Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adetka
autor
19. nov 2007

certi... to mas superspracovaccukru v tele... ci co 😀 ... mne takto krasne vysli vysledky na nedavnej kontrole... ked som na ranajky zjedla jeden a pol rozka s lucinou... takze minimalna glukoza 😀

babulka
19. nov 2007

Adetka, myslis, ze sa mam na tu kontrolu vybrat aj teraz? Ci uz je po funuse? Vsak ma ta diabetologicka nevidela 2 roky a asi ma kopne do .......zadnice.

adetka
autor
19. nov 2007

esci... dobre hovoris... ak sa pamatam... tak povolene je sest bobuliek hrozna 😀 ... a jedno jablcko...
ale vtipne boolo, ze mi v nemocnici pri predpisanej cukrovkarskej diete dali po obede banan... a cukor nejak nevyskocil 😕

vesi
19. nov 2007

ja som pri prvom tehu nemala cukrovku, zato som mala dietu kvôli pečeni 😝
nikdy som nebola veľmi na sladké a aj pri prvom tehu mi chutilo slané - čipsy a podobné "zdravé jedlá" vtedy som začala jesť aj arašidy, ktoré som dovtedy neznášala. pri druhom tehu som jedla kvantá sladkostí a to mi zatrhli po glukozovom teste. nikdy som nemala nadváhu ani žiadne zdravotné problémy, priameho príbuzného s cukrovkou... ale mala cukrovku moja babka, z toľkých rizikových faktorou som mala len jeden a predsa som ju dostala. obdivujem a zároveň ľutujem ľudí, ktorí musia diabet. dietu držať až do konca života, pre mňa to bolo 10 tt utrpenia, ktoré sa mi vyplatilo, odmenou bola moja zdravá 3,5 kg dcéra 😀

certica
19. nov 2007

babulka, na to kasli. ides kvoli sebe, nie lekarke. teda, pre klud tvojej duse

vesi
19. nov 2007

adetka, tá dieta v nemocnici bola zaujímavá, to si pamätám dostávala som tam veci ktroré mi Dr. zakázala 😝 a ešte som zabudla... sľubovala som si, že hned po pôrode pôjdem do bufetu a dám si veterník 😀 , ale skončila som cisárskym, takže len kašičky a polievočky 😝 😀

babulka
19. nov 2007

Certi, ja som az kym adetka nenanpisala, ze jej GD zostal aj po tehotenstve (teda uz nie GD, ale len D 🙂 ), mala kludnu dusu 😲 Vsak aj teraz mam, dala som si kusok makovnika. 😀

adetka
autor
19. nov 2007

babulka... podla mna urcite chod 😉 ... a neboj, nekopne 😀

vesi.. ani ja som nemala ziaden z faktorov... dokonca nemam ani pribuzneho s cukrovkou (svokor sa asi nepocita 😀 )... a napriek tomu... 😒

vesi
19. nov 2007

babulka, priznávam, že na kontrole som nebola, ale dávam si raz do roka robiť pečeňové testy u obvodného, tak mi hned dávajú aj na cukor a zatiaľ to bolo O.K. 🙂

esci
19. nov 2007

adetka, ja uz tesne pred sekciou, tak som si par dni predtym dala nieco sladke, som porusila a rano som mala dobry cukor, inak som NIKDY nemala dobry, ked som dodrziavala dietu- nikdy nalacno..az po inzuline.Takze mne akoby sladke rozbehlo metabolizmus, aby spracovaval cukor..inak, mali ste velke deti kvoli diabetu?
vesi, kolko si mala rokov, ked si malu cakala?moj rizikovy faktor bol aj vek nad 25 rokov..

certica
19. nov 2007

baby, a aj ste mali klasicke priznaky v pri tej tehu cukrovke alebo ste sa citili uplne v pohode?

vesi
19. nov 2007

adetka a mňa jeden "milý" doktor zvozil, že prečo mi roboli ten test tak neskoro, ked som riziková. pozerala som naňho ako puk, že čo? tak som ho rýchlo vyviedla z omylu a hned som volala na antolskú či môžem chodiť tam 😀

bledulka
19. nov 2007

ahoj holky,taky jsem měla GDM. Nyní jsem zjistila,že moje lékařka (dr.Moravcová-mimochodem opravdu skvělá) má na www.porodnice.cz v odborných poradnách nově otevřenou svou poradnu.Takže pokud budete mít otázku,tak ona je opravdu člověk kterému bych v tomto tématu věřila 🙂 Tak se držte a přeji hlavně zdravá děťátka

vesi
19. nov 2007

esci, to ma nenapadlo, mala som vtedy 28 rokov 😅
certi, ja som bola úplne v pohode, ten výsledok ma dosť zaskočil, aj ked som nemala nejaké vysoké hodnoty, pri teste 9 a pri diete 7, čo bolo v norme 🙂
malá vážila 3,5 kg a mala 51 cm, skoro rovnako a ko moja staršia pri ktorrej so cukrovku nemala( ale mala som 25 rokov) 🙂

adetka
autor
19. nov 2007

moje dietatko malo 3120 gramov pri narodeni... a to mi vypocitali 3,5 kg... takze som asi dobre drzala dietu 😀

babulka... nedrazdi!

esci... a nie je ten vek po 35-ke?... 😀 .

a aj ja som sa pocas celeho tehotenstva tesila na slivkove gule 😉 ...a doteraz som si ich nedala... a uz ani nedam 😒

esci
19. nov 2007

adetka, bola som prekvapena, ale po 25 ke, pockaj, hodim link 😉
ja som mala prvu v 27, druhu v 29...a este malo pohybu a nezdrave stravovanie je riziko... 😉

esci
19. nov 2007

http://aihc1998.tripod.com/gd.html

ale v anglictine...su tam aj rizikove faktory...nielen vek nad 25 rokov...aj ostatne

adetka
autor
19. nov 2007

esci... tak to som potom splnala... a riadne 😀 (32 rokov 😅 )... pohybu som mala dost... sak byvame na kopci... ale prejedala som sa nektarinkami, hroznom, melonom... kym mi neprisli na cukrovku, samozrejme...

vesi... mna najviac vyplasili prave na antolskej 😅 ... moj porodnik mi chcel okamzite nasadit inzulin (v 32. tt)... a aj taojsia diabetologicka... tu v Nitre ma utisovali... a ucili ako spravne dietovat 🙂 (mi raz z ryze vyskocila hodnota nad 11)

vesi
19. nov 2007

adetka, aj mňa strašili inzulínom ked mi cukor vybehol raz na 9 😝 a koho si mala pôrodníka?

esci
19. nov 2007

adetka, ale sila, nie...?..mne sa zda napr 25 na dieta pomaly skoro 😝 a pritom to uz zvysene riziko...a tretie chcem mat okolo 34, tak to az vtedy cukor vyleti......inak si skoncila na inzuline, ci nebolo treba?

kasis
19. nov 2007

Adetka, tak to mala Mirka dobru vahu, ja som tiez riadne drzala dietu, dokonca som v 7.mesiaci schula 3kg a dokonca teh. uz nic nepribrala a krpec mal presne 4kg a to sa narodil o tyzden skor.
Ked Matkovi merali cukor po porode, mal ho strasne nizky, iba 1,3 a dva dni po porode bol uz OK.
My mame cukrovku v rodine, obaja starky a jedna starka mali diabetes, tak sa mam na co tesit 😔
Babulka a urcite chod na tu kontrolu, budes kludnejsia

adetka
autor
19. nov 2007

vesi... Doc. Korbel... vraj odbornik na rizikove tehotenstva a porody... sam ma chcel 😀 ... volala mi k nim svokra mojej sestry, co tam pracuje... a ked mu opisala moj stav... tak ma okamzite chcel 😀

esci... nastastie nie... a to ma drzali kvoli tomu tri dni v nemocnici... a merali krv ... cele tri dni ma sest razy denne pichali do prsta...auu ☹ ... vtipny zaver mojho porodnika bolo "a to sa mam k vam nastahovat, dievca?"... kedze som povedala, ze mi cukor nevybehol, kedze ma tam dobre strazia 😀

vesi
19. nov 2007

adetka 😀 😀 😀 on je ináč fajn, bol jeden z mála lekárov, ktorý ked o mne hovoril pri vizite, tak hovoril ku mne a nie ako keby som tam nebola 😀

adetka
autor
19. nov 2007

vesi... presne ako pises... a aj ked ma chodil po porode kukat na sestonedelie... tak nam tam vsetkym radil 😀

idem spat... bo sa odtialto neodlepim... dobru noc 🙄

vesi
19. nov 2007

dobru adetka 😀

liaa
20. nov 2007

Ahoj holky!!Tak já se zatím udržuji dietou-mám ten gluko test a hlídám si moč,občas se tam objevují ketony-Ale zjistila jsem,že když opravdu dodržuji pitný režim,jsou ketony dobré!!
Sestřička mi říkala jíst každé 3 hodiny,mezi tím nic,jen zeleninu.Ale to jsem opravdu hladověla a měla jsem pro změnu podhodnoty a bylo mi zle.
Lékařka pak to upravila ˇať si něco zobnu každé 2 hodiny.
Kontroluji sdi to a když vidím,že to mám opravdu nízké,tak si slupnu kousek hořké čokolády nebo trochu ovoce.
Zatím to nestoupá,takže stačí ta důkladná dierta.Tak uvidíme časem!!
Držte se!!!Li

liaa
20. nov 2007

Čertice,já to poznala sama.Jednoho dne jsem začala mít takovou neutišitelnou žízeň.Bylo to po 30 tt.Doma mám nakoupené takové ty papírky na kontrolu moče,protože mám chron.zánět močáku,tak si to hlídám.Je tam i kolonka na cukry.Tak jsem si ten test udělala a Vrrrr jedna kostička mi tam zezelenala až běda.A samozdřejmě sacharidy.Tak jsem hned volala na gyn.Tam mi bylo vysvětleno,že to ještě nemusí nic znamenat,že u těhotných to někdy takto může náhle vyskočit a zas je to dobré.A opravdu,od té doby ani ťuk.Dokonce ani z krve,kde mi endokrinoložka pravidelně nabírá na kontrolu hormonů štítky a ted v těhu i cukru-nic nebylo.Krev mi byla brána před mým zjištěním a ani Ťuk.Až na zátěžových testech se to projevilo-a to pořádně.Udělalo se mi tam po tom nápoji dost zle.A jsem ráda,že se na to přišlo,protože by to mohlo být pro mimi nebezpečné.No a ted jedu dietu a pícháníčko do prstíku a hlídám si to.

deina
20. nov 2007

Mna sa pytala lekarka, ci nepijem viac alebo nechodim castejsie na zachod, nemam sucho v ustach, ale to som jej nevedela povedat. Nevedela by som rozoznat, ci sucho v ustach je od cukrovky alebo od mojej choroby. Ale bezne su asi toto priznaky GD.

certica
20. nov 2007

diky babule a drzte sa. ja sa teraz prave nedokazem prinutit tolko pit, ako pred tehu.

deina
20. nov 2007

Kto pisal, ze na Vianoce nebudeme moct sladke? Nasla som na nete par dia receptov, napriklad tento: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=310 Su tam sice banany, ale na tom kusku torty ich vela nie je a vyzera to cekom dobre.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre