Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lienockaa
14. nov 2007

liaa- poctivo dodržuj diétu, ketóny v moči nesmú byť, keď Ti vymiznú podľa papierika, tak je to dobré znamenie..ale bohužiaľ, pokiaľ budú, asi sa inzulínu nevyhneš, je to lepšie pre bábätko..a neboj sa, určite to zvládneš.. 😉

huncut
14. nov 2007

Veru Liaa, len sa drž pokynov lekára...a všetko bude OK

liaa
14. nov 2007

Díky holky..Dnes je to první den-první šok..I když jsem to trochu čekala i tušila-potrvá chvilku,než se s tím srovnám.
A také mám hrozný hlad.Ta dieta je chutná ale je toho hrozně málo.Někde pul housky a pak za 3 hodiny 1 jablko a pak za 3 hodiny trochu polévky a ždibek druhého.Normálně mám hlad...

deina
14. nov 2007

Liaa, verim ti, ze je to sok, ja som mala taky vcera. To ti lekarka naordinovala taku prisnu dietu? Mne vpodstate vselico zakazala, ale zatial to nie je nic hrozne. Dnes som mala taky prvy dietny den a zatial to zvladam, nie som hladna. 🙂 Jedla som vela zeleniny, trosku ovocia (grep a mandarinku), tmave rozky, nizkotucny jogurt a polievku - s nou neviem, ako to je, snad nevadi. Nieco som na obed musela jest, lebo sme potom mali poradu a druhy chod bolo iba sladke, tak to som odlozila manzelovi.

liaa
15. nov 2007

Ahoj Deino!!Ted to bude znít asi hloupě ale budu ráda,když se tu objeví někdo,kdo bojuje s podobným problémem.
Já mám zatím dietu-ale během 3 dnů se rozhodne,zda budu na inzulínu.Hodnoty po zátěži opravdu šílené.
Musím jíst s odstupem 3-hodin.To znamená v 7-snídaně.V 10 svačina.13-oběd.
Mám glukometr-musím se píchat do prstu a nanášet kapku -vše měřit a zapisovat.
Dnes jsem snídala jakousi tmavou celozrnnou bulku se šunkou a k tomu kousek rajčete.Ale po testu po snídani mi to vyběhlo na 8,3.Což už přesahuji cíl léčby.Má to být po jídle v mém případě 7,8.
Prý na to má vliv i stres-což ted teda mám.Možná až se s tím vyrovnám,tak výsledky budou menší.
Taky jsem zjistila,že ta bulka asi byla přitmavena karamelem-takže budu muset objevit vhodnější pečivo.

babulka
15. nov 2007

Baby, len sa pekne drzte, dietkujte podla pokynov, a vyplati sa, je to pre vase babatko. Ja som tie 4 mesiace vydrzala, aj ked to bolo obcas dost narone, ale niekedy som si urobila taky akoze prehresok, nie uplne, ale vymyslala som kadeco, aby to bolo v ramci diety, ale zaroven si mohla aj pomaskrtit a uvidite, ze sa to da. Zachvilu budete majsterky vo vymyslani dietnych variacii.
Ono to ma aj jednu obrovsku vyhodu, v tehotenstve nepriberiete vela, zdravo a pravidelne sa stravujete, takze robite aj nieco pre seba.
Niekedy sa bohuzial bez inzulinu neda, mozete robit co chcete, dodrziavat dietu, a aj tak to skace vysoko. Mala som super diabetologicku, dala mi kadejake tabulky, brozury, vysvetlila vsetko mozne aj nemozne 🙂 Dolezite je jest pravidelne po mensich porciach a viac sa hybat (prechadzky, plavanie...). Lebo nielen vysoka hladina glukozy je riziko, ale aj nizka. Preto sa treba najest aj pred spanim (ta tzv. 2. vecera).
Drzim palce, a keby nieco, kludne mi napiste. 😀

huncut
15. nov 2007

Tiež Vám držím pršteky nech s dietovaním vydržíte, ja sa chcem začať zdravšie stravovať tiež, hlvane pre to malinké nech je zdravučké...Idem na testy o mnecelý mesiac tak uvidíme čo mi ukážu...
Deini ináč polievku kľudne môžeš jesť, len by sa mali vynechávať také zo zápražkami, teda aby nemali veľa múky a tuku v sebe

deina
15. nov 2007

Liaa, drzim palce, aj sebe, uvidis, ze to zvladneme. 😉 Ja mam zatial iba dietu a vo stvrtok sa uvidi, ako zabrala alebo nezabrala. Ale fakt si davam pozor na to, co jem, pocitam vsetok cukor v potravinach (uz som sa napr dozvedela, ze 1 SJ - sacharidova jednotka - je 10g cukru a cez den by mal byt prijem okolo 25SJ, tak sa toho snazim drzat). Ranajky musim este nejako poriesit, lebo som zvyknuta na granko a cokoladove cerealie. Tie nahradim inymi, kukuricnymi alebo celozrnnymi, ale co s tym kakaom, to neviem... mlieko v tehu vraj treba, nekupujem plnotucne, ale bez kakaa ho proste nevypijem. Snad najdem niekde dia variantu. 🙂

Toto mi nasiel manzel:
Na Slovensku sa používajú kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa nich sa má robiť skríningové vyšetrenie na cukrovku u všetkých tehotných žien v období medzi 24. až 28. týždňom gravidity. U žien s rizikovými faktormi sa má toto vyšetrenie urobiť hneď po zistení tehotnosti, a ak je negatívne, má sa znovu zopakovať v 24. až 28. týždni. Ráno nalačno sa odoberie krv z prsta, potom sa dá vypiť 75 g glukózy a odber krvi z prsta sa zopakuje po dvoch hodinách (niekedy sa robí aj odber po 1. a 2. hodine - glukózo tolerančný test). Ak je hodnota glykémie 11,1 mmol/l a viac, hovorí sa o gestačnom diabete. Ak je hodnota glykémie medzi 7,8 - 11,1 mmol/l, hovorí sa o poruche glukózovej tolerancie, ale v praxi sa postupuje rovnako ako pri gestačnom diabete.

Ja som mala hodnotu po teste 8.9, takze fakt dufam, ze bude stacit dieta na upravu.

huncut
15. nov 2007

Deini neboj, pri takej hodnote by mala stačiť déta...môj svokor mal niekedy aj 11 aj 13 a dostal len lieky, žiadny inzulín alebo niečo podobné...a čo sa týka toho granka tuším existuje niečo pre diabetikov, s umelý sladidlom skús pozrieť vo väčších obchodoch, alebo vtakých špecializovaných..ozaj v NZ n námestí je jedna DM drogéria a tam majú aj kadejaké potraviny či už pri celiakii bez lepku, ale tiež aj pre diabetikov skús pozrieť tam

deina
15. nov 2007

Aj tu na novej trznici je specializovany obchod - Vega, musim sa tam zastavit pozriet co maju. Viem, ze maju veci aj pre diabetikov aj vselico ine, mne tam manzel kupoval wakame (morske riasy). Inak dnes som si este to granko dala a prislo mi to strasne sladke na chut, neuveritelne. No nic, kupim si dake dia granko. 🙂

huncut
15. nov 2007

Veru veru, radšej si kúp dia, aby si mala dobré výsledky potom

deina
15. nov 2007

Mas pravdu, aj v DM nieco maju, okuknem to, ked tam budem. 🙂 No ale ako pocitam tie SJ, tak ani s grankom by som to nemala prekrocit, ale radsej neriskovat, asi nie je dobre naraz zjest trochu viac cukru.

liaa
15. nov 2007

Deina!!Já po zátěži měla 14-což je šílené-ale dělám vše pro to,abych se inzulínu vyhnula.Mám výhodu,že nejím moc sladké a mléko nepiju.
Zato jsem ale měla ve zvyku teď v těhu jíst hooodně špagety a těstoviny-a to jsem se teda narvala.-)
To ted nesmím!!
Když se ti podaří objevit nějakoý vhodný dia recept či kombinaci-tak dej vědět!!
Já dnes k svačině 2 plátky celozrnného toastu-potřela trochu česnekem a k tomu 3/4 dětské přesnídávky bez cukru.Tak nějak by to mělo odpovídat té gramáži vhodné v 10h na svačinu.
Mléko-u nás v ČR se prodává i obilné mléko v prodejnák zdravé výživy.Třeba bylo celkem chutné rýžové.Ale nevím,kolik by toho v sobě mohlo mít.Ale mohla by to být varianta za kravské.

liaa
15. nov 2007

Huncut díky za typ!Tak předpokládám,že svokor už je ted s léky v pořádku!!
Těhotné prý bohužel nesmějí žádné dia potraviny s umělým cukrem.Ta náhražka prý miminku škodí.Tabletky prý také ne.Buď dieta nebo inzulín-tabletky prý prochází hodně placentou.

liaa
15. nov 2007

Babulko-dík za podporu.Kdyby se ti někdy podařilo vyštrachat ty brožurky-tak napiš název,já toho v poradně zas tolik nedostala.Jen jeden papír s hrubým přehledem jak se asi stravovat.

babulka
15. nov 2007

Liaa, vyhrabem to kdesi, odlozila som to, lebo aj druhe tehotenstvo bude automaticky spojene s cukrovkou, teda ani testovat nemusia, bude to jasne.

Inac baby, pozor aj na dia vyrobky, lebo vacsina umelych sladidiel sa tehotnym neodporuca. Prestupuju placentou a sposobuju chaos. Takze radsej dia vyrobky vynechat.

Ja som mala po oGTT hranicne hodnoty okolo 7, presne si uz nepamatam. A vydrzali sme krasne na diete, bez jedinej zvysenej hodnoty.

deina
15. nov 2007

Dia potraviny nie? 😕 Fiha, tak cim mam nahradit granko? Poznate nieco, co v com je cukru menej?

babulka
15. nov 2007

Deina - kakao, aj ked to sladke nie je. Ale zvyknes si. Ja nic nepijem sladene, takze toto problem nebol. Sem tam som si dala na oklamanie pohar coly light (teda Pepsi, ta obsahuje sladidlo, ktore v malej miere neskodi). Inac niektore pekarne pecu aj vyrobky pre diabetikov, celozrnne, kedze biela muka sa nemoze a tie tmave vselijake peciva sa len tvaria ako celozrnne, v skutocnosti je to zafarbena biela muka (napr. karamelom).
Urcite sem-tam dia potravina neuskodi, davala som si tiez dvakrat tyzdenne tie BEBE dobre rano DIA keksiky, to pomohlo.

lienockaa
15. nov 2007

deina- máš odo mňa odpoveď na granko aj na sladidlá, ktoré môžeš, na marcovom fóre..v podstate podobné, ako píše babulka.. 🙂

chcela som len k tým tabletkám..v tehotenstve je možná buď diéta, alebo keď nestačí, tak inzulín..nijaké lieky na zníženie cukru sa brať nesmú v žiadnom prípade..

tmavé pečivo je najlepšie také, ktoré keď prekrojíš, tak vidíš zrnká, to je pravé celozrnné pečivo, ostatné je len prifarbené karamelom..

baby, držte sa a veľa trpezlivosti.. 😉

jad
15. nov 2007

Liaa
ja mam doma tiez glukometer, meriam si tiez po jedle ale hodinu a pol. Lenze co som citala na internete, tak sa vsade pisu hodnoty kolko ma byt po dvoch hodinach a myslim si, ze ta polhodina spravi dost (ak sa ten inzulin tvori).Pri zapisovani som mala hodnoty do 7,8, ale kedze som mala dost pruzkov, tak som si preventivne merala kedy ma napadlo a bola tam hodnota aj 11,9, bolo to vecer a dost som bola v strese tak som sa najedla ako na obed a takto to vyskocilo.Povedala som to aj doktorke a dako sa ani nezhrozila. Som v 33.tt a mam ist este 28.11. ale povedala mi ze by sa to nemalo zhorsovat.

deina
15. nov 2007

Dobre vediet o tom pecive. 😖 Myslela som, ze ked je tmave, tak proste je tmave.

Tak to kakao vyskusam. Preco ma to nenapadlo? 😕 😅

liaa
15. nov 2007

HOLKY POZOR!!!
Zítra by v pořadu Sama doma na ČT1 vysílání od 12 30-13 25 mělo být mezi tématy i téma těhotenská cukrovka.Tak třeba se ještě něco zajímavého dozvíme.

deina
15. nov 2007

No super, vtedy som v robote. 🙂 Nevies, ci to maju aj na svojej stranke v nejakom archive?

liaa
15. nov 2007

JAD tak já mám měřit před jídlem a 1 hodinu po jídle.
Cíl před jídlem je DO 5,5
Cíl 1h po jídle je DO 7,8

Měření dnes:
1 hodinu po snídani....8,3(takže jsem překročila ale důvodem je asi nevhodné x tmavé pečivo-byl v tom slad a karamel)
před obědem ....3,7(to už je zase až moc málo,šetřila jsem zbytečně na x svačině,mohu přidat)
1 hodinu po obědě ....7,6 (konečně se vejdu do normy)

Uvidím,jak to bude před večeří a po...Tak je to teprve první den,kdy si už to takhle snažím měřit sama.Snad to časem vychytám.

deina
15. nov 2007

Liaa, to si ako merias? Musim si pichnut do prsta a tak? 😖

liaa
15. nov 2007

Deina-to nevím ale pokusím se zjistit.Třeba by sis to mohla nechat dát nahrát,jestli máš možnost.Pokusím se po netu mrknout.Já si to asi také nahraju,když tak sem hodím zajímavosti.

deina
15. nov 2007

Uz hladam na nete, v programe som to nasla, teraz hladam archiv.

liaa
15. nov 2007

Ok tak hledej

Ano-píchám si takovým přístrojkem do prstů-vylítne kapička krve.Docela nepříjemné,ale už si zvykám.Zatím mám ale vždy strach když do toho jdu,klepou se mi ruce.Obdivuju holky,co si sami píchají inzulín.Tohle vlastně nic není.Jen přiložit ten přístrojek,zmáčknout čudlík a jehla vylítne a píchne.

deina
15. nov 2007

Mna este aj dnes boli prst, co ma don dvakrat pichli a to bolo este v utorok. 😖 Ak sa k tomu nebodaj dostanem, asi to necham na manzela... chuda. 😅 A ta ihla je priamo na glukomere alebo ju mam zvlast, teda musis sa pichnut a dat kvapku tam?

Videla som speci inzulinove pera, aj to, ako to sestricka jednej pani pichla, vobec to nevyzeralo bolestivo. Ale klasicky co sa pichali inekcie, tak to muselo byt fakt narocne.

liaa
15. nov 2007

glukoměr je zvlášť.Jehla také zvlášť a testovací papírky zvlášť.
Vytáhnu glukoměr,pak testovací papírek a ten tam zasunu.Pak se píchnu a kapičku dám na ten vložený testík.Za chvilku to pípne a změří mi to tu hladinu cukru.No a to pak zapíšu do notýsku.
A ještě mám papírky na moč a 4x denně měřím glukozu a keto látky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre