Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lenka19822
31. aug 2009

julia, je super, ze dieta naozaj pomaha. vcera vecer babka doniesla vybornu jablkovu strudlu a ja som si dala ☹ -kusok. Dnes som bola na kontrole u gynekologa a hned som sa pytala kolko ma mala a ci nepribera rychlo. doktor povedal, ze vsetko je ok. Jedine by uz pomaly mala byt hlavickou dole, ale ona tam ma ten maly zadocek 🙂

mapris
31. aug 2009

Ahojte,
mohu se k vam pridat? Ve 28 tt mi pri OGTT testu zjistili zvysenou hladinu cukru v krvi a to 9,27 mmol/l. Nejedna se primo o tehotenskou cukrovku, ale uz jsem zarazena do "rizikove" skupiny a chodim k lekari, ktery je porodnik a zaroven vede rizikovou poradnu a i diabetologii... Drzim dietu od minuleho tydne a celkem to jde... Minuly tyden jsem z toho byla hotova, ale ted to celkem jde... Musela jsem si holt odrict svoje oblibene slazene latte, protoze neslazene proste nepozru a i jine veci.. Zatim to nejak zvladam. Akorat si pocitam "davky" cukru a je to pakarna... Snazim se pro sve dite udelat vse, tak doufam, ze bude vse o.k. Jen si rikam - jestli by to nebylo snazsi se hlidat jen podle toho glukometru a nebo jsou jeste takzvane "papirky" na moc... Jak si hlidate hladinu cukru v krvi vy?

A otazka na ty, ktere uz porodiliy - zajimalo by mne, jestli jste porodili driv nez v terminu a nebo cisarskym rezem a tak...

Pekny vecer.

editah222
31. aug 2009

Mapris - pokud máš možnost glukometru tak je to lepší na kontrolu cukru než papírky na moč (na těch nevidíš hodnoty, ale jen víš, že máš ketony nebo cukr v moči). Ale zase jsem s glukometrem víc ve stresu, člověk hned vidí jak blbě se stravuje 😀
Jenom k té tvé hodnotě - já jsem měla na OGT testu 8,2 a jsem klasifikovaná jako těhu diabetička (jinak by to byla jen snížená glukozová tolerance, ale v těhu se to bere jinak).
Já bohužel patřím k těm, kterým se cukrovka s postupujícím těhotenstvím zhoršuje. Ale většina holek tady je v pohodě 🙂

zucana
31. aug 2009

ahojte baby aj som si len hodila ze sladkosti v tehotenstve a vyskocilo mi toto.papam totiz kazdy den aspon jednu malu sladkost a chcela som vediet ci to moze uskodit resp.prispiet ku GT? dik za info

noemi01
31. aug 2009

mapris - dve kamaratky mali tehu cukrovku a rodili prirodzene ale skor lebo na konci boli moc napuchnute a moc pribrali a aj tlak bol veľky
takže ťažko povedať čo nas čaka
ja sa nemusim kontrolovať a hodnoty su super ja som asi taki divni pripad ale podľa doktorou mam tehu cukrovku

editah222
31. aug 2009

Zucana - pode doktorů si těhotenskou cukrovku nemůžeš způsobit tím, že budeš v těhu jíst hodně sladkostí. Spíš může jít o životní styl před otěhotněním jako takový 😉 Kdo má nadváhu, věk kolem 30 a navíc cukrovku v rodině tak má vysokou pravděpodobnost na těhu cukrovku 🙂

joa.n
1. sep 2009

Bibi: moc gratuluju k malymu. Je to vazne krasny andilek 😉

holky, jak vidite, posledni mimca, co se z nasich rad narodila (vcetne te moji male cacorky 😀 ) jsou mimi spise mensi nebo akorat, takze zadne stresy, dietku dodrzujte, ale v klidu. Ja rodila az ve 40+3 (Dr. me nechal na prirozeny porod a mala si termin vybrala sama) a drzela jsem dietu poradne, ale zadne nervy, hodnota sem tam ulitla, ale co, to se stava a mala mela lehce pres 3 kg. Takze drzim palce at vam vsem vsechno dobre dopadne a mate tak krasne a hlavne HODNE a spici miminko jako ja (a to ze je hodna je nejspis proto, ze jsem se v tehu skoro nestresovala!!!) 😵

saronka
1. sep 2009

Holky jak je to pak s přibíráním když jsme na dietě.. to bychom už asi moc přibírat neměli co?

evena
1. sep 2009

sar to je pravda, většina cukrovkářek /a já nejsem vyjímka/ nepřiberou, ba naopak v začátku diety něco málo shodí a pak si váhu drží nebo naberou jen to co shodili
dr. hlavně chtějí aby sme neshazovali nějak moc, stačí jim že si váhu držíme, tak nějak asi nepočítají s tím že bysme nabrali
ale je to trochu divný když si člověk uvědomí že dietu drží zrovna v posledním trimestru kdy mimčo přibívá na váze + ještě ty věci okolo něco váží, takže mi v podstatě hubneme ...

saronka
1. sep 2009

even..já měla +7kg a ted jsem 2 dala dolů a zatím 14 dní si jí držím stálel +5kg.. tak jsem ráda.. kdybych přibrala max ještě 3-5kg budu hoodně spokojená 🙂)

lenka19822
1. sep 2009

Ahojte baby, ja som od zaciatku pribrala 8kg. Teraz som druhy tyzden na tej istej vahe. Asi kvoli diete 🙂 , ale este mame pred sebou dva mesiace a dva tyzdne, tak uvidime.....

lenka19822
1. sep 2009

Ahojte baby, ja som od zaciatku pribrala 8kg. Teraz som druhy tyzden na tej istej vahe. Asi kvoli diete 🙂 , ale este mame pred sebou dva mesiace a dva tyzdne, tak uvidime.....Mala ma priemer hlavicky 7,2, je to ok?

evena
1. sep 2009

já měla před cukrovkou taky +7, pak 1-2 kg shodila a ty sem teď nedávno pomalinku zase přibrala, takže stále +7 a předpokládám že s tím budu i rodit, ale bude asi rozdíl i v postavě, já sem docela cvalík, takže mám z čeho trávit i kdybych jen hubla 😀

evena
1. sep 2009

lenko tak to nevím, máš se hned vždycky zeptat dr. jestli odpovídá tt, ale kdyby to nebylo normální tak ti to určo řekne 🙂

deni26
1. sep 2009

Bibi, gratulujem, tak sa obaja drzte 😉

mapris
1. sep 2009

Editah222,
No, glukometr prave k dispozici nemam, a přemyslím, jestli si o nej mam vůbec rict. Zatím si to „prepocitavam“ podle tabulek… Jen nevim, o kolik muzu překročit hranici dane davky …. Jako třeba na snidani je urcity limit.. tak o kolik to muzu překročit…¨

Ty jo, to je divny.. pritom co jsem zkoumala na internetu, tak tehotenska cukrovka se povazuje od hodnot 11,2 po 2 hodinach vypiti glukozy, ale kazdej doktork to asi bere jinak… Mne teda sestra u gynekologa rekla, ze mam „jen“ zvysenou hodnotu, ze cukrovku nemam, ale pry by to chtelo urcite hlidat… V rizikovy poradne kam ted budu docházet mi doktor nerekl nic, jen mi dal papir – malou tabulku, co muzu a jak to pocitat…. Zbytek jsem si nasla na netu…

Ja vlastne ani nevim, kolik mimi vazi, nikdo mi to presne nerekl… Teda byla jsem na druhosemestralnim screeningu, ale nekdy ve 26tt. Za cele tehu jsem pribrala zatím 10 kg, ale tou dietou mi to kleslo o kilo, tak jsem zvedava, jestli uz to zustane. No a do poradny jdu pristi stredu, tak se snad dozvim vic…

Ja jsem to se sladkostma nejak neprehanela, ale je mi uz 33, tak mozna proto mam nabeh na cukrovku. Při prvnim porodu jsem byla v pohode…

Jen mne mrzi, ze si nemuzu dat svoje oblibene latte s cukrem, protože neslazene nepozru, ale co bych neudelala pro prcku v brisku… Pockam si po porodu :o)))

editah222
2. sep 2009

Mapris - doporučené dávky sacharidů k jednotlivým jídlum doporučuju spíš nepřekračovat 🙂 Já naopak musím množství sacharidů spíš omezovat a všelijak rozdělovat, protože když sním k snídani povolených 40g S tak mám cukr kolem 9 😒 Takže snídám 2x.
Jím míň než bych měla, ale ketony v moči nemám tak to naštěstí nevadí.

Co se týče toho určení těhotenské cukrovky tak je to jinak než u normálního diabetu, protože se tady nerozlišuje termín cukrovka a snížená glukozová tolerance (kterou z nás má většina). Berou všechno jako těhu cukrovku, protože i když někdo měla na OGT testu hodnoty na hranici tak se to může dost rychle a hodně zhoršit. Z toho důvodu je nesmysl říct, že máme jen lehce zvýšenou hodnotu. Mě se cukrovka rapidně zhoršila 😠

Taky nevím kolik moje malá váží, ale říkám si, že dokud doktor nic neříká, tak je vše OK 🙂

Caffe latte a latte machiatto je zas to jediné co teď piju když někam jdu - beru to jako zákuse 🙂 Kafe jsem nikdy nesladila takže mi to nevadí 😉

saronka
2. sep 2009

Holky..tak jsem včera měřila malý profil a večer si dala půlku malé pizzi a najednou jsem měla cukr 8, to jsem nikdy před tím neměla.. nevím..myslíte si, že na to mělo i vliv, že jsem 5 hodin nejedla před tou večeří??? takovou hodnotu jsem za celých 14 dní měření neměla po ničem..

editah222
2. sep 2009

Saronka - pizza má strašně moc sacharidů, podle literatury, kterou mám furt po ruce, má průměrná polovina pizzy asi 70-80g S, což je najednou hrozná dávka. Někomu to neuškodí (viz. pár stránek zpět), ale já jsem si dala jen 1/4 a měla jsem hraniční hodnoty.
Ale pokud ti o vyletělo jen 1x za 14 dní tak se nic neděje, neboj.

editah222
2. sep 2009

Jo to, že jsi předtím tak dlouho nejedla by na hodnoty glykemie vliv mít nemělo, ale určitě to není dobře.Já jím furt 😀 😀 Min. každé 3 hodiny, občas je to na palici 😉

saronka
2. sep 2009

Edit dííky moc.. no já si dala svačinu v 15:30 a pak jsem jela vlakem a mělo to zpoždění takže jsem se nestihla najíst.. proto tak dlouhá pauza..já jím dopol po 2 - 2,5 hodinách odpol po 3.. no tak pizzu raději vynechám.. stejně to nechápu..margotku mám 4,5 a pizzu 8 🙂)

editah222
2. sep 2009

Já když někam jdu tak mám vždycky v kabelce malou svačinku 🙂
Asi ti záplava mouky, oslazených rajčat a buh ví čeho dělá hůř než sladkoučká margotka 🙂

saronka
2. sep 2009

no asi jo 🙂 nejvíc mě na tom štve že mě to vůůůbec nestačilo a měla jsem hlad 🙂)) to si raději příště dám nějakou tu flákotu 🙂))

lenka19822
2. sep 2009

Mate niektora skusenosti so segedakom? Dala som si ho na obed aj s jednou malou knedlou?
Nemam glukomer, tak netusim co taketo jedlo spravilo s mojim cukrom. Asi to nie je moc dietne, ze?

saronka
2. sep 2009

leni já nevím my ho moc nezahušťujeme a je tam hodně zelí tak by to nemuselo být tak strašný...

lenka19822
2. sep 2009

Ja som ho tiez moc nezahustila a kapusta bola kyslejsia a kysle to by malo stahovat cukor, nie?

editah222
2. sep 2009

Pokud jsi ten guláš nezahustila (nebo jen málo) a dala jsi si opravdu jen 1 plátek knedlíku tak to asi cukr moc nezvedlo, protože kysané zelí má minimum sacharidů a maso taky 🙂

mapris
2. sep 2009

ahojte,
kdybyste chteli, tak ja se ridim take podle teto tabulky - http://www.merrylinka.cz/oldver/ehodnoty.htm

lenka19822,
ja jsem si predevcirem take dala knedliky, tri, a ty neobsahuji tolik cukru.. Je to jen mouka, voda a sul... Segedin je v te tabulce take...

ja jsem si dneska zdlabla na zapecenem pangasovi z vejcem a syrem a bramborovou kasi... :o)) Aspon neco... A sladkosti vetsinou resim tema racio jahodovyma jazyckama - ale jak kteryma.... Nektery jsou strasne sladky .... Zalezi na vyrobci...

Holky a co nealko pivo... Pijete ho nektera???

Jeste se chci zeptat... Co si davate k druhe veceri?? Mne uz nejak dochazeji napady....

editah222
2. sep 2009

Nealko pivo jsem pila dokud jsem nevěděla o cukrovce 🙂 je totiž strašně sladké ☹

Ke druhé večeri si dávám chleba s něčím nebo bilý jogurt s musli. Ale přednost dávám tomu chlebu, přece jen mi neochucený jogurt moc nejede 😉

Já se řídím podle kalkulačky na www.flora.cz . Všechno to pěkně spočítá a já nemusím nad ničím přemýšlet.

Dnes jsem pekla buchty, pro sebe jsem udělal jednu bez náplně a parkrát jsem si uzobla k večeri, nevím jestli se budu měřit,protože se bojím té hodnoty. Je to prvně za 9 týdnů co jsem zhřešila (i když jen malinko) a už z toho mám výčitky.
Jediné pozitivum diety je, že jsem opravdu nepřibrala skoro nic 😀

evena
2. sep 2009

tak mě pizza nic nedělá, ale bohužel ta povolená dávka /mám dojem že to je 200 g/ mě nezasytí, takže jí nejím a knedlíků můžu 110 g což je naprosto dostačující množství, ani před cukrovkou sem ho nejedla víc 🙂

edit mě řekla dr. v dia poradně že jedno zvýšení nad limit klidně každý den je ok a mimču rozhodně neškodí, tak nebojte 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre