Svrbenie tela počas tehotenstva. Mám zavolať svojej lekárke?

janetka
24. dec 2007

ahojte, chcela som sa spytat, ci mate niektora skusenosti so svrbenim pocas tehotenstva, velmi ma posledne tri dni zacalo vsetko svrbiet, najviac dlane a podosvy, tiez brusko a potom sa uz skrabem cela 😒 Kamaratka mi povedala, ze jej robili pecenove testy, ktore boli pozitivne, tak jej vyvovalavali porod. Nemate s tym skusenosti? nechcem volat teraz pocas sviatkov svojej lekarke, ale vyvarovala by som sa nejakym jedlam, aby sa to zmiernilo. Potom jej to samozrejme poviem, len nechcem zbytocne panikarit.

stanushka10
10. máj 2018

@goldmolly z mojej skusenosti: ano, jednoznacne si pytaj testy na zlcove kyseliny. v prvom tehu sa riadili iba tymi. v druhom tehu som sa spolahla, ze vedia co robia, kedze vedeli, ako som na tom bola pri prvej dcere. dokonca som bola u tej istej lekarky-akurat nie hospitalizovana, ako pri prvej ale ambulantne. tiez som jej nechcela ,, fusovat do remesla" a nespravila mi zlcove ani raz. ked som rodila, to bolo prve, co sa ma lekarka na pruijme spytala. ked som jej povedala, ze mi ich nerobili, tak sa brutalne rozculila, ze ako je to mozne, ze tym ohrozili malu. rodila som 34-0tt. ani by som necakala na 21. ale isla by som hned.tmavy moc je pri tejto diagnoze normalny. svrbenie je na zblaznenie a ziadna dieta ho neutlmi.akurat sa dietou trocha setri aj tak namahana pecen. tymto nechcem strasit, hlavne klud ale riesit a necakat a nenechat sa odbit.

goldmolly
10. máj 2018

@stanushka10 dakujem.. a rodila si normalne? Alebo vyvolavali? Citala som ze deticky sa pytaju na svet skor pri tejto diagnoze 😏 pojdem tam teda skor, ved vraveli ze ak by to bolo zle tak mam prist.. boze nech uz porodim a nech sme obidve aj s malinkou v poriadku 😔

martaniana
10. máj 2018

@goldmolly no ja som mala tieto príznaky pri oboch deťoch, je to veľmi nepríjemné ,ale neboj zvládneš to. Ja som chodila každý týždeň na ober krvi či sa mi ešte zhoršujú, no a pri prvom mi vyvolávali v 38tt a pri dcére mi mali vyvolávať tiež ale našťastie deň pred vyvolávaním sa spontánne narodila tak som bola šťastná prišla presne v termíne. Tak neboj vydržíš, nasadia ti lieky a bude. snaž sa na to nemyslieť a mala by si držať pečeňovú dietu.

goldmolly
10. máj 2018

@martaniana no dufam ze to bude dobre, mam z toho strach.. je to moje prve babatko.. pecenovu dietu drzim a myslim ze dost prisne.. beriem tiez esentiale a ursofalk. Mala som v detsve mononukleozu tak aj ta je tomu navine 😞

lia17
10. máj 2018

@goldmolly ahoj, ja som to mala pri prvej dost vysoké, svrbenie neskutočne, pomahalo natierať sa alpou, to mi ako tak tlmilo.. Mala sa narodila 38+2, na druhý deň svrbenie zmizlo, na kontrolné odbery uz všetci kaslali, teraz mám opäť podozrenie, príznaky rovnaké, čakám na výsledky, no keďže som si to už prežila, akosi som kludnejsia ako predtým.

andreal1
10. máj 2018

zdravím mamičky, chcem sa spýtať na Vašu skúsenost ohladne jedla. Cítili ste na začiatku tehotenstva okrem inych priznakov aj jedlo( nejake) ktoré ste vedeli identifikovat napriek tomu že sa pri Vas absolutne nenachádza? 🙂 O nechutenstve alebo naopka chuti som sa toho docitala vela ale o tomto ani zmienka... totižto už tri dni v práci zistujem od kolegov či práve pili mlieko, jedli segedín, alebo piekli palacinky... :D samozrejme ani náhodou.... nemali ste niektorá takéto ,,stavy" ? dakujem Vám pekne a ospravedlnujem sa autorke za spam

monikam20
10. máj 2018

@janetka moja teta bola vyhádzana posledne dva mesiace tehotenstva , a mala daku tehotensku dermatitidu no doktorka jej nato nedala nic specialne, a hned ako porodila tak do dvoch dni to zmizlo

goldmolly
10. máj 2018

@lia17 38+2 je krasne 😊 dufam ze aj my to potiahneme aspon tak daleko 😊 drzim palceky nech aj teraz dopadne vsetko dobre .. a mala si aj vysoke hodnoty tych pecenovych testov?

lia17
10. máj 2018

@goldmolly ja som mala strašne vysoke hodnoty. Len ma posielali od oddelenia k oddeleniu a všade len krútili hlavou co tam robim. Najprv na gastroenterológiu, tam mi v júni povedali, ze najbližší termín v októbri, to by som bola po pôrode, ze ďakujem, potom na kramare na infektologiu, tam sa primár zhrozil, ci ma poslali sa nakaziť kadejakymi infekcnymi a cudzokrajnymi chorobami, ze to maju riesit na gynekologii, tak som sa na to vsetko vykaslala a cakala na posledny mesiac nech uz idem do nemocnice kde som chcela rodit.. Tam mi povedal ako jediny vsetko na rovinu, ale všetko dopadlo dobre, našťastie.. Treba verit.. 🙂

lia17
10. máj 2018

@goldmolly a najprv mi predpisali esentiale forte, potom som si ich musela sama kupovať.. Posledny mesiac v nemocnici mi dal dithiaden, čo tiež pomahalo od svrbenia, plus som sa konečne vyspala 😀

puskaruka
10. máj 2018

Som po pôrode, svrbenie prestalo

goldmolly
10. máj 2018

@lia17 to esentiale mam aj ja ale poistovna to nepreplaca takze si to musim kupovat aj tak sama.. a na to ze beriem denne 6 tabliet tak ma vyjde balenie na nejake 2-3 tyzdne a to za 18€.. ale tak co uz. Akurat mi povedal gastroenterolog ze mi to vobec nepomoze, su to len vitaminy.. preto mi dal ursofalk. Chcela som sa objednat na gastro v NR ale to by som sa nedockala. To iste sono.. ze 4.6 😂 a ja mam uz v juni rodit.. takze vsetkych doktorov si vybavujem v Topolcanoch, kde uz nebyvam ale aspon ma zoberu hned.. to je strasne ked si ta pohadzuju ako horuci zemiak..

zuzka6542
10. máj 2018

@janetka mna celé telo svrbelo a zistili cukrovku tehotenskú

lia17
10. máj 2018

@goldmolly tiež som tak brala, 3x2 tabletky.. Ešte čaj pestrec mariánsky, vrecúškovy z lekárne, veeeeela grepu - doteraz som ho vidieť nechcela.. A presne, vidia, že brucho predo mnou, kyvnu rukou, pridte o 2-3 mesiace.. To uz nebudem potrebovať.. Sami ani nevedia čo by zabralo.. Ty to už máš za pár 🙂 mne môj obvodak urgentne vybavil usg zlcnika, tam bolo vsetko ok. Viac nemohol spravit.. Len ten cas behanim a nikto nič, to je fakt parada..

goldmolly
10. máj 2018

@lia17 a ten pestrec mozem aj ked som tehotna? Grepy su take dobre? Ja jem pomarance a pijem vodu s citronom.. viem ze citrusy pomahaju na pecen, aj tvaroh nizkotucny.. ja som sa objednavala na sono dnes a nastastie ma zoberu v utorok tak si rovno behnem aj na tie odbery... a ano, som v 33tyzdni tak dufam ze to uz rychlo ubehne aj ked sa bojim , prvy porod predo mnou, stale sa citim ze nie som pripravena 😀

ikabenka
10. máj 2018

@goldmolly Ahoj ja som si touto diagnózou prešla cca pred rokom. Ku gynekologicke som prišla s tým, že ma neskutočne v noci svrbia podosvy nôh a dlane (34 t), na ten jej pohľad nikdy nezabudnem, hneď mi robila testy. Tie vyšli mierne zvýšené, ale v norme, kázala mi striedmejšie jesť a predpisala mi Esenciale. Poslala má k ňou vybranému internistovi, ten mal dovolenku. Čakalo sa naňho týždeň, že vraj inému nebude veriť výsledky. Za ten týždeň sa mi neskutočne zvýšili hodnoty. Internista mi v jeden deň urobil kontrolný odber, a na ďalší deň ma objednal na usg orgánov. Ešte v ten istý deň, bolo cca pol tretej (prala som detské vecičky) zavolala mi sestrička, že internista na mňa čaká u nich v ambulancii do tretej, že mi hneď urobí usg, a že je potrebná okamžitá hospitalizácia. V prvej chvíli som nevedela čo mám robiť, stres, panika. V nemocnici som bola až do pôrodu. Niečo okolo mesiaca. Rodiť som mala k 39 t cisárskym rezom kvôli kp, no mala sa vypýtala na svet o 2 skôr. V nemocnici sa mi polepšilo. Na gynde ma stále strašili, že keď budú zle výsledky, alebo keď stúpnu, že ukončia tehu. Na výsledky som v neistote čakala aj pol dňa. Krv mi brali každé 3 dni. Dopichana som bola ako frontový vojak. Raz do týždňa som zberala som moč, dačo hrozne. Našťastie hodnoty klesali, moč bol stále tmavý bez bielkoviny, stolica svetlejšia. Našťastie sme všetko pekne vzladli, malá je zdravá, už som aj na všetko zabudla. V pôrodnici mi robili ešte jeden odber, ten bol zvýšený. Keď som bola na usg maternice po pôrode dr. mi povedal, že taký dobrý priebeh neočakávali. Po šestonedeli mi robila kontrolný odber aj moja dr. a ten už bol v norme, ak by nebol ďalej by ma kontroloval už gastroenterológ. Mne pomohla hospitalizacia, kľudovy režim, žiaden stres, slabá fyzická aktivita, vitamíny a dieta, nakoľko som bola cez tehu veľmi aktívna a pečeni to nepomáhalo, plus poloha kp malej, tesne pred tehu som prekonala kiahne a máme v rodine problémy s pečeňou. Dúfam, že pri druhom tehu (ak sa v budúcnosti zadarí), to bude lepšie. Podla dr. budem sledovaná od začiatku tehu.

goldmolly
10. máj 2018

@ikabenka ja mam malu dole hlavou a neskutocne sa mi tlaci presne na pecen 😔 uz mi z toho skrabania bude sibat..mam pocit ze sa mi to nezlepsuje tak neviem. Tiez mi gynekolog povedal ze ak sa to zhorsi tak budu musiet ukoncit tehotenstvo.. toho sa bojim, pride mi to skoro.. radsej pojdem teda na odber skor, proste mam tusaka ze vysledky nebudu dobre.. a tiez som spomalila, vacsinu dna len lezim pred telkou, obcas navsrim. Sme s pristelom len sami dvaja takze mozem oddychovat zatial

stanushka10
10. máj 2018

@goldmolly s prvou som lezala 6 tyzdnov v nemocnici. vyslovene sa cakalo na 36tt aby mi vyvolali porod. dostala som aj kortikoidove injekcie v cca 31tt, lebo som mala velmi zle vysledky. ze keby nahodou musela hned von, aby mala aspon plucka OK. nastastie sa to potom trosku zlepsilo. v 34 tt sa zacala pytat von ale kedze som bola hospitalizovana, hned som dostala infuzky a kontrakcie prestali.ale v 35-1tt mi porod vyvolalai.malinka bola OK. akurat len 2530g a 47cm ale ani v inkubatore nebola. pri druhej som nebola hospitalizovana asi len kvoli tomu, ze mi nerobili tie zlcove kyseliny. 33-6tt rano som bola na poradni, zamknuta na 100 zamkov ale dohodli sme sa, ze o tyzden pecenove a ak nebudu ok, pojdem lezat. v ten den o 13,00 som bola na prietoky, vsetko ok. o 16,00 na prijme s kontrakciami,otvorena na 7prstov, prevoz do TN,...o 00,35 bola mala na svete :D 2280g a 42cm.bez inkubatora, uplne zdrava. takze ano, pytaju sa skor deticky na svet 🙂 ale verim tomu, ze telo vie, ze nieco nie je v poriadku a deticky akoby rychlejsie dozrievali.

ikabenka
10. máj 2018

@goldmolly všetko postupne prejde, mne svrbenie prešlo zo dňa na deň v nemocnici, a asi 3 x som mala v nemocnici taký pocit, že zase začína svrbiet, ale nejako to prešlo. Bola som trošku žltá a tiež som mala žltú škvrnu na jazyku, sem tam ma bolelo v oblasti okolo pupku. Malá mala hlavičku pod rebrami napravo a ešte teraz si spomínam aká to bola úľava, keď ju vybrali.

lia17
10. máj 2018

@goldmolly môže sa, max 2 x denne.. Sypaný je lepsi, ale ja som si pre istotu robila sackovy.. A áno, grep je tiez lepší.. Neboj, všetko bude dobre 🙂 zvyknu vyvolat porod, no možno sa tiež drobec vypyta tak ako nasa.. Doslova par hodin pred vyvolavackou.. Na mna dolahli obavy 24 hodín pred, co ja budem s tym cloviecikom malym robit 😀

lia17
10. máj 2018

@ikabenka fuu, tak doteraz som bola kľudná, keďže som si tym presla a mala vydrzala krasne do 38 tt a to som to schytala v 17 tt.. Teraz sa asi zase začnem obávať, potom čo som precitala tvoj príspevok

ikabenka
11. máj 2018

@lia17 nikoho som vystrašiť nechcela, je to moja skúsenosť, pri druhom tehu sa to zvykne objaviť už skôr, ale všetko bude dobre uvidis.

lia17
11. máj 2018

@ikabenka veď viem, že nie 🙂 mne teraz práveže neskôr. predtým 17 tt, teraz cakama na výsledky..

goldmolly
11. máj 2018

@lia17 tak zbehnem do lekarne a do obchodu po grepy 😊 ako uz by som to chcela mat za sebou ale zaroven este nie 😀 je mi jedno ci pojdem lezat do nemocnice alebo nie, proste pre malinku spravim cokolvek..

lia17
14. máj 2018

@goldmolly ja výsledky stále nemám, od stredy (!!!!) márne volám, pisem a už to nie je len o rukach nohach, ale uz aj brucho chrbát ☹ tomu som sa chcela vyhnúť, sa jej mozem pekne poďakovať.. Hlavne ze ešte zakaždým za všetko človek platí.. kupila si? 🙂

goldmolly
14. máj 2018

@lia17 coze? Ved uz je pondelok 😮 davaju si nacas.. ja neviem ci sa mi to lepsi alebo nie ale asi sa mi to nezhorsuje.. zacalo ma dost aj brucho svrbiet ale myslim ze to bude napnutou pokozkou lebo za posledne tyzdne mi riadne narastlo brusko 😊 ano kupila som, aj dalsie zasoby esentiale a aj cajik pestrec. Aj grepy tlacim kazdy den a aj tvaroh odtucneny jem.. dieta stale poctivo, uz ani neviem co by som zjedla.. zajtra idem na sono pecene a zlcnika tak uvidim co mi povedia

stanushka10
14. máj 2018

@lia17 mne ked robili zlcove kyseliny ambulantne, tak to trvalo tyzden. ked som bola hospitalizovana, tak boli zo dna na den. a ked bolo velmi zle, tak o 6,00 mi zobrali krv a o 11,00 som mala vysledky...maju cas, kym nehori...

stanushka10
14. máj 2018

inak ak by niekomu aspon trosku ulavilo od svrbenia, mne velmi pomahala studena sprcha a chladive masazne pripravky. aspon na chvilku to ustupilo...

evamaruskova
14. máj 2018

Pri prvom bábätku som mala zvýšené pečeňové testy, tak ma hospitalizovali v nemocnici, aj kvôli zvýšenému tlaku. Dostala som neslanú diétu, tlak klesol, ale pečeňové testy sa zhoršovali, pribudla bielkovina v moči, veľmi nízka hladina trombocytov. Snažili sa, aby začiatkom 38. týždňa začal pôrod, ale moje telo nereagovalo, tak malý prišiel na svet cisárskym rezom. Bola som aj s bábom v ohrození, okrem mierne zväčšenej pečene prestávali pracovať aj obličky, takže nebolo na čo čakať. Výborný primár v bývalej pôrodnici v B. Štiavnici na mňa dozeral každý deň, aby všetko dobre dopadlo. A ja som sa po 22 dňoch vrátila domov ubolená, dopichaná, ale so zdravým bábom, za čo som im dodnes vďačná. Pri druhom bábu som mala opäť mierne zväčšené pečeňové testy, bola som sledovaná, ale hodnoty vydržali na rovnakej úrovni až do pôrodu v 38. týždni, keď som dostala kontrakcie (cisársky kvôli kp ) a tu som už na piaty deň bola doma. Treba veriť, že všetko dobre dopadne a byť pod neustálou lekárskou kontrolou - samozrejme , čo najlepšou.
Držím všetkým mamám s podobnými problémami palčeky, nech všetko dobre dopadne.

lia17
14. máj 2018

@stanushka10 obyčajne pecenove, mali jej prist vo štvrtok, este mi prizvukovala, ze zavola ona. Uz som si to zazila pred 2 rokmi, tie obmedzenia, preplakane noci, doskriabanana celom tele, toto pri malej zažívať je pre mňa nočná mora a skončit v nemocnici tiez, prosila som ich, nech ma sleduju, hold, kaslat na mna..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre