Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

bibi78
6. aug 2009

editah, ved ano, ja som si prave dala pizzu z toho dovodu, ze tu niektora pisala, ze po nej mala hodnoty uplne v pohode, ale kazda reagujeme inak... uz som pochopila, ze muku musim vylucit z mojho jedalnicku, tak ako sa len da... lenze uz neviem, co mam jest. z masa sa mi uz zaludok dviha a uz fakt neviem, co varit ineho... budem musiet zase zasurfovat a niekde sa inspirovat...

editah222
6. aug 2009

Maso už taky nemůžu ani cítit 🙂 Tak jsem na cuketách, které dělám 100x jinak, ale nejraději je mám jen tak opečené na oliv. oleji nebo na grilu. Maji malinko sacharidů a můžu jich snist hodně i s bramborem.

Já nemůžu rýži, po té mám vždycky cukr až na půdě. Naopak jsem na začátku nemohla celozrnné těstoviny a teď mi vůbec nevadí. Prostě tělo reaguje furt jinak.

davija
6. aug 2009

Ahojte, tento tyzden mi na kontrole doktor povedal, ze mam vysledky (po 2 hodinach 9,14) ktore poukazuju na tehotensku cukrovku a poslal ma k diabetologicke. Bola som riadne v soku, lebo na tych testoch som bola niekedy zaciatkom juna, teda pred 2 mesiacmi!!! Lenze minuly mesiac mal moj doktor dovolenku a zastupoval ho kolega z nemocnice, ktory moje vysledky zrejme prehliadol alebo co... 😢 Ako tak pozeram, vsetky co ste priblizne v rovnakom tyzdni ako ja, sa uz par tyzdnov/mesiacov liecite a ja som sa posledne dva mesiace s kludnym svedomim ladovala vsetkym moznym. Som z toho uplne na nervy. A to by som sa vraj nemala stresovat. Len ked som sa docitala, ake nasledky moze mat neliecena cukrovka... bojim sa, aby na liecbu nebolo neskoro. ☹ Ja som celkovo extremny stresman. Je pravda, ze aj stres zvysuje hladinu cukru v krvi?

meliska
6. aug 2009

ahojte babulky,
aj mne zistili pred tyzdnom tehu cukrovku, chcem sa vas opytat, kolko peciva denne jedavate? len tak cca.. ja mam este trosku chaos z tej diety... ale snad casom... teraz jedavam iba grahamove rozky a to tak jeden doobedu a jeden-dva na veceru nie je to vela? samozrejme medzi tym mam obed bez prilohy so zeleninou... 😉

editah222
6. aug 2009

Ahoj "nováčci" 🙂
Já bojuju s těhu cukrovkou už asi 7 týdnů. Dieta není tak strašná, dá se to vydržet i když někdy by se člověk na všechno vykašlal a nacpal by se až k prasknutí 😀

Davija - já jsem jasný úkaz toho, že stres zvyšuje cukr. Dokud jsem chodila do práce tak mi hodnoty dost lítaly, teď jsem doma a je to celkem OK. No přístup zastupujícího doktora je hrozný do dia poradny tě měl poslat hned, ale někteří doktoři neberou těhu cukrovku vážně. Ale pokud ti doktor dělal UTZ a malá je velikostně v normě tak se nic moc nestalo, teď si nech poradit od diabetoložky jakou máš držet dietu (co omezit a pod).

Velmi dobré stránky jsou www.tehotenskacukrovka.cz , vše je tam krásně popsáno.

Meliska - každý reaguje na pečivo jinak, já normální rohlíky a chleba vč. grahamového pečiva nemůžu vubec, vždycky mi pak vyletí cukr (mám glukometr), takže jím jen černý celozrrný chléb (krájený, Tesco healthy).
Jenom si nemyslím, že je vhodné vynechávat úplně přílohu k obědu. Je potřeba mít sacharidy ke každému jídlo a k obědu jich může být víc, nemá smysle se jim úplně vyhnout. Pak by jsi mohla dopadnou jako já - s ketonama v moči (vznikají hladověním). Zelenina sice nějaké sacharidy obsahuje, ale oproti třeba těstovinám je to zanedbatelné množství.

Holky vám určitě poradí i víc, některé tu dietují už dlouhou dobu. Je dobré pročíst si aspoň část téhle diskuze a vybrat si s ni co považujete za vhodné. Ale jak už jsem psala, to co jeden může sníst bez problému - cukr je OK, tak jiný nemůže sníst a ni půlku a bude mít hodnoty tak vysoko, že neuvěří 😉

meliska
7. aug 2009

editah222: dakujem, tu stranku som uz objavila a trosku sa podla nej riadim, hmm s tymi prilohami mas asi pravdu, ale ja sa bojim, aby som odhadla mnozstvo aby som to zasa neprehnala... ja glukomer zatial nemam tak to neviem odsledovat, co mi cukor zvysuje... ale v pondelok idem na kontrolu tak uvidime 😉

bibi78
7. aug 2009

meliska, ja tiez nemam glukomer, vsetko jem iba podla gramaze, neviem, co mi cukor dviha a co nie, takze jedinym ukazovatelom je moja vlastna vaha a prirastok babatka... ja mam zabehany jedalnicek kazde 3 hodiny, ked som hladna, tak kazde 2,5 alebo podla potreby, ale nie skor ako o 2 hodiny:
ranajky = 40 g sacharidov
desiata = 30 g
obed = 60 g
olovrant=30 g
vecera = 60 g
2.vecera= 30 g
dokopy 250 g sacharidov. jasne, ze sa to neda uplne presne zostavit, casto si prilohy ani nevazim, napr. zemiaky robim od oka, s ryzou je to jasnejsie (davam si polovicku sacka), ale priblizne to dodrzujem.

davija
7. aug 2009

Ahojte. Ja som dnes bola u dietologicky. Povedala mi co nejest a ak o tyzden nebudem mat lepsie vysledky, nasadi mi vraj inzulin. Ale pravdupovediac som trosku zaskocena, lebo mi nakazala po siestej vecer nejest. A pritom doteraz som vsade citala, ze je dolezite nehladovat a davat si 2. veceru. Ved ja som nevydrzala po siestej nejest ani ked som este nebola tehotna!!! Som v 34tt a doteraz som pribrala 9kg, zozadu na mne nieje vidno, ze som tehotna, nemyslim si, ze potrebujem schudnut a najma babo isto este potrebuje pribrat (teda aspon porodnik nepovedal, ze by bolo "nadrozmerne"). Som z toho jelen.

mirip
7. aug 2009

Ahojte chcem sa spýtať aj vy máte takú hyperaktívnu diabetologičku? JA som len na diete, gynekolog hovoí že je to len mierne zvýšené a sa to ani nevolá tehotenská cukrovka ale len porucha glykemickej výmeny a tam netreba inzulín len dieta počas tehotenstva a potom to ustúpi samé, diabetologička ma však zaradila medzi cukrovkárov aj ked u nej mám vždy krv aj mož čistý dokonca aj krv zo žily mám nehgatívnu na zvýšený cukor dnes mi prišiel papier s poistovne že som od júla 2009 do júla 2011 zaradená medzi disperzných pacientov, teda že som pacient zo zvýšenou zdravotnou starostlivosťou a diagnozou cukrovka, a kontorlami každý mesiac, hlavneže naposledy som bola na diabetologii v júli 10ho a tedaz mám ísť až 15ho septembra lebo som mala všetky výsledky vporiadku, to akože je ten mesiac, 😠najviac ma naštvalo že ma zaradila medi riadnych cukrovkárov a tiež že kontorly do konca do júla 2011 no som maximálne vytočená

editah222
7. aug 2009

Davija-já musím mít druhou večeri a když jdu spát pozdě tak i třetí 😀 Když jsem to nedělala tak jsem měla ketolátky v moči což cukroku zhoršuje a není to dobré pro mimčo. Fakt její doporučení nechápu ☹

Bibi - já myslela, že na glukometr má nárok každá těhu diabetička. Já ho nedostala, protože ho doma máme a tak mi doktorka jen předepsala testovací papírky. Nevím jak bych bez něj poznala jestli dietuju správně, protože na některé jídlo reaguje moje tělo fakt divně a přitom se do sacharidu vejdu. Např jsem snědla porci kalamaru v těstičku což má asi jen 45g sacharidu a po hodině jsem si naměřila 9,2! Síla, takže tohle už nejim 😉 A to jsem si naivně myslela, že když sním do těch 60g sach. tak to bude OK, nebylo. 😀 Váha mi klesla, ale teď naštěstí stagnuje.

pink_lady
7. aug 2009

davija, mozno preto ti tak povedala ze ti to tak neskor "zistili" /ako si pisala vedla v teme 🙂 / oni to chcu teraz rychlo upravit a urcite sa neboj, babo bude ok, ked si to tak clovek vezme kedysi neboli ziadne OGTT testy, ziadne poradne a deti sa rodili zdrave, a urcite uz aj vtedy boli zeny co mali tehu cukrovku len sa o tom este nevedelo...viem ze je to asi trapny priklad ale fakt ver ze to bude ok...ono keby mas moc zle vysledky po tom ogtt tak by ti to povedali myslim hned na biochemii 🙂 😉

misule82
7. aug 2009

Ahoj holky, jsem zpět z ko. Malá podle utz odpovídá a máme 3380 g odhadem 🙂 na vyvolání nastupuju ve středu, budou mi dělat zátěžový test a ve čt se bude začínat s vyvoláním. Tak snad to půjde.

bibi78
7. aug 2009

Misule, drzim palce, nech vsetko prejde hladko! Ja uz teraz zacinam byt nervozna a tento posledny mesiac - hoci len zacal - sa mi strasne vlecie... asi je to prirodzene na konci tehu sme uz vsetky netrpezlive...

Editah, ja zijem v Belgicku, takze sa riadim podla mojho gynekologa, ktory ma 20 rocnu prax a patri medzi jedneho z poprednych. K diabetologicke nechodim, vsetko tu zabezpecuje gynekolog. On mi podla mocu urcuje, ako je na tom cukor a dalsi indikator je moja vlastna vaha a rozmery maleho. Keby som nedodrzovala spravne dietu, tak by sa to na vahe mojej aj maleho urcite preukazalo. Takze predpokladam, ze aj ked mi niektore jedla zvysuju cukor a neviem o tom (kedze sa nemeriam), tak to nijako malemu neskodi, dolezitejsie je, ze dlhhodobo sa mi dari drzat vahu v norme vdaka diete.
Takze tymto by som vydedukovala, ze sa nemusite stresovat, ked po nejakom jedle cukor vyskoci, momentalne "zlyhanie" babatku urcite neskodi, hlavne, ze z dlhodobeho hladiska ste vy a male v norme. 😉

bibi78
7. aug 2009

pink_lady, uplne suhlasim. nepoznam sice statistiku, ale napr. moj manzel je tiez dieta tehotenskej cukrovkarky, ktora sa to dozvedela az po porode, bol sice riadny kus, ale inak je uplne v pohode... 😉 teda ako kedy... 😀 😀 😀

editah222
7. aug 2009

Můj gynekolog mi to řekl takhle:
- dietu držet nemusíte, ale pokud nebudete tak je riziko, že budete rodit velké dítě (moje kámoška rodila syna- měl 4.75kg) nebo může mít těžkou novorozeneckou žloutenku. To jsou dvě největší rizika. Ale je taky možné, že nic z toho se nestane a vše bude OK.
Nebo se budete pár týdnů omezovat a všechna rizika budou minimální. Je to jen vaše rozhodnutí. 😀

Tak jsem se rozhodla pro dietu. 😉 Nejdřív jsem opravdu šílela z každé hodnoty, která mi vyskočila nad normál, ale po pár týdnech jsem se uklidnila a teď už to neberu tragicky. Vím, že to nesmí skákat často a že glyk. hemoglobin musí být v normě a že malá mi nesmí růst jak z vody 😀

Nechci cukrovku bagatelizovat, ale ani ji přeceňovat. Prostě se jen snažím minimalizovat případná rizika. 😀

Misule - do středy daleko 🙂 Hlavně ať ti to dobře dopadne!!

davija
7. aug 2009

Ja mam tiez pocit, ze ta diabetologicka, u ktorej som bola je trochu hyperaktivna. A to preco vraj nemam jest po siestej zdovodnovala tym, ze si tak babatko "vychovam", aby mi potom v noci neplakalo a nepytalo jest, ale pokial viem, tak babo by sa malo krmit aj v noci nie? Nejde mi do hlavy, ako mam vydrzat tych cca 12hodin bez jedla (za predpokladu, ze budem ranajkovat o siestej rano... 😝).
Ake bolo odhadom velke vase babo okolo toho 33 tt? Teda ja viem, ze tieto odhady su naozaj iba "odhady", ale len tak zo zvedavosti. 🙂
Inak ja uz som trosku vychladla, proste budem dietovat a ak bude treba pichat si inzulin a uvidime. Spravim maximum. Glukomer som nedostala. 😕

misule82
7. aug 2009

davija my jsme měli ve 33+0 asi 2200 g a odpovídali jsme 33+03 😉

joa.n
7. aug 2009

ahoj holky, tak stale hlasim 2v1.
Male se ven nechce. Dneska jsem vyzkousela snad vsechny babske rady a prisli akorat silni poslici 😒 Prevlikala jsem periny, umyvala schody, vytirala podlahu, drhla koupelny, sla jsem na dlouho prochazku do mesta, masirovala bradavky, sexovala a ono porad nic. Snazim se, nebot se mi nechce vyvolavat. Chtela bych normalni porod s klasickym zacatkem a pokud mozno tento vikend!! 😅
Manza jeste potrebuje pristi tyden na 3 dny na druhou stranu republiky. Musi tam jet sluzebne, v praci ho uz z te cesty neomluvi a strasne ho chci u porodu. Mam strach ze i kdyz mi v utery daji doktori vyvolavacku, bude to trvat dele a nakonec budu rodit sama, ach jo.. ☹

Misule, drzim palce, aby se ti to pokud mozno rozjelo samo a vse dobre dopadlo. Ja uz se na malou strasne tesim a nemuzu se ji dockat 🙂

katarina822
8. aug 2009

ahojte baby ja som tiez este 2v1 ale v pond.mam nastup do nemocnice a uvidime ako dopadneme.

davija ja som bola v nemocnici a este tam len mne nosili 2veceru /2kusky polovicne chleba a kocku masla niekedy 1syrecek a niekedy aj pohar mlieka/ ze tehulky co maju dia dietu musia jest aj vecer . lebo 12hod.bez jedla je vela ti velmi klesne cukor a potom po ranajkach ti vyskoci.

editah na 98%zeny s tehu cukrovkou maju babo s novorodeneckou zltackou.

davija
9. aug 2009

No, tak som to RAZ vyskusala a po siestej vecer sa uz nenajedla, rano mi bolo normlane fyzicky zle od hladu... ☹ Navyse chodim kazdy vecer na cca hodinovu prechadzku a na tej mi celkom slusne vytravi. No nic, myslim ze inak drzim dietu poctivo (dr. povedala, aby som minimalne tento tyzden vynechala aj ovocie, takze uz par dni snivam o jablku.... 😢 ), ale druhu veceru si proste davat budem. Len si vravim ako je mozne, aby tato dr. liecila aj tehosky?! Bud je v medicine o par rokov popredu, alebo je uplne blba... Hmmm. 😉

editah222
10. aug 2009

Davija - nevím jestli jsi se dotazovala a ty a nebo někdo jiný, ale v poradně paní doktorky Moravcové už je je na tvůj případ i jasná odpověď - nejíst po 6 hodině je blbost!!
Já si občas kousek chleba musím kousnout i v noci, protože mám prostě a jednoduše hlad.
Já bych spíš řekla, že tvoje diabetoložka je pár roků pozadu 😉

Jinak jsem včera poprvé za celou dobu mírně porušila dietu a na chleba jsem si na nastrouhala trochu hořké čokolády - to vám byla taková lahoda 😀

editah222
10. aug 2009

Ahoj holky, včera jsem si udělala super véču. Hodím Vám sem recept, protože si myslím, že to bude chutnat nejen vám, ale i vaši drahým polovičkám. 😉

Jedná se o rozpis surovin na 2 porce, ale množství kalorii a sacharidů je na 1 porci.
1 malá cibule (červená) nakrájená na kostičky
2 středně velké cukety, pokrájené na tenká kolčka
Olivový olej na smažení
6 vajec
50 g strouhaného sýra (nejlépe cheddar)
Sůl, pepř, bylinky
Cuketa a cibule se osmaží v troše olivového oleje cca 10 minut do změknutí a zhnědnutí. Vejce
rozmícháme se sýrem, opečenou cuketou a cibulí, osolíme, opepříme, přidáme oblíbené bylinky.
Rozehřejeme olej na telfonové pánvičce a vaječnou směs nalijeme a opečeme z obou stran.
Pokud nechceme složitě obracet tak můžeme směs zapéct v troubě.Nakrájíme na trojůhelníčky a
a podáváme třeba se salátem.

521 kcalories, bílkoviny 31,5g, sacharidy 4,6g, tuk 41,9 g, nasycený tuk 12,8g, vláknina 1,5g, sůl 1,1 g

Pokud některá máte taky receptík na něco s málo sacharidama tak sem s ním. Ne zrovna recepty na maso, protože to už nemůžu ani cítit 😀

davija
10. aug 2009

Editah - ano, pisala som tam ja. Ich odpoved som tak trochu cakala potom co mi odpisali ine baby. Inak, trochu som sa medzicasom na pani dr. informovala a vraj od nej bezne odchadzaju tehosky s placom, kazdeho kto ma dve kila nadvahu poklada za obezneho a sama deti nema... Bez komentara.
Asi prestanem chodit do potravin, budem radsej na priatela vzdy cakat vonku ako psik, je to o nervy... 😀
Ja niesom na diete ani cely tyzden a tiez uz nemozem maso ani citit, to by som nikdy neverila. 🙂

mirip
10. aug 2009

ahojte my sme v 30+3 mali okolo 1700gramov a niektoré baby mi písali že to je vela iné že nie sme taký velkí ale malinký a potom si mám vybrať 😖

editah222
10. aug 2009

Mirip - myslím, že jsi v normě! Nestresuj, kdyby to bylo hodně nebo moc tak by ti to doktor řekl.
Navíc je váha podle UTZ hrozně nepřesná, někdo uvádí že může být až 500-700g rozdíl. Takže bych se tím vůbec netrápila. Můj gynekolog váhu vůbec neříká, protože i on je toho názoru, že to matky jen stresuje.

Davija - maso miluju, ale teď bych dala nevím co abych ho nemusela aspoň měsíc jíst 😀 Jenomže to bych pak asi umřela hladem 😉 Takže jedu hodně v cuketách, květáku, lilku a paprikách.

madlenka29
10. aug 2009

ahoj holky
já jsem nakoukla a hned mi zarazil příspěvěk od DAVIJI o tom,že ji její diabetoložka zakázala jíst po šestýhodině večer 😠 😠 😠
podle mýho názoru je to pěkná kravina
já měla taky těhu cukrovku,musela jsem si měřit hodnoty cukru,vše poctivě zapisovat
a doslova mi diadoktorka řekla,že NESMÍ TĚLO HLADOVĚT,že si můžu dát klině i 2. a 3. večeři,přesně jako psala editah222,jak se zhoršily ketony v moči,tak byly horší hodnoty cukru v krvi

mirip
10. aug 2009

mne nekázala diabetologička jesť nič ja som s nou mala a mám iný problém som písala pár strán dozadu ale nikto sa mi k tomu nevyjadril ☹ 😢

inak možem jesť všetko okrem sladkého a stadkých vôd a iných vecí s umelým sladidlom, samozrejme sa to snažím dodržiavať ale ako každý občas sa stane že si niečo dám a neodolám ale len občas a tiež som sa dočítala kdesi že ked už aj so sladkým nevydržíme občas si možeme niečo nejakú drobnosť dať ale najlepšie po normálnom jedle ked sa najeme potom niečo sladké vtedy vraj cukor nevyskočí až velmi hore

editah222
10. aug 2009

Mirip - ona málokterá diabetoložka přesně řekne co se má a co se nemá jist, protože každému funguje tělo jinak a to co jednomu nevadí, druhému zase jo 🙂
Já sem dostala jen instrukce o tom kolik sacharidů mám za den sníst a že to nemám přehánět s ovocem, protože to je děsně sladké 😀

Jinak, omlouvám se, ale můžeš tvůj problém s diabetoložkou popsat ještě jednou? Vůbec si neuvědomuju o co šlo a to mám tendence se vyjadřovat ke všemu 😉

Já mám taky občas děsnou chuť na nějakou dobrůtku, ale snažím se to obcházet právě tím ovocem posypaným třeba jen skořicí a nasekanýma ořiškama, případně trošičkou strouhané hořké čokolády - pak to hodím pod gril a je to lahoda. Skoro jako dort 😀 😀
Včera jsem si nastrouhla 80% čokoládu na celozrnný chleba a zapekla - taky moc dobrý a cukr byl OK. Ale fakt jsem si to to čokoládkou jen tak poprášila.

Ale všechno tohle musím mít ke svačině, když si cokoliv dám po hlavním jídle tak mám hodnoty kolem 9!! A navíc po každé mňamce následuje "trest" ve formě procházky nebo cvičení na baloně 😀 abych si ten cukr hodně rychle zase snížila.

mirip
10. aug 2009

ja viem editah ale ma naštvalo že ma zaradila v poisťovni medzi ludí so zvýšenou starostlivosťou a do roku 2011 😠 no ak si myslí že tak budem dovtedy chodiť tak je na omyle pokial viem aj gynekolog mi hovoril že máloktorí diabetolog je normálny a nemám si z toho robiť ťažkú hlavu, po porodte tam vraj len po pár mesiacoch pojdem na kontrolu a to je všetko.......

editah222
10. aug 2009

Moje diabetoložka mi řekla, že se ji 1x za rok budu chodit ukazát už do smrti 🙂 Do půl roku po porodu mi udělá znovu OGTT a pak mi poradí jak zhubnout. Je vtipná, já moc dobře vím jak se hubné: cvičí se a nežere se 😀 😀 Ona myslí na moje zdraví a chce zabránit tomu, abych neměla v pozdějším věku cukrovku.

Když nechceš tak k ní chodit nemusíš. Prostě se na to vykašli. Jestli jsi jinak štíhlá, nemáte cukrovku v rodině a máš praktického doktora, který ti pravidelně dělá krevní testy tak nemá smysl, aby jsi hodila do dia poradny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre