Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

joa.n
19. júl 2009

ahojky holky, tak dnesni den jsme prezily s malou v pohode. Po vcerejsich poslikach ani vidu, ani slechu.... dnes mi bylo uplne bajecne, fakt divny... 😒 Prijela mi tehotna kamaradka s pritelem na navstevu, tak jsem pekla.... vcera jsem nasla na netu strudl uplne bez cukru v teste (zadne listove - v nem pry je dost cukru), tak jsem udelala sisky s cukrem v jablkach pro ne a uplne bez cukru malinkou sisku pro me... to jsem si posmakla 😀 radeji jsem se po tom nemerila, aby se mi ta radost nezkazila...
Mozna, ze jste ten recept taky nasly:
na 3 sisky: 300g hl. mouky, 125 g Hery a 13 lzic svetleho piva.. nic vic, nic min.. napln jako obvykle - jablka, hrozinky, orisky, van. cukr, citronova stava atd... co mate rady.. a byl fakt dobry 😎

joa.n
19. júl 2009

Misule: to me dr. rikala taky, ale fakt jsem byla z toho dost vydesena, ze TO uz jako zacalo, zvlast kdyz byl manza pryc, fakt jsem se bala, ze na TO budu sama.. nastesti to byli "JEN" ti poslici...
Ted ma zakaz odjizdet na sluzebky tak daleko... bohuzel do prace musi (je to asi hodina cesty autem), jak naschval ma ted prace strasne moc a jezdi tak vlaste skoro denne.. ale co se da delat.. z materske nevyzijeme, tak se musi penizky vydelavat... 😅
Ale priznam se, ze uz se tesim, az budu mit malou u sebe..Dneska jsem byli v jedne nekuracke restauraci, co tady mame, a byla tam mamina s 3 tydenni holcickou... uplna krasa, tak se tesim, ze mi zacaly slzet oci.. teda, ty hormony ted fakt se mnou uplne mlati!! 😵

deni26
20. júl 2009

ahojte. misule - kludne tu pizzu mozes, ja som si ju dala asi pred dvomi tyzdnami, a to jem aj kraje a mala som 6,4 a to som si dala este jednu palacinku s lekvarom. Kedze ja dietu drzat nemusim taku prisnu, cez vikend som sa rozsupla a jedla som kolaciky, cerveny melon, zahradne plody a vzdy super. Dnes som mala na ranajky 1,5 parky a rozok a 6,1. To mi viac zdvihne hodnoty sunka a maslo so zeleninou. Stale nepriberam a hodnoty su fajn aj ked hresim. Vraj to kazdy lekar berie po svojom, asi zalezi ako velmi ich bavi nas trapit. Ja naozaj od zaciatku diety nic nevazim, len dodrziavam 3-hodinove intervaly, len sa nesmiem prejedat, vtedy su hodnoty ok.
Minule som sa nahodou o jednej znamej dozvedela, ze mala tiez tehu cukrovku. Vraj na obed porodila a na veceru jej v nemocke dali zemlovku. Ked im povedala, ze ma cukrovku, oni na to, ze to uz v pohode moze. Podla mna to velmi zalezi aj na tom, ako velmi to vplyva na nas, ak sme v strese, aj z jedla, vyskoci to, ked si v pohode, aj cukor je v pohode. Aspon u mna to urcite plati. Tak sa drzte, nejako to vydrzime, vsak vacsiu cast uz mame za sebou a priznajme si, ma to aj svoje vyhody. Naucime sa normalne jest.

julia30
20. júl 2009

ahojte tak sa priznam aj ja. mala som vcera brutal chut na sladke ale brutal. tak som najprv obzerala cokoladu ale potom som si povedala, ze ee 🙂 ze to zasa az tak nemozem. Tak som si dala orechove musli 🙂 k tomu kyslu smotanu s grankom a po hodine som cakala straaaaaaaaasny "priekak" a skoro som odpadla po hodine, ze 5.6 coz nemavam ani rano 🙂 tak som sa dost potesila. Uz som sa prestala merat uplne iba ked zjem cosik take, coz sa bojim, ze by mi mohlo dvihnut cukor tak sa pre istotu zmeriam.

Ked sa tym nestresujem je to tazko v pohodicke ;) aj ked teda tie moje hodnoty by sa mozno mali merat stale, ale tak nevadi takto to je asi lepsie aj pre babulaka lebo sa nestresujem a som v pohodicke 🙂

editah222
20. júl 2009

Joa.n - listové těsto je bez cukru (aspoň tak to tvrdí na obale a říká to i moje mudr 😉 ), ale v pivu je cukru dost 😀 Takže zas až tak bez cukru to tvoje těsto taky není. Ale když si člověk dá jen kousek tak je to asi šumák, hlavně když do náplně nenasypu kilo cukru.
Dnes si chci dát k večeři taky pizzu, ale dám si jen necelou půlku a bez rajčatového základu, smetanový mám stejně raději. Normálně si ho nedávám, protože je kalorický, ale teď bude asi vhodnější. Uvidím co mi to udělá s cukrem. Dnes jsem měla opravdu ukázkové hodnoty (zatím) - na lačno 4,7 a po jídle 5.9 tak jsem spokojená 😀

marketa137
20. júl 2009

Ahoj holky. Jsem podruhé těhu a v 1 těhu jsem měla cukrovku a byla jsem na inzulíno. Tohle ěhu si fakt užívam. Napřed že je to mimoděložní a pak zase že se nvivíjí embro. takže dneska jsem měla jít na revizi, ale na UTZ se naštěstí mimčo ukázalo a i srdíčko. Dle MS 7+3 a dle UTZ 6+1. Ale z krve mam na lačno cukr 7,3. Takže diabetologie. Máte někdo cukrovky takhle od začátku zjištěnou. Minule mě jí zjistili až ve 12tt 😒

zuuzi
20. júl 2009

ahojte... baby, potrebujem radu.. dnes mi lekarka zakazala vsetko sladke, ovocie a tak dalej.. povedala, ze zeleninu mozem neobmedzene.. chcem sa opytat, kam ma zaradit kukuricu??? je to zelenina, ale predsa len kukurica obsahuje cukor.. tak teraz neviem, ci si ju mozem dat alebo nie ☹
dakujem strasne moc za radu a pomoc!

misule82
20. júl 2009

zuuzi: pročti si stránku www.tehotenskacukrovka.cz, tam je vše potřebné 😉
při dietě není nutné zakázat si všechno ovoce, ale musíš ho jíst s mírou např. jablka, grepy, jahody, kiwi... prostě si vybrat to, co má nejméně sacharidů a zelenina se může neomezeně jen některá (okurka, rajčata, kedlubny), hrášek, kukuřice a mrkev mají hodně sacharidů, tak s těmi opatrně
na té stránce máš i tabulku kolik které jídlo obsahuje sacharidů, tak se podle toho můžeš řídit, aby ses vešla do určitého počtu sacharidů za den 😉

zuuzi
20. júl 2009

misule, dakujem velmi pekne.. idem si to precitat.. diky moc!

julia30
20. júl 2009

misule u kazdeho je to ine, ja som tiez dostala zakazane komplet ovocie a cukor vsetky ;( a dodrziavam to lebo som mala pri OGTT az 10.00 po 2 hodinach takze je to na prd.

zuuzi co sa tyka kukurice ;) je to tak, ze obsahuje cukor ale ked si das sem tam nic sa nedeje ;( no a dalsia vec je to, ze aj mrkva ma dost vela, ale ja to tiez neratam ale kukuricu skoro uplne vylucujem. Sem tam v nejakom salate ju zjem alebo na pizzi ale inak nic 🙂

drzte sa

neurologia
21. júl 2009

ahojte,

mne zakazali tie vsetko ovocie a sladke (cokolada keksy kolacik) lebo to obsahuje cukor ale ja som to vobec nemala vysvetlene len rychlo vybavit a dnu ide dalsi.....takze dost na prd

ale precitala som si tu stranku a tehu cukrovke a pekne si dam ovocie samozrejme s mierou-pocitam (to sladke coky a pod som vypustila uplne) a zatial som v poho merania cukru v poho takze....uvidim co mi povedia ked pojdem vo stvrtok na kontrolu

joooj ale vcera ma skoro porazilo v obchode zo vsadial na mna cihali pokusenia nanuk cokolada taka fajnova no ale nekupila som si zato doma som zhresila bielym jogurtom a trochou lekvaru... 😝

samsulka
21. júl 2009

Ahoj holky, dneska mě čeká dia poradna jsem zvědavá, podám si dr, ohledně proužků,že mě honí na pojištovnu.
JInak jak jste na tom s karbenátky? já dělala včera a vůbec nemůžu měla jsem po obědě 7 a to jsem je dělala jen z masa hrůza.

samsulka
21. júl 2009

Marketo, to je docela brzo v 7tt že máš už tak moc cukru, já teda o nikom nevím tak neporadím, ale dr. bude určitě vědět.

Jo a ohledně kukuřice ta je dost sladká měla by se odvažovat, já ji nejím vůbec a chybí mi.

editah222
21. júl 2009

Samsulko - já karbenátky a mleté maso můžu bez problémů. Ale kupuju si kvalitní hovězí, které si nechám přímo v masně pomlet a nepřidávám do toho ani strouhanku ani pečivo, kdyžtak jen trochu sýra. A nedělám nic na oleji, ale v troubě nebo na grilu. Kuřecí prsa už mi lezou i ušima 😀
Ale včera jsem dělala kuřeccí prsa v parmezánovo-mandlovém těstíčku v troubě a byla to taková lahoda, že jsme ve 2 snědli 500g masa 😀 😀

Nejvíc mi chybí hrášek, ještě že v době kdy ho bylo nejvíc jsem cukrovku neměla 😉

Já ovoce jím a můžu, ale jen v omezené míře. Jenomže každá znás měla asi jiné hodnoty při tom zátěžovém testu a podle toho MOŽNÁ doktoři dávaj ty diety. I když spíš si myslím, že je to hrubo od oka 😒

samsulka
21. júl 2009

Edi, no asi to bude tím,že jsem koupila blbé maso,ale už si raději pomelu sama doma co is koupím, ale tak jsem se na ně těšila až mě hodnota po obědě po dlouý době šokovala 7 vím,že to nic neí,ale měla jsem to ted podruhé,ale nečekala jsem to.

Hrášek mi nevadí nemám ho moc ráda,ale ta kukuřice.
Dneska dělám fazolajdu a uzené s bramborem se těším a pak hned valím na dia.
To zní lahodně ale mandle mi moc nejedou.

katarina822
21. júl 2009

marketa asi ta nepotesim ale ked v 7tyz. mas na lacno cukor 7.ked ti brali rano krv nejedla si v noci nieco sladke alebo pila sladke? lebo mozno preto ti tak vyskocilo.asi uz mas cukrovku na cely zivot pravdepodobne.pri prvom babetku si bola na inzuline bola si na zatazovy test po sestonedeli/ vies vypit 75g.glukozy nalocno ti brali krv vypila si a potom ti brali krv po hod.a aj po dvoch hod./.ako si vtedy dopadla?

samsulka ak pri prvom babetku mame tehu cukrovku pri druhom tehotensvte sa robi zatazovi test v 1trimestry tehotenstva ak je cukor v poriadku opakuje sa test okolo 25-30tyz.tehu.lebo je velka pravdepodobnosti ze tehu cukrovka sa vrati aj pri druhom tehotensve ale nemusi.ja osobne ked vsetko dobre dopadne pri druhom tehotenstve upne vynecham sladkossti a cukor od zaciatku.ale ovocie budem papat.

katarina822
21. júl 2009

zabudla som ivuu este ste 2v1.drzim palce pri porode.potom napis. 😉
ja uz som od zaciatku jula otvorena. 2-3za den pridu poslickovia.tak uvidim kedy to pride.

miska66
22. júl 2009

Holky ahooooj

ja po delsi dobe, nestiham ani cist, jsem byla u dr vcera, samozrejme me servala, ze spatne vse, ale cukr v podstate v norme, sem tam vyskoci, ale to jsem si dala takou bezchutovou zemlovku. A nepribrala ani kilo. a decko uplne v norme aj vahovo aj vse. takze jsem v klidu. A dam si jednu zmrzku tvarohovou 😀 hura.

Sam jak ty? chodis nekam ven v takovych vedrech?

samsulka
22. júl 2009

Misko, taky jsem byla včera u dr. a mě zase pochválila,že mám vše ok, mám měřit jen 2x týdně a 1x za dní velký profil tak jsem ráda. Ta je na tebe nějaká vysazená to není možné 😀 😀

nelezu nikam sedím doma a potím se jak ...... a tlak 70/50 dala jsem kafe a už lepš.
včera jsem si taky dala nanuk mrož jahodový,ale nebyly tam sacharidy tak nevím.

editah222
22. júl 2009

Já jsem si rozmixovala meruňky a dala jsem je zamrazit (po těch 150-200g abych se vešla do sacharidové normy) a je to super chuťovka v tomhle vedru. Normální zmrzku jsem si neriskla 🙂

Miska - proč na tebe mudra řve? Když máš všechno OK tak tě má jen chválit ne?

miska66
22. júl 2009

Sam to kvuli te zemlovce, co jsem si dala a ze mam nepravidelny jidelnicek, ale kdyz v robote to uplne presne nejde dodrzet. No ona asi musi, vidi kdyby v mem pripade jenom trochu povolila tak ja to hned porusim.
Ale uz ted budu doma tak to bude lepsi, budu to dodrzovat fakt jak to jenom pujde, ale decko je dle tabulek a to je hlavni. Stejne sladkosti nejim, jenom nekdy ten nanuk, nebo neco takoveho maleho. cokolady a takove vubec nic.

Ja taky dneska nikam nepujdu asi zalezu domu a budu se ochlazovat, jeste vydzet cestu domu autobusem.

A co jinak noveho? uz kupujes vybavicku? ty jsi dva tydny za mnou, uz vis kde chces rodit?

samsulka
22. júl 2009

Edi, dobrý nápad já ted snědla dvě menší tak to taky zkusím, jo vedro je krutý.

Misko, no já vím,aletaky by tě mohla pochválit,ne? Mě teda včera docela dostala byla milá a fakt mě potěšila. Pak jsme se bavili o těch proužcíhc a ona říkala,že tam byla jedna a já říkám já vím já ji znám hihi tak říkala,že to ověří na hutní ty proužky aby nás tam nehnala zbytečně.

Jo něco už mám nakoupené,ale ještě takové drobnosti pro mě a pro malou taky no jdeme s mamkou další úterý se těším.
Já jsem od tebe dost TP mám 6.10 ty 11.9. na naše výročí svatby hihi a chci Vítkovice,ale ty taky,co?

misule82
22. júl 2009

Holky tak jsem si dneska dala v restauračce celou pizzu a 7,1... to mám z té hodnoty fakt radost, čekala jsem mnohem víc. A fakt jsem si pochutnala, div jsem talíř nevylízala 😀

neurologia
22. júl 2009

ved to ze teraz ked mame niektore veci zakazane ale mozme len s mierou vieme si to akoby viac vychutnat uzit si to jedlo...teda aspon ja som potom tiez taka este tyzden spominam ako som zhresila s kolacikom a aky bol neopakovatelny....

samsulka
23. júl 2009

Misu, před porodem to prej ustává kámoška jedla co chtěla už pomalu a hodnoty super.

bibi78
23. júl 2009

ja sa zase hrozne tesiiim, ze mame uz konecne vymalovany byt. 😵 sikovni, stihli to za 8 hodin a to mame 120 m2. uz som teraz spokojna, ze mozem riesit zariadovanie detskej izby atd... my uz mame prebalovaci stolik od soboty a teraz v sobotu nam privezu postielku...
ja som mala dnes rano 2 ciste croisanty s mliekom a polovicou 0% aktivie. no parada. biele jogurty mi uz idu krkom a ten celozrnny chlieb s nizkym obsahom sacharidov, co stale jem, tiez. nedavno som si kupila mrazene nanuky, je tam malo cukru, ale to rozmixovane ovocie v mrazaku je este lepsi napad!
samsulka, moja znama jedla uplne vsetko aj pocas cukrovky v tehu, iba vylucila sladkosti a ona aj male su uplne v poriadku... 😎

marketa137
23. júl 2009

Ahoj holky. tak k doktoru jdu 11. srpna. V prvním těhu jsem cukrovku taky měla, zjištěná kolem 12tt a pak na inzulínu. Abych pravdu řekla tak na kontrole po šestinedělí jsem nebyla 😒 , ale den po porodu byl cukr ok. Měla jsem jít na revizi a od začátku těhu nic sladkýho nejim a ani nepiju. Taky mě to přijde docela hodně, na lačno 7,3 ☹ . Uvidíme co mě řekne v srpnu doktorka. Inzulín bude na 100%. Spíš mě zarazilo že takhle brzo 😒 , já počítala kolem 20tt, nedá se nic dělat 😉

editah222
23. júl 2009

Dnes ráno jsem se měřila hodinu po snídani a měla jsem 8.2 - přišlo mi to nějak moc, protože jsem snídala to co vždycky, tak jsem si šla umýt ruce mýdlem a horkou vodou a píchla jsem se ještě jednou a ono tam bylo 7,1.Pak mám tomu glukometru věřit 😠
Po dvou hodinkách už to normálně ukázalo 5,4 tak jako vždycky (+.-) takže mytí rukou je opravdu důležité a nebo otření místa vpichu.
Jdu si udělat oběd, dnes jen vařené brambory s osmaženým porkem a k tomu nakostky sýr. Nechce se mi nic vařit. V tomhle vedru jsem líná jak veš 😀

neurologia
23. júl 2009

Ahojte,

veru aj mne sa minule toto stalo ze hodnota ako svina skoro ma porazilo lebo som jedla to co obycajne...vybehla som si umyt ruky a hodnota krasna vysla....takze ruky teraz umyvam ako besna 😀

mam na vas otazku co vam robia ked idete na kontrolu k diabeticke?ako robia vam ultrazvuk a ctg, beru krv a moc....? a este ako casto chodite na kontroly?a este jedna kazali vam napriklad chodit na ctg a ultrazvuk kazdy tyzden (myslim raz to tyzdna to absolvovat)...?

dakujem

editah222
23. júl 2009

Na kontrole jsem byla jen jednou a to mi mudra brala jen krev - ten glykovany hemoglobin. Proč se má v diabetické poradně dělat ultrazvuk a co je to ctg? Ani moc mi nekontroluje, protože si ji kontroluju sama 🙂 Na konrolu budu chodit asi každý měsíc.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre