Struma v tehotenstve. Môže to uškodiť bábätku?

nneellaa
21. nov 2009

Ahojte, som v 36 tt a až teraz mi zistili zväčšenú štítnu žľazu-strumu nemôže to poškodiť bábätko?
Hodnotu FT4 mám 8,7.

luciemanticova
26. aug 2011

@zuzanka751 dakujem za odpoved,možno ta tak fakt je!!! budem tomu veriť!!!! vieš o tom aj niečo viac????

kesika
26. aug 2011

@luciemanticova Ahoj, ja som mala zvýšenú činnosť, dokonca aj strumu, odoperovali mi polovicu a beriem lieky. Otehotnela som a mám zdravú dcérku, dokonca mi počas tehotenstva nemenili ani dávku liekov. A teraz to vyzerá, že som tehotná druhý raz. Súvis to mať môže, ale nemusí. Ak máš vyladenú liečbu a chodíš na kontroly, nemalo by to mať súvis

luciemanticova
26. aug 2011

@kesika ahoj. na kontroly chodim ale len raz za polrok,vysledky mám dobre,takže asi to fakt nemusi spolu súvisieť!!! diky

zuzanka751
26. aug 2011

@luciemanticova ako pise aj @kesika pokial mas hodnoty v norme, tak by si nemala mat problem kvoli stitnej 😉
ja mam tiez kontrolu raz za pol rok a hodnoty mam v norme, len ten uzol na pravej strane mam 😒

ankamarka
3. sep 2011

@erika1111 ahoj, 18.8. som porodila zdraveho syna....takze, euthyrox zabral, brala som 75/100 ug ob den. Dokonca som pribrala len 6 kg a po porode zo mna zislo hned 12 kg, nerozumiem preco tak vela. Ale citim sa taka stihlaaaa, bez brucha.... a ako povedala kolegyna z porodnice... ako z rekreacie :D. Drzim palce

ivetkao
19. jan 2012

Ahojte, ja mám zase výsledky TSH 4,24, čo je v norme, ale ATPO mám 407,49 a má byť do 5,61. Že vraj sa mi vytvárajú nejaké protilátk. Vôbec neviem čo to znamená a nikde som to nevyguglila. Máte niekto podobný problém a ako to riešite? Môtžu aj tieto zvýšené protilátky ovplyvniť bábätko? - som v 19 tt.

belasok
19. aug 2012

Ahojte, ja idem k endokrinológovi v pondelok. Hodnotu TSH mám 0,045 a som v 12 týždni tehotenstva. Bývam veľmi unavená, bez energie, zadýcham sa pri najmenšej námahe a to mám len 51 kg a som len v tretom mesiaci, čo bude potom netuším...Tiež som vyhádzaná najmä na krku a okolo úst, hoci sa to trochu zlepšilo stále to pretrváva a púa pohľady ľudí vonku. Je to pre mňa nová téma, obávam sa hlavne o moje dieťa, ale tiež i o seba nakoľko ako tak čítam články to vraj môže byť aj vážnejšie ochorenie. Bojim, čo ma čaká ...ak máte skúsenosti napíšte mi prosím aby som bola v obraze, verím že mi to pomôže. Ďakujem

belasok
19. aug 2012

Ahojte, ja idem k endokrinológovi v pondelok. Hodnotu TSH mám 0,045 a som v 12 týždni tehotenstva. Bývam veľmi unavená, bez energie, zadýcham sa pri najmenšej námahe a to mám len 51 kg a som len v tretom mesiaci, čo bude potom netuším...Tiež som vyhádzaná najmä na krku a okolo úst, hoci sa to trochu zlepšilo stále to pretrváva a púa pohľady ľudí vonku. Je to pre mňa nová téma, obávam sa hlavne o moje dieťa, ale tiež i o seba nakoľko ako tak čítam články to vraj môže byť aj vážnejšie ochorenie. Bojim, čo ma čaká ...ak máte skúsenosti napíšte mi prosím aby som bola v obraze, verím že mi to pomôže. Ďakujem

kety75
8. mar 2013

@ivetkao vidím, že ti tu nikto neodpísal ☹ už trochu s odstupom času, ale ako ti to nakoniec dopadlo? ja mám tiež zvýšenú hodnotu A-TPO až na 78,02 ... k endokrinológovi sa u nás dostať je priam nemožné a tá neistota je hrozná ☹ možno to nie je nejaká hrozná hodnota, ale keď človek nevie... ďakujem za odpoveď 😉

ivetkao
8. mar 2013

Ahoj, ty ako tehotná máš prednosť u endokrinológa, čiže by si nemala vôbec čakať, treba to nahlásiť sestričke - aspoň u nás to tak funguje. Počas tehotenstva, keď mi to zistili, tak mi lekár predpísal eutyrox, najskôr 50 a potom sa mi to vyšplhalo až na 125, avšak ja som počas tehotenstva brala stále len tú 50 a malý je o.k., a teraz 8 mesiacov po pôrode beriem 25. Aj tak si myslím, že celé tie testy v tehotenstve na štítnu žľazu sú odveci. Pri prvých dvoch mi nikto nijaké testy nerobil a všetko bolo v poriadku a myslím si, že ani pri tomto treťom som nemusela nič brať. Pretože v tehotenstve je úplne normálne, že sa vytvára toho hormónu menej, nakoľko bábatko si z teba berie veľa energie. A branie týchto liekov je ževraj doživotné. No ja by som ich rada prestala brať úplne. Do pol roka od porodu by sa ti všetko malo dostať do normy. Teraz chodím každé tri mesiace na odbery a kontroly k endokrinológovi a môžem Ti povedať, že mi to skáče hore dole, raz mi predpíše 25 a o tri mesiace už mi predpisuje 75. Ale aj tak si myslím, že moje telo sa stále dáva do hromady po pôrode, veď vieš, že hormonálne zmeny trvajú 9mesiacov pred a 9mesiacov po pôrode. Tak dúfam, že aj mne sa to ustály a bude všetko o.k. Podľa mňa sa nemusíš vôbec ničoho báť, dieťatko je a bude o.k., bez ohľadu na tie zvýšené hodnoty. Veď kto to v minulosti mamičkám skúmal?

janie80
8. mar 2013

@kety75 ako tehotnu ta musia uprednostnit... Ja, ked som zistila, ze som tehu, hned som tam volala a vzali ma o tyzden - a to su tu cakacky aj pol roka... 😕 chodievam kazdych 6 tyzdnov na kontroly a stale ma bez problemov niekam "pichnu" 🙂

kofina333
8. mar 2013

@lussy007 ja som bola nedávno na endokrinológii a mne zase povedali, že v I. trimestri sú hodnoty všelijaké, že upraví sa to až v druhom trimestri a na tom záleží. Veď aj krvné testy sa robia až okolo 12.tt a to si už pomaly po I. trimestri. Ja som mala zvýšenú funkciu, ale už teraz sa to upravilo. Ešte na začiatku II. trimestra bola zvýšená funkcia ŠŽ, ale už je v poriadku a upravila sa na optimálnu hodnotu

lubicahome
18. aug 2015

No, ja mam tiez zmiesane pocity z toho vsetkeho. Som v 21. tyzdni tehotenstva, vsetko je ok. Dr. mi povedala, ze mam TSH 4,7 a ft 4 - 13,6 a predo mnou sa rozhodovala:"No,treba dat uz euthyrox asi 25, alebo 50? Mozno by stacilo 25...alebo nie, dam Vam 50!" Tak co si mam o nej mysliet, ked mi najprv chce dat 25 a potom raz tak vyssiu davku? Nechcem nikoho zhadzovat, ale voci lekarom mam odstup a moc im neverim, takze tych 6 tyzdnov do dalsieho odberu sa budem nacpavat tou 50 len preto, ze som tehotna, a nechcem nejako ublizit babatku, ako sa to tu vsade pise, ale kto mi povie, co ci by nestacilo tych 25? A neublizim prave sebe a mimi tym, ze mam silnejsiu davku lieku?
......

isabellaa
7. aug 2017

@belasok ahoj, prosím ťa, ako si dopadla pred pár rokmi? Dali ti lieky? Ja mám tiež nízke TSH...Ďakujem

lubicahome
7. aug 2017

ahojky, nakoniec som sa vtedy rozhodla (aj po info s jednou pani sestrickou) ze skusim tych 6 tyzdnov do dalsieho odberu predsa len tu 25. A krasne sa mi vyrovnala hladina TSH do normalu, tak som do porodu brala toto. Ale to bolo moje rozhodnutie, to nechcem nikomu radit a pod. Dievcatko sa nam narodilo krasne a zdrave a vdaka Bohu aj tato 3. sekcia bola uplne najlepsia v porovnani s predoslymi - velmi dobre som sa dala hned dohromady.
Lekarke som nic nepovedala ze som si to sama znizila pretoze aj po neskorsich skúsenostiach viem, ze by ma svojim prchkym pristupom s krikom tak akurát vyhodila z ambulancie a nemala zaujem o tom diskutovat, ze mozno stacia nizsie davky skusit a moze aj to pomoct. Ale zalezi od dr a o vzajomnej dovere...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre