Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

saronka
27. aug 2009

já si taky hlídám sladkosti..pro jistotu abych miminku neublížila.. ale tu a tam si fatk něco sladkého dám to přiznávám a taky nechci mít 4,5kilového cvalíka bojbím bojím kolik bude za týden vážit..
Lubka..jj mám na lačno kolem 4-5 a po obědě hodinu po jídle mám taky kolem 5... dost se hlídám dopoledne a snažím se malé snídaně a pak svačinku a odpoledne už je to lepší..ale jednou mi po jogurtovém pití vyskočil cukr na 6,2 a to jsem měla po margotce kolem 5 🙂)

lenuska101
27. aug 2009

baby, nehovorili vam vasi gynekologovia, resp. lekari, pri ktorych sa chystate rodit, nieco o preventivnej hospitalizacii nejaky cas pred terminom porodu, aj ked nemate velke babatka, ale v norme?

noemi01
27. aug 2009

edith - ano mam papierik kde si to zapisujem cele 2 tt a potom idem na kontrolu
a včera som mala po obede 3,8 a 3,4 a to som jedla ako predtym broskine aj karamelovu tortu som si dala a cukor bol v pohode po hodine a pol

lubka - ja si myslim tiež že mna sa to netika ale prečo tam mam chodiť a kontrolovať to ked som nepresiahla 7,5 hodnotu ani raz 😒
rano mam vždy okolo 5-5,5 ale že rano byva vždy vysoky tak ja fakt neviem

editah222
27. aug 2009

Noemi - a máš ty vůbec cukrovku? Hodinu po obědě máš 3,8? Já jsem šťastná když se vlezu do 7 a to jím míň sacharidů než bych měla.
Ale jak už jsem psala, těhu cukrovka se může začít rapidně zhoršovat kolem 28tt 😠

lubkaaa
27. aug 2009

aj ja si myslim, že Noemi nemá cukrovku 🙂 😉

noemi01
27. aug 2009

editha - ja som prišla ku gyndovi a mala som tam vysledky a povedali že mam isť na diabetologiu že mam to na hranici
a diabetologička povedala že mam tehu cukrovku a že tam mam chodiť a kontrolovať si to a zapisovať a chodiť klažde 2 tt k nej
tak ja neviem ale u nej mi namerali vtedy po jedle 5,1
a to som si včera ani pozor nedavala jedla ako vždy
tak som zvedava ale zbytočne ma plašia

editah222
27. aug 2009

Noemi - prosím tě jaké jsi měla hodnoty na OGTT testu? Nemůžu to v diskuzi najít 🙂

saronka
27. aug 2009

kdo ví zda k nám noemi patří 🙂) 3,8 mám před jídlem a ne hodinu po 🙂) dneska jsem po jídle měla 7 to bylo asi nevyšší a to jsem měla dva slabší chleby... to si jindy dopřávám více a mám méně.. je možné že moje tělo umí líp pracovat třebas s těstovinama než s chlebem a houskama?? nebo je to blbost

julia30
27. aug 2009

saronka je to uplne skoro na 100% iste, lebo mne aj ostatnym kamoskam sa to osvedcilo 🙂 ze niektore potraviny nam zvysuju a niektore nie. Ja napr som vysadila uz uplne vsetky chleby aj rozky aj vsetko uz len sem tam pukancove chlebiky normalne s pomazankou a tak 🙂 ale napr zemiaky a celozrnne cestoviny mi vobec nerobia problemi ale ryza ano. Takze to treba odskusat a uvidis ;) preto je dobre mat ten blby drahy glukomer a odmerat sa.

3.8 som este nemala nikdy ani na lacno ;( na lacno doma hned po zobudeni mavam tak okolo 6.0 az 6.3 🙂

bohuzial ale neriesim to lebo asi do hodinky mam tak 4.3 ked sa rozhybem. takze pohoidkca aa cez den si aj tu zmrzku tak som si zvykla ze teda dodrziavam dietku ale sem tam si uhnem kusok zmrzky alebo cerealnu tycinku alebo co sik take alebo ako som tu spominala moju mnamku oblubenu orechove musli troska s kyslou smotanou a s troliknkou gramka ;)

a teraz som nedavno objavila biely grep ktory treba tak gurmansky orezat NIE OSUPAT orezat supu dole az na duzinu 🙂 a nozikom vyrezat len duzinu a vyzmykat stavicku a len posypat skoricou je to mnamka ;)

takze tak drzte sa.

editah222
27. aug 2009

Saronka - je to možné. Já si můžu dovolit jen maličko těstovin a ještě míň bílého pečiva, brambory a třeba couscous mi nevadí. A vůbec si nesmím dát knedlík, měla jsem jen 1plátek a málem jsem strhla glukometr.
Já hodnotu 3.8 nemám ani ráno na lačno 🙂
Ale musím se pochlubit, dnes mám celý den naprosto ukázkové hodnoty. Jsem za to ráda.

saronka
27. aug 2009

no zjistila jsem že celz.pečivo ráno mi zvyžuje víc než bílé..ale i tak po bílém mám kolem 6, zítra chci zkusit toust. chleba..možná fakt bude dobré abych ráno cukry vynechala a dala si třebas jen jogurt s musli.. odpoledne s tím pak nemám problém jako se sacharidama..
asi to chce fakt vypozorovat ty hodnoty a zjistit, co mi svědčí nejvíc...

jinak já mám na lačno 4,5-5 a a odpoledne po jídlech mývám hodnoty 5-5,5

Edit tak to velká gratulace...

noemi01
27. aug 2009

cB glukoza po 120minutach 7mmol
U glukoza po 120 minutach 5mmol
to bolo ked mi dali vipiť cukor
pred vipitim som mala 3 mmol

a povedali že mam cukrovku a mam chodiť na tie kontroly a meram si doma tym glukotesterom a po jedle mam namerane zatiaľ tych 3,4 a 3,8
rano mam do 5 ale že rano je to vždy večšie a to papam stale rovnako nijak si nedavam pozor
ja neviem ja si myslim že tiež sem nepatrim ale potom prečo ma stresuju a mam obmedziť sladke však male ked sa narodi nebude mať v sebe žiaden cukor a to tiež neni dobre ked nemam až take veľke hodnoty a chcu ešte aby som ich znižila 😒
podľa mna to tych 6,5 je dobre nie????

noemi01
27. aug 2009

jeeeeeej bby vy si to ako často kontrolujete????ked mate viskušane kedy viskoči veľa
ja som mala tortu a po hodine som mala tych 3,4
a rano čo papať aby nebola ta hodnota taka veľka??

lenuska101
28. aug 2009

noemi, ty si hypoglykemicka, nie hyper

editah222
28. aug 2009

Noemi - 3mmol na lačno je dost málo. Ale tvoje hodnoty po vypití glukozy na cukrovku nevypadají, aspoň ne podle internetu, nejsem diabetolog 😀 Možná má diabetoložka problém s tím, že sníš dort a máš 3,4 - u zdravého člověka by ta hodnota měla být vyšší. Jenomže každé tělo jiné a reaguje jinak.
Kdybych snědla dort tak teď budu mít asi - 20mmol 😀 😀

Já se teď kontroluju často, ale standartní je kontrola 1-2x týdně - velký profil (Hodnoty na lačno a po každém jídle). Teď to asi trochu přeháním, ale kdyby mi hodnoty lezly nahoru tak mě chtějí hospitalizovat a ta představa se mi moc nelíbí 🙂

poseidonka
28. aug 2009

hej noemi ty si hypo a nie hyper je to určitý druh cukrrovky ale takej opačnej, v takýchto prípadoch sa ti može stať že nikde na ceste z ničoho nič odkvecneš, ale nechce strašiť ono sa to spraví...........

barbarka
28. aug 2009

dievcence myslite ze pri mojej hodnote 7,6 dve hod po vypiti glukozy mam drzat nejaku dietu. doktor mi nepovedal nic.

saronka
28. aug 2009

Barbara a kolik jsi měla po hodině?? já po dvou měla taky v pohodě ale vyšší byla po hodině, ale pokud ti doktor nic neřekl, tak je vše ok.

barbarka
28. aug 2009

saronka, mne po hodine nemerali 😖 ja som tu vodu vypila doma a potom som mala prist az o dve hodiny

editah222
28. aug 2009

Saronka - taky mi OGTT byl udělán jen na lačno a po 2 hodinách.

Barbarka - hraniční je myslím 7,7 takže ty té hodnoty nedosahuješ. Moje kamarádka měla 2 hodiny povypití glukozy 7,5 (v 25tt) a její doktor ji poslal na ten test znovu, protože těhu cukrovka se může projevit i později - ve 29tt už měla hodnoty vyšší a je taky na dietě 😒
Jenom tě nechci srašit, tvůj doktor určitě ví co dělá. Taky si myslí, že jsi OK.

saronka
28. aug 2009

tak je to ok 🙂)
Holky.. ráno jsem na lačno měla 4,5 tak málo jsem nikdy neměla, vždy se to blíží spíše k 5 a k snídani jsem si dala 2 toust. chlebíky se šunkou a měla jsem 7,5 přitom to na gramy i na sacharidy má méně než housko co normálně snídám... 😠

editah222
28. aug 2009

Barbarka - tak to ti byl ten test proveden úplně blbě, protože jestli jsi během těch dvou hodin chodila nebo se jinak hýbala tak výsledek může být zkreslený. Cukr se spotřebovává rychleji při fyzické aktivitě.

Saronka - na lačno mám v rozmezí 4 až 5. Na toustový chleba bacha, taky mi dělá zle, je v něm asi cukr nebo co. Nejím ho vůbec. Pokud máš rada opečné tak mě moc chutná - celozrrný chlebe Tesco Healthy (balené plátky), které hodím do toustovače.

barbarka
28. aug 2009

editah snazila som sa sediet. potom som len zasla k lekarovi, mam ho dost blizko

mne ani nehovorili ze by mi to chceli opakovat, ale asi sa najblizsie este spytam, to tam sice idem az o mesiac ale pre istotu sa opytam ci mi to nezopakuju

saronka
28. aug 2009

Edit a co ty tak snídáš??nebo co je možné snídat?? já mám ráno dost hlad..nebo prostě dopoledne je pro mě nejtěžší z celého dne.. odpoledne je to fakt uplně v pohodě..

lubkaaa
28. aug 2009

ahojte. no čo tu píšete, tak máte 1hod po jedle oveľa nižšie hodnoty ako ja.. ja mam najčastejšie 6,9-7,2. len ten biely rožok bol 8,7 😠 edit ty ake zvykneš mať chodnoty 1h po j.? (podľa Tvojich prispevkov opisuješ vysoke..)
mam už len 4test. pružky.. 😖 , tak si vyberam čo otestujem-jedla čo najčastejšie jem.. inak, mam info, že nove pružky preplaca poisťovňa (to mi povedali v zdrav.potrebach, kde som kupila glukomer) -preto čakam kym pojdem na kontrolu 2.9., nech mi Dr. predpiše, aspoň sa opytam.. ako si ich kupujete vy?

fakt je to sila, že každy organizmus inak prijima rozne "pečiva"..ja len potom nechapem, prečo mi moj diabetolog neodporučil glukomer.. 😠 mam pocit akoby moju "liečbu" zanedbal tym, že ma na to neupozornil.. 🙄

majte sa pekne a krasny sladky den 😉 (inak po margotke (moja obľubena 😝) som mala 6,0!) a tak som sa 3tyždne trapila a odolavala.. 😠 😎

saronka
28. aug 2009

lukba to je super, já po te menší měla jen 4,5 a taky mi to udělalo velkou radost 🙂))

noemi01
28. aug 2009

počujte to ma fakt vistrašilo
ale potom prečo povedali že mam ešte obmedziť cukor ked po jedle mam 3,8 však keby som ho vilučila tak nemam žiadny
ja som z toho debil lebo povedali tehu cukrovka

lubkaaa
28. aug 2009

že-z toho vyplyva, že margot je zdravši ako rožky! no nie? 😉 poteši.. (ja som zjedla veku margotku 😝 -povedala som si, že veď doteraz som jedla tie rožky 😖 tak skusim) normalne mam chuť vyskušať niekedy čokoladu,ale nie dnes..a po ovoci ako mavate? ja som ešte netestovala..

editah222
28. aug 2009

Já mám hodnoty hodinu po jídle rozdílne podle denní doby - ráno se po kousku chleba tak, tak vlezu do 7 a večer si dám 150g brambor, kus masa, salát s jogurtem a mám kolem 6,7.
Ale já mám problém s tím glyk. hemoglobinem, který byl hraniční - nejspíš protože ráno a dopoledne jím po dvou hodinách a cukr mám furt kolem 5-6 nestihne mi klesnout na normální hodnotu, ale já musím jíst tak často, jinak mám ketony v moči. 😒

Abych byla upřímná, já jsem žádnou sladkost neriskla. Hodně z vás píše, že to pak bylo OK, ale já už těch pár týdnů vydržím a pak si dám nějakou super drahou mňamku 😀 😀

Saronka - můj raní a dopolední jídelníček vypadá asi takhle:
(Jím kousíček chleba - polovinu tenkého plátku celozrnného Tesco Healthy se šunkou cca ve 2-3 hodiny v noci)
Ráno v 6 - zase půlka toho chleba se šunkou + zelenina
v 8 - další půlka chleba s vajíčkem nebo tuňákem + zelenina
v 10 - třičtvrtě chleba se sýrem + zelenina
Obědvám pak kolem 13 hodiny - oběd mám kolem 40-50g sacharidů (počítám i zeleninu) a vždy mám kus sýra, kvůli vápníku.
Na svačinu v 16 hod - si občas upečeu štrůdl (ukrojím si mini kousek a zbytek rozdám), nebo jím jogurt se zeleninou a trochou musli (ovoce mi nedělá dobře ani na cukr ani na ketony).
Večeřím kolem 19 hod. spolus manželem - skoro denně máme steak + brambory v různých upravách a velký zeleninový salát se sýrem
II večeře ve 22 hod. - celý Tesco Healthy chleba opečený v toustovači se sýrem a zelenina

Takže tak nějak si teď žiju, celý můj den se točí kolem jídla 🙂
A k tomu všemu vypiju v tomhle horku cca 5l vody.

Já mám glukometr svůj (taťka je diabetik tak mám jeho) a diagnostické papírky si musím kupovat sama, nejsem na inzulinu a tak mi moje doktorka tvrdí, že mi je nemůže předepsat 😠 Nevím, některé holky je normálně dostávají. Kupuju si je sama a stojí to dost peněz, ale říkám si, že to jsou peníze, které jsem ušetřila na čokoládách 😀 😀

editah222
28. aug 2009

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala. Ani mi to nepřišlo 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre