Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

megg
7. dec 2009

to fakt? mal volne? to ja tam vzdy vystihnem tolko dochodcov, ze amen... 😅

ili5
7. dec 2009

Renatka, to jsem nevěděla, mi nioc takového neřekl, jen, že z toho může být mimi velký, jinak nic.
Tak se jdu měřit za 15 min, jsem zvědavá. Myslite, že to může být i stresové? Jestli jj, tak i kdybych jedla jen suchary a pila vodu z kohoutku, tak budu mít velké hodnoty. M8m stále žízeň velkou, nemůžu se ničeho dopít, máte to taky?

megg
7. dec 2009

Renatka, neviem ale ci tento nas doki nie je trosku prehanaci typ. Ja som pri prvom mimcu pribrala 17kg a cukrovku som nemala ani babo nemalo problemy, dokonca mal krasnu porodnu vahu aj miery. A tu som zahlasila dokimu ze som pribrala 8kg a hned na mna zacal pozerat! ze tolko vela nemam co pribrat a podobne. A on uz niekedy tehu bol???? Takze ja ho beriem s urcitou rezervou, dolezite je ake je babo na UZV a ci je vsetko ok. To potom po porode sa prezije. A tych mojich 17kg nabratych som zhodila tak neuveritelne rychlo, ze som cumela.

Dietu dodrzujem, sladke som vylucila uplne. Uspesne som odolala vsetkych mikulasskym sladkostiam, ale zas odtial potial..doktorom uz moc neverim i ked tvrdia neviem co, ale to som sa naucila uz pri prvom mimcu, kde som si preskakala s nim kadeco a nie moc prijemne, ale clovek sa uci rychlo a zistis, ze zivot je aj tak len jeden.

spagatice
7. dec 2009

Ahoj holky,
já mám cholesterol v normě. Tu vaší dietu vám tedy nezávidím, bych je s ovesnou kaší asi někam hodně rychle poslala. A poradili vám při tom, z čeho máte brát všechny ty látky, které v těhu potřebujete, aby vás mimčo úplně nevyštavilo? Já se naštěstí s cukrovkou docela držím, ještě teď budu dvakrát měřit, na kontrolu jdu 21., to už budu 37. týden, tak když ty hodnoty budou v normě, tak doufám, že už mi dají pokoj, protože kdybych šla na další kontrolu v 39. týdnu, tak už by inzulín neměl určitě smysl. Každopádně doktorce do profilů píšu pravdu, dám si i k snídani vánočku nebo buchtu, abych věděla, co mi to udělá s cukrem, cukr mám v normě a doktorka kvůli tomu vůbec nenadává, protože vidí, že mi to nevadí, tak proč mě trápit že.

renatkas
7. dec 2009

megg ked som tam prisla a klopala sestricke, tak tam sedeli traja, ale neboji objednani tak ich poslala prec, sa im uz asi nechcelo robit 🙂 ked som tam bola v utorok na odberoch, tak som si myslela ze ma picne, kopec ludi predo mnou a vsetci sa tlacili aby mohli ist na odber, ona ani nevystrcila nos z ordinacie aj ked by mali tehulky uprednostnit, tak som tam cakala pekne dlho. Ale ten piatok to bolo ok, ked som uz isla aj za lekarom.

ili5 urcite to moze byt aj stresom, ja este chodim do prace a stresu zazivam teda hodne, dnes som si myslela ze ma aj porazi ako som bola nahnevana.

spagatice
7. dec 2009

Holky váhu vůbec neřešte, na mě zas koukají zkrs prsty, že vůbec nepřibírám 😒

renatkas
7. dec 2009

spagatice aj ja som sa to pytala lekara, on mi povedal ze dolezite je ze mozme papat chude maso a zeleninu a ostatne ako mineraly alebo vapnik sa da dodat aj inou formou, ako som pisala tofu, mineralky a taaak. Ja pre istotu beriem tehu vitaminy, lebo si pripadam ako zajac co je len samu zeleninu.

Ozaj, nemate nejake recepty na tofu? Ja som to este nikdy nerobila a ani nejedla 😎

megg
7. dec 2009

Reni, musis vzdy zaklopat. Rozhodne tam necakaj a povedz sestricke ze si tehu. Ja som tam tiez najskor cakala ako sprosta, a potom mi povedala ze zbytocne, ze sa musim sama hlasit. Tak teraz smele a drzo 😀 Ved este to aby si tam nachytala nejake choroby.

Inak presne tak aj stres moze sa toto vsetko, ja som to mala to iste, nastastie som uz doma z prace a snazim sa zit v klude, ked som bola v praci tak v kuse som nieco riesila, takmer ziadny pohyb, vsade som chodila autom...teraz sa pekne hybem, cvicim a uzivam si este to, ze som 2v1 a za chvilu budem ficat o 106 s dvoma ditkami 😀

spagatice
7. dec 2009

Renatkas já jsem tofu taky nedělala, bohužel ☹ Ale snad na internetu něco najdeš 😉
Nevím co bych s tou dietou jedla já. Co jsem těhotná, tak maso moc nemusím, jen trochu a občas. Z minerálky je mi špatně, tofu nejím a kdybych jedla jen zeleninu, tak bych měla pořád hlad. 😖

megg
7. dec 2009

Inak to tofu je dobry napad, pojdem si kupit, ja som kedysi vegetariancila a zila iba na tom, ale recepty nemam. Daj do googlu, nieco najdes 🙂 A s tou zeleninou tiez som na tom podobne ale teraz si varim fajn slepaciu polievocku 🙂

megg
7. dec 2009

Spagetice, presne tak tu zeleninu treba kombinovat s niecim, lebo ja som tiez z toho neustale hladnaaaaaa a potom nervozna 😖

barakaa
7. dec 2009

Hezký den všem, tak jsem se úspěšně zařadila mezi těhu diabetičky. Minulý týden jsem byla v Podolí, vše mi tam vysvětlili, byli i milí. Jen musím dodržovat trochu přísnější dietu, neb mám zároveň i klidový režim, ale zvládám to vcelku bez obtíží (mám zkušenosti odmala, kdy jsem se léčila s poruchou glukózové tolerance), jen dopoledne mám hlad, tak mi snad dovolí trochu přidat sacharidů, ale nevím, jdu tam až 16.12. Domácí profily mám zatím v pořádku, tak to snad půjde. Někde jsem tu četla, že při měření profilu doma se hodinu po jídle nepije...ptala jsem se sestry a ta mi dovolila se napít vody. Jen ještě, že sleduji i sacharidy v zelenině, protože mi přijde, že když jich mám mít třeba jen 40, že to snadno člověk překročí, když se hodně cpe více sacharidovou zeleninou, to sice v Podolí neříkali, ale raději to tak dělám (tabulka sacharidů v zelenině je třeba na té stránce tehotenskacukrovka.cz, z Apolináře). Pak jen ještě....myslím, že je opravdu dobré dietu dodržovat, mimi nemusí být "jen velké", ono se sice obalí tukem, ale celkově vůbec nemusí prospívat a také je ještě jedna varianta, kdy může nadprodukce inzulínu miminka způsobovat poškození placenty, mimi pak neprospívá a může být naopak menší....proto bych to ili5 raději se sladkým nepokoušela, ale je to jen můj názor. A dobrá zpráva, mou štítnou žlázu to prý již zhoršit nemůže, týdny, kdy by to tak mohlo být už máme za sebou a štítnice mi funguje, jak má, beru jen pro jistotu nějaké léky, ale úspěšně směřuji k uzdravení i po porodu. Jsem také odhodlaná udělat maximum pro to, aby se mi cukrovka nerozjela ani potom. Je lépe se hlídat, než s tím pak žít, dětství s léčbou mi bohatě stačilo. A opravdu si myslím, že zdravý životní styl pomáhá i při zátěži v rodině a člověk se nemusí zařadit mezi ty maminky, co do deseti let po porodu budou mít cukrovku navždy. Mně také jako dítěti nikdo nevěřil, že se z toho vyhrabu a po 16 roce jsem to zvládla a vrátilo se to až nyní v těhotenství (jo a je mi 33 a jsem nyní ve 21tt). Všem držím palečky, abyste dietu i případné inzulování zvládaly! Krásné těhulkování a samá zdravá miminka přeje Baraka a moc děkuji těm, které mi odpověděly, jak jsem byla minulý týden z toho zjištění vykleplá.

ili5
7. dec 2009

Tak ppo snídani měla 6,7. Volala jsem i doktorovi nahlásila hodnoty a říkal, že v normě, jen ta včerejší večeře 8,7 se mě ptal co jsem jedla. Jsem řekla, že jsem byla na hostině a jedla dort 😀 . Tak prý, vidíte, že to nesmíte přehánět, jinak to máte v normě, slinivka stíhá pracovat, tak dojděte 17.11 hodinu po jídle do poradny. Takže jsem dopadla dobře, teď se konečně nadlábnu 😀 Samo, že se omezovat budu s těma bonbonama a cukrovím, ale neodpírat si, mimi musí mít výživu přece. Já mléko piju hodně a nezvedalo mi to hodnotu.
Ten cholesterol mám taky zvýšený, před umělým oplodněním jsem musela na krev a tam mi to zjistili, ale to neřeším, bylo to malinko nad limit, žádná hrůza. Nyní v těhu mi stejně masné dělá problémy, zvracím po brambůrkách a topinkách a masném, takže tělo si sawmoi řekne co chce. Ovoce a zeleniny jím hodně teda, kor jak řádí prasečí chřipka, lepší mít zvýšený cukr, než prasečí nos z chřipky 😀
J8 přibrala zatím 11 kg, v poslední době zvracím, tak moc váha nejde nahoru. Mám spoustu kamarádek co přibrali 20-25 kg, to se zhodí, nebojte. Mě to jde jen do břicha a boky, jinak nic, nohy jak srnka, že mě už nemůžou unést, až mi z toho vrže koleno. 😒

seb
7. dec 2009

ahoj holky,
tak já zas po snídani 7,9 a to jsem udělala 5 dřepů 😀 😝 ... měla jsem jen chleba s angl. slaninou
holky, ili píše, že nesmí tu hodinu po jídle ani pít, vy taky nepijete ? já totiž po tý snídani ještě piju čaj s citronem a třeba celou tu hodinu, protože mi bez medu nechutná, tak ho do sebe leju takhle dlouho, myslíte,
že by mi to mohlo zvedat ty hodnoty ? 😕

ten inzulín se píchá taky takovým perem jako glukometr, nebo normální injekcí a jehlou ? ☹

konvalinka.2
7. dec 2009

Ahoj ili5,
jak tak čtu, tak máš dost podobný názor na cukrovku jako já... Já jsem k dokonce na diabetologii přestala chodit a tam si podepsala reverz. Takže hladinu cukru nemám hlídanou. Na tom oGGT tetu jsem po dvou hodinách po vypití té jejich "dobrůtky" měla 7.8, na dia mě začala strašit tak, že jsem do další a zároveň i poslední kontroly málem zcvokla! Dnes jsem ale byla u své praktické doktorky, krev mi vzala tam. Tak aspoň budu pro sebe vědět, jak to vypadá. Nemám to kontrolovaný každých 14 dní, ale aspoň něco. Výsledky budu mít zítra. Tak jsem zvědavá. Měj se hezky. Pa pa

spagatice
7. dec 2009

Seb já taky piju úplně normálně, přece nebudu hodinu bez pití. Myslím, že neslazený čaj s citronem by ti to zvedat neměl. Na inzulín jsou už většinou podobná pera, ne injekce s jehlou 😉

evca82
7. dec 2009

ahoj holky,

tak jsem dneska byla po kontrolach.....mno diabetologie v pohode, takze dietka zatim staci.

Plodove vody mam porad o neco mene a je to nejspis tim, ze mi merili prutoky pupecnikem a jedna hodnota tam byla nejak nad limit, takze za tyden zase KO. kdyby se to zhorsovalo tak mi asi mala sla driv. dneska biometrie v poradku, uz ma dve kila - tak to uz je hezka vaha. 🙂

renatkas
7. dec 2009

konvalinka tu krv ti predpokladam brali nalacno, ja mavam nalacno hodnoty do 4, naposledy 4,09 ale praveze po jedle to stupa, neviem ci to bude vierohodna informacia.

ja si tiez myslim ze pit sa moze, ked sa tam nedava medik 😉

evca82 to ze mas menej plodovej vody ti zistili kedy? mne kontrolovali plodovu vodu len v 20tt a teraz idem zase na take vysetrenie 17.12.
zapisali ti aj hodnotu gradingu placenty? to mas kolko?

konvalinka.2
7. dec 2009

Ahoj renatkas,
krev mi brali na lačno, pak jsem šla domů, dala jsem si snídani a za hodinku jsem tam šla znova. Takže mi sestřička vzala dva odběry.

evca82
7. dec 2009

renatkas to me zjistili na uzt ve 30 tt, stav placenty nevim to mi nedelali.

Jinak k tomu pribirani, tak ja se dneska na to ptala v poradne, pac ja drzim dietu mesic a zhubla 0,5 kg.tak mi diadr rekla, ze to neni nic divneho.....ja taky nemuzu pribrat mi prijde,pac vsechno hned spalim. takze ja zacala pribirat v patym mesici a prestala v sedmym.

renatkas
7. dec 2009

evca ja som do piateho mesiaca mala o kilo viac, potom mi to za mesiac vyletelo o 5 kg a teraz mam navrch 8 kg. Podla mna to neni nic katastrofalne, teda ako na seba pozeram tak som nepribrala vobec nikde len do brucha a to je maly a plodova voda, tak nechapem toho lekara co stresuje 😀 ale pri tejto diete co som dostala uz zarucene nepriberiem ani kilo (dnes som cez obed porusila a dala si maly banan v cokolade). Len sa trochu divim, ze vy v CR mate vsetky glukomer aj ked nemate inzulin a my Slovenky nie 😠
Vcera som si merala cukor u mojej babky a hodinu po zakusku som mala 5,6, taky glukomer by sa mi ale doma veru zisiel 🙂

evca82
7. dec 2009

renatkas, tak ja si hlavne rikam, kdyz roste mimi ze to je OK, takze uz asi taky nepriberu a presne ja to mmam v brise, zadek mi zhubl...manzel mi rekl, ze vypadam jak somalske dite 😀 😀

Seb: dneska se me v poradne sestra ptala zda mam prouzky a jestli nepotrebuju, tak jsem rekla, ze ne a jestli ty co mam doma muzu spotrebovat vsechny, ze sem magor co se casto testuje. tak se i s doktorkou smaly 😀 😀 a ze prej urcite muzu.

seb
7. dec 2009

tak já po obědě 5,6 🙂, jen ty snídaně mi furt teď haprujou, asi mám špatný to pečivo

já na začátku těhu zhubla , takže celkem jsem přibrala 7kg, kdybych to brala od mojí váhy před zhubnutím , tak jsem přibrala 6 kg a teď co mám dietu, tak si nejsem jistá, protože nevím, kolik jsem vážila , ale myslím, že jsem na tom furt nějak stejně teď, spíš o nějaké to deko míň

renatkas: tak se na ten glukomer zeptej ve vaší diaporadně, asi slovenský pojištovny nebo spíš doktoři na vás víc šetří 😠

janni.ka
7. dec 2009

Ahoj berušky,

tak sem vás dočetla a nestíhám jako zírat-renatkas,meg co vám to dal za drastickou dietu 😲 ovesnou kaši uvařenou ve vodě no blééééé teda,to ten váš dr nějak přehání si myslím,mě moje dia dr řekla že ve20% případů se cukrovka v pozdějším věku projeví,ale podle mě je to pak dáno pohybem a životosprávou 😉

Konvalinka ahojík,dlouho sem tě tady neviděla 🙂 tak aspon že máš kontroličku takhle od praktický,tay si to měla na hranici,mě teda dr nestrašila jen říkala že by mimi bylo velký kdyby se to nehlídalo a porod by byl obtížný.On asi každý doktor říká něco jinýho a my si to tady řekneme a uděláme výcuc od každýho něco 😀 😀

Evi super že je to O.K 😉

Spagi ty se máš ty to máš za pár 😉 😉 😀 jedna kontorlička u té vaší příjemné sestry 😀 😀 😀 😀 a máš pokoj 😉

janni.ka
7. dec 2009

a ještě k tomu přibírání tuším že to psALA meg nevím ted jistě,tak já nabrala do 27TÝDNE 14kg a když sem se vážila minulý pátek měla sem 1kg dole ale nikdy mi nikdo nic neřekl,sestra mi v poradně na gyndě jen řekla že to tak prostě někdo má že tak přibírá a to sem se nějak moc necpala 🙂 Tak na diadr kašli,je to ťuňťa 😉

ili5
7. dec 2009

Ahojky, taky si myslím, že by sme to neměly tak přehánět, nebo se z toho taky můžem scvoknout a zkončit v poradně u psychiatra. Jedu příští 4t a tam mu odevzdám glukometr, poděkuji a sbohem. Trošku se omezovat budu. No nyní jsem snědla na oběd hříbkovou polévjku, brambor s tatarkou a kilo žampionu, ještě dojídám, coca colu. Změřím se večer po večeři.

renatkas
7. dec 2009

ili5 no tusim si sa na tu dietu dobre nasrala, ked si si dala rovno taketo menu 😀 paaaani tatarsku, coca colu, no odvazna si 😀 daj vediet aka bola potom hodnota 🙂

janni.ka
7. dec 2009

lili to teda jo jak píše renatka 😀 😀 mě ta hodnota taky zajímá tak jí sem určo písni 😉 A to takhle jako jde jo?dojdeš k dr tady máš měřák a čau už mě tady neuvidíš 😕 😀 😀

seb
7. dec 2009

evca: tak tos mi udělala radost, že jim nevadí, že spotřebuješ proužky, to budou koukat, až jim řeknu to samé 😀 , sem říkala doma, že už jsem na tom závislák 😀

seb
7. dec 2009

holky v papírech od diadr. mám psáno, že tatarka má nula sacharidů, takže pohoda 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre