Svrbenie tela počas tehotenstva. Mám zavolať svojej lekárke?

janetka
24. dec 2007

ahojte, chcela som sa spytat, ci mate niektora skusenosti so svrbenim pocas tehotenstva, velmi ma posledne tri dni zacalo vsetko svrbiet, najviac dlane a podosvy, tiez brusko a potom sa uz skrabem cela 😒 Kamaratka mi povedala, ze jej robili pecenove testy, ktore boli pozitivne, tak jej vyvovalavali porod. Nemate s tym skusenosti? nechcem volat teraz pocas sviatkov svojej lekarke, ale vyvarovala by som sa nejakym jedlam, aby sa to zmiernilo. Potom jej to samozrejme poviem, len nechcem zbytocne panikarit.

nyc
27. okt 2009

no to sa utesujem ze asi u mna nebude problem v peceni, lebo dlane a chodidla ma nesvrbia vobec. svrbia ma len tie vyrazky...
tak ti drzim palce nech ti vsetko dobre dopadne.

takyna
29. okt 2009

Ahojte , neviem ci to moze byt s pecene, ale strasne ma svrbia dlane a potom mam take cervene podrazdene , hlavne aj okolo prstov , nemali ste to niektora?

nanika
29. okt 2009

Takyna, moze byt, ale ak ta svrbia len dlane, skor by som to pripisala mozno cistiacemu prostriedku...

takyna
29. okt 2009

Dakujem Nanika za odpoved, popytam sa pre istotu aj u mojho gynekologa

jennys
16. máj 2010

Ahojte, ja mám strašné skúsenosti s týmto svrbením v tehotenstve takže napíšem sem svoje rady. Ak vás svrbí telo, treba povedať doktorovi, nečakať, môže sa to zhoršovať. Urobia sa pečeňové testy. Ak nie sú v poriadku a zhoršujú sa tak nastupuje liečba. Ak sú v poriadku a nie je ani bilirubín zvýšený môže ešte ísť o intrahepatálnu cholestázu v gravidite. Vtedy môžu byť pečeňové testy ok ale treba si dať vyšetriť hladinu žlčových kyselín. Ak sú zvýšené tak sa to tiež lieči lebo matku to síce neohrozuje len spôsobuje to svrbenie ale plod áno. Neliečená cholestáza môže viesť k narodeniu dieťatka s nízkou pôrodnou hmotnosťou, prípadne predčasný pôrod alebo úmrtie plodu. Netreba to podceňovať. Ak je zvýšený bilirubín, môže ísť o žltačku alebo problémy so žlčníkom a žlčovými kameňmi. Nasadia sa lieky ak liečba nezaberie tak sa vyvolá predčasný pôrod. Nepíšem to aby som niekoho strašila ale momentálne tento istý problém mám s tou cholestázou, výsledky krvi dobré ale svrbenie sa stále zhoršuje. Našli sme o tom na nete, dajte si do google intrahepatálna cholestáza a je tam dokument v PDF, odporúčam prečítať. Ak sa to niekoho týka tak nečakať a začať s tým niečo robiť. Ja si idem tento týždeň pýtať na to lieky a dúfam, že to zaberie a tak isto nech mi zoberú krv aj na tú žlčovú kyselinu. Žlčník už nemám takže tým to byť nemôže, ostáva už len toto. Ide aj o to v ktorom tt ste. Ak ste už na konci väčšinou len hospitalizujú v nemocnici a čaká sa či lieky zaberú ak nie tak tehotenstvo ukončia predčasným pôrodom. Lenže ja som teraz len 27tt takže sa to musí len liečiť. Ja len verím, že kočiek čo toto majú je najmenej lebo to svrbenie neprajem nikomu, je to na zbláznenie.

alllexa
21. máj 2010

A tie pecenove testy sa nerobia standardne pocas tehotenstva?

klaruska777
5. júl 2010

ahojte som v 37 tyzdni tehotenstva spravili sa mi flaky na brade pod prsiami na krku doktorka povedala ze to mam zaparene a dala mi mast ale vobec mi to neprechadza prosim napiste ci mate niekto stym skusenost!zmiznu mi tie flaky po porode????dakujem

angi444
14. aug 2010

Ahojte. Chcem sa opýtať, či má niektorá z vás skúsenosti s užívaním dithiadenu v tehotenstve. Som v 32 tt. Pred dvoma týždňami som začala svrbieť, najprv len na stehnách, potom aj na chodidlách, dlaniach a postupne po celom tele. Večer sa to zhoršovalo, škrabala som sa až do krvi...tak som sa vybrala ku lekárke, kt. mi potvrdila zvýšené hepatálky, a zvýšený fibrinogén. Hospitalizovali ma, dávali mi infúzie, Dithiaden 2x denne, Flavobion na pečeň 3x denne, a pichám si od vtedy Fragmin každý deň. Po 4 dňoch ma poslali domov. s tým nech vydržím ešte aspoň do 36-38. týždňa a tehotenstvo ukončia skôr. Ja sa necítim najlepšie, nevládzem, a od toho Dithiadenu by som spala celý deň, čo si ale dovoliť nemôžem kvôli svojmu 5 ročnému synovi. Svrbím stále, a niekedy ani tabletky nezaberaju. Nikto ma neposielal na žiadne vyšetrenie.Moja gynekologyčka je akurát na dovolenke, takže mi každý lekár hovorí niečo iné......Pečeňové testy mám len nad hranicou, a počula som aj to, že nie je isté že svrbím kvôli pečeni, že to môže byť aj niečo iné, neviete mi poradiť čo??? A počula som že by sa dithiaden nemal užívať počas tehotenstva..

veronka2410
15. aug 2010

ahoj angi444 .neviem preco ta to svrbi,ale ja mam ten isty problem a dithiaden by sa nemal brat.mne dr.povedala,ze to mam vydrzat,skus vynechat jogurty,sladene vody a bravcove maso a kup si acidko,cmar a mineralne vody a jedz viac ryb.mne sa zda ze mne to trosku utlmuje svrbenie a natieraj sa tekutym pudrom-ten ich trosku stiahne.

martinkkka22
1. okt 2010

ahojte baby, ja mam ten isty problem, som v 35 tyzdni a cely vikend som sa škriabala a svrbelo ma cele telo, tak som si to "vygooglila", rychlo som v pondelok volala doktorke, a v utorok hned na testy pečenove. Hodnoty boli moc moc vysoke, ALT bolo nad 5,1 a normalne ma byt tusim do 0,5 a aj tu druhu AST som mala nad 2,4. Tak ma hned brali do nemocnice, nasadili mi tabletky essential forte trikrat dve tabletky aposielaju ma momentalne po vysetreniach. Na druhy den mi testy opakovali a hodnoty boli este viac zvysene, ALT bolo 5,7...teraz som tu uz treti den a čakam. Doktor hovori, ze je to pravdepodobne hepathopatia gravidi....niečo.. a je to z toho, ze babatko mi tlači na pečen a ta nespravne pracuje. To svrbenie mi stale neprestava, dokonca mam pocit, ze je to horsie. Bola som aj u internistu, ten ma posle na gastro a odtial na sono pečene...Zaujimalo by ma, ako ste dopadli vy predomnou, čo ste mali rovnaky problem. Bola by som rada, keby ste sa ozvali.diky

junovka
1. okt 2010

@martinkkka22 mas IP

maahuliena
1. okt 2010

ahojte... jeemine.. potom čo si tu čitam.. na najbližšiej poradni si dam spraviť pečenovky... asi cca pred 2tt ma tiež telo svrbelo... a som si myslela, že je to, že mam suchu pokožku... lebo akonáhle som asi to potrela kremom.. (aj ked zo začiatku som si myslela, či to mam alr.reakciu...lebo som menila praci prostriedok..)....no ale zachviľku to bolo fuč, žiadne svrbenie... 😕 potom sa to zlepšovalo.. a nakoniec to skoro vymizlo.. 😒 No ale ako to tu čítam...fu.. 😔 Tiež som mala take vyražky (vlastne tak to začalo..ale teraz už aj "po škriabancoch" nič neostalo... kožu mam uplne čistu. Ale tie pečenovky si dam pre istotu spraviť... Lebo sa mi to nezdalo, že z ničoho nič... a potom to prešlo 😔

martinkkka22
2. okt 2010

@junovka uz som aj odpovedala 🙂

martinkkka22
2. okt 2010

@maahuliena martinka daj si to pre istotu spravit...aby to nebolo nič vazne...ja som si tiez myslela, ze to mam len suchu pokozku, ale po tych "preskriabanych" nociach som si povedala, ze to urcite neni normalne, tak som hned na konikovi nasla tuto temu a utekala k doktorke...
radcej k nej tridsatkrat chodit aj kvoli ničomu, len aby bolo malinke zdrave...
drzim ti palceky 🙂
ja uvidim v pondelok, či sa budu tie hepatalne testy zvysovat alebo nie...robili mi aj normalne sono babatka a tam je vsetko v poriadku a este ma čaka sono pečene..tak uvidime..

muriel293
18. okt 2010

ahojte baby,ja síce nie som tehotná ale v poslednom čase sa v noci zvyknem zobudiť na to,že ma strašne svrbí celé telo,musím sa veľa škrabať,nestáva sa to pravidelne ale sem tam ako keby som mala na tele plno mravcov čo ma štípu neviete čo môže byť príčinou?

martinkkka22
24. okt 2010

@muriel293 no moze to byt to iste..daj si urobit tie testy a uvidis...nemusis byt tehotna, ale s pecenou mozes mat problemy.
No ja som chodila teraz pravidelne kazdy tyzden na odbery a na krv na testy. Dva tyzdne boli hodnoty v poriadku a teraz mi zasa stupaju, tak doktor povedal, ze pojdem buduci piatok na cisarsky..takze uvidime..Ved potom napisem, ako to dopadlo ....🙂

junovka
25. okt 2010

@muriel293 a nemoze to mat nieco spolocne s urcitym druhom jedla??? 😕 😕 Skus odpozorovat...ked tvrdis, ze sa ti to nestava stale.

muriel293
1. nov 2010

no,som sa doteraz mierne "pozorovala " :D a som zistila že to bolo ozaj veľmi málo čo ma také dačo zobudilo,inak,mám strašne až priam nechutne suchú pokožku,každý večer sa celá krémujem pravidelne a myslím že vtedy som nakrémovaná ani nebola a v oblasti brucha mám také drobné vyrážky ale nie je to akné,sú úplne malinké a keď zjem mandarínku alebo také niečo tak ma to tam svrbí tak neviem...že čo teda ale zrejme skôr dajaká alergia alebo tak...

zuveru
17. jún 2011

Ludia pomooooc, kuse ma skoro cele telo.... je nejaka prva pomoc??? poradnu mam az v stredu....

dankadina
17. jún 2011

@zuveru ja som mala v tehotenstve hepatopatiu svrbelo ma celé telo mala som na to lieky, kt. mi nasadili v nemocnici, potom ta musia sledovat, lebo babo musi ist niekedy skor von, mne porod vyvolali 5 dni pred terminom, ale už to bolo aj tak na spadnutie

zuveru
17. jún 2011

@dankadina tak to si ma velmi nepotesila.... mno v pondelok poutekam k dokimu..

dankadina
17. jún 2011

@zuveru ja som brala esentialle forte a este jeden liek už neviem názov, k tomu ešte železo lebo som bola chudokrvná a po porode mi ešte brali krv na pečenové enzými ale už to bolo v norme

zlatka6
2. okt 2011

ahojte som v 36tt a tiez mam problemy so svrbenim uz asi od augusta,zacalo sa to skriabanim hlavne na chodidlach a dlaniach a teraz sa uz skriabem po celom tele......moja gynekologicka mi zobrala v septembri krv kde sa zistilo ze mam zvysene pec.testy tak som si aj polezala na rizikovom 6dni a po vysetreniach mi zistili ze mam na zlcniku kamene,nikdy predtym som sa z nicoho neobsypavala a ani som nemala alergie.pisem vam to tu iba preto,lebo aj ja som si myslela ked som sa zacala skriabat ze to bude z nejakeho jedla,ze to moje telo to teraz pocas tehotenstva vnima inak,ale nebolo tak a trapila som sa az kym som o tom nepovedala svojej doktorke,takze ako nahle sa aj vam nieco take prihodi neberte to na lahku vahu a dajte to hned vediet svojej doktorke,doktorovi....neprajem to nikomu uz si ani nepamatam kedy som prespala celu noc bez toho aby som sa nezobudila na neprijemne skriabanie.....vsetkym mamickam drzim palce a nech vas taketo problemy obchadzaju

hanka21
3. okt 2011

Ahojte.Ja mám ten istý problém...Už pri prvom tehotenstve som mala zistenu hepatopatiu ale až od 7.mesiaca tak som bola na rizikov do konca...Teda do 38tt , malinká sa narodila v poriadku,len ja som mala potom ešte neake problemy...Teraz čakáme druhe mimi a problemy s ALT a AST začali podstate od začiatku tehotenstva...Postupne sa mi to zhoršovalo...Dok.ma poslala všade na gastro aj endokrinologiu..Bola som na sone pečene robili mi komplet testy...A zistili že je to hepatopatia pečienka nefunguje v tehotenstve..Teraz som 22tt a uz 9dni ležim v nemocnici lebo už sa mi ALT vyšplahalo na 6,28 a AST na 3,40...Lieky som mala nasedene už od gastro Esenciale forte a Lagosa...tu v nemocnici my len zvyšili davky...Začalo mi to najprv pekne klesať ale včera v noci a dnes to bolo hrozne..ak mate hepatopatiu tak viete čo je to prebdena noc zufalstva škrabania..Dnes mi brali krv...primar ma na vizite strašil že hepatopatia nastala skoro a ak by o malo rapidny vstup hore tak by museli zakročit bez ohladu na velkost babetka...Tak teraz čakam na vysledky a trpnem čo bude..

len_henus
11. okt 2011

@hanka21 Ahoj, mňa čaká vo štvrtok poradňa, ale pred týždňom som bola tiež v nemocnici... Hodnoty mi klesli,tak som šla domov na vlastnú žiadosť, neviem, ja proste som bola v tej nemocnici zúfala :( Včera som bola na odberoch u obvodnej a musím ísť ešte aj zajtra a tie hodnoty sú ževraj také isté,ako keď som prišla z nemocnice... asi aj trocha zvýšené. Tak už čakám,že si zasa poležím. Bola by som za vyvolanie pôrodu,keďže už som 39 týždeň,lebo táto hepatopatia, to je fakt niečo hrozné :(

hanka21
11. okt 2011

@len_henus Ahoj..A tak ja si myslim že aj ked ti to teraz stupne tak už ti vyvolaju už ťa nebudu trapiť.Ja som bohužial len 23tt a už som to mala velmi, velmi vysoke včera už ma plašili zo všeličím...Najprv mi to začalo pekne klesať a teraz s ničoho nič stupať..Už ležim v nemocnici 3 týžden...tak skumaju čo somnou aby som vydržala čo najdlhšie...

len_henus
11. okt 2011

@hanka21
Ach bože, vôbec ti nezávidím, lebo viem aké to je ... :( Mne to zistili,keď som bola cca 36 týždeň a aj to,kebyže nemám málo železa,tak by mi doktor ani krv nebral a doteraz by som nevedela, že mám hepatopatiu... Aj u mňa to bolo tak ako u teba... Najprv vysoké, potom začalo klesať a teraz zasa to je také všeljaké ... Do nemocnice ma prijímali s hodnotami AST 4.50 a ALT som mala až 8.55... Doktor namňa pozeral,že panebože, to čo je za hodnoty ... Tak keď si 23, už len vydržať do 24tt, ten je vlastne prelomový ... Takže pri druhom tehotenstve ma to čaká zasa ? Nám tá pečeň proste prestáva pracovať... Ako ja závidím tým, čo majú celé tehotenstvo kľud... Drž sa a keď budeš mať niečo nové,tak napíš 🙂))

hanka21
11. okt 2011

Och veru máme to my ťažké.Ani nehovor ako ja závidím tým čo maju cele tehotenstvo klud..Pri prvom mi to začalo v 7mesiaci a nebolo to až také hrozné tam my to zrazili v 7mes.s infuziov a prišla som pekne až po 38tt..Teraz mám s tým problemy v podstate o začiatku.Tá pečienka je už taka oslabená že teraz od začiatku štrajkuje...Ja to mám momentálne ALT 7,27 a AST 4,30 a to mám už aj kopu liekov aj infúzie a zatial neklesá....Dúfam že začne aspon trošku...Ale ja som zase počula že pri druhom tehu to nemusí byť vobec...ja som to mala...A od začiatku dietynič mastné nič ťažké.Tak schuti by som si dala niečo dobré...takto ani čokoládu, nič..len bez chuti všetko a dietne...Celé tehu...a stále stresy aké budú vysledky.....ozaj ani nevedia ako je dobre tým bezproblemovým mna ked sa vela ludí pýtalo čo mi vlastne je ani nevedeli že take niečo existuje...že pečienka v tehotenstve odmieta fungovať..

27zuzka
12. okt 2011

dievčatá, trošku som si to tu čítala. Neviete mi niektorá povedať, či tieto problémy môžem mať aj na začiatku tehotenstva? Som v 11 tt a v noci sa budím na svrbenie hlavne predlaktí a chrbta, cez deň sa tiež poškrabkávam. Nie je to nič hrozné, len som si to minule tak viac uvedomila. Idem tento piatok do poradne, mám sa na to spýtať?

len_henus
12. okt 2011

@27zuzka Ahoj 🙂 podľa mňa by si sa mala nato opýtať, nič zato nedáš a keď ti spravia aj pečeňové testy,tak aspoň budeš vedieť na čom si 🙂)) Držím potom palce,aby to dopadlo dobre... 🙂

@hanka21 Nato sa dávajú aj nejaké infúzie ? Lebo to mi nikto nevravel ... Mne dneska dala moja obvodná výsledky a tie hodnoty mám okolo 4 ...to už podľa mňa ani menej mať nebudem, až keď porodím už, jedine potom asi ... A to tiež beriem štyri lieky (Essential forte, lagosu, ursosan + ešte aj na železo sorbifer a pichať si musím každý večer Fraxiparín)... A čo takto jedávaš ? Lebo ja tiež sa snažím držať dietu, ale neviem čo také by som mala jesť... Čo je vhodné a čo nie ... Ja tiež som si myslela, keď som zistila, že som tehotná, že si budem len jesť veľa veľa čo budem chcieť a že určite všetko v pohode bude, to by ma ani vo sne nenapadlo, že takéto niečo môžem mať ... A stále si v nemocnici ? Nevraveli dokedy ešte si ťa nechajú ? Aspoň,že máš možnosť sa pripojiť na net... Ja keď som bola, tak strašne mi to utekalo pomaly ... Mňe sa to potom aj začalo znižovať a vlastne ani na žiadne vyšetrenia, nič ma neposielali,tak som podpísala reverz, som si povedala,že šak aj doma môžem brať lieky a ležať a predsa lepšie doma,ako v nemocnici ... Mňa tam hepatológ jeden chcel vtedy nechať mesiac ... To by som sa asi zbláznila ... :( :(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre