Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mirip
11. sep 2009

Ahojte dievčatá chcem sa vás spýtať na názor o grepfruite, niekto píše že sa v tehotenstve nemože že obsahuje chinín a na inej stránke sa píše že v tehotenstve sa nemože kvoli chinínu tonic a grep sa práveže može lebo obsahuje najviac vitamínov zo všetkého ovocia a čo sa týka cukru že je spolahlivý na zniženie cukru aj v krvi aj celkove...........pýtam sa preto že mne teraz začal velmi chutiť tak dúfam že bábu neublížim, síce ho nejem celý ale na odšťavovači odšťavím a pijem len šťavu, z jedného na ranajky a z jedného na večeru..........tak dúfam že tým baby netrpí ale ked čo i len zanuchám vônu grepu ked ho rozkrojím ešte aj malé kope akoby chcelo povedať aj ja chcem 😀 🤐

meinkonka
11. sep 2009

ahojte, pripajam sa k tejto teme. prave som prisla od diabetologicky z glukotestu a som v tom. moj cukor je 7.96 takze diagnoza gestacny diabetes. neviem co mam teraz robit, ci je to zle, alebo len dieta. ohrozi to moje babatko???

mirip
11. sep 2009

dieta, nejesť nič sladké, ani sladké vody nič inak ostatné možeš, vitaj v klube 🙄

meinkonka
11. sep 2009

vraj mam cvicit, pravedelne zdravo jest, prosto zdrava zivotosprava. ale neohrozi to babatko??? to ma zaujima najviac. ☹

mirip
11. sep 2009

dieta musí byť hlavne preto aby si nemala velké dieťa, lebo pri cukrovke kedsa nedrží dieta može byť vemi velké a porod cisarákom, potom je to problém s placentou pri porode sa ťažšie odlučuje od steny maternice ked sa dieta nedodržuje...........o inom neviem, to že máš tehotenskú cukrovku je problém placenty takže po porode ked aj placenta pojde von by sa cukro mal ustáliť a malo by byť zase dobre

meinkonka
11. sep 2009

dik mirip. a nevies nahodou, ci tu niektora nedala nejaky dobry link alebo navod na to, co a kolko jest pripadne ako cvicit?

amulet
11. sep 2009

Edit,
můžu se zeptat, jestli Ti budou porod vyvolávat? Jsi jen na dietě? Nebo na inzulínu?
Mě chtějí nechat do příští středy... Ale nikdo mi miminko neměřil, ani průtoky, nic...

editah222
11. sep 2009

Amulet - já jsem jen na dietě a vyvolávat mě chtějí po ukončenem 38tt, protože u nás to berou tak, že ty poslední dva týdny jsou v případě těhu cukrovkářek dost rizikové. Tahle praxe, ale není běžná všude.
Já jsem byla na biometrii plodu prvně včera a vše je OK. Průtoky taky OK, plodovky taky dostatek.

Já jsem ráda, že mě vyvolají, asi bych se jinak dost bála po tom všem co jsem se dočetla na netu.

Meinkonka - nejvíce informací je na www.tehotenskacukrovka.cz
Je tam i tabulka sacharidů, ale já jsem raději využivala kalkulačky na www.flora.cz.
A co se týče rizik - raději se o ně nestarej, já si je všechny přečetla a nespí se mi moc dobře. Ale pokud budeš dodržovat dietu tak jsou ty rizika naprosto minimální, spíš žádná. Nestresuj se předem!!

saronka
11. sep 2009

holky..dneska je hoodně zhřešila..ke sváče jsem snědla dvě sušenky..měla jsem tak šílené výčitky.. přitom vím že by mi jedna stačila ale ne..já musela sníst obě dvě..cukr po hodině byl v normě ale i tak jsem na sebe naštvaná... 😠 že se nedokážu ovládnout a dát si třebas jen tu jednu...
Edit na to vyvolání se asi zeptám v dia poradně..jdu tam ale až 23.9.

julia30
11. sep 2009

saronka nas presne tak ako edit budu vyvolavat po ukonceni 38tt ked do vtedy neporodime spontanne tak nas vyvolaju alebo nam stale hrozi aj cisar kvoli tlaku ale dnes som bola u kardiologa tak som dostala len dalsie lieky a klidek mam mat takze moje hyperaktivne vylety v nedele na poznavacie vylety asi skoncili a tak 🙂 ale nevadi uz ot tie dva tyzdne vydrzime ;)

inak mne porodnik odporucil, ze si mam davat aj sacharidy teraz uz aby som mala potom energiu pri porode, takze uz nedodrziavam dietku vobec neprejedam sa sladkeho ale dnes som si dala melon a tyc. mars 🙂 a troska kolacika biskupskeho chlebika.

presne aj my sme tak ze prietoky v pohode vody dost ale nechcu cakat dlhsie ako ukoncenie 38tt a vtedy von s plodom lebo je dostatocne vyvinuty takze nie je na co cakat a trapit maminu s nejakymi problemami ako dieta a tak takze preto to tu robia druha vec, ze mame dohodnuteho porodnika, ktory ten porod vyvola na vtedy ked bude mat sluzbu takze to bude v pohodicke ;) dufajme ;)

krasny vikend prajeme ;)

mapris
11. sep 2009

ahojte holky....

zbytocne sa nestresujte... Ja som vynechala svoje oblubene latte, stavy, lekvary, zakusky a krvne testy som mala v pohode. Dneska som tiez zjedla detsky tvarohacek, lebo zrovna rekonstruujeme kuchynu a nieco som si musela dat... ale neake vycitky si nerobim.. tiez neviem, ake velke je moje babetko.. Moj lekar, ked videl, kolko som schudla - za 2 tyzdne 1,5 kg povedal: No, asi to robite dobre :o)) jen tak dalej.... Pijem tehotensky caj... Magnesiu... K ranajkam si spokojne dam vianocku s maslom... Stve ma, ze uz som temi chutemi uplne utlmena, ze si vravim, ci budem mat po porode chut si dat neaky ten zakusok, ale neriesim to... Sice by som si rada dala tvarohovy kolacik, ktory milujem a normalno som kazdy tyzden piekla.. ale povedala som si, ze to do toho porodu neako vydrzim... Glukometer bohuziel v poradni nemala, ale staci mi tie strany flory.cz, tam si to pisem, mam aj zositok, kam si vsetko pravidelne zapisujem.. Uz mam odhad v jedle... ale porod mam uz tiez za par, tak to neriesim... Vzdycky si poviem, ze su na tom ludia aj horsie...
A co sa tyka porodu... Mne porodnik zatial nevravel nic o predcasnom porode, ani o cisarskym, ani o vyvolavanie, tak to zatial neriesim.. Od minuleho tyzdna ma zlobi poslicky, tak mi gynekolog zvysil magnesko, ale podla porodnika ho tolko brat nemusim a mam ho postupne vysazovat... A po tom 36tom tyzdni uvidime :o))) Male si stejne vylieze kedy chce :o)))

a ako pise edita... rizikami sa nestresujte.... Internet je sice fajn, ale ja som ani ziadne dalsie informacie nevyhladavala, aby som sa nestresovala... Staci mi prerabanie kuchyne a neposedne dieta 😀 , cukrovku malo dost mojich kamaratok, aj niektore mamicky s ihriska, a vsetci porodili zdrave vahovo "normalne" dieta...

saronka,
prosimte, kdyz jsi mela cukr v norme tak co resis??? 😀 😀 😀 , Ja si taky dam obcas kofolu :o)) vzdyt je to na zblazneni.... tahle dieta ne? ☹ , tak jedno zhreseni neuskodi... tak vynechas svacinu a nebo si das na dalsi jidlo min sacharidu :o))) Mne se obcas povede davku sacharidu na jednotlive jidlo prekrocit, ale kdyz jsem videla, ze krevni testy jsou v pohode, tak mne to nechava chladnou... A na chut mam nejradsi vecer ty racio jahodove chlebicky :o)))

saronka
11. sep 2009

Juli a jaké máš léky.. já vůbec nevím co budu brát po porodu... asi zkusím nic nebrat..jako nechci se rozloučit s kojením...no uvidíme asi budu muset ke kardiologovi jako vůbec mi neřekl, že s dopegitem kojit nemůžu...
Mapris..jj dalal jsem si pak delší pauzu a k večeři už jen zeleninku...

julia30
11. sep 2009

Saronka,

na diabetes neberiem nic.

na tlak beriem betalog 25 1x denne a ten prave je vyhovujuci aj pri kojeni aj pri otehotneni takze ten mam odporuceny ze v pohodicke, ten co pises dopegit som dostala dnes ale ten sa moze v tehotnosti ale to mam len do porodu potom vysadit, lebo teraz ma potrebuju dostat aspon na 120/80 pred porodom 🙂 takze estem mame tyzden az dva na upravu a este som dostala nejaky liek na L... (nechce sa mi ist do kuchyne sa pozriet na tie nazvy liekov) tak a ten naL... som dostala ked budem mat tlak viac ako 150 alebo 100 podla toho ci vrchny alebo spodny.

potom beriem magnesium 1gram denne 500mg rano a 500mg vecer a este beirem nieco na zrazanlivost krvy 2x denne. ale vsetko to mam len do porodu po porode idem znova len na betalog25 1xdenne. V najhorsom pripade magnesium ked mi stupne prilis tlak. Lebo my sme planovane otehotneli 🙂 takze sme uz aj zacali brat lieky speci take aby sme nemuseli v strede tehotnosti alebo po porode menit a ostal mi jeden liek na ktory je babatko uz z tehotenstva zvyknute.

Dufam ze stacila taka info 🙂 ked nieco tak mozem pozriet tie lieky presne mena :D ale az zajtra. A dostala som uplny kludovy rezim aby sa mi nedvyhal tlak.

Urcte este pred porodom chod k doktorovi a nech ti da lieky uz teraz aby si hned v den porodu alebo po porode vymenila a nech ti odporuci davkovanie, a da ti spravu do porodnice. Ja mam od svojho kardiologa napisane presne co a ako mam riesit, na to aby som hned po porode nebola v nemocnici nasadena na nejake lieky, ktore by mohli zastavit alebo znehodnotit laktaciu a zaroven to mam ako interne vysetrenie k cisarskemu rezu keby mi vyleteli z toho celeho nervy a stupol mi tlak. Tak aby mi nemuseli robit predoperacne vysetrenia.

evena
12. sep 2009

mapris uplně mi mluvíš z duše 😀 první měsíc dodržování sem na sebe byla opravdu přísná a jídla sem si raději ubírala a hladověla, měla sem strach že mi to prostě vyletí a uškodí malé, pak mi došlo že takto to prostě nejde ... sama dr. mi v dia poradně řekla že i diabetici si můžou vzít třeba koláček, ale je potřeba prostě počítat S a vlíst se do přídělu na jedno jídlo, že bez cukru se to nedá, že je i v hclebu 🙂
nevím jaký dělali krevní testy tobě, ale já si každých 14 dní odebírala doma sama do malých zkumavek krev hodinu až dvě po každým jídle a hodnoty z laborky byly přímo ukázkové, a to sem si jídla schválně naložila v ty měřící dny opravdu požehnaně abych vyzkoušela co to udělá s výsledkama a opravdu pohoda

už sem to tu sem psala jednou a píši to znovu pro uklidnění vás všech ... nestresujte, jednorázové zvýšení cukru /klidně každý den!!/ mimču neubližuje, veliká miminka které mají pak zdravotní problémy se rodí pouze ženám které na dietu v těhu kašlou a stravují se jak chtějí 🙂 🙂 🙂

julia30
13. sep 2009

Saronka takto sa presne volaju tie lieky 🙂 uz je rano a uz som sa presunula aj do kuchyne 🙂

Dopegyt 2x1 do porodu
Datralex 2x1 do porodu
Betalog 25 1x1 aj po porode
Magnesium 500mg 2x1 do porodu po porode podla potreby

a LOMIR 2.5g mam ked stupne tlak nad 150/100

tak dufam, ze ti to pomoze drz sa

noemi01
13. sep 2009

baby vy tu tak všetky dodržujete tu dietu mate veľke hodnoty????
lebo ja si vždy doma nameram 5 a papam tak ako predtym iba že čokoladu nepapam
myslite že s mojimi hodnotami by som sa mala ešte obmedzovať???? nad 6 som nikdy nemala ani po sladkom
a minule mi doktorka namerala 3,4 a pozerala na mna či my neni zle a to som papala chlebik s pomazankou 😒

mapris
14. sep 2009

evena,
no, já mám porodnici naštěstí tady kousek, takže tam vždycky po tom daným jídle sjedu... sice musím vymýšlet jak s malou, abych jí tam netáhla sebou, a ten den nějak zmáknu...
No, já si teda sladký nějak tak zatím zvládám odpouštět.. ale na obědu nešetřím :o)))
Jenom je mi občas blbě, tak si říkám, jestli to asi není tím, že mám opravdu minimum cukru... Nějak to do porodu přežiju :o))

saronka
14. sep 2009

Noe já jak co..jím pravidelně ale třebas si dávám nějakou tu sladkost, nebo pribináčka místo jogurtu a tak..hodnoty jsou zatím ok, jinak na lačno jako ty hodnoty nemám mám kolem 4,7-5,2 tak nějak.. někdy tyto hodnoty mám přes den i po jídle ale prostě ráno nízké nemám.

meinkonka
14. sep 2009

dievcata a co jedavate na tu 2.veceru? to je moja dilema 😕

editah222
14. sep 2009

Meinkonka - na druhou véču si dám kousek pečiva s něčím nebo půlku jogurtu s musli a ovocem.

evena
14. sep 2009

tak sem dnes po biometrii a odhad váhy je 3,5 kg +- 500 g takže nám pěkně mrška vyrostla, protože před měsícem byl odhad váhy jen 1,8 /to odpovídala o týdnu méně než byl tt/, podle dr. se malá rozhodně nechystá, sem uzavřená, čípek tvrdý, do týdne prý rozhodně neporodím a to mám za 6 dní TP ... tak snad nám ještě nenaroste 😀 nejpozději 3 dny po TP bych šla na vyvolávání a to právě nechci ☹

evena
14. sep 2009

ahoj edit 🙂 🙂
já si dávám třeba přesnídávku nebo 50 g chleba s něčím, nebo 2 plátky bebe sušenek nebo jogurt

evena
14. sep 2009

edit na kdy tobě plánují vyvolávání?

editah222
14. sep 2009

Juj Evena, tak to jsem ráda, že mě chtěji vyvolávat už po ukončení 38tt 🙂 Teď máme odhad váhy necelá 3kg +- 500g a neumím si představit jak by vyrostla za další 2 týdny. 😉

evena
14. sep 2009

ty se máš ... sestra v porodce mi dnes říkala že mimča právě vyrostou dost před tím TP tak aspoň nebudeš rodit obříka 🙂 ono těch 14 dní asi dělá dost no ...

evena
14. sep 2009

prý s 3 kg mimčama má maminka o dost míň práce, líp se jí spolupracuje s dr. a celkově sou to hladší porody

editah222
14. sep 2009

Ve čtvrtek jdu na poslední kontrolu a tam se domluvíme na tom vyvolání, já bych nejraději hned v pátek, ale uvidím co tomu řekne doktor. Právě kvůli tomu, že mimčo v posledních 2 týdnech dost roste mám jit na to vyvolání hned 🙂

evena
14. sep 2009

já du na další ko ve čtvrtek tak jim řeknu o tom vyvolávání taky, ale pochybuju že by mi ho vyvolávali dřív jak toho 23. 😒

evena
14. sep 2009

ale jestli už to u mě není jedno, o kolik ta mrška může za těch pár dní povyrůst že 🙂

editah222
14. sep 2009

Evi - můj mudr. tvrdí, že po tom 39tt může mimčo vyrůst až 0,5kg za týden. Nevím jestli nekecal, abych se mu necukala na to vyvolání, ale dost mě to vyděsilo 🙂
V každé nemocnici je jiná praxe co se těhu cukrovkářek týče. Nikdo nemá rád vyvolávané porody, takže se od toho ustupuje.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre