Tehotenská anémia. Aké môže mať dôsledky?

butrus
5. jan 2008

Ahoj, prosim poradte mi s problemom, ktory mi ani dnes zase nedal spat.
Na zaciatku tehotenstva mi dr. zistili trochu znizenu hladinu trombocytov/krvnych dosticiek - vtedy to bolo 136. Teraz par dni pred porodom tuto hladinu uz mam iba 90, hoci uzivam Pyridoxin a zelezo vo forme Maltofer Fol. Tak mi zvysil davku na 3xdenne po 2 pyridoxiny a 2xdenne zelezo a diagnostikuje to ako tehotensku anemiu. Vraj pred porodom mi daju nejake injekcie, aby som im tam nevykrvacala.
Viete mi niekto povedat ake dosledky to moze mat na moje babatko? Malo by sa kazdym dnom narodit a ja som sa v tom zmatku zabudla dr na to opytat. Neviem co sa bude diat po porode, ci mu budu robit tiez nejake vysetrenie krvi, pripadne podavat nejake lieky. A takisto ci je moznost, ze sa mi to to po porode upravi - myslim tu hladinu krvnych dosticiek.
Este chcem dodat, ze ja ked som sa narodila, tak mi museli menit krv, a ako to pred 30-timi rokmi bolo - mame povedali iba ze mam malo zeleza a potom som dlhodobo brala aj zelezo. Ale mama nic viac o tom nevie. Ja si iba pamatam, ze som mala cierne mliecne zubky 🙂
Budem vdacna komukolvek, kto mi trochu objasni moj problem.

bety79
4. okt 2008

Ahojte Ja som mala nízke železo cez tehotenstvo aj po pôrode. Na užívanie železa som kašlala, až kým som nezačala byť stále unavená. Moj gynekológ mi bral krv, mala som brutálne nízke železo. Užila som 50 tabl.
Sorbifer a mala som pokoj, kým som neužívala antibiotiká a vrátilo sa to späť a už je to sedem mesiacov od pôrodu a stále sa cítim strašne unavená. Má ešte niekto podobné skúsenosti?

dari
4. okt 2008

Ahojte, tak moja lekarka bola asi prispata....3mesiace pred porodom som mala zelezo 97. Po porode, po sprche som skoro nedosla do izby a som sa skoro natiahla...Po vizite som uz vedela co sa deje - hodnota 50! Lekarka sa ma pytala, ake som uzivala lieky? Ked zistila, ze ziadne, tak nechapala...Dali mi transfuziu a hned mi bolo lepsie. Len som si predlzila pobyt o vyse tyzdna 😠

tynushqa
21. okt 2008

Ahojte, tak ja mam malo trombocytov - mala som 86 tis. ale teraz mam uz aj okolo 100 a beriem iba calibrum mami to mi pomaha. Dietatko by to nemalo nijak ohrozit, akurat troska problem bude pri porode a nemozu mi dat ani epiduralku...

sana15
22. okt 2008

mne zistili malo hemoglobinu v 3.mesiaci, dostala som pokyn 1x denne Sorbifer, po dvoch mesiacoch uzivania mi hemoglobin este viac padol a mam uzivat 2x denne znovu Sorbifer. Uzivam ho zatial 1x denne,uz sa mi dva krat stalo ze mi od neho zostalo zle. Poradnu mam buduci tyzden,tak sa pozriem,ake som mala presne hodnoty a tiez budem asi ziadat vymenu lieku. Nie je lepsi Aktiferin? ten som brala v minulosti ani neviem kvoli comu, len si pamatam ze tie tabletky sa tusim nemohli kombinovat s mliekom

janeyzelvicka
22. okt 2008

Mě taky hodně pomohl Tardyferon... po něm se mi železo zvýšilo víc než po injekcích. Brala jsem ho nejvyšší dávku, 3x denně, byl to docela opruz, protože tam je nějak že aspoň dvě hodiny před jídlem, aspoň hodinu po jídle, takže jsem si málem musela dělat rozvrh, ale spravilo se to. A samozřejmě červená řepa, dýňová semínka, nějaké mořské řasy, taky špenát, červená řepa, červená řepa, červená řepa 😀 😀 😀

vitoria
23. okt 2008

Ahojte. Ja som prave v 33 tt. a vcera mi zistili strednu anemiu..hodnotu som mala 87...doktor mi predpisal lieky Aktiferrin...naozaj sa na nich nemoze mlieko? A to som sa chystala zvysit "davku", aby malo babo dostatok vapnika ☹ ..tak teraz neviem

ikke
16. mar 2009

nikollette • 1d • 8. jan 2009 o 10:07
Ahojte .. chcela som sa opýtať či mate iketora skusenosti s nedostatkom želaza.. som v 33tt, a až teraz mi zistili z krvi, že mam zlý krvný obraz.. tak mi predpísali železo, v tabletkách.. Nie je to neskoro?? Mate skusenosti? co to moze u babatka ovplyvnit,atd.. Vdaka

dupinka • 32tt • 8. jan 2009 o 10:12
Ahoj!
ja mam chronicky nedostatok zeleza, som anemicka. Lekar vravel, ze babatku to nemoze ublizit, ale treba sa snazit co najviac doplnat zelezo prirodzenej forme alebo aj tabletkami.
Pokial si doteraz problemy so zelezom nemala, neboj sa, neublizi to babatku. Neviem, ake tabletky ti lekar predpisal, ja mam Tardiferon, tam sa zelezo rozpusta pozvolna, teda nie je prilis velka zataz na zaludok naraz. Lebo z niektorych dalsich zvykne byt potom tazko od zaludka.
A skus jest viac stravy bohatej na zelezo - to je lepsie, ako hltat tabletky.

mirjanka • 3d • 8. jan 2009 o 10:18
Já na chudokrevnost trpím od dětství, ale v dospělosti se mi anemie zlepšila díky úpravě stravy - hlavně v těhotenství mi tabletky železa nepomáhaly...ono je lepší získat železo z potravin - když už chceš něco z lékárny - tak je dobrá melasa - používá se jako sladidlo nebo jako sirup - hlavně nesmíš jíst brzy po použití tabletek mléčné výrobky, které zabraňují vstřebávání železa - to se můžeš cpát tabletkami, melasou a čímkolilv, krevní obraz bude pořád zlý, dobré je jíst dost luštěnin, z ovoce jsou to švestky, tmavé maso...mně docela pomáhají tabletky chlorelly...ale to jsou společně s melasou přírodní produkty taky záleží jak zlý máš krevní obraz, většina maminek trpí slabší chudokrevností v těhotenství - já jsem teď taky trochu chudokrevná

aponchie • 1d, 31tt • 8. jan 2009 o 12:30
dostala jsem Tardiferon Fol od 4mesice jeden denne a cekam na dalsi krevni obraz jak to zabira

elise • 1d • 8. jan 2009 o 12:33
ja som tiež chudokrvná užívam maltofer sirup a pijem veľa železitej minerálky - korytnica v tmavých flakách u nás je v kauflande dostať kúpiť

elise • 1d • 8. jan 2009 o 12:33
doktorka mi odporučila veľa hovädzieho mäsa a brokolice a hlavne čučoriedky

aponchie • 1d, 31tt • 8. jan 2009 o 12:38
hovezi maso jim pac ho mam rada dost a cucoriedky asi cerstve nebo steril?

poletucha • 21tt • 8. jan 2009 o 12:57
ahoj holky, ja si dneska vyzvedla vysledky krve...bohuzel je to v lekarsky spanelstine,takze prd tomu rozumim,ale jediny,co mam zvyseny, je zelezo...znamena to neco?

aponchie • 1d, 31tt • 8. jan 2009 o 13:04
Železo je prvek, který je jako součást hemoglobinu hlavním přenašečem kyslíku ke tkaninám. Je však potrebné aj pre mnoho enzymatických procesov, ktoré sa odohrávajú v organizme napr. Je však třeba i pro mnoho enzymatických procesů, které se odehrávají v organismu např.. pri imunitnej reakcii. při imunitní reakci.
Hladina železa v sére je laboratórny parameter, ktorý má najmenšiu výpovednosť o stave metabolizmu železa v organizme. Hladina železa v séru je laboratorní parametr, který má nejmenší výpovednosť o stavu metabolismu železa v organismu. Je velmi kolísavá a mení sa v priebehu dňa, stúpa pri zápaloch. Je velmi nestálý a mění se v průběhu dne, stoupá při zánětech.
Pokiaľ chceme mať čo najúplnejší obraz o metabolizme železa doplňujeme vyšetrenie celkovej väzbovej kapacity pre železo. Pokud chceme mít co nejúplnější obraz o metabolismu železa doplňujeme vyšetření celkové schopnosti pro železo. Pokiaľ je celková kapacita vysoká, znamená to, že v organizme je železa málo a je pripravený ho prijímať. Pokud je celková kapacita vysoká, znamená to, že v organismu je železa málo a je připraven ho přijímat. Pokiaľ je nízka, znamená to, že železa je nadbytok, alebo že chýba transferín, ktorý je jeho prenášačom. Pokud je nízká, znamená to, že železa je nadbytek, nebo že chybí transferín, který je jeho přenašečem.
Ďalšie testy na upresnenie stavu zásob železa v organizme sú - stanovenie hladiny ferritínu, transferínu, solubilného transferínového receptora. Další testy na upřesnění stavu zásob železa v organismu jsou - stanovení hladiny ferritínu, transferínu, solubilného transferínového receptoru.
to sem nasla jinak nic

elise • 1d • 8. jan 2009 o 13:06
aponchie čučoriedky v akomkolvek stave

felixko • 1d • 8. jan 2009 o 13:53
ja som taktiež bola ku koncu tehotenstva anemická, lekárka sa k tomu absolútne nevyjadrila, po pôrode som musela užívať Sorbifer, ale netrvalo dlho a musela som ho vysadiť, lebo som mala vedľajšie účinky - tráviace ťažkosti, bývalo mi zle od žalúdka. Telo sa s tým nakoniec vysporiadalo samo, neviem, odvtedy som nebola na odbery, ale cítim sa už OK, žiadna slabosť

chulieta • 1d • 9. jan 2009 o 00:10
ahojte ja som tiez mal atento problem pomohol mi velmi dobre narosan cucoriedkovy.. mala som brat aktiferin ale ten zatazuje zaludok a sposobuje vredovu chorobu zaludka ako vedlajsi ucinok. a z tohoto som sa citila super, je to sirup

vikinka1981 • Dnes o 14:24
ahojte. ja jsem taky anemická. v tehotenství jsem místo klasického železa uzivala vitaminky pro tehotne GS Mamavit, ktery obsahuje take zelezo a krec jsem mela pocelou dobu v poradku.

dupinka • 32tt • Dnes o 15:05
mne na nedostatok zeleza predpisal doky Tardiferon. Uvolnuje sa z neho zelezo pozvolne a tiez obsahuje kys. listovu.
Len upozornenie:zo zeleza je tmava stolica a zapcha, preto treba pit vela tekutin.
A ak nechcete do seba tlacit tabletky, tak cucoriedkovy kompot pravidelne, prip. maliny, ribezle. Vraj zabera aj brokolica a spenat ale podla tabuliek nie su az take bohate na zelezo ako sa tvrdi.

tucniacik
16. mar 2009

baby, a nemylite si pojmy hemoglobin a trombocyty? urcite pri anemii sa berie do uvahy celkovy krvny obraz, ale napr. hodntoty hemgolobinu su norma 123-153 a trombocyty 170-390...

alfomilka
24. mar 2009

moj lekar je nejaky divny.
stale mi vytyka, ze mam malo zeleza a ked mu poviem, ze pri prvom tehotenstve som mala predpisany Tandyferon, tak mi nechce nic predpisat, len ma posiela do lekarne, nech si nieco kupim. A tak beriem Acidofolan, tam je aj kys. listova. No tak to som zvedava.

aponchie
24. mar 2009

padaji vam vlasy nekomu ?me uplne brutalne asi mesic a pul a to jeste nerodim..po porodu maji padat..ale taky mam anemii a jedla sem tardyferon ted uz ne 😝

mima3
7. máj 2009

ahojte, mne robili teraz krvny obraz a ked som volala za vysledky, tak mi povedali, ze mam znizene erytrocyty. viete mi niekto povedat, co to znamena resp. co sa s tym da robit??? je to tiez priznak anemie? mam prist este raz na krv o 2 tyzdne a ze potom sa uvidi.. ale ja by som za tie 2 tyzdne s tym chcela nieco robit, ak je to teda mozne.

ajanos
20. máj 2009

ahojte, ja som práve včera bola po výsledky, som len v 14. tt, krv mi brali v 12. tt a mám veľmi nízku hladinu trombocytov - iba 88. Avšak doktor mi včera nič nepovedal. Všimla som si to až dnes, keď som sa začala "hrabať" a hľadať správne vysvetlenia a hodnoty. Začínam mať strach

catrine
10. okt 2009

Ahojte baby, mam otazočku, dúfam že mi budete vediet poradit. Beriem Sorbifer a nejako ma z neho začal boliet žaludok, može to byt z toho že som vypila dva pohare mlieka, može to nejako ovplyvnit účinok 😒 .Diky

catrine
10. okt 2009

Ahojte baby, mam otazočku, dúfam že mi budete vediet poradit. Beriem Sorbifer a nejako ma z neho začal boliet žaludok, može to byt z toho že som vypila dva pohare mlieka, može to nejako ovplyvnit účinok .Diky

alexandrah
10. okt 2009

ahojte, ja mam tiez malo zeleza, pytala som sa aj lekara, ci to ohrozuje babatko, oni povedali, ze nie, ze ono si berie, kolko potrebuje, iba ja ho mam preto malo, a ku porodu sa to zhorsuje, potom by sa to malo zlepsit. iba keby som mala nejak drasticky malo, tak to ohrozi aj babatko, ale mam okolo 100, takze sa to da. ale ta unava ...
catrine - nemyslim, ze to suvisi s mliekom, zelezo je proste strasne tazke na zaludok, ja som niektore lieky vyvracala, tak ho neberiem moc poctivo, lebo mi je z neho zle, aj som menila znacky... raz nejake baby pisali, ze zapijat pomarancovym dzusom, je to potom lepsie na zaludok, tak skus.
mima - erytrocyty su cervene krvinky, mozes mat anemiu.
ajanos - urcite sa popytaj lekara, minimalne to povedz potom porodnikovi, naozaj mozes mat problem s krvnou zrazanlivostou (trombocyty = krvne dosticky) pri cisaraku, porode a tak.

lea132
11. okt 2009

ahojte, ja som bola pocas tehotenstva tiez anemicka, brala som sorbifer asi do 38 tt a po porode som mala hodnoty uz v poriadku 😎

szkyka
11. okt 2009

catrine,Ty si sorbifer zapila mliekom?

catrine
11. okt 2009

Szkyka nie nezapila som ho s mliekom, len na ranajky som si dala mlieko 2 šalky a asi o hodinu ten sorbifer, tak som chcela len vediet či to nejako neovplyvnilo vstrebavanie, lebo mi zostalo zle od zaludka.

szkyka
11. okt 2009

tak,to urcite nie 🙂

renatkas
14. okt 2009

ahojte, viete mi poradit ci mozem uzivat zelezo a tehotenske vitaminy Calibrum mami zaroven? Moze sa stat ze sa predavkujem zo zeleza?

sashka.mst
16. feb 2010

ahoj,napisala som nieco o zeleze aha http://www.alexandrakeselova.estranky.sk/clanky...

beruska24.9.
10. aug 2011

Už tu dlouho nikdo nepsal, snad se někdo ozve. Na poslední kontrole mi Dr. řekl, že jsem anemická a předepsal mi tabletky Sorbifer Durules. Jak mi laicky vysvětlil, je to jako bych měla hodně naředěnou krev a tím pádem málo červených krvinek a tyto tabletky by měly pomoci. Mám je brát až do porodu a pak ještě celé 6tinedělí.
Jen by mě zajímalo, jaké potraviny bych mohla jíst, abych tomu srovnání hladiny železa trochu pomohla??

gabriela303
23. nov 2011

iba 88 ja mam 111 a som v 30tt a mi moja gynekologicka povedala ze mi nesmu spadnut pod 100 lebo mozu ohrozit babo a aj mozem zacat samovolne krvacat tak ze budem mat problem to zastavit

majkawien
17. sep 2014

Ahojte,

mne zabrala biomineralna sol Ferr phos - magenta
Zabralo mi to takmer okamzita - brala som najprv tabletku kazde dve hodiny a potom preventivne 5 krat denne jednu. Mozu to uzivat tehotne aj po porode pripadne pocas kojenia.
Fakt mi nic nechcelo zabrat, ani tabletky od doktora, ale toto fungovalo uplne zazracne.
Tolko moja skusenost, som zasa tehotna a znova mi zistili nizku hladinu zeleza, tak si to idem rychlo kupit
na Slovensko...

Pekny dnik maminky

asimama
17. sep 2014

@majkawien ja som mala anemiu po porode..kde si to kupila,ci normalne v lekarni..zas sa bojim toho,ze mi bude zle a budem biela ako stena :/

althejka
17. sep 2014

Ja som uzivala zelezo tiez aj pred porodom, nakoniec som po porode mala kyret, takze mi museli dat pre nizku hladinu hemoglobinu transfuziu. Potom som zelezo musela dlhodobo este rok uzivat, postupne sa vysledky zlepsili, takze pol roka uz len pri menzese a teraz neuzivam vobec.

majkawien
17. sep 2014

@asimama Ahoj, ja som to kupovala normalne v lekarni v Ruzinove pri zimnom stadione, neviem ako sa to tam vola, ale da sa to zohnat aj normalne na internete - daj si biomineralne soli Ferr phos - Magenta. Po porode mi to do tyzdna zabralo, poradila mi to moja obvodna co robi aj homeopatiu..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre