to stoji. Drzim palce!

lliillii
19. okt 2010

Dakujem baby za vsetky rady. Pockam este nejaky ten cas. Skusim tie octanove zabaly a ked to ani casom nebude prechadzat, pojdem k lekarovi.

elelel
8. nov 2010

Ahojte zienky 🙂 musim sa priznat, ze sa mi trochu ulavilo, ze v tom nie som sama...zacinam 32 tt a zacalo to pred cca 2 tyzdnami ale posledne 3 noci sa budim aj na priserne bolesti od lakta po prsty, plus vsetko ostatne ako pisete...zatial len prava ruka..objednala som sa na vysetrenie ale myslim, ze mi potvrdia ten SKT...dnes to uz citim aj cez den, aj teraz ked pisem na pc, najhorsie je, ze MUSIM pisat diplomovku, nestiham a tym si to asi este zhorsujem....co myslite, bude sa to este do porodu zhorsovat??alebo to moze prejst aj na lavu ruku?a najviac sa bojim toho, ci to prejde po porode, aby som sa mohla starat o mimi :( dooost som z toho smutna :(

denisa3
10. nov 2010

Ahojte dievcata. Ja mam podobny problem. Asi 2 mesiace po porode ma zacali boliet prsty na rukach a v priebehu mesiaca uz ma bolelo cele telo. Su to take reumaticke biolesti ako keby neprestavajuca svalovka. Je to strasne neprijemne teraz ma maly 4,5 mesica, ma 8 kg a ja ho dviham len s velkou namahou. Naviac som si vsimla, ze mi lupoce v kostich - praskaju mi prsty, puka mi v ramenach a pod. Nikdy som s nicim takym nemala problem. Bola som uz aj u ortopeda, bala som sa, ci to nieje reuma, ale zobral mi krv a vsetky vysledky su OK. Predpisal mi nejake vitaminy, ale vobec to nezabera. Ja som si to spojila s kojenim. Ostava mi len cakat, co bude dalej.

lliillii
23. dec 2010

@alexandrah
no mala ma teraz dva a pol mesiaca a bolesti po octanovych zabaloch presli... ale trpnutie ostalo... je to dost zle... nemusim na ruke ani lezat a cela mi az po zapastie strpne... tak pevne dufam ze aj to prejde, lebo je to dost na nic kazdu noc toto riesit.
@elelel
nepotesim Ta, ale mne to zacalo na jednej ruke a asi dva tyzdne potom na druhej. Ale drzim palce. A ako si na tom teraz po mesiaci?

gubicska
7. jan 2011

Vyskúšajte ešte teplý zábal,alebo teplú sprchu na bolestivé miesto. Buď si zohrejte froté žinenku (rukavicu na umývanie)
alebo to boľavé miesto dajte pod sprchu alebo do umývadla pod tečúcu teplú vodu a pridávajte teplo. Na krčovité bolesti to určite pomôže lepšie ako magnézium, a hlavne rýchlejšie to účinkuje.
Dajú sa kúpiť zohrievacie géli (ja som to naposledy v Lidli kúpila), ten je najjednoduchší, tam je potrebné stlačiť len malý gombík a ten gél sa zohreje, dáte si ho na boľavé miesto a natiahnite si nejakú teplú ponožku na tú boľavú ruku, aby Vám ten sáčok nespadol.
Aj v zdravotných potrebách majú občas maďarský výrobok - tiež gél, červený sa používa na zohrievanie a modrý na chladenie,keď je nejaký opuch alebo hematóm,chladí sa v mrazničke a červený sa dáva na 1 min,do mikrovlnky, alebo na chvíľu do vriacej vody a používa sa ako v predchádzajúcom prípade.
V tehotenstve ani v období laktácie by ste sa nemali napchávať s liekmi, len keď sa ináč nedá.

miriam17
9. jan 2011

ahojte,prosim vass neviete i niekto poradit???vcera rano ma zacala pobolievat prava ruka,medzi zaestim a laktom na vrchnej strane pri kazdom pohyba tam mam takuu bodavu bolest...a ked nic s nou nerobim tak mam take tiki....trhnutia.....neviete co to mzoe byt?a za akym lekarom by trebalo ist???dakujem

amelia17
21. dec 2011

ahojte baby, mna trapi to iste, kuknite sa na tieto cviky, ja ich idem skusat cvicit, nic ine mi neostava:
http://www.eatonhand.com/hw/ctexercise.htm
http://boingboing.net/2009/03/31/carpal-tunnel-...

mortisa252
14. okt 2012

ahojte dievcata chcem sa spytat alebo poprosit o radu vcera mi na par sekund strplo brusko.. koncim 7. mesiac a nic podobne sa mi do teraz nestalo... mam sa zacat obavat :/(( dakujem za kazdu radu ci skusenost

kristina189
23. júl 2013
kristina189
23. júl 2013

ahojte..viete mi nejako poradit,,,ties toto sami stava mam stim ties problem.vzdy ci cez den alebo vnoci lava strana ruky vzdy mi trpne as ,potom cela ruka akobisom mala celu odumretu ruku tak sa citim .nemozem vziat malu na ruky alebo nieco robyt, us sami to nechce anik z postele vstat ked viem zesa mi to vzdy stava .. poradte mi . dakujem 🙂

kristina189
23. júl 2013

😝

raffaella
23. júl 2013

@kristina189 pozri vyssie na moj prispevok - moze sa jednat o Syndrom karpalneho kanala. Treba ist za neurologom a liecbu riesit s nim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre