Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

deina
23. nov 2007

Drzim palce, nech je to zase v norme. 😉

huncut
23. nov 2007

no uvidíme.... budem sa snažiť...ked ja som občas maškrtník...a ešte vkuse niečo vypekať...potom bodaj by ten cukor neskákal ako sa mu chce....

donla
27. nov 2007

Ahojte. Ja som tiež absolvovala gestačný tolerančný test. Moje hodnoty boli nalačno 3,86 a po vypití mi po 60 minútkach namerali 8,22. Je to v norme? Lebo väčšina píšete výsledok po dvoch hodinách.... 😒 Samozrejme ma poslali na diabetológiu ale to idem až o týždeň....Viete mi niečo k tomu povedať???!! 😖

babulina
27. nov 2007

ahojte akurat som bola na teste, za ako dlho su vysledky,neviete nahodou?

donla
27. nov 2007

ja som mala výsledok po 7 dňoch ( od gynekológa, laboratórne výsledky)

babulina
27. nov 2007

dakujem donla 🙂

liaa
27. nov 2007

Taky tak nějak to bylo.Možná i dřív!Gynekolog mi volal přímo na mobil.že mi to vyšlo pěkně blbě. 😒 😠

deina
27. nov 2007

Donla, neviem, ja som mala 8.9 po dvoch hodinach a nebolo to dobre. Vraj to nema byt viac ako 7 - ale neviem, po ako dlhom case. Asi uz po hodine by to nemalo byt nad 7. 😖

Ja som mala vysledky hned, ale na teste som bola priamo u diabetologicky.

alex21
27. nov 2007

ahojte kočky
tak aj ja sa kvám hlásim. Ja som bola na tiestoch u diabetologa a po dvoch hodinách som mala 9,22. Vysledky som mala až po týždni lebo ma velmi vela ludí a hovoril že to nie je dobre a hned mi tam založil kartu a každé 2 týzdne budem chodiť na odbery a na kontroly.

deina
27. nov 2007

Ahoj Alex, tak ta vitam. 🙂 Hoci samozrejme by bolo lepsie, kebyze ta tu vitat nemusime. Takze ides tiez dietovat?

alex21
27. nov 2007

hej zatial som na diete zajtra idem na krv a potom za dva týždne a uvidíme čo urobí dieta či sa to nou upraví alebo nie.
A dakujem za uvitanie aj ked by bolo milé v nejakej krajšej teme. 😉

deina
27. nov 2007

Mne dieta zabera, minule som uz nemala hodnoty nad 7, tak dufam, ze zaberie aj tebe. 🙂

babulka
27. nov 2007

Donla, tie hodnoty su dost vysoke. Aj ked je to uz po hodine. A po dvoch hodinach je v norme este 6,9. Vyssie uz znamenaju diabetes.
Inac ja som mala vysledky hned, som prekvapena, ze niekomu to trva tyzden 😲 Ja som bola vo Fakultnej nemocnici, tam je priamo labak, kde to spravia odberom kvapky z prsta, vypije sa glukoza a dve hodiny sa musi byt v klude. a po dvoch hodinach znova odber z prsta a vysledky do 15 minut.

Ja som prekvapene aj z toho, ako citam niektore diskusie, ze sa tieto testy beru na lahku vahu. Niekto na ne vobec ani nejde 😲 Alebo lekar povie, ze ma rano zjest horalku a po dvoch hodinach prist. Alebo ze samoze ist na dve hodiny prechadzat. Nerozumiem tomu. Ved su presne postupy, ako sa to ma robit a nie nejake horalky...A potom z neodhalenych a nepodchytenych cukroviek byvaju velke problemy. Velke deti, problemy s dychanim, hypoglykemie, poruchy srdiecka...
Alebo ked niekto povie, ze vsak som mala len 8,0, to je hranicne, jednu sladkost mozem denne. Hovadina. Asi si neuvedomuju, ako tym skodia hlavne svojmu babatku.

deina
27. nov 2007

Babulka, aj ja som sa stretla s jednou tehulkou, ktorej gynekologicka spravila test tak, ze jej dala vypit Coca Colu a to bolo vsetko. 😕 Mne to lekarka robila s glukozou - po dvoch hodinach, ziadny pohyb, ani voda ci ist na WC, nic.

babulka
27. nov 2007

deina, a potom to tak vyzera s tymi detickami, a mamicky sa cuduju, preco je ich dietatko v inkubatore, alebo preco ho musia previezt na specializovane pracoviska, ved im nic nie je, ved su donosene, krasne stvorkilove...ano, ale "vdaka" neliecenej cukrovke maju kopu zdravotnych tazkosti. takze tak.

deina
27. nov 2007

Ja by som si nedovolila dat si teraz co len kusok cokolady alebo niecoho sladkeho. Fakt sa bojim. Ved tych par mesiacov vydrzim, zase daka strasna dieta to nie je, nehladujem, dokonca jem ovela zdravsie ako predtym.

babulka
27. nov 2007

Super. Je jasne, ze kazdy si je strojcom svojho stastia, takze netreba nikomu nic vnucovat, len je skoda, ze svojim pristupom pachaju skody na vlastnych detoch, ktore su samostatne bytosti, a vdaka "zodpovednej matke" maju vystarane na cely zivot 😖 Ale to je uz o inom, to sa tyka aj stravovania samotnych deti, ked maju par mesiacov a uz jedia Pribinaciky, rozky, kuracie stehna...lebo im to ich matky pchaju. Ale to nepatri k teme. 😀

deina
27. nov 2007

Alebo jedia vkuse sladkosti. Som ucitelka na ZS a mam teraz male deti a tie maju stale vsade kadejake lizatka, cukriky a cokolady, piju malinovky a coly. 🙄

Teraz maly papa same zdrave veci. 😀

liaa
27. nov 2007

Deina 🙂 🙂

Já docela jedla dost zdravě i před tím.Akurát ne malé porce a ta pravidelnost.A ted co si to hlídám,už jsem se v tom tak nějak vycvičila Ted se mi to drží celkem pěkně!!!

A musela jsem dát teda ,,vale"svým hříškům v podobě oblíbených čokoládiček.-))Ale mám doma jednu moooc drahou bez cukru,ze zdravé výživy a když mám hodnotu více nízkou,tak si maličký čtvereček dám aby to bylo akorát.-)

deina
27. nov 2007

Aj ja mam jednu taku - bez cukru, tak sem tam si kocku dam, len obcas. To ked uz veeelmi musim. Ale zatial si musim zaklopat, ze to zvladam celkom vpohode. 😅 Deti tie mi neustale nosili cukriky a cokoladky, tak to som im teraz zatrhla, aj tak som vacsinu len rozdavala dalej.

liaa
27. nov 2007

Ano-já rozhodla že se nebude péct.Stejně na to nemám sílu..-)
A všem příbuzným co mi volají a nabízejí cukrovinky jsem objasnila situaci-že raději nic specielního pro mě ať neposílají.
(přímo ulítávám na vanilkových rohlíčcích).-)

deina
27. nov 2007

Nastastie take to vianocne pecivo ani velmi nemam rada, pre mna je suche a je mi to aj trochu namahave to zjest, iba s cajom sa da. Takze skor som na zakusky - cim viac kremu to ma, tym lepsie, ale jedny Vianoce bez nich vydrzim. 🙂 Aj tak mi teraz akosi velmi chutia pomarance. Viem, ze aj ovocia sa vela nema jest, ale jeden dva pomarance za den su vporiadku, dufam.

liaa
27. nov 2007

Když cukr neletí nahoru-tak proč jednou za čas si nedat.Potřebujeme vitamínky.Já zase grepy a mandarinky.Miminko je vždy šťastné.když mu kousek pošlu.-))
Ale ted mám pár dnů uplně bláznivou chuť a to na ledovou tříšť,Normálně si představuji,jak kousky toho ledu křoupám.-)))to se naštěstí v těhu i při cukrovce může..-))
Manžel se ptal,jestli mi nemá jít někam natrhat rampouchy 😀

deina
27. nov 2007

😀

Grepy mam tiez rada, vlastne mi teraz akosi chuti citrusove ovocie - najma pomarance, ale aj mandarinky a grepy. A cukor sa drzi v norme, tak je dobre. 🙂 Ale doma si ho nemeriam, nedostala som nic na meranie od doktorky, ona mi ho minule merala pol dna - nalacno, hodinu a pol po jedle, dalsiu hodinu po a potom zase hodinu a pol po dalsom jedle.

liaa
27. nov 2007

Tak to jsi asi neměla ještě tak strašné.Já si pro jistotu měřím,když už to mám doma.Ze začátku 7x denně a 3x denně moč.Ted už mi lékařka říkala že si mám hlídat 2-3 dny v týdnu po celý den-a zapsat si to do deníčku.Ale stejně si měřím skoro každý den,abych viděla jak se můj cukřík chová když si dám to či ono k jídlu a pak pro příště vím,že jsem si klidně mohla trošku přidat.-)

lienockaa
27. nov 2007

donla- no v prvom rade po hodine sa Ti to nemalo čo merať..ja to nechápem..merá sa hodnota po dvoch hodinách od vypitia glukózy..a po tých dvoch hodinách by mala byť hodnota do 6,7 mmol/l..

a keď už ide o to..8,22 nie je dobrá hodnota ani po tej hodine, bohužiaľ, patríš do starostlivosti diabetológa kvôli tehotenskej cukrovke..

lienockaa
27. nov 2007

a tiež nechápem, že niekomu dovolia sa ísť dve hodiny prechádzať po vypití glukózy.. 😕
ja ako vysoko rizikový človek, vzhľadom k tomu, že tatko má cukrovku od mlada a má ju autoimunitnú, vôbec nie z obezity, tak som mala kontroly na cukrovku teraz v tehotenstve už dve, zatiaľ v poriadku..a ešte jednu budem mať na moju vlastnú žiadosť okolo 30tt, to bude taká, že 90 minút po jedle, ale tiež sa nesmiem medzi tým hýbať a ísť sa prechádzať..normálne hodnoty sú pri tomto teste prísnejšie ako pri teste s glukózou..

lienockaa
27. nov 2007

..myslím po normálnom jedle, nie po coca cole, ani po dvoch horalkách.. 🙂

deina
28. nov 2007

Pomarance su ako sladke? Kolko si z nich mozem dat, neviete? Jeden, dva?

vesi
28. nov 2007

pomaranče by si nemala ☹ maximálne jablko, menšie a doobeda, aspoň tak mi bolo povedané v tehu 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre