Sucho v ústach v tehotenstve. Nemali ste takýto problém?

cathushka
20. jún 2008

Ahojte kocky. Som 27tt. Asi pred tyzdnom ma zacalo strasne susit. Mam stale pocit sucha v ustach, ani ked pijem to neprechadza. Pijem 3-4 litre tekutin. Na test na tehotensku cukrovku idem zial az v 29tt, ale ine priznaky nemam.
Mali ste niektora vo vyssom stadiu tehotenstva takyto problem? Nenasla som o tom zmienku na ziadnych strankach.
Skusala som hladat podobne prispevky, ale nic som nenasla.
Dufam, ze mi poradite.
Vdaka.

amdeis
20. jún 2008

Ahoj. AJ napriek 27 tt by som ziadala ogtt pretoze smad je jednym zo symptomov gestacneho diabetu. 3-4 litre sa mi zdaju privela. I ked je mozne, ze organizmus sa ti cisti, co by bola ta lepsia aternativa. Lenze pri takom nadmernom piti sa ti znacne vyplavuju z tela aj dolezite mineraly a pod a to moze sposobit dalsie problemy. Poziadaj lekara o ogtt.

felixko
20. jún 2008

Cathushka ja denne vypijem asi 2,5 l tekutín, niekedy ani nezaháňam smäd, len nepríjemnú chuť v ústach., test na tehot.cukrovku som absolvovala s dobrým výsledkom. tiež som sa bála, že mám tehotenský diabetes kvôli tomu veľkému smädu. neviem ako ty, ale ja som dosť pribrala vo hornej polovici tela a v literatúre som sa dočítala, že ak žena počas tehotenstva priberie hlavne v týchto partiách, telo zadržiava vodu.

cathushka
autor
20. jún 2008

ahojte , ja prave na test na gestacny diabetes idem, ale nestiham to do 28tt ako je odporucane, ale az v 29tt. Testovat ma vlastne budu cca. 5 dni po termine.
amdeis mozno mas pravdu, pre bezneho cloveka by 3-4 litre sa zdali privela avsak ja som baculka a taktiez sa v poslednej dobe dost pohybujem po vonku, kde je momentalne teplo.
jedna sa len o ten pocit sucha v ustach, nie jej to nekonecny smad. je to len ze mam pocit ako by sa mi nedostatocne tvorili sliny. viem ze toto sucho je celkom bezne v rannych stadiach tehotenstva, momentalne som uz ale v neskorsom stadiu.
felixko vidim ze to mas podobne ako ja. uz som si objednala glukomer a mienim sa testovat a davat pozor na stravu, kym mi ten test neurobia. myslim ze glukomer sa vzdy hodi, pretoze zial v rodine mame normalnu cukrovku 2.typu.

felixko
20. jún 2008

len tak pre zaujímavosť , pri teste na tehotenskú cukrovku som mala hladinu cukru v krvi pred testom len 3,7 , normálna hodnota je od 3,9. Tiež som sa veľmi bála výsledkov. okrem iného, strašne ale strašne mi chutí teraz v tehotenstve sladké. môžem do seba pchať od rána do večera čokolády, zákusky a stále budem mať na sladké chuť. ale už je to aj na mne poriadne vidno. cítim sa ako taká "slonica".

cathushka
autor
20. jún 2008

ja som teraz tyzden u nasich a citim ze mi to tiez nerobi dobre. sice tu travim vela casu vonku s kamoskami "z mladosti" a nakupujem kopec veci pre drobceka, ale aj tak citim ze tu nejem tak ako som doma zvyknuta.
zajtra rano sa chvalabohu vraciam domov a vrati sa to aj do starych kolaji. ja som na sladke cely zivot, len jedno niekolko mesacne obdobie som sladkosti nejedla. nejak sa mi "otvorili oci".
sa mas, ja som bola slonica uz pred otehotnenim.

felixko
20. jún 2008

ja som bola slonica od malička, potom som pred 3 rokmi rapídne schudla, preto som sa snažila si váhu udržiavať. a teraz sa len ťažko zmierujem s tým, ako zase vyzerám. jem ale čo mi chutí a neobmedzujem sa. samozrejme snažím sa papať len také veci, ktoré neuškodia drobčekovi. najviac ma pobavilo, že som už prekročila váhu môjho manžela. raz sa zobudí "zadusený"...

amdeis
20. jún 2008

cathuska ja som tiez bola baculka ped otehotnenim (85kg), od zaciatku tehotenstva som nejedla skoro ziadne sladke lebo mi odrazu prestalo chutit (a to pred tym som sladke mala rada), pila som vela vody lebo som mala "suche sliny" a mam gestacny diabetes. Musim dodrziavat dietu, pichat si kazdy druhy den prsty 6x kvoli cukru na glukomer. Cakam dvojicky a keby ma bol moj gynekolog pocuval co vravim, mohli sme na to prist skor. Potom som sa do toho poriadne obula a tak to myslim mam pod kontrolou. Kedze ide o nase deti nepodcenovala by som ziadne vysetrenie v skorsom termine. Radsej vyzerat ako hystericka matka ako mat makrozomicke dieta.

cathushka
autor
21. jún 2008

amdeis prosim ta nestras ma. pri velkom sone v 20tt vyslo moje dieta podla hmotnosti ako vacsi priemer, ale nie nejak nestandardne. dufam ze to este stihame podchytit vcas. u mna sa to sucho v ustach objavilo az teraz asi pred tyzdnom.
gynekologovi som vravela ze mame cukrovku v rodine hned ako mi v 9tt vystavil tehotensku knizku. ale aj tak povedal ze pojdem na tie standardne testy v druhom trimestri.
buduci tyzden mi pride ten glukomer, tak si budem aj tak kontrolovat hladinu cukru, premyslala som ze ten zatazovy test si skusim urobit aj sama doma, nech viem na com som.
ved priebeh je vzdy rovnaky, no nie? zmerias glykemiu nalacno, potom si das ten sladky roztok (da sa kupit v lekarni) a zmerias glykemiu v 60-tej a 120-tej minute po dopiti.
mrzi ma ze na ten test v nemocnici budem cakat tak dlho, ale ak si ho aspon doma urobim do 28tt tak aspon nejake vysledky ziskam.
tiez ma zaujima aku mam hodotu glykemie po konkretnych jedlach. zatial som cukor v moci nemala, a ani v krvi nic nebolo... ale to este nic neznamena.
amdeis tu glykemiu si merias hodinu po jedle? (ked si merias 6x denne).

cathushka
autor
21. jún 2008

felixko to ja som od istej slusnej vahy asi pred desiatimi rokmi dokazala vahu len zvysovat. teraz v tehu sa kvoli tym kilam citim fakt mizerne a mam pocit ze iste zdravotne problemy mam najma kvoli kilam naviac. raz tu budem zakladat prispevok o chudnuti po porode. lebo to tehotenstvo je pre mna tymto sposobom ocistec.
na zaciatku, ked inym tehulkam byvalo tak zle ze do seba nic nedostali.....tak mne na nevolnosti pomahalo len domace, teple (a tym aj kaloricke) jedlo.
takze aj v tomto smere som uz od zaciatku len rastla a rastla.

felixko
21. jún 2008

mne nevoľnosti trvali tak tri týždne počas 1tt. a vôbec som neschudla, práve vtedy som najviac priberala. v dobe, keď som ešte nevedela, že som tehu, som si nosievala do postele v pyžame vo vačku klobásu s chlebom a náramne mi chutila. už vtedy som cítila, že tá chuť na klobásu nemohla prísť len tak náhle a asi to bude jedna z tehotenských chutí.. a bola. potom som sa jej ale rýchlo vzdala, pretože taká neprevarená z nedostatočne tepelne spracovaného mäsa klobáska mi mohla poriadne uškodiť. ale našťastie, som pre toxoplazmózu prekonanú v detstve sledovaná na infekt.ambulancii a všetko je v poriadku.

amdeis
21. jún 2008

Cathushka urcite nemam v umysle strasit ta. Snazila som sa objektivne zhodnotit situaciu aby sme nic nezanedbali ale ani nenadhodnotili. Mozno zniem tvrdo ale mam pocit, ze sa skor potrebujes postazovat ako ocakavas radu. V tom pripade ma mrzi, co som napisala lebo aj vyrozpravanie a zdielanie obav je forma terapie. Ja som skor na fakty a riesenia. V kazdom pripade ak by si aj mala nahodou pozitivne testy je to stale normalna a riesitelna situacia. Mnohym zenam lieta cukor v tehotenstve a deticky su v poriadku pokial mamicky to beru ako fakt, nie koniec sveta, a trosku upravia svoju zivotospravu. Meranie cukru ma informacny charakter ako mamicka zvladla stravovanie tak aby neprijimala cukru viac ako je jej namahany organizmus schopny spracovat. Ja si glykemiu meriam kazdy druhy den. 15 min pred ranajkami, obedom a vecerou a 1 a 1/2 hodiny po jedle. Pred ranajkami by mal byt cukor 3,5-5,0. Pred obedom a vecerou 3,4-5,9. Jednu hodinu po jedle menej ako 7,8. Dve hodiny po jedle 6,7. Upravila som prijem bieleho peciva a vsetkeho bieleho ako aj cestovin. Biele velmi dviha cukor. Taktiez ovocie ako melony, hrusky, broskyne, hrozno opatne su plne cukru. Jablcka, jahody a ceresne sa mne osobne dost osvedciili ale nie na kila. Dokonca jahody maju menej cukru ako citron. Zelenina je uplne v poriadku. Stravuj sa pravidelne viackrat denne. Nehladuj ale ani sa neprepchavaj. Co sa tyka ogtt neviem ake mnozstvo cukru mas prijat takze neporadim.

cathushka
autor
21. jún 2008

amdeis zacala som sa oddnes inak stravovat. davam si pozor na mnozstvo sacharidov ktore prijmem a priznam sa ze mi to zatial vyhovuje.
nie nechcela som sa len postazovat, hladam riesenia - prave preto necakam pohodlne do 29tt kym bude ten test ale chcem s tym nieco urobit uz teraz.
ak mi aj test v 29tt potvrdi gestacny diabetes - tak chcem vediet ze v tychto par tyzdnoch som svojmu dietatu neuskodila nejak velmi. preto ta zmensa stravovacich navykov.
Z toho ovocia som cela zmatena. Na rodina.cz som nasla nejaku tabulku o sacharidoch pri tehotenskej cukrovke a priznam sa ze naozaj neviem co si mam mysliet. Prave ten vodovy melon ma najmenej cukru podla nej - dokonca menej ako citrusy.
tu je link na ten clanok: http://www.rodina.cz/clanek4171.htm
Zaujima ma co si o tom myslis.
A o ceresniach so si niekde nasla ze su prospesne pri liecbe aj cukrovky a tusim aj vysokeho tlaku a na inej stranke zase som si nasla ze ceresniam sa treba vyhybat. a potom si vyber. jednoznacne sa ale budem snazit o to, aby biele pecivo, kolace a sladkosti boli pre mna tabu.
som rada ze mi radis ako tuto situaciu riesit.
v podstate ked som tuto diskusiu zakladala, ani som nepocitala s tym ze pocit sucha v ustach v prakticky tretom trimestri je beznym tehotenskym priznakom.

amdeis
21. jún 2008

No tych tabuliek som uz videla pomerne dost a niektore si odporuju. Tiez som si vypocula a precitala prednasky o stravovani. Ja osobne neratam chlebove jednotky a cukor. Skor sa riadim logikou. Jest sa moze vsetko, je to aj potrebne v tehotenstve, ale v rozdielnom mnozstve. Ak chcem hrozno dam si ho ale len niekolko bobuliek lebo dviha velmi cukor. Na druhej strane jahod mozem dost vela, takze ak citim silnu potrebu po velkom mnozstve ovocia jem malo cukornate. Dalej som zistila, ze je velmi dolezite nejest medzi jedlami. Napr. ak sa naobedujem pockam aspon jeden a pol hodky az dve a az potom si dam nieco dalsie. V tomto mi dost pomaha glukomer. Ak mam pred jedlom pomerne vysoku hladinu cukru ale jest musim, lebo som hladna, tak si dam jedlo s nizkym prijmom cukru. Pokial je cukor vyssi aj 1 a pol hodky po jedle a musim nieco jest, dam si nieco male a tiez s nizkym cukrom. Vzdy rozlisujem ci chcem nieco jest alebo musim. A tiez si myslim, ze castokrat je hlad len prezleceny smad. 🙂 Takze nevylucuj nic uplne zo svojej stravy, potrebujes siroke spektrum ale v roznom pomere. A niekedy ten kolacik tiez prospeje aby nam ukludnil nervcky ked uz mame toho vsetkeho dost. Len s mierou.

ivanascu
19. okt 2020

Ja som počas celého tehotenstva používala ústny gél, pastu, sprej aj vodu od Bioxtra. Tak som si na to zvykla, že to používam dodnes. A už je to pár rokov. 🙂 Neštípe, udržiava prirodzené prostredie a ešte aj lieči afty! 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre