Stŕpnuté prsty a bolesti v zápestí. Máte skúsenosti?

zuzizuz
16. nov 2007

Ahojte, chcela som sa spytat, ze ci sa tu najde niekto kto ma alebo mal rovnaky problem. Uz asi tyzden mi hrozne trpnu prsty, hlavne na pravej ruke a hlavne ked sa rano zobudim, potom cez den sa to trosku zlepsi, ale nikdy uplne neoddide. Rano je to take zle, ze mam ruku hrozne slabu a prsty nemozem uplne ohnut, resp. urobit past, lebo to velmi boli, hlavne okolo zapastia. Ruky mi opuchaju, ale hlavne tato prava. A vela krat mam pocit, ako keby mi v ruke "mravce chodili". Je to neprijemne, lebo si rano ani chlieb neviem odrezat 🙂. Stretli ste sa s niecim takymto? Dakujem za radu

alififi
9. jan 2008

veva a tiez to mas tak celodenne a tak, ze mozes telefonovat tak 2 minuty ? :o)
potom uz to boli
malu tiez nemozem nosit :o(

graziela
19. feb 2008

Ahojte babenky, vidim, ze treba trosku ozivit aj tuto temu...
Bola by som radsej, keby som nemusela...ale zial take posl. 2 tyzdne sa to tyka aj mna: Hlavne v noci mi parkrat trpnu ruky. Ja som totizto zvyknuta, si jednu ruku davat vzdy pod hlavu, resp. pod vankus, no a v noci sa zobudim na to, ze prsty na ruke nemam vobec citlive.Ono to hned aj rychlo prejde, no je to take neprijemne.
Presne to iste sa mi robievalo aj pri 1.tehu. Len sa cudujem, preco ... Beriem totizto aj kvoli vyssiemu tlaku (okrem liekov znizujucich tlak) magnezium tablety 3xdenne po 1 tabl., pijem denne aspon jednu mineralku Magnesia...
Toto mi odporucili v nemocnici,kde som stravila 1 tyzden, ale kvoli inym problemom. Dovtedy nic a teraz sa to zacalo...Myslela som, ze to magnezko pomoze, no zatial nic...Tazku hlavu si z toho zatial nerobim, malo by to min. po porode prejst...A jedine, co ma napada, je: nedavat si ruky pod hlavu... ☹

alififi
19. feb 2008

mne to este nepreslo - 3 m po porode a mam uz potvrdeny syndrom karpalneho tunela.

ale tebe to pravdepodobne prejde, ked aj po prvom to preslo

jankajs
21. feb 2008

Ahojte, už som sa bála, že som nejaká vyšinutá. Krv mám OK, moč, cukor, tlak ukážkový. A predsa - nohy také, že nemôžem obuť ani snehule. Pravá noha a pravá ruka sú mimo prevádzky hlavne ráno, cez deň to rozchodím aspoň trošku, ale inak... vlastne, veď to poznáte. Čo čítam, tak po pôrode to zvykne ustúpiť, ale alififi ma dosť vytrašila. Veď s takými rukami to mimi ani neokúpem. 😖

katus79
21. feb 2008

Janka mne tiez v noci trpnu prsty na rukach posledne tyzdne...a zaujimave ze nikdy nie vsetkych 5, tri ano a dva nie.
A co registrujem, ma to vela tehuliek.

certica
21. feb 2008

ja uz tiez posledne dva dni citim, ze mi tuhnu zapastia a horsie sa mi vystieraju prsty na rukach. v prvom tehu som mala aj to trpnutie pocas noci a hlavne rano som si necitila ruky ten posledny mesiac a pol cca. po porode to zmizlo

veva1
21. feb 2008

mne to preslo nieco po mesiaci od porodu 😉

alififi
21. feb 2008

veva tak to ti gratulujem. som zvedava, ci sa aj ja dozijem dna, ked mi nebudu trpnut 😢

alififi
21. feb 2008

katus prve 3 ? od palca, ze ?
hej ma to vela tehuliek, staci vacsinou magnezium.
bohuzial mne ne.

veva1
21. feb 2008

alififi skusila by som nejaku odbornu masaz

alififi
21. feb 2008

tu mi mali predpisat na rehabilitacnom, kam som isla z neuologie.
osem, tam mi predpisali ergoterapiu - co je cvicenie s loptickou, stipcami a pod.
myslim, ze to je bez efektu.
takze si po svojej linii pojdem zajednat masaz, akupunkturu, bioptron lampu a ultrazvuk. samozrejme vo vlastnej rezii

medulynka
6. jún 2008

Ahoj holky, obnovuju toto téma, žádný aktuálnější jsem nenašla. Od 33tt mám přesně stejný problémy s rukama a prstama, jak tady popisujete, prvních 14 dní bylo nesnesitelných, dr. mi dala Calcium, homeopatika na lepší spánek a mast na krční páteř. Tak se to nějak stabilizovalo na "pouhý" trnutí a brnění všech prstů, non-stop, v noci i ve dne, už jsem si na to zvykla, je to teda ale mazec, ale doufám, že po porodu to přejde. Tak jsem se vás chtěla zeptat, mamiček, jestli jste po porodu se těchto problémů zbavily nebo jak jste dopadly. Nedovedu si představit, že s takovejma rukama budu nosit dítě a přebalovat atd...... Díky moc.

mywiel
6. jún 2008

Medulynka ja mam ten isty problem, neboj po porode sa to upravi, to sa deje preto ze brusko tlaci na cievy a je zla cirkulacia v tele, urcite aj zadrziavas vodu a puchnu ti nohy nie? To je normalny tehu stav pokial nemas zvyseny tlak nie je sa coho bat akurat je to neprijemne. Mne doki predpisala specialne pancuchy a masaze lymfaticku drenaz. 😉

medulynka
6. jún 2008

Mywiel, díky za povzbuzeni🙂 Snad nam to pak přejde. Nohy mi opuchly, ale jen trosku, od minulyho tydne, kdy byly ty vedra. Ted uz jsou zase splasklejsi🙂 Tlak jsem mela od začatku těhotenství dost nizkej, a posl. mesic se mi trosku zvysil, prej to souvisi i s tema rukama a nevyspanim (aspon mame trenink na nocni kojeni, hehe), ale vysokej přímo není. V noci spim krkem na kojicim polstáři a na rukou mam ortézy, abych si je různě nekroutila. Dr. mi jinak řekla, že se s tim nic jinyho dělat neda, a uvidí se po porodu. Tak jsem zvědava, jak to dopadne.

alififi
6. jún 2008

ja to mam bohuzial stale :o(
ale nemozem s tym nic robit, kojim, takze nejake silnejsie lieky, alebo operacia nehrozi.
medulynka da sa to zvladnut - neni to nic moc, ale co uz ☹

medulynka
6. jún 2008

Alififi, tak to je mně lito, že to nepřešlo, ale vidim, že to nějak zvladaš. Obavam se, že mi to taky hrozí, moje mamka tim trpi už 30 let, takže se obavam, že po porodu mě to taky nepřejde. Ale hlavni je, aby ty děcka naše byly zdravy, že........, řikam si, že jsou horší věci....

amdeis
6. jún 2008

Ahojte dievcata. Pripajam sa aj ja,kedze tieto problemy, ktore opisujete mam uz od februara na oboch rukach a momentalne som v 32 tryzdni. Jedna sa o syndrom karpalneho tunela. Vplyvom hormonov a inych zmien (voda, ...) v tehotenste puchnu makke tkaniva, co ma za nasledok stlacanie nervu prechadzajuceho zapastim a preto trpnu prve tri prsty. Ak trpnu aj posledne tva tak je to aj chrbticou. Najneprijemnejsie je to v noci, kedze kulminuju hormony, co za to mozu. Su dni kedy je to lepsie a su dni kedy sa neda vydrzat. Ja beriem 4000mg magnezia denne + magnezia voda, beriem aj kalcium a pod. Nepomaha. Gynekolog odporucal natierat lioton 10000, yelon gel alebo skratka nieco s heparinom. Neurologicka mi poradila na noc natriet octanovou mastou (je proti opuchom) a dat igelit alebo potravinovu foliu a nechat posobit cez noc. Hlavne ten octan pomohol. Momentalne som ale v stadiu, kedy to uz nemozem pouzivat, pretoze moje telo je sfinka a po dlhodobom pouzivani zacalo zle reagovat. 😖 To ale neznamena, ze bude aj vase. 😉 Po vlastnom skumani som zistila, ze ruku je vhodne fixovat aby nenastalo este aj mechanicke stlacanie nervu a preto, hlavne na noc, si davam na obe ruky bandaze. Nie obvazy ale take modre neoprenove bandaze so suchym zipsom (kupila som v lekrni). Dokazem spat uz aj 1 a 1/2 hodky bez prerusenia. Vsetky jemne prace ako pisanie perom, na kompe, umyvanie riadu a pod si zvazte, vyvolava bolesti. ☹ Pokial musite robte tieto ukony kratucko a potom si sadnite a ruky dajte do polohy na uvolnenie. U mna je to na operadlach kresla. Tento stav by sa mal upravit do niekolkych tyzdnom po porode. 😝 Sorry za dlhy prispevok, kratsie sa nedalo, dufam, ze vam pomoze. Mne nemal kto poradit velmi, vsetko som si zvacsa sama vypozorovala. Tak malo krcov v rukach prajem. 😀

amdeis
6. jún 2008

PS. je dolezite fixovat aj palec, od neho to tiez boli.

alififi
7. jún 2008

amdeis naopak, dakujeme za prispevok, urcite nieco co radis vyskusam.
ano jedna sa o SKT - mam na to papier z neurologie 😒

medulynka
7. jún 2008

Jasně, amdeis, díky za tak obsáhlej rozbor a rady. Je teda hruza, ze uz to máš tak dlouho, většinou se to objevuje až ke konci těhotenství. Snad se to pak zlepší. Ty bandáže mám taky, jak popisuješ, prsty sice brnět nepřestávají, ale aspoň už mě nebolí celý ruce až po ramena. Vyzkouším ten octan. Ale je mazec, že se pořád nevyspíš. To já už se teď budím tak jednou za noc, a pak zase usnu. Když to začalo, tak jsem nespala skoro 14 dní v kuse, byla jsem jak mátoha🙂, ale teď už se to nějak stabilizovalo. Myslím, že teď v těch vedrech je to ale zase horší, ty prsty napuchají a už nevím, do jaké polohy je dát. Ale dá se to přežít. Tak se držte všechny zatim!

lenusik9
20. júl 2008

Čaute baby, som prekvapená, koľko nás je veľa so SKT. Na nete som toho o SKT v tehotenstve moc nenašla a doktori mi tiež pripadajú dosť zmätený, moc takých pacientiek za svoju prax asi nevideli. Mám túto diagnózu potvrdenú neurológom už asi 4 mesiace, momentálne som v 37 týždni tehotenstva, tak sa nám to kráti. Celkom by ma zaujímalo, či je to vaše prvé tehotenstvo, či sa to objavilo aj pred tým, aké je pohlavie narodeného bábätka, ako bábätko - nieje z toľkej bolesti a prebdených nocí nervóznučké...? Toto je moje 2. tehotenstvo, v 1. som SKT nemala, narodil sa mi chlapček. Rehabilitačná doktorka mi vravela, že pri dievčatku je vyššia pravdepodobnosť SKT,lebo vplyvom hormónov sa telo mamičky viac zavodňuje a opúcha, no u nás je to podľa sona opäť chlapček. Uvidíme. Kontaktovala som špičkového chirurga ruky MuDr. Košťála, ktorý je z BA a má na konte najviac tisíc operácií SKT v Európe. Povedal, že v tehotenstve to treba len pretrpieť, zhoršuje sa to v lete a jediné čo mi odporúča je Thyamín a B12, čo mám prekonzultovať s gynekológom. Ten mi to však zamietol, okrem toho mi v poslednom mesiaci tehotenstva nakázal nebrať Magnézium, lebo tlmí aktivitu maternice, čo môže skôr uškodiť ako pomôcť. Ak by sa tu našiel niekto, kto to už má za sebou a je tehotný znovu, vrátil sa vám SKT? Momentálne tretie tehotenstvo absolútne zamietam, no človek nikdy nevie :o), dalo by mi to nádej do budúcnosti, že to nemusia byť znovu také galeje. Ja už som vo fázy, kedy mi začínajú vypadávať veci z rúk a horšie ako horúčavy znášam zmeny počasia. Manžel si robí vtípky, že najal strážnika, čo sa stále potulujem v noci po dome :o) A momentálne najväčšia sranda z jeho strany je hovoriť o treťom bábätku... ha ha. Rada z mojej strany - neberte ten deficit spánku tragicky, hlavne byť v pohode. Nikdy totiž nieje tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie... viem o čom hovorím... možno nabudúce. Tak sa držte, snáď nás to po pôrode prejde...

vinyan
6. okt 2008

Mate niektora skusenost, ze vas konkretne na porode boleli zapastia? Ako ste sa potom zapierali rukam resp. drzali, co vam pomahalo? Ja to uz mam skoro mesiac a som len v 25. tyzdni. Asi je to hromadenim tekutin, si pripadam cela taka opuchnuta, som pribrala na vahe uz 10 kg, ale mam pocit, ze polka z toho bude voda...

zajo510
7. okt 2008

ahoj vinyan, ja som mala cca od 25.tt bolesti najprj jedného článk na prste, potom celého prsta ...bolelo to pri ohýbaní prstov, po pár týždnoch ma boleliuž celé zápästia (boleli kĺby) a veľmi, v noci som sa ani nevedela zakryť paplonom a ráno kým som ich akotak rozhýbala tak som mala aj slzy v očiach. začali mi aj pukať klby (prsty a zápästia) a pri ohýbaní som mala dojem, že sa idú vykĺbiť - bolo to veľmi nepríjemne a bolestivé. najhoršie v noci alebo ked som chvílu nehýbala prstami. mala som ich aj opuchnuté, prstene mi neprešlo cez klby (nie cez palec). tak som už chcela rodiť, lebo som už nemohla zniesť tú bolesť klbov. asi mesiac po pôrode to zmizlo samo. v tehu som mala kôli tomu aj zvýšené leukocyty - akože zápal v tele. nedali mi na to nič, rentgen sa nemohol spraviť, trebalo vydržať a pretrpieť. ale samo to potom prešlo. teraz len dúfam, že ma to minie 😝 v tomto tehu. pekný deň.

vinyan
8. okt 2008

Ahoj Zajo, a ako to bolo prave na porode? Aj tam si to citila, ci vtedy to bolo niekde v uzadi?

ladybird1l
8. okt 2008

ahojte, pridavam skusenost s bolestou, ale z prveho tehu. Tiez som sa budila so strpnutymi prstami, dokonca sa mi tazko rano ohybali, jeden mi dokonca sam akosi divne vystreloval. V prvom tehu som chodila na cvicenia s tehulkami, kde nas cvicitelka naucila cviky na prsty a zapestia. Odvtedy som to cvicila kazdy vecer a rano som mala normal ruky. Takisto aj v tomto druhom tehu, kazdy vecer si pocvicim na prsty a zapestia a rano ich mam v pohode, ked niekedy na cviky zabudnem, tak rano to na rukach citim, ze su strpnutejsie.

vichrica
9. okt 2008

Mne začali tŕpnuť prsty v poslednom mesiaci. Tiež, keď som ráno vstala, tak som ich nemohla zohnúť. Po chvíli to však prešlo. V jednom prste stále nemám taký dobrý cit, ako predtým. To bude tou zvýšenou váhou. Chrbtica má teraz proste zaberák 😒 .

susik77
10. okt 2008

Ahojte, mne tiez v tehu trpli prsty, asi od 3.trimestra a trvalo to este mesiac po porode. Potom to zmizlo.

ivana7
13. okt 2008

Ahojte, tak ja sa k vam pridávam. Trpli a opuchali mi ruky aj pri prvom tehu aj teraz .Bolest vystreluje od prstov až k laktu. cez den sa to da vydržať, aj ked všetko čo robím trva 2x dlhšie, ale v noci je to dost hrozne. Budím sa každu chvílku na bolest. Po porode to hned prešlo. Ešte v porodnici, myslím, že na druhy, alebo tretí den ako ustupil opuch uplne prestalo trpnutie aj bolesti. Takže nič ine neostava ako to vydržať 😠 😀

petka_s
13. okt 2008

jéé baby,nieze by som sa tesila ze aj vam,
ale uz som sa bala ze to nieje normalne pri mne..
trpu mi hlavne v noci,od nejakej jednej,
a straaasne to bolii,uz som nevedla co mam robit,ale isla som k doki,a ta mi dala
vitaminy B6,a skutocne to pomaha!!!
uz tie bolesti az tak necitim,a mozem lepsie spat,
pretoze mi trpnu nad ranom,a ta bolest je ovela mensia..
takze skuste aj vy a dajte vediet ci aj vam pomohli tie vitaminy,pekny den a prijemne tehulkovanie 🙂

zajo510
13. okt 2008

vinyan, mne síce netrpli, nejak som toto nezaznamenala, len dosť boleli, a akoladybird píše, doslova vystreľovali, kým som ich rozhýbala. na pôrodnom stole som riešila iné bolesti 😀 ale fakt tá bolesť a stuhnutie prstov ustúpilao dosť rýchlo. mne najviac vadilo to vystreľovanie, ozaj som myslela, že sa mi už už idú vykľbiť prsty. 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre