Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

pani_haf
13. nov 2009

Holky, jestli vám po bílém pečivu vylítává cukr, kupte si špaldový, mají ho ve zdravé výživě, je moc dobrý a bez cukru 🙂. Vypadá jako "moskva"

olgas
13. nov 2009

spagatice: No já kafe vypiju jedině s kostko cukru, ale stejně si ho dám. Ale jak člověk byl zvyklí si občas něco dát, tak to je v háji. Ach jo... S tím jezením po třech hodinách mám taky problém. Taky nejsem zrovna ranní ptáče, pokud jsem chodila do práce tak jo, ale od včera jsem doma na neschopence. Dle vzorového jídelníčku bych měla jíst v 7, 10, 12,30, 15, 18, 20 hod. Dr. mi řekla, když jsem si na ty časy taky stěžovala, že si je klidně můžu posunout, ale neměla bych jíst častěji než po třech hodinách (i když sem tam půl hodinka neva). Taky říkala, že vynechat nějaké to jídlo není úplně ideální, že ostatní holky třeba ráno vstanou nají se a jdou zase spát. No ale natáčet si budíka kvůli snídani, ještě když se mi nelíp spí ráno, tak to mi přijde brutální. Zatím se mi daří vstávat kolem 8 hod , teda spíš po osmé. Takže mi ty časy nevychází, posunovat to někam je dost blbé, protože se mi nechce zvykat obědvat třeba až ve 14 hod. To je dost nepraktické. Řeším to tak , zatím , že teda jím i trochu častěji než po 3 hodinách (třeba 2,5) , ale nejím to maximální množství sacharidů, prostě míň. Samozřejmě , že když je den, kdy si mám brát krev na testy, tak raději časy dodržuji, aby mi všechno sedlo jak to má být.

beruskaveruska
13. nov 2009

ahoj holky já jsem od začátku těhu na INZULÍNU a zatím v pohodě. Profily se mi drží v normě. a s dietou tak s tou to též nepřeháním. Vid Spagatice něco jsme si o tom psaly 😀

holky měli jsme oslavu a natlačila jsem do sebe větrníka a pak jsem měla hodnoty 5,4, ale třeba raní celozrnná snídaně se šunkou mi to ze začátku rozhodila i na 9. tak jsem začala jíst krajíček obyčejného chleby třeba i s marmeládou a je to vpoho. co se teda dodržuji jsou plísnové sýry, saláty , játra a tak, ale už se těším až porodím a cukrovka bude pryč.

včera jsem zrovna byla na kontrole pí.dr. byla spokojená a ani nemám zvednuté dávky inz. píchám 3x denně 4-2-3.

beruskaveruska
13. nov 2009

jo a jak řešíte cukr tak kávu teda bez, ale čaj jedině s cukrem a v poho 🙂

olgas
13. nov 2009

beruskaveruska: tak já to mám právě naopak, čaj bez cukru vypiju v pohodě, ovocný i třeba občas černý s citronem.I když lžičku medu do čaje mi dr. v pohodě povolila. Ale kávu bez cukru prostě nedám. Naštěstí kafe piju jenom když jdu s kámoškama na pokec někam sednou, max. 1x týdně, ale poslední dobou spíš tak 1x za 14 dní 🙂

evca82
13. nov 2009

ahoj holky,

co používáte za dezinfekci u glukometru?ja si koupila septonex, ten je v pohodě ne?

beruskaveruska
13. nov 2009

olgas já černý čaj jedině s cukříkem 😀 , ale mátový zásadně bez a kávu nesladím už roky většinou piju inst. bez kofeinu a s trochou mléka nebo slabého černého turka 😉 . Jenže co jsem těhu na kávu moc chut nemám. Jen , když přijde někdo na návštěvu a to už musí být, že si dám s nima.

evco já žádnou dezingekci nepoužívám. rovnou se píchnu do prstu akorát mám ajatin na inzulin, ale když někde jsem a zapomenu ho tak rovnou píchám do stehna tak asi tak no 😀

spagatice
13. nov 2009

Ahoj Veru 🙂 takže ti kontrola dopadla v pohodě, to jsem ráda. Mě taky, doktorka je dojatá, jen kdyby viděla, jak si občas dám něco sladkého, tak by jí to přešlo 😀
Evčo já dezinfekci taky nepoužívám. Je to jen moje jehla a tak hluboko se do toho prstu nepíchám, tak na to kašlu, to bych si musela dezinfikovat každé škrábnutí 😉
Olgas právě že když to člověk posune, tak pak může klidně i mít oběd ve tři a večeři v devět. No to se mi ale vůbec nelíbí.
Holky k tomu kafi, já jsem ho nikdy pít bez cukru nemohla a teď je to v pohodě. Ale piju latté, tam je dost mléka. Kafe bez mléka a cukru bych asi nedala 😖

evca82
13. nov 2009

He he, takze nejlepsi dezinfekce je zadna dezinfekce 😀

Olgas ja myslim, ze se muze jist i po dvou hodinach ne?ja tak dneska zrovna jedla - kvuli snidani (mela jsem ji nadvakrat)

spagatice
13. nov 2009

Já jsem někde vyčetla, že by ty přestávky měly být 2-4 hodiny 😉

beruskaveruska
13. nov 2009

mě bylo zase řečeno , že hlevní jídlo rozmezí 6 hodin. snídaně v 7h oběd kolem 13h a véča kolem 19h žádné do 17h jako při jiných dietkách 😉 no a já jím někdy ještě kolem 22-23h neb mi je pak ráno špatně. tak si takhle pozdě dám nějakou maličkost nebo jen zeleninu nebo kousek hrozna a je to v poho 😉

spagatice
13. nov 2009

Veru doufám, že v noci jíš tak, jak radí sestra - syrový květák 😀 Včera mi vymýšlela zeleninu a jediné co ji napadlo byl syrový květák nebo kedlubna 😀

misicka455
13. nov 2009

Tak já dezinfekci taky žádnou nepouživám jen si před odběrem umyju ruce. Jinak já když někam jdu tak si davám to Latté, jsem zvyklá kafe nai čaj nesladit tak to mi problémy nedělá. Většinou se snažím nosit sváče zdomu a někde to vždy sním 😉

Beruskaveruska, tedy tobě přišly na tu cukrovku docela brzo? 😲

Jinak já už se naučila každej den stávat v osm abych se nasnídala, pak se snažím jít ještě spát, ale jak se proberu tak už se mi to nedaří. Jím zhruba po 2 až 2 1/2 hodinách. Později mám hlad 😀

beruskaveruska
14. nov 2009

Misicko já jí měla už při prvním těhu takže mě hlídali hned od začátku a sotva jsem otěhotněla tam mi vyskočil cukr. Inzulín mám od 6tt a budu mít až do porodu. no hlavně aby to to tentokrát dopadlo....

Romčo já jí dám večer květák to bych vůbec nespala je moc těžký na noc. No ona sestřička je tak aktivní až to někdy přehání . Lituju její domácnost jestli všem nakazuje no potěš koště jo, ale všimni si, že v šuplíku má stále studentskou pečet 😀 to je pro diabetiky celkem provokace 😀 😝

spagatice
14. nov 2009

Veru toho jsem si nevšimla 😀 , no tak to je tedy provokace. Ona mi říkala, že doma má rozdělené šuplíčky. Každý člen domácnosti má svůj a tam rozděluje i potraviny. Je trošku blázen 😀

A neboj, určitě to dobře dopadne, teď už musí 😉

beruskaveruska
14. nov 2009

Trošku blázen??? to je slabé 😀 😀 😀 chudáci děti ☹

já mám dneska čistě válecí den 😀 , ale od zítra bude krušno musíme vystěhovat chodbu dorazí Ježíšek nová skříň 😀 MM se křižuje už dopředu 😠

Jo jinak já ty intervaly dodržuji jak kdy někdy 2-3h, ale též jsem jedle třeba ve 13h oběd a pak až kolem 18h véču někdy prostě nemám hlad. ale večer se najíst musím to bych do rána umřela hlady 😝

meinkonka
14. nov 2009

dievcata ja som minule dr. hovorila, ze mi je dlho 3 hodiny nic nejest a ona ze a kto mi povedal, ze musim mat prestavku 3 hodiny 😕 takze tak.

a co sa tyka tej vecere, tak ja musim vecerat tak minimalne 2 hodiny pred spanim, lebo minule som jedla naposledy o 19 a isla spat o 22 /cize 3hod/ a hned rano na dia kontrole sa mi objavil aceton v moci, takze ma zjazdila ze neveceram a musela som prist na testy uz po tyzdni /inak chodim kazde 2 tyzdne/

a moj porodnik mi vravel, ze ano malicky bude koli tej cukrovke trosku vacsi. no snad nie. v 36tt vazil 3150g. ale ved ked ja nepriberiem tak snad ani malicky nie???

jaaty
14. nov 2009

Meinkonka, s tým tvojim priberaním a váhou bábätka to nieje úplne pravda 😉 . Ja som mala tiež gestačný diabetes, ale našťastie veľmi splabý, posledný mesiac po tom, čo mi diabetologička ochorela, som tam už nemusela chodiť vôbec. Mala som vlastne len ten prvý glukózový test trochu zvýšený odtvedy bola každá kontrola (ad 2 týždne) u diabetologičky OK. Jedino, čo som nejdla boli doslova sladkosti -čokolády, koláče.....
Ja som za celé tehu pribrala necelých 6 kg a Hanka pri narodení vážila 4190 gr. a 51 cm.
Pikoškou je, ťe naša Hanka, má 2,5 roka a nedá do pusinky nč sladké - žiadne čokolády, keksíky, piškóty.... Ešte zje napr. šišku,ale bez džemu alebo ak upečiem nejaký oláč, taklen to cesto 🙂

iinuska
14. nov 2009

meinkonka, ja som mala tiez gestacny diabetes, ale len na hranici a maly ked sa narodil mal 3020 g. Rodila som v 38 tt

seb
14. nov 2009

ahoj holky, getační diabetes je to samý co těhotenská cukrovka, že ?
ahoj evco ;), tak už jsem taky našla tohle témátko 🙂
psali ste tady něco o tom, že celozrnné pečivo se šunkou zvedlo hladinu cukru, já myslela, že to celozrnné je lepší než bílé, není to tak ?
já jsem do diaporadny teprv objednaná, tak ještě nevím, co to všechno obnáším, ale ted tady čtu o tom, že se musí snídat už v 7 !, to je peklo, já vstávám v 9, a pak obědvám po 12 hod. a večeřím mezi 18 a 20 a když nemám mezitím hlad, tak proč musím něco jíst každý dvě hodiny ? mě by mezitím stačilo sníst nějaký ovoce, ale tolik se ho asi zas sníst nemůže, že ne ? :(

spagatice
14. nov 2009

Meinkonka vždyť to může být i tak, že malý přibývá na váze a ty hubneš, proto je u tebe celkem váha beze změny. U mě to tak určitě bude. Já jsem od začátku těhu nepřibrala na váze. Takže to vypadá, že malej roste a já hubnu 😉

Seb ano gestační diabetes=těhotenská cukrovka. Některé celozrnné pečivo je doslazované, proto může být horší, než bílé. Nemusí se snídat hned v sedm, ale musíš stíhat pět jídel do cca 19 a mezi těmi jídly musí být minimálně dvě hodiny přestávka. Rozestup mezi snídaní a obědem máš dobrej, ale chybí ti mezi tím dopolední svačina, takže buď budeš snídat dřív, nebo si dáš oběd později. I když nebudeš mít hlad, tak jíst musíš. Dej si nějakou tu sváči. Jeden kousek ovoce (i když ten je lepší spíš dopoledne), nejlepší je kousek zeleniny. Stačí, že tělu něco dodáš. Musí mít totiž pravidelný přísun jídla. Nesmí být veliké přestávky. Takže pokud se ráno vzbudíš a budeš mít hlad, tak to znamená, že si musíš vzít v noci ještě něco k jídlu, třeba zase tu zeleninu.

seb
14. nov 2009

tak tady píšete, že stres zvyšuje hladinu cukru, tak to je dobrý, mě u toho oGTT hned ráno sprdla sestra, že sem čekala ve frontě , když ona tam říkala, že těhotný mají jít dopředu, já to ovšem nemohla slyšet, protože fronta končila venku z budovy až ! , pak mi neřekla, že si mám měřit ten čas sama, tak mě sjela podruhý a to dost drsně před všema lidma, jak si to jako představuju, no jak malou holku, takže já byla vystresovaná celou dobu toho testu a měla jsem po hodilně 9,3 a po dvou 9,7 ☹ ´, to mi ta sestra udělala naschvál 😠 ☹

seb
14. nov 2009

spagatice: no já jsem se dneska vzbudila ve 3 ráno a nemohla usnout, protože jsem měla hlad, tak jsem si šla namazat půlku chleba, tak to budu řešit tou zeleninou, jak píšeš, nejradši bych mrkev, ale ta je sladká, tak je asi taky zakázaná ?
proč vlastně nesmím vynechat nějakou tu svačinu a musím jíst každý 3 hod. ? čemu to vadí , když nemám hlad a děti se při cukrovce rodí naopak většinou až moc vykrmení ? 😕
holky od tý doby co mi tu cukrovku zjistili mám strašnou chuť na zmrzlinu, máme zrovna doma v mrazáku úplně novou 4litrovou z makra - pistáciovou : to jsou muka ! ☹ ... a to jedno ovoce denně je taky peklo, já ovoce miluju :(, teda holky, doufám, že nám po porodu ta cukrovka všem hned zmizí a budem to moct oslavit v cukrárně 😵

evca82
14. nov 2009

ahoj seb🙂

ovoce muzes i vic denne nez jedno....ale musi se to navazit (aby to slo do poctu tech sacharidu). no tak jako ja mam vlastne sedm jidel denne, takze vopruz, pac jsem si dneska poprvy rozlozila snidani na dve (prvni v sedm a druha v devet) pac kdyz jsem ji snedla najednou tak mi to porad vylitavalo. potom jim svacu v 11, obed ve 13, druhou svacu ve 16, vecere 19 a druha vecere 22:00. manzel mi rekl, ze ziju od jidla k jidlu 😀 😀

Ale proc se musi jist pravidelne a rozestupu ne vice nez 4 hodiny taky covece nevim.....pritom je to prej dulezity to dodrzovat.

seb
14. nov 2009

evco: tak já se na to zeptám v Podolí, až tam půjdu ;), jinak teda já jsem zvyklá jíst ráno, v poledne a večer a mezitím jsem jen něco smlsla, většinou spoustu ovoce, tak to bude záhul se něčím furt cpát, snad bude stačit jako svačinka nějaký to rajče nebo paprika, místo toho ovoce teda, aby ho nebylo moc
holky , když šumivej celaskon obsahuje laktozu, má to něco společnýho s cukrama ? 😕
a nevíte, jestli hořká čokoláda se může nebo taky obsahuje sacharidy ? 😎

spagatice
14. nov 2009

Seb myslím, že hořká čokoláda taky obsahuje sacharidy, ale to neznamená, že ji nemůžeš. Já jsem si dneska dala i zmrzlinu 😉

To pravidelné jídlo je proto, že když tělu ty cukry nedodáš, tak si je začne brát samo ze tvých zásob, ale začne si brát hodně a to neni pro mimino dobré. Alespoň tak mi to řekla sestra u mojí doktorky.

seb
14. nov 2009

spagatice, aha tak to je složitější než jsem myslela, vzhledem k tomu, že vážím teď 50 kg si moje tělo moc z jakých zásob nemá brát, ale jak teda poznám kolik čeho můžu sníst, metodou pokus-omyl-glukometr ? a po tý zmrzlině sis změřila cukry tím glukometrem a bylo to dobrý ? 😎

olgas
14. nov 2009

seb: no však uvidíš, až ti dají rozpis sacharidů (pokud ti ho dají) co všechno můžeš sníst. Potom možná ještě budeš za ty svačinky ráda. Ono jde totiž o to, že se nemůžeš k obědu nebo večeři sníst plný talíř něčeho, ty porce jsou omezené, takže pak ta svačina je docela dobrá. Taky jsem dřív jedla tak, že jsem si snědla snídani, oběd a večeři a hotovo, ale mezitím jsem si často dala na co jsem měla chuť, třeba sladkosti, zmrzku a jiné věci, ty teď můžu vlastně jenom v době svačin, ale chuť na ně mám většinou tak hodinku po obědě ☹

spagatice
14. nov 2009

Seb po zmrzlině jsem si neměřila, já si smím měřit jen jeden den týdnu, jinak nesmím 😠 . Ale už mám vyzkoušenou čokoládu, hodinu po snězení kofily jsem měla 5,0 😉
Kolik čeho máš sníst ti řeknou u doktora, ale na každého to jídlo působí jinak. Já si dám knedlo, zelo, vepřo a mám hodinu po jídle třeba 6,2. Bílé pečivo mi taky cukr nezvedá. Ale jsou tady holky, kterým se cukr zvedá skoro i ze vzduchu, takže opravdu musíš vyzkoušet co působí zrovna na tebe. Mě se i dvakrát stalo, že jsem se navečeřela a hodinu po té večeři jsem měla nižší cukr, než před večeří 😅
V albu mám napsané hodnoty měření, tak se můžeš kouknout 😉

pani_haf
15. nov 2009

Ahoj holky, tak jsem byla na utz a mylý má 1600g, což je paráda, není nějak extrémně velký....dr to tipuje tak na 3,5 kg 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre