Synovec má zápal mozgových blán. Mohol ma nakaziť?

wighy
26. mar 2007

Ahojte!

Potrebovala by som poradit, prave som sa dozvedela, ze moj 17 rocny synovec lezi v nemocnici na zapal mozgovych blan. V stredu bol u nas doma a uz vtedy mu bolo zle, bolela ho hlava a dnes uz lezi v nemocnici, teraz mam obrovsky strach kedze som v 15tt. Vela som toho nenasla popisane, iba ze sa moze prenasat kvapockami cize kaslanim, kychanim. Moc sa bojim

Ma niekto s tym skusenosti???

pollyanna
26. mar 2007

zavisi aj od toho, aky "bacil" meningitidu sposobil.ten co najcastejsie sposobuje meningitidu u pubertakov a deti - meningokok, moze byt pritomny aj u normalneho zdraveho cloveka a nemusi sposobovat ziadne problemy. Skus zistit, co je to za potvoru a potom sa spytaj lekara. Najzranitelnejsie obdobie pre babatko je prvy trimester a ten uz mas za sebou 😉 Drzim Vam palce a vela zdravia.

wighy
autor
26. mar 2007

dakujem za odpoved pollyanna, zajtra sa dozvieme co je to zac, zatial ho len vysetruju aby zistili viac.
Ja si tiez stale hovorim, ze nemam zbytocne stresovat, ze babo aj ja sme v poriadku. dakujem 😵

tilly
26. mar 2007

inak sa to prejavuje veľkými bolesťami hlavy, vysokou horúčkou a stuhnutou šijou

ja mám z tejto choroby panický strach od detstva,

papula
27. mar 2007

ahojte
wighy ja si myslim,ze sa nemusis obavat,ze by si sa tym ty,alebo tvoje mimi nakazilo.Neni to nakazlive ja som zapal mozgovych blan mala ked som mala jeden rok a nik to odomna nechytil a ani vtedy nevraveli rodicom,ze je to nakazlive.Drzim synovcovi palce nech sa rychlo vylieci je to zakerna choroba.

sue
27. mar 2007

Wighy, záleží od presnej diagnózy, určite by si mala vyhľadať svojho lekára a povedať mu o tom...
U nás na zápal mozgových blán ochorel jeden chlapček a celá jeho rodina potom brala antibiotiká.
Držím pästičky, veľa zdravia prajem....

expertka8
27. mar 2007

...moj brat "prekonal" zapal mozgovyx blan v 3.mes. ...."vdaka lekarom" s trvalymi nasledkami 😠

http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=123

papula
27. mar 2007

wighy tak ta nechcem plasit,ale teraz mi mamina vravela,ze to infekcne je tak to radsej povedz svojmu lekarovi drzim palceky

megie
27. mar 2007

Mojej kamoške na zápal mozg. blan zomrelo cca 20 dňové dievčatko. Som v televízii videla dokument, že sa to prenáša tými kvapôčkami (z kašla a tak)a aj dotykom. Ale neviem o aký konkrétny druh bacila išlo... 😒

expertka8
27. mar 2007

..prenasa sa aj bozkavanim 😔

pollyanna
27. mar 2007

to zavisi aj od druhu bacila ....🙂

expertka8
27. mar 2007

Rozdelenie meningitíd

Podľa vyvolávajúceho mikroorganizmu rozlišujeme:

*
Vírusové meningitídy: sú najčastejšie (až 80 % prípadov). Spôsobujú ich vírusy z rodu enterovírusov, vírus mumpsu a dokonca aj vírus hepatitídy (infekčný zápal pečene) a herpetický vírus. Ich priebeh je väčšinou benígny.
*
Bakteriálne meningitídy: spôsobuje ich najmä Neisseria meningitidis, nazývaná ako meningokok, zodpovedná za dve tretiny všetkých bakteriálnych meningitíd. Táto baktéria sa bežne nachádza v hltane niektorých ľudí, ktorí sú prenášačmi, ale infekciu spôsobuje len u niektorých jedincov a za podmienok oslabenia organizmu. Ďalším menej častým pôvodcom je pneumokok. V rámci závažných foriem meningitíd sa tieto dva patogény vyskytujú najčastejšie.
*
Tuberkulózne meningitídy: zodpovedný za jej vznik je Kochov bacil, prenikajúci do mozgu krvnou cestou z pľúcnej kaverny. V dnešnej dobe je jej výskyt zriedkavý, ale s pribúdaním jedincov s oslabeným imunitným systémom nie výnimočný. Postihuje najmä staršie osoby, ktoré v minulosti prekonali tuberkulózu, jedincov so zníženou obranyschopnosťou a pacientov s AIDS. Máva veľmi závažný priebeh.
*
Mykotické meningitídy: čiže spôsobené hubami. Sú nesmierne zriedkavé a takmer výhradne sa vyskytujú u jedincov s malignitami ako leukémia alebo lymfóm. Môžu prebiehať chronicky počas niekoľkých rokov.

Podľa priebehu z časového hľadiska ich delíme na:

*
Akútne meningitídy: s prudkým začiatkom a objavením sa symptómov v priebehu 24 hodín. Takýto priebeh je najtypickejší.
*
Subakútne meningitídy: pomalšie, plný obraz sa rozvinie až po piatich až siedmich dňoch.
*
Chronické meningitídy: v trvaní viac ako štyri týždne.

wily
27. mar 2007

mne na zapal mozgovych blan zomrela najlepsia kamaratka a to vdaka lekarom lebo ju neliecili-bolo to strasne ako trpela, bola som s nou ale som to od nej nedostala
wighy-urcite by som to povedala cim skor gynekologovi

papula
27. mar 2007

ty niektory lekari....radsej sa nevyjadrujem.Mne na to nevedeli prist nebyt doktora Smolku tak som tu neni.Nasi behali so mnou po lekaroch a kazdy detsky lekar vravel,ze vysoke horucky mam zo zubkov,ze to nic neni a bum nakoniec sa zistil zapal mozgovych blan 😠 Tak si o tom spravte mienku 😒

pollyanna
27. mar 2007

no s tymi lekarmi...ono sa to dost dlho moze tvarit ako len zapal hornych dychacich ciest...a diagnostikovat sa to presne da len lumbalnou punkciou - odobranim tekutiny s miechoveho kanala... ☹

expertka8
27. mar 2007

..papula...u nas to bolo to iste...akurat s tym rozdielom..ze lekari sa rozhybali..az ked brat upadol do komy... ☹ ..co uz bolo prilis neskoro...dovtedy to diagnostikovali ako len zbytocnu paniku mladej mamicky...jaj..ako by som "vrazdila" 😠

wily
27. mar 2007

pollyanna ako dlho sa to moze tvarit ako zapal hornych dychacich ciest?ma vtedy clovek aj ine priznaky?

pollyanna
27. mar 2007

ak ide o meningokokovy meningitidu, moze sa objavit este aj taky cerveny vysyp...ptom su tam aj dalsie priznaky - meningealne - bolesti hlavy ztuhnutost sije + niektore dalsie, ktore ale u malych deti moze sposobovat hociake ochorenie, pri ktorom je vysoka horucka....to ale nie je meningitida...
a jedna dobra sprava, terajsie deticky su uz proti meningokokom ockovane

papula
27. mar 2007

expertka to ti verim,ze by si vrazdila.Ty lekari vzdy robia poplach ked uz je neskoro 😠

wighy
autor
27. mar 2007

dakujem Vam vsetkym za kazdulinku odpoved.
dnes som hned rano volala bratovi aj synovcovi a vyzera to tak ze sa lekari sekli a je to zapal dutin, plus nejaka crevna chripka lebo za 4 dni schudol 8 kil, celu noc bol na infuziach lebo v nom nic neostane, chuda moje ☹

ale som rada lebo je to vzdy lepsie ako zapal mogovych blan, dostal nejake antibiotika na ktore sa totalne vyhadzal, asi alergia.
je vyslabnuty ale je to sportovec kajakar, ktory sa len tak nepodda 😉

dufam,ze mu uz nic ine nezistia

adkag
27. mar 2007

wighy, tak nastastie to nie je take zle s tym zapalom,ale sila,ze sa takto sekli,aj ked vo vasom pripade je to pozitivnejsie ako keby sa nesekli. inak sa mu teda toho riadne nazbieralo,zapal dutin a crevna chripka, chuda. no za 4 dni 8 kg to je teda dost.

danu
8. júl 2009

xpetka1x • 1d, 6tt • Dnes o 07:20
AHOJTE MAMINKY MATE NIEKTO SKUSENOSTI ZO ZAPALOM MOZGOVYCH BLAN????? MAJ AMALA TO DOSTALA AKO MESACNE BABETKO..SME Z OKOLIA BOJNIC A LEZALI SME NA aRE V mARTINE..

zuzka7312
15. feb 2013

ahoj danu, moja dcera dostala meningitidu ked mala 3 tzydne. zachranka nas odviezla do BN, tam mi primar p[ovedal, ze je len prechladnuta...rano nas previezli do BB,tam zistovali co je s nou a hned jej nasadili antibiotika. mozme dakovat bohu, ale mala je v poriadku. chodili sme s nou na fyzioterapiu aj k neurologovi a povedali nam, ze to je bozi zazrak. taketo male deti nemaju este imunitu a casto sa vraj stalo, zezomreli....na fyzioterapii nam dr. povedala, ze s nou netreba nic cvicit, ze by nikdy nepovedala, ze take nieco prezila . neurolog nam robi usg hlavicky a chvalabohu ziadne zrasty. aj vam zistili z coho to malicka dostala? budem rada ked sa ozves s pozravom zuzka

zuzka7312
15. feb 2013

@danu ahoj danu, moja dcera dostala meningitidu ked mala 3 tzydne. zachranka nas odviezla do BN, tam mi primar p[ovedal, ze je len prechladnuta...rano nas previezli do BB,tam zistovali co je s nou a hned jej nasadili antibiotika. mozme dakovat bohu, ale mala je v poriadku. chodili sme s nou na fyzioterapiu aj k neurologovi a povedali nam, ze to je bozi zazrak. taketo male deti nemaju este imunitu a casto sa vraj stalo, zezomreli....na fyzioterapii nam dr. povedala, ze s nou netreba nic cvicit, ze by nikdy nepovedala, ze take nieco prezila . neurolog nam robi usg hlavicky a chvalabohu ziadne zrasty. aj vam zistili z coho to malicka dostala? budem rada ked sa ozves s pozravom zuzka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre