Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

deni26
28. aug 2009

ja mam vyssie cisla po hrozne, ale bananovy koktail uplne v pohode, okolo 5. Melon, pomarance, grepy aj slivky, marhule a brosky v pohode.

U mna je to s tym pecivom tiez zvlastne, ale zistila som, ze rano, aby som sa zmestila do 6, si davam len pol krajca psenicno-razneho chleba a mam tak 5. Predtym som jedla celozrnny rozok a mala som nad 6, az do 7,4. Poobede mi to nevadi. Rano je asi najhorsie.

Mne dost zle urobilo aj musli s mliekom, a za tym som si dala asi 5 bobul hrozna a 8,3, takze to viem, ze nesmiem.

Mne merali OGT po hodine, to meraju vsade inak? Teraz som menila diabetologicku, a podla nej si meriam 1,5 h po jedle, predtym 1 h. A tato mi pasiky vybrala zo suflika a dala len tak. Prve som mala na predpis a druhe som si musela kupit. Ale podla reakcie mojej diabetologicky, by to poistovna mala preplacat.

noemi01
28. aug 2009

ja sa obmedzovať nebudem budem jesť ako do teraz
ak bude hodnota 8 tak obmedzim sladke jeden den
rano mam aj ja 5 ale po obede ana večer ok
mne to dali zadarmo glukomer aj tie pasiky všetko a potom vratim po pôrode

editah222
28. aug 2009

Deni - musli ráno taky nemůžu, taky mi to hodilo skoro 8 ☹

OGTT si dělá každá laboratoř jak chce, kašlou na doporučení. Spousta z nich dělá testy blbě - správně se má prý dělat: na lačno, pak odběr za hodinu a pak za další hodinu - vždy ze žíly.
Já jsem ho měla jen na lačno a po dvou hodinách a krev mi brala sestra z prstu.

Já bych taky ráda jinou diabetoložku, ale tad u nás je jen jedna, která děla těhu diabetičky, přijdemi, že to dost fláká 😠 Ale co už, snad brzo porodím a malá bude zdravá a bez problémů!!!

deni26
28. aug 2009

ja som tie musli nemala rano, to by som si netrufla, mala som ich na olovrant. Na ranajky mavam len pecivo.
Ja vobec nemozem cestoviny, ryzu a knedlu. Ale pizza v pohode 😉

editah222
28. aug 2009

Těstoviny a rýži můžu, ale jen minimálním množství. Nejvíc mi zatím sedí brambory, právě si je zapékám s kysaným zelím. Uvidím jak to dopadne hodinu po obědě na glukometru 😀

Ale přísahám bohu, že jak porodím tak tu dietu budu (ne tak striktně) dodržovat, chci zhubnout a zmenšit si riziko cukrovky v pozdějším věku. A s dalším těhotenstvím ještě uvidím 😉

saronka
28. aug 2009

ty jo se s tím tady píšu a ono mi to zmizí..se picnu 🙂)
Edit díky za ilustraci jídelníčku..je fakt,že můj den se točí jen kolem jídla 🙂) jinak nevíš jak na tom jsou věci pro bezlepkáře..takové ty chlebíky, co můžou??
jinak souhlas, že každá laborka si to dělá jinak i záleží na lidech..mě nebrali po hodině krev ale už po 45 min, tak třebas proto jsem měla víc než měla být norma..po dvou hodinách jsem to měla uplně v pohodě..
jinak jsem proužky dostala a glukometr budu vracet po porodu..ale dost jsem se měřila zezačátku a hodně toho vyplencala..takže ted mi zbývá jen 3,5 na den do porodu jak jsem si vypočetla..tak si asi budu muset jedno balení dokoupit..

noemi01
28. aug 2009

editha - tak to budeme všetky na diete už len preto aby sme malinkim neubližili tym že sa napchame čokoladou alebo fazulou či hrachom alebo jahodami 😀 😀

amulet
28. aug 2009

Ahoj holky,
chci se vás zeptat, jestli vám častěji přeměřují miminka? a je stli chodíte na průtoky krve pupečníkem? Já jsem na dietě kvůli těhu cukrovce, měřím glykemie, ale můj dr od 31. tt malou neměřil, tak nevím, jestli ji ta cukrovka nějak neovlivňuje. Jak to máte s porodem? Budou vyvolávat dřív? Já vůbec nevím nic...

saronka
28. aug 2009

Amul já mám za sebou jen jednu poradnu a tam mi řekli, že budu chodit každých 14 dní na převážení aby se hlídalo, zda malá není moc velká..ale jak se to pak dělá to netuším..jinak mi říkala doktorka, že právě cukrovkářům se rodí děti nad 4kg..

noemi01
28. aug 2009

tak to neviem čitala som že by sa malo chodiť častejšie na poradnu a sledovať mne nič nepovedal
iba že to mam hodnoty len hranične
a zatiaľ mame o 120 g viac než podľ tabulki to je ok

evena
28. aug 2009

ahojte
změří hlavičku, stehenní kost a bříško, nějak se jim to v PC zprůměruje a vyhodí to váhu mimča, samozřejmě že se můžou seknout, znám případy kdy se sekli i klidně o kilo 🙂 je to těžce orientační, ale mě to vždy uklidní když slyším že extrémně neroste, vím že se mi daří držet cukrovku na uzdě a že nebudu rodit slonici 🙂
amulet často se uvádí jak cukrovkářkám se vyvolává porod v 38 tt, ale podle mě sou to dost zcestný informace, mě bylo řečeno že není důvod pokud je vše ok, dietu právě držíš proto aby dítě nerosto a neobalovalo se zbytečně tukem, takže pokud cukrovkářka vše dodržuje /a dodržovat to hlavně jde/ dítě extrémně nenaroste a je vše ok 🙂

noemi01
28. aug 2009

tak ja neviem zase po jedle nameralo 3.2 mmol
už sa napchavam deli čokoladkou

saronka
28. aug 2009

hele ty jsi ale divná cukrovkářka ti řeknu noe 😀 😝
já si ke svačince dala ovoce a šlehačku domácí... doporučovali na tehotenskacukrovka.cz a fakt jsem si pošmákla... tu domácí šlehajdu jsem neměla snad sto let fakt se to nedá srovnat s tou ve spreji..no ale napíšu za hodinu jaký byl cukr..jsem si ovoce neodvážila a jen odhadla..bojím se, zda jsem si ho nedala moc... 😒

noemi01
28. aug 2009

saronka - ja som z toho debil važne ja už neviem či su blbi doktori či ja????????
lebo každy den si takto nameram iba rano trošku zvišene
a povedia mi že mam obmedziť sladke??? ved by som tu skolabovala
mne chuti sladke a telo si to asi žiada ja neviem
vieš čo ja si nedam sladke ked sa idem merať ale potom ako sa zmeram 😀

saronka
28. aug 2009

a kdy jdeš na kontrolu protože jako dle mě fakt cukrovku nemáš...

noemi01
28. aug 2009

7.9 . o tyžden ale jej poviem že jem ako vždy v ničom sa neobmedzujem
ja si tiež myslim ale vieš ked po vipiti cukru my neklesol rychlo tak si mysli že tam musim chodiť
tak čo stresuju aj mna
😒

saronka
28. aug 2009

tak jsem se směřila a mám po té úžasné sváče jen 5,6 🙂)

samsulka
28. aug 2009

ahoj holky, koukám,že tu přibylo plno holčin tak at se vám cukr drží, nás už čeká pomalu snad konec měření už neřeším jen držím dietu.

lubkaaa
28. aug 2009

noemi, Ty určite bnemaš cukrovku 😉 ja by som na Tvojom mieste s takymi hodnotami kašľala na doktorov, rob ako Ti telo vraví, veď bábo si pýta čo potrebuje 🙂 všetko zaleži akeho doktora človek natrafi, inak mne gynekolog povedal na GDM: "to za toto vam dali GDM?"
inak veď si vezmite moje telo si pytalo margotku už 2týždne, ja som sa napchavala "pomalymi cukrami-rožkami a odolavala margotu" a hodnota glm an glukometri potvrdila, že telo potrebovalo "doktorom zakazany" cukor.. nie doktor ale babo najlepšie vie čo potrebuje..(ovšem nechcem tym povedať, že ma niekto prežieranim pribrať v tehu 30kg navzše..)

noemi01
28. aug 2009

lubka - iba ma stresuju za cele tehotenstvo mi všetko možne najšli a nakoniec z ničoho nič je to ok
myslite že by som mala žiadať o opakovany test na cukor??????
a ešte sa spitam cukor vam zistili aj na bežnej kontrole u gynekologa v moči???? mne nie
ja nepriberam do teraz som pribrala 4-5 kil a pri malej okolo 10 kil za cele tehu ani mi nohy nepuchnu

editah222
28. aug 2009

Já jsem do dnešního dne přibrala necelá 4kg, takže je vidět, že dietu poctivě dodržuju 🙂

Na kontrolním UTZ na váhu jsem nebyla, snad mi ho budou dělat v nemocnici, ale kdo ví. Můj gynekolog malé měřil nožičky a ručičky a oboje odpovídalo mému týdnu těhotenství,hlavička mu měřit nešla, protože ji mám moc nízko a je ve špatném úhlu.

Cukr v moči jsem měla jen asi 2x a to na začátku diety, změřila jsem si cukr a byly tam hodnoty kolem 9!!

S těma velkýma dětma je to sice pravda, ale dnes jsem se setkala s další holkou, která prokazatelně neměla těhu cukrovku a všechny jeji 4 děti měly přes 4kg 🙂

Jestli si tělo říká co potřebuje, tak moje mi jasně dává najevo, že cukr nepotřebuje, protože na sladké mám chuť jen když ho vidím v regálech supermarketu, jinak ne. Jen zmrzku bych si dala 😉

noemi01
28. aug 2009

ja poznam tiež iba baby ktore nemali cukrovku a mali deti nad 4 kila a opačne baby čo mali cukrovku tak mali do 3500g ledva
takže neviem ako kontroluju tehotne iba nas a na ostatne kašlu??
no to si niejak malo pribrala nie a už si na konci však male koľko važi??? a potom aj placent niečo važi aj plodova voda čo sa v nas nachadza......

deni26
29. aug 2009

ak ste si vsimli, posledne baby z nasich radov, ktore porodili mali miminka okolo 3000g. Mna od 30tt merali asi 2-krat a vzdy mi lekar povedal, ze maly nevyzera na cukrove dieta. Teraz mame okolo 2500g.
Pokial nemame mimina zle otocene, alebo nie je iny problem, nemaju dôvod nas brat do nemocnice skor, alebo vyvolavat porod. Az keby sme prenasali, co je normalne aj u zien bez GDM. Mna tu nejako zvlast neberu, dietu sa snazim dodrziavat, nepriberam a az od 36tt ma poslali do rizikovej poradne, ale ani tam to nie je o nic ine ako u mojho lekara.
Noemi, mozno ta chcu len sledovat, podla mna ti ten test robili prilis skoro, robi sa to okolo 28tt, lebo ku koncu sa to vraj zhorsuje. Ale stresovat by ta zbytocne nemali.
Ja som cukor v moci nikdy nemala, ak sa to vysetruje vzdy, ked idem na kontrolu. Vzdy tam mam len bielkoviny. Alebo vam robia na to nejake specialne testy?

saronka
29. aug 2009

No já zase z nám holky, co sice neměli cukrovku ale třebas na severu dělají jen po dvou hodinách..tudíž jim někteří projdou..přestože by po hodině měli vysokou hodnotu..jako například já..kdybych šla test v městě kde mám doktorku, tak sladké neřeším a výsledek mám ok..ale já jsem ráda, že vím, že se mám hlídat..měla jsem +7 a ted co dodržuju dietu tak mám +5 tak jsem ráda... upřímně..stačí to velké břicho co mám na tož ještě hubnout například 20 kg🙂 i když nevím co mě čeká za poslední dva měsíce... ale s dietou bych asi tolik přibrat nemusela že...

lenka19822
29. aug 2009

caute baby, doktorka len povedala, ze budem mat urcite cukrovku, lebo ju mame v rodine. Len vek v ktorom ju dostanem mozem ovpyvnit zivotospravou.Pohybom a zdravym stravovanim to oddialim.

editah222
29. aug 2009

Leni - pokud máš cukrovku v rodině (já bohužel mám kam se podívám ☹ ) tak je pouze vyšší riziko, že ji budeš mít taky, ale pokud budeš mít dobrý životní styl, tak to riziko je možné úplně omeizit. Není pravda, že každý kdo má cukrovku v rodině ji jednou dostane.

noemi01
29. aug 2009

moja prababka - mala ale až v starobe a to sa rata???? ta starecka cukrovka???
ja neviem čo chcu aby sme rodili 2 kilove????
ved moja mala 3500g to je super a ked čakam chlapca čakam o niečo večšie ale ked budem na diete tak asi bude chude 😒
ja si tiež myslim že my to robili skor to vyšetrenie ale ktovie ako to robia všade inak

lenka19822
29. aug 2009

Ja som dnes zhresila.Zjedla som tri cokoladove susienky a boli hrozne dobre. Uz druhy tyzden sa snazim nejest sladke,ale som nevydrzala.ako to zvladnem do porodu? Nemam glukomer, tak neviem ake boli po zjedeni moje hodnoty. 😒

noemi01
29. aug 2009

lenka - vy to všetki ako dodržiavate ja vobec papam tak ako predtym
ale ked som zjedla chocapic a kakao jasne že bola 7
ja som zvedava čo povie doktorka

lenka19822
29. aug 2009

Ano, snazim sa, ale dnes som tomu dala. Zit bez sladkosti je pre mna tazke!!! ☹ Uz nech je mala na svete a ja si s kludnym svedomim dam cokoladu , alebo nieco dobre sladucke 😀 . Diabetologicka mi uplne zakazala sladkosti, tak preto sa snazim. dokonca aj ovocie len jeden kus za den. A najhorsie na tom je to , ze teraz mam na neho ovela vacsiu chut, ako ked som ho mohla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre