Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

babulka
18. okt 2007

Veva1???? Kazdy den, ked zjes tolko sladkeho si kontrolujes glykemie? Ak ano, a mas ich v norme, tak OK, ale ak len raz za dva tyzdne, tak to OK nie je. Ono staci, ak ti oGTT vyskoci glykemia iba raz, a znamena to gestacny diabetes. Takze nie, ze o dva tyzdne to je dobre. Ono ten diabetes mas, az do konca tehotenstva.
Nechcem mudrovat, nie som lekarka, ale tiez som mala GD, a prisne sledovany diabetologickou. Ide o to, ze nie kazdy gynekolog posle takuto pacientku hned k diabetologovi, ale mysli, ze to zvaldne sam. Videla som, co sparvi nelieceny GD s novorodencom, a nie je to nic "prijemne".

veva1
18. okt 2007

nekontrolujem kazdy den a sladke mam povolene aj od diabetologicky,len ho nemam jest vela naraz.Ked si dam kolac tak par hodin nemam jest uz nic sladke, aby to telo vladalo spracovat. Tak hadam vie co hovori.Sak inac naco by boi tie kontroly u nej kazde dva tt?

babulka
18. okt 2007

Jasne. Ja som mala "naordinovane" tak, ze sladke vobec, a to som mala glykemie na oGTT do 7, cize naozaj hranicne s normalom, ale povedala mi, ze ak by som predsa len nieco "musela" (pozna tehotenske chute 😀 ), tak si mam zmerat glykemiu predtym, aj potom. A by si sa cudovala, co taky maly kusocek kolaca dokaze narobit 😖 A kazdy den sladke - no to si vobec neviem predstavit, ze by to nejaky diabetolog odporucal. Nechcem tym nic povedat, len sa cudujem.

veva1
18. okt 2007

ona to ani neodporuca,len mi to dovolila a ja sladke ani kazdy den nejem 😉,ale pred kontrolou ano a hodnoty na lacno mam vzdy pod 3,5 a po jedle ku ktoremu si doprajem aj caj s cukrom pod 5. Urcite by bolo lepsie keby som sa na ten cukor vykaslala uplne pre istotu,ale ovocie som nejedla mesiac a bola som z toho hotova ,tak to si doprajem aj ked sa snazim citrusy a jablka,maju menej cukru.No a jeden dva caje denne to mam 5-10g cukru,(glukozovy test je cca 70g cukru naraz).no a ked uz velmi musim tak si dam keksik,alebo platok cokolady.To by som fakt nemala tak ako aj pohar sladkeho napoja,ale niekedy sa neda,ked zostane po nejakej navsteve tak tomu neviem oddolat.😝 Tak snad tie navstevy u diabetologicky maju nejaky vyznam a ked su tie vysledky stale take nizke tak sa mi dari strazit ten cukor na potrebnu hladinu.

alinka76
19. okt 2007

Veva, ja som bola normálne na cukre a vysli mi hranicné, nejakých 7,8, tak mi spravili v nemocnici opakovačku, lenže deň predtým som zjedla asi 1kg hrozna, lebo ma mali na druhý deň púšťať domov, tak som to nechcela prenášať, no a skočil mi zase čosi nad limit. pred týždňom som bola na kontrole tak,, že ráno som zjedla buchtu so šunkou a po hodine som mala 6,0. Sestrička povedala, že je to OK, doktorka že to neni OK, že musím diétovať. A fakt sa snažím, nejem sladké, ale po 3 dňoch mám absťák a niečo malé si hodím. Aj do čaju si dám ten med, ale to vypijem také 2 čaja takéto sladké, ináč pijem pre tehotné instatný čaj, tam je asi tiež nejaký cukor. Nerozumiem vôbec, prečo mi to tak skočilo, lebo nič z tých rizikových faktorov sa na mňa nevzťahuje, prvé tehu bolo úplne v pohode a tiež som moc nepribrala, síce doteraz je to 11kg, ale myslím, že sú na tom aj horšie maminy. Bábo je tiež väčšie len o 1 týždeň ako mi vychádza termín pôrodu, tak tomu nerozumiem...

jad
28. okt 2007

Po opakovanej skuske na diabet. som mala prvu vzorku 4,7, druhu 9,4 a tretiu 8. takze to bolo pozitivne. Mam menej jest a vylucit sladke. Je pravda, ze ja som toho sladkeho vela pojedla, ale ako nahle mi zistili vacsi cukor tak som prestala. Ale i tak som jedla dost ovocia, co tiez musim obmedzit.Mam zapozicany glukomer a 18x si musim za dva tyzdne odmerat a to 1,5 hod. po jedle. Prvy den mi vysli hodnoty Rano: 6,6, obed: 5,2 a vecera: 5,9. Neviem ci je to v norme. A okrem toho myslite,ze su to spolahlive merania?

babulka
28. okt 2007

Jad, ak mas certifikovany glukomer (co predpokladam mas), tak su tie merania spolahlive. POkial ide o namerane hodnoty - tak akurat ta ranna je trosku vysia, ale stale v norme. Do 6,9 je to OK, nad 7,0 - to pri opakovane nameranych hodnotach zvyknu davat inzulin.
Alinka76, ja som tiez nemala ani jeden rizikovy faktor, ani nadvahu, ani dedicne predispozicie, ani nic ine. Za cele tehotesntvo som pribrala 11 kg. Ono to niekedy tak je. Proste to mas, netreba patrat po dovodoch. Len mysliet na babatko, na babatko a este raz na babatko. Ze to robime pre neho, a ze sa dokazeme sladkeho vzdat. Uplne. Po porode si doprajes, neboj nic.

liaa
6. nov 2007

Ahoj děvčata.Tak se musím nejspíše přidat k vám-s těhu cukrovkou.Kolem 22 týdne jsem byla objednána na ty zátěžové testy,jenže den před tím,jsem skončila v nemocnici s gyn.problémy.Tam jsem chytla ošklivou virozu,která mi způsobila zánět průdušek.Takže ATB,nevolnosti a tak to trvalo do nedávna.Kašel ještě zůstal.Právě díky těm všem problémům,jsem se nakonec na zátěžové testy nedostala.Ale mám i léčbu štítné žlázy,paní mi nabírala pravidelně cukr a bylo to hlídané.Tak i v poradně na gynekologii.Jenže ted jsem po 2 dny cítila divnou žízeň.Dělala jsem si test z moče doma a vyšel mi cukr v moči-pozitivní na celé čáře.Takže jsem dnes hned volala na gyn.Zítra krevní testy a objednání na zátěžovky. 😒
Zatím,bych chtěla dodržovat nějakou tu životosprávu.Koukala jsem na ty tabulky v uvodní stránce.Je tu některá z Vás,která ted také drží tu dietu?

annika
6. nov 2007

Cukor v moči neznamená hned cukrovku v tehotenstve,to viem. Aj ja som mala tehu cukor, dokonca som si pichala aj inzulín od 34 tt. Pri tej diéte som si vytrpela svoje, ale stálo to zato, máme už doma krásneho synčeka a ja som už zabudla na tie nepríjemnosti s tým mpichaním. Držím palce, aby si bola v poriadku na tých testoch.Drž sa!Ahoj!

liaa
6. nov 2007

Ahoj Anniko!Děkuju za odpověď.Nezbývá než čekat,co řeknou lékaři!Jsi šikulka,že jsi vše překonala a máš ted doma krásnou odměnu!

annika
6. nov 2007

Díky, moja!Ako pozerám aj ty už máš dvoch krásnych pokladíkov už. Plánovali ste to tretie miminko?

kalo
6. nov 2007

liaa: Dieta je prostá...hlídat množství sacharidů (cukrů ve všech podobách) v denním příjmu. (Mě dr.naordinoval 279g sacharidů za den rozložených do 5ti jídel). Takže nejen nebaštit přímý cukr-sladkosti, ale hlídat i množství cukru v ovoci-fuktózu, mléčných výrobcích-laktózu a potravin z obilí (tam jsou sacharidy zastoupeny nejvíc).....No je to vopruz..hlídat to...ale vydržet se to dá.

😉

kalo
6. nov 2007

Ale!!! Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli nááááhodou někdo nevíte, jak je to při druhém těhotenství, když v prvním těhu cukrovka byla...Je to riziko, že bude i při druhém??? To by mě fakt zajímalo 😉 😉 😉 😉

alinka76
7. nov 2007

Babulka, to vieš, že sa snažím kvôli bábätku vzdať sladkého. A aj sa mi to darilo do poslednej poradne, keď mi vyšli výsledky po hodine 6,6 🙂 dopriala som si trošku sladkého. a k tomu sme mali v rodine smutnú udalosť a musela som si obaliť trošku nervy, tak som si ich obalila cukrom a bolo mi lepšie. ale fakt sa snažím stále, veď mi ide o zdravie bábätka.

liaa
7. nov 2007

Annika-absolutně neplánovali.Dokonce jsem kvůli jiným vážným zdrav.problémům nesměla otěhotnět.A stalo se...Do teď si s manželem lámeme hlavu,jak to je možné.Ale miminko jsem dát pryč nemohla-já jsem ten tip,který by si z toho nesl trauma na celý život.Takže těhu je opravdu velice těžké ale jsem vnitřně přesvědčená,že jsem se rozhodla správně a když jsem nedávno viděla ten pidi obličejík na UZ tak mi to dalo sílu překonávat ty hrozné problémy,které neustále musím řešit.
Dnes jdu na endokrinologii,takže tam už budou první výsledky a dozvím se,jak na tom jsem....

annika
7. nov 2007

AJ ja som mala pred tehom všelijaké problémy, ale ver mi, všetky zmyzli počas tehu. alergia, z toho som sa bála najviac, ved som mala trojaké tabletky na to a počas tehu sa tie nemôžu. Aj ja mám so štítnou žlazou problémy, operovali ma pred 14 rokmi, teraz berem L thyroxin. A k tomu stále zápaly moč. mechúra, takže boli problémy. A počas tehu som mohla vynechat všetky tabletky, okrem L thyroxinu.

liaa
7. nov 2007

Anniko,tak s tebou bych si rozuměla 😅 Protože kdo nezažije to utrpení u vleklých nemocí,tak nemůže absolutně pochopit,jak se ten druhý cítí.Já byla zcela zdravý člověk.Práce,rodina,zájmy-plná energie.Pak jsem na začátku léta 2005 chytla EB virozu a zápal v plicích.Nic nepomáhalo.3 týdny jsem žila v utrpení-jak ve snu ale už se z toho nikdy nevzpamatovala.Vynechám ty hrůzné zkušenosti s všelijakými rozporuplnými názory lékařů,šílená vyšetření,tisíce Kč za různé alternativní metody-homeopatika,tian schi,doplňky a podobné.Po 2 letech byl výsledek tento:CFIDS(u mne se v nejhorším stádiu projevil tím,že jsem 2 a půl měsíce byla absolutní ležák)Pokud mám krapet energie,tak dojdu třeba od auta k bráně Zoo-dál se hroutím,takže musím používat invalidní vozík,který jsem si musela pořídit na vlastní náklady.Fibromyalgie-většinou se objeví při záchvatu CFIDS,stres a hlavně výkyvy počasí.Je to strašná bolest svalů,kloubů a kostí-na kterou nezabírají analgetika.Chronický zánět močového měchýře-pěkně nepříjemné,to znáš.Ascus2-to se bude řešit po porodu.Autoimuniti štítky-prostě jim tabletky,to je to nejmenší.Ostatní problémy už ani nejmenuji-to se nějak dá s tím naučit žít.A ted mi lítá ten cukr...No uvidíme..

liaa
7. nov 2007

🙂Pak jsem se pomocí jednoho lékaře a jednoho Pražského imunologa začala léčit kombinovanými dlouhodobými ATB.A to mi vážně začalo pomáhat.Pravděpodobným původcem se prokázalo být prodělání plicní chlamydiové infekce.Jenže po 3 měsících,jsem prostě otěhotněla.Léčbu musela přerušit.A je hrozně velký zázrak,že mimi se zdá být v pořádku. 😵

liaa
7. nov 2007

Gratuluju mimochodem k Robertovi.-)Týden po porodu-musíš být štastná,že to máš za sebou.-)a to 3-tí mimi bylo plánované?A jak si zvládla porod?

deina
13. nov 2007

Dnes som bola na teste, tak studujem tuto temu, lebo vysledky som nemala dobre. 😖 Zatial dieta a potom sa uvidi. Teraz sa tak strasne bojim o babo, chuda moje malicke. Nastastie dnes vela kope, bud je nestastny z toho, ze je jeho mama nestastna alebo ma chce upokojit, zlaticko. 🙂

Mam z tej diety v hlave riadny chaos. Niekde sa tu pise, ze aj chlieb, pecivo obsahuje cukor, takze uz vobec neviem, co mam jest. Snad zatial postaci, ked vynecham mastne jedla, vyprazane, sladkosti a ine nezdrave veci.

katus79
13. nov 2007

Ahojte, baby je to vysetrenie na cukor povinne? Ja som bola vcera na poradni, teraz mam dalsi termin az o 4 tyzdne, ale lekarka o tom teste ani slovo. Je mozne ze na to zabudla?? alebo to jednoducho je na jej zvazeni ci to podstupim alebo nie. Tiez ma to,hlavu deravu, napadlo az ked som uz bola vonku ☹

certica
13. nov 2007

je to povinne vysetrenie

maryam
13. nov 2007

Ahojte, tak mne to moj doktor "zabudol" spravit - vysetrenie na cukrovku...
Sice som ho pred 2 tyzdnami zmenila, lebo sa odstahoval a ked som bola u novej doktorky na kontrole, tak mi hovorila, ze ak nemal nikto v rodine diabetes a este aj babo sa jej zdalo "stihle", tak ten test netreba uz robit.
Vraj väcsinou ked sa vyskytne cukrovka, tak byvaju babätka tlstejsie

jad
14. nov 2007

Ja si stale meriam cukor glukometrom, mam hodnoty tak 5,2 do 7,4, ale raz mi vyletel az na 11,9, ked som to povedala doktorke, povedala mi, ze je dolezite aby do dvoch hodin klesol. Na sone mi zistili a mam to aj potvrdene sonom 3D, ze chlapcek je vacsi, tak asi o 2 tyzdne. Neviem ci je to az tak hrozne alebo je to v "norme". Doktorka mi sice povedala, ze bude mat urcite okolo 3,8 kg, tak to by sa este dalo, ale bojim sa, ze to bude aj viac a nieviem, ci by nebolo radsej potom volit sekciu

kalo
14. nov 2007

já měla sekci kvůli cukrovce, i když malá měla 2700g. Malá byla teda KP a já hodně štíhlá-54kg před porodem a cukrovka k tomu, tak doktoři vůbec neuvažovali o normálním porodu 😠

lienockaa
14. nov 2007

no..baby, prepáčte, že sa vám sem miešam, ale nedá mi.. 🙂 ja som zatiaľ bez gestačného diabetu, ale ešte idem na záťažový test..

s chlebom to nie je tak, že obsahuje cukor..ale všetky potraviny- chlieb, múčne výrobky, ryža, zemiaky- sú sacharidy, obsahujú zložité sacharidy, ktoré sa trávením rozložia aj na glukózu..síce je tej glukózy oveľa menej, ako keby ste si dali hrozno, ale preto netreba hneď zjesť naraz 3-4 krajce chleba..len to sa tým myslí..papať chlieb, ryžu, zemiaky môžete, lenže primerane..

inak, neviem, ktorá ste to tu písali, že si sladíte čaje a tak..to sa nerobí a žiadny diabetológ by takú vec nemal dovoliť..veď ide o vaše dieťatko!..

s ovocím je to tak, že sa môžu 1-2 kúsky za deň, dáva sa prednosť kyslým druhom, čiže citrusy, kyslejšie jablká, kiwi, občas broskyňu, marhuľu, maliny, jahody..absolútne nevhodné je hrozno a banány..

z dia diéty je absolútne najvhodnejším jedlom zelenina..tú môžete akúkoľvek..

pozor na párky- obsahujú veľa múky.. 😉

pravdu má babulka, ktorá tu prispieva, má s tým skúsenosti a je vidieť, že si na tehu cukrovke veľmi dala záležať..ja by som jej skúsenosti len a len využila, bude vedieť dobre poradiť.. 🙂

lienockaa
14. nov 2007

ak sa nebudete dobre liečiť, treba vziať do úvahy všetky komplikácie, ktoré môže také niečo spôsobiť..

bábo môže mať po pôrode problémy s hypoglykémiou, s kŕčami z nedostatku vápnika, može sa narodiť predčasne, môže byť veľké a znamenať pre vás cisársky rez, môže mať novorodenenckú žltačku, problémy s dýchaním..takže nie je to sranda, dievčatá..

glukomer vám môže diabetológ zapožičať a je to veľmi dobrá vec..

a ešte..áno, je riziko, že budete mať tehu cukrovku znova aj pri ďalšom tehotenstve..

huncut
14. nov 2007

Lienocka veruže s tebou súhlasím, mám skúsenosti s cukrovkou, nakoľko v rodine máme tiež cukrovkárov adiétu veru netreba zanedbávať...s pečivom a chlebom sa nemá preháňať..aj to by mal byť výlučne čierny alebo celpzrný...čaj a kávu sladiť len umelým sladidlom a vôbec už nepoužívať normálny cukor, ved je dostatokl výrobkov s označením Dia..aj mliečne výrobky by sa mali jesť nízkotučné...
môj svokor to niekedy zanedbá a potom mu ten cukor vyskočí na také hodnoty, že až... je to každého vec, ale v tehotenstve ide nielen o vás, ale hlavne o tých drobčekov...

liaa
14. nov 2007

Ahoj holky!!
Díky za vaše příspěvky!!Právě jsem se vrátila z diabeticko-endokronolog.poradny.Už tam chodím 2 roky kvůli štítné žláze ale ta se kupodivu drží během těhu docela dobře!!
Ale dnes mi bylo potvrzeno,že mám těhu cukrovku 😔
No...ted ten šok rozdýchávám...musím se s tím vyrovnat...

liaa
14. nov 2007

Po zátěži mi bylo naměřeno 12 ale zároveň jsou i nálezy ketonů..Hrůza
Ted jsem právě přišla-mám dia výbavu.
Deníček na zapisování,papírky na moč a přístrojek s tou jehlou a zároveň na měření hladiny.Byla jsem poučena o dietě.V pátek se podle hodnot rozhodne,zda musím mít i inzulín.
Jsem z toho celá vyděšená.Snad to zvládnu!Musím... ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre