Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ruzovka
30. júl 2009

Editah, děkuju za odpověd a radu, už jsem si taky změnila nastavení 🙂

bibi78
31. júl 2009

ruzovka, ja viem, ze rozne labaky maju rozne hodnoty, ktore su este povolene, aj pre tehotne. neviem, ci to plati aj pre cukrovku, ale niektore krvne testy su velmi individualne a lisia sa od labaku k labaku... podla mna, Ti vsak doktor povedal dobre a sestra tiez - snaz sa nejest volne cukry a menej ovocia naraz, inak by si mala byt ok. urcite nestresuj s vazenim alebo podobnymi blbostami, urcite by Ta na to doktor upozornil. zda sa, ze mas celkom rozumneho doktora... 😉

editah222
31. júl 2009

Bibi - já trošku nesouhlasím s tím, že doktor ví co dělá. 🙂 Ten můj mi tvrdil, že moje hodnoty po OGTT jsou jen hraniční (po 2 hodinách 8,2) a to není pravda. Navíc se mi cukrovka začíná zhoršovat, pomalu, ale jistě. Myslím si, že je vždy dobré probrat cukrovku s odborníkem. Třeba už jen proto, aby byl každý měsíc udělán test na glyk.hemoglobin.
Třeba ma ruzovka štěstí a celé těhu bude stačit, když nebude jíst volné cukry, ale v mém případě je nutné přesně dodržovat dietu, když se seknu tak to hned vidím na glukometru 😀
Minule jsem se v dia poradně potkala s těhu diabetičkou, která měla testy OGTT skoro v normě (v 25tt) a teď ve 29tt si už musí píchat inzulin! Skoro jsem ji nevěřila 😉

bibi78
31. júl 2009

editah, asi som sa nejasne vyjadrila. ako pises, kazdy doktor je iny, kazda tehulka/tehotenstvo je ina/ine a kazdy doktor a tehulka ma iny pristup k roznym tehotenskym komplikaciam. iba som chcela ruzovke napisat, ze ze najhorsie je stresovat okolo toho. ja som iba stavala na skusenostiach ludi, ktori mali tehu cukrovku, nic nedodrzovali a vsetko bolo v poriadku. moj manzel sa narodil tiez mamine s tehu cukrovkou, sice vazil 5 kg! 😲 😀 , vtedy sa to neriesilo, ale inak vsetko ok.
ja byvam v Belgicku a tu sa vobec nerobia ziadne dalsie odbery krvi, ani merania, iba z mocu doktor zistuje, ako je na tom tehulka a nechce sa mi verit, ze by to zanedbavali, keby to bolo tak strasne dolezite pre babo. mne iba pride, ze doktori doma su prilis opatrni - konzervativni a dia doktori a sestricky strasne stresuju vsetky tehotne zeny a strasia ich inzulinom. nie som odbornik, ale verim, ze pohodove tehotenstvo moze mat vacsi impakt na vyvoj dietatka ako nejaka striktna dieta, nasledne meranie a stresy z toho, ze je to o par hodnot vyssie, ako by malo byt. nemozem povedat svoju vlastnu skusenost, lebo neviem, ci sa maly narodi v poriadku, ale myslim, ze tehotenstvo je pre mnohe z nas dost velka zataz (alebo stres), ze este k tomu pridavat netreba. ja osobne sa viac obavam virusov ako listerioza, toxo, cmv... ktore neustrazis, aj keby si chcela, nez cukrovky - ta dieta nezabije, hrubo povedane. 😉
ale toto je skor vec nazoru, su tehulky, ktore namaju problem jest sushi a podobne zakazane alebo neodporucane jedla, napoje atd... je to skor o pristupe.
ale suhlasim s tym, ze treba o seba dbat a o spravnu zivotospravu, aby sa akekokolvek mozne komplikacie eliminovali...

editah222
31. júl 2009

Tak teď už souhlasím 😉
Moje diabetoložka je v pohodě, nestresuje mě a inzulínem nevyhrožuje, ale hlídá mě. Myslím si, že pokud je ta možnost nechat si udělat glyk. hemoglobin, půjčit si glukometr, nechat si předepsat testovací papírky apod. tak je dobré ji využít. Já teda 5kg dítě rodit nechci!!!! 😀 😀 😀

A hlavně mi striktní dieta neuškodí spíš prospěje, navíc si tím dokazuju, že se dokážu v jídle omezit, což je při mé nadváze jen dobře. 😉

Bibi - ty už máš teutonku doma? Máš Spirit? Můj už je doma, vyzkoušený a jsem z něj zatím unešená. Těším se až v něm budu mít koho vozit.

misule82
31. júl 2009

Ahoj holky, dneska jsem byla na ko a na porod to prý nevypadá. Příští pátek budu 39+0 a půjdu na další utz, jak je malá velká a dohodneme se na termínu vyvolání. Docela se toho vyvolávaného porodu bojím 😠 Když jsem ležela v nemocnici, byla se mnou holka, která se po vyvolání nechtěla vůbec otevírat a dva dny tam protrpěla v bolestech, tak mám tu hrůzu pořád před očima.... 😒

ivuu: držím ti palce 😉

editah222
31. júl 2009

Misule - sice se říká, že vyvolávaný porod víc bolí, ale neplatí to vždy a pro každou. Tak se nestrachuje předem. Těš se na Klárku a na konec cukrovky. Držím ti palečky.

joa.n
31. júl 2009

Misule - me to ceka v pondeli. Porad doufam, ze mi malou zmeri, poradne vysetri a daji mi treba jeste cas nechat to na prirode. 😒
Na druhou stranu me uz dost dlouho trapi poslici, nic moc prijemneho, takze pozitivum na tom mem pripadnem vyvolani vidim v tom, ze budu vedet kdy to zacne 😅

bibi78
1. aug 2009

dievcata, ktore to mate uz za par, tak drzim moc palce, nech vsetko dobre dopadne a nech sa tesite zo zdravych deticiek!

editah, este spirit doma nemame. ja som ho objednavala v nemecku, tam su tie cakacie doby naozaj 8 tyzdnov + 2 tyzdne na spracovanie v obchode, vcera mi povedala predavacka, ze v pondelok nas kocik pride a o 2 t. si ho mozeme prist vyzdvihnut, ale to uz bude tesne pred mojim planovanym cisarom, takze pojdeme pren asi az po porode - teda manzel pojde. uz sa tesim. povodne sme si objednali aj slnecnik, ale potom som ho zrusila, vraj je to skor na paradu a moc prakticka vec to nie je, ale teraz lutujem, ked som citala v teme teutonia, ze baby teraz cakaju na slnecniky (tiez je dodacia doba taka dlha)... nastastie dazdnik budeme potrebovat az k sportaku, tak mame este cas ho doobjednat.

ja som to vcera asi prehnala s pizzou, zjedla som polovicu velkej pizze hut, travilo mi to asi 4 hodiny a potom ma chytili take pol hodinove krce, ze som myslela, ze pojdeme do nemocnice. nastastie to prestalo a dnes som ok, ale dnes som malemu slubila, ze iba dietne jedla 😀, lebo som pribrala kilo za par dni, chvilu som si dovolila jest normalne obedy - dost velke a asi to neboj dobry napad... 😅

ivuu
1. aug 2009

bibi já už jím celkem normalně od 9.7..kdy jsme se dozvěděla že mám hemoglobin v okeju a občas se změřím po sladkým jídle a dobrý...a přibralal jsem cca 2,5-3kg...

takže malá asi něco nabrala..to se dozvím zítra... 🙂

misule82
1. aug 2009

ivuu: tak to ti závidím, že už jíš normálně 😉 já pořád dietím, občas ujedu, ale dietím pořád.... ten glykovanej 3,9% není moc dobrý, tak si říkám, že už ten týden a něco vydržím, ale čím víc se to blíží, tím větší chuť mám na sladký 😀 a váhu držím plus minus půl kila pořád stejnou... dieta no....
a už teda normálně sušenkuješ? 😀
ty jdeš zítra vlastně na to vyvolání, viď? moc moc držím pěsti!!!! 😉

ono stejně až budeme ležet v nemocnici, tak tam ta dieta stojí za prd... ráno ke snídani mi dali dva velký chleby se sýrem a bílým kafem.... to jsem určo měla hodnotu 20 😀

ivuu
1. aug 2009

misule ja už fakt nedietím...se třeba přežeru..dam si něco sladkeho změřím..a 6,5....haluz no....

zítra to vypukne 😀

sisulka7
1. aug 2009

tu nemocnicu mozem len potvrdit, mam akoze 9 cize dietu pri cukrovke a kazde rano chleba a len chleba. Moja diabetologicka povedala, ze nemozem ziadne omacky a to sme mali za 5 dni omacku uz 3 x. Vcera mi robili glykemicky profil a sestricka povedala, ze ho mam super a ani sa neblizim k hornej hranici. takze podla mna to moja doktorka len prehanala a zbytocne som sa trapila. a tu jednu hodnotu som mala tesne po cokoladovej resanke.

joa.n
1. aug 2009

Ivuu, takze zitra drzime palce.
Ja jdu do porodky v pondeli. Uz taky moc nedietim, snazim se nabrat silu, kdybychom nahodou uz rodili, abych to nejak zvladla. Dneska jsem si dala merunkovy kolac misto vecere, zapila to vychlazenym mlekem - mnam, to jsem si posmakla 😎
Je pravda, ze jsem za posledni tyden pribrala 0,5 kg, ale kolik mimi a kolik ja, je mi celkem tak nejak fuk. V pondeli se to vsechno dozvim..
Takze jeste jednou, DRZIM PALCE!!!!!

makyna12
2. aug 2009

IVUU a Joa.n držím palce, zvládněte to!!!!!!!!!

misule82
2. aug 2009

Holky kopíruju z termínu srpen 2009.

Sára Čechová se narodila ve 14:20 s mírami 4,2 kg a 53cm. Obe jsme v pořádku

Ivuu už má Sárinku na světe 😀 mooooc gratuluju 😵 😵 😵

misule82
2. aug 2009

Tak to šlo docela rychle na to, že to byl vyvolávaný porod. Malá je pořádný kus ženský 😉 doufám ivuu, že šlo všechno jako po másle 🙂

editah222
2. aug 2009

Teda to byla rychlost 😉 Tak ať se jim oboum daří jak nejlépe to jde a ať je brzo pustí domů.
Ivuu gratuluju!!

ruzovka
2. aug 2009

Ahoj mamky, nevydržela jsem a ty moje hodnot konzultovala e-mailem s primářem Ústecké diabetologie, 4,3 - 9,1 - 3,03 - odpověděl mi: "naměřené hodnoty oGTT jsou zcela normální, v podstatě nezakládají ani důvod k dodržování diabetické diety. Pokud byste přesto měla jakékoliv pochybnosti je možné zopakovat vyšetření a test v Diabetologickém centru". Moc mě potěšilo, že mi téměř obratem odpověděl. Takže se asi nebudu stresovat, dietou nic nezkazim, ale asi to nebudu hrotit.

misakulicka
3. aug 2009

Hlásím se opět do Vašich řad-moje druhé těhulkování provází znovu těhu cukrovka-dle ogtt jsem měla po hodině 10,2 není to nějak moc?

joa.n
3. aug 2009

ahojky vsem,

Ivuu moc gratuluju.. to byl fofr 😀

My jsem se prave vratili z porodnice, jsem z toho nejaka cela nesva 😒
Podle vysetreni dr. jsme mimi akorat, takze zatim nevyvolavame, jen ta vaha mi nejak nesedi.. mam ve zprave napsano odhad cca 2500g. Ale je to odhad dle UTZ, dr. i primar videli jen mlhu, takze to mereni je opravdu "baj oko". Podle briska a prohmatu to primar odhadl na cca 3 kg 🙂 trochu spekulovali ohledne me vysky a vahy, aby nebylo velke - nebo male ??? - ale pak hodne chvalili, ze jsem tu dietu opravdu dodrzovala, nebot mimi je spis mensi. Tak jsem zvedava az bude venku a budou ji opravdu vazit o kolik se pani doktori sekli 😀
Jinak dalsi termin kontroly (a mozna i indukce porodu) mame pristi utery 11.8. 😵

samsulka
3. aug 2009

Ivu, tak to moc gratuluju,že máš prcka už u sebe a docela rychle, jen at jste obě v pořádku 😲 😉

katarina822
3. aug 2009

ivuu pripajam sa ku gratulacii k malej. 😉 🙂
ja mam v stredu poradnu uvidim ako dopadnem

samsulka
3. aug 2009

koukám,že se tu ted bude rodit o sto 6 😀 😀 to je dobře, všem pohodový porod.

evena
3. aug 2009

ahojte spolubojovnice ... docela spěchám, píšu jen od přítele z práce nám nejde doma net tak mi nezbívá nic jiného než se doma nudit, jen nakukuju jestli není náhodou ivuu ještě celá a není ... 😀

takže obrovskáááááá gratulace ivuu ať ti dělá Sárinka jen samou radost 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

a holky misu a joan taky už to máte za pár tak ať vám všechno dobře dopadne 🙂

edit čtu že s cukrovkou válčíš naprosto v pohodě tak to je super

já dostala v dia poradně min. týden pochvalu za dodržování tak sem hrozně ráda, a hlavně sem ráda že podle dr. má Marianka míry odpovídající tt takže super 🙂
snad už nám net za pár dní půjde a doma neshniju nudou, mějte se všechny moc pěkně 🙂 🙂

makyna12
4. aug 2009

IVUU velká gratulace....
at jste holky zdravý

bibi78
4. aug 2009

Pridavam sa ku gratulaciam, Ivu a nech ste obe vsetkym na radost! 😵

misule82
6. aug 2009

Ahoj holky, tak jak jste na tom s hodnotama? Já nic moc, cukrovka se mi s blížícím se porodem teda nelepší. Včera po mléčené rýži 8,3 😠 snad tomu bude už za chvilku konec 🙂
zítra jdu na ko, utz a dozvíme se termín vyvolání, tak snad to dopadne všechno ok 🙂
držte se.

bibi78
6. aug 2009

misule, ja mam tiez pocit, ze sa to prave zhorsuje... za 2 tyzdne som pribrala 1,5-2 kg 😅 , doktora asi vystrie... 😀 minulu navstevu som tolko pribrala za 5 tyzdnov... tiez nechapem, ale trosku som minuly tyzden povolila uzdu, mala som palacinky, aj ked vramci normy a polovicu pizze, co mi asi tiez neurobilo dobre, usudzujem, ze muka mi cukor zvysuje viac, ako ked si dam nieco sladkeho...

editah222
6. aug 2009

Holky, já dietuju tak poctivě až se mi z toho dělá zle 🙂 Celý týden mám ukázkové hodnoty, ale váha mi nestoupá ani o deko. Je to snad prvně v životě kdy si stoupám na váhu a modlím se , aby tam bylo o něco víc než minule. No jo, dieabetoložka mi pochoválí hodnoty a gynekolog mi nadá, že málo jim. Ale nevim jak jist, aby byli oba spokojení. 😠
Misule, ty už to máš "za pár" - to vydržíš a pak si dáš do nosu 😀 😀

Bibi - já jsem mrkla do kuchařky a polovina pizzi ma docela dost sacharidu, takže jsem si ji raději nedala. Ale mám na ni děsnou chuť. Jenomže cukr mi občas stoupne i po obyč jídle a tak tyhle moučná ani raději neriskuju 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre