Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

renatkas
5. jan 2010

a ten dlhodoby cukor kde zistim? na vysledkoch z labaku mavam vzdy hodnoty nalacno, po jedle a este nejaku co je nieco nad 3, to moze byt ten dlhodoby cukor?

pepita52
5. jan 2010

RENATKAS noo ja si meram ale chcela som vediet ako vyzera ked si musis pichat ten inzulin noo dost sa bojim lebo mi povedal doktor ze malinka je nejaka vadsia ale nepovedal kolko ,a že ci vyvolavaju porod aj ked si nepicham inzulin len meram a mam tehu cukrovku

renatkas
5. jan 2010

pepita aj ja mam maleho vacsieho a inzulin nemam, lekar sa mi sice inzulinom vyhrazal, ale tie hodnoty zase nie su take zle.
ja tiez neviem ci mi budu vyvolavat porod skor alebo nie, asi to zalezi aj od toho o kolko bude babatko vacsie a viem ze prenasat sa nemoze.

inzulin sa picha zevraj s nejakym perom, nie striekackou.

olgas
6. jan 2010

pepita: mě zatím říkali, že i když jsem na dietě, tak mi porod dřív vyvolají, tak jsem zvědavá jestli to tak bude nebo ne. Co se týče porodnice, tak jak jsem byla včera naposledy u mé gyndr. ,tak říkala, že když jsem na dietě, tak můžu rodit v které porodnici chci, kdybych byla na inzulinu tak ne. To bych musela rodit přímo tady v Olomouci. Nemohla bych třeba v Prostějově nebo Šternberku /to jsem menší porodniice v okolí/

renatkas: na hodnota něco nad 3 bude zřejmě dlouhodobý cukr. Hodnotu máš v dobrou, takže doktor by ti měl potvrdit, že máš jenom tu těhotenskou cukrovku.

jenny73
6. jan 2010

Dobré ráno, zdravím vás tady a dodatečně děkuju za včerejší informace (musela jsem narychlo opustit net).

Zeptám se ještě na jednu věc - já i normálně - nejen teď v těhotenství - jím poměrně zdravě, pravidelně ne, ale sladké jen občas a hodně zeleniny a tak (určitě jsem spíš masová, než na sladký) ... v těhotenství o to víc, ale teď, od začátku prosince, jsem hřešila a to tak, že jsem si řekla, že když ne celý rok, tak teď...už na začátku prosince jsem byla na 4 dny u mamky, tam buchtu nejen k snídani, pak mezi svátky, dost sladkého, pečiva, však to znáte... 😉 a navíc jsem úplně vyměnila zeleninu za ovoce, za celý měsíc jsem neměla kousek zeleniny, ale sežrala jsem koš ovoce, do toho i kompot, zmrzlinu... a abych se dostala k otázce - když jsem se včera objednávala do dia poradny ptala jsem se, jestli to mohlo mít vliv a bylo mi řečeno že ne. Ale proč by se potom tedy držela dieta, když by to nemělo žádný vliv? Můžete mi na to napsat váš názor? Nechci se tím nijak uklidňovat - naopak jsem si dnes už přinesla do práce nabalíčkované svačinky - ale říkám si, že by ta hodnota třeba alespoň nebyla tak příšerná....

evca82
6. jan 2010

ahoj holky,

me rekli v diaporadne, ze uplne ke konci tehu se muze ta cukrovka zlepsit (naopak se horsi cca do 35tt) no a nechci to zakriknout ale me se mozna zlepsila....jsem si dala ke snidani chleba s maslem a sunkou, pak jsem sedela, zadny pohyb a hodnota 6,7 driv bych mela cca neco pod 8. a vcera vecere naloz a taky hodnoty dobry.

jenny je pravda, ze si tim, ze jis sladke cukrovku nevyvolas. v ty diete jde o to, ze mas ty sacharidy rozlozeny a to tak aby to najednou nebylo na telo napor a zvladlo je zpracovat, hodne dulezity je jist min. po dvou a max po ctyrech hodinach. to sice az tak nevim proc, ale z vlastni zkusenosti je to pravda. parkrat se mi stalo, ze jsem mela fakt hodne hlad a hodnotu pred jidlem nizkou napr. 3,8 a pak po jidle mi to vylitlo. a naopak kdyz jsem mela pred jidlem napr. hodnotu 4,8 a hlad jako normalni, tak pak to bylo dobry.

jenny73
6. jan 2010

Ahoj a děkuju. Já celkem ten princip pochopila a ani si nemyslím, že bych si tím bukrovku vyvolala - asi jsem se špatně vyjádřila - spíš jde o to, jestli jsem tím ty výsledky mohla ovlivnit. Že když teď budu chodit na kontroly, tak ty hodnoty dietou ovlivním, tak jak je možný, že moje strava za poslední měsíc neměla na tyhle výsledky vliv? ...... tak jsem to myslela 😉

evca82
6. jan 2010

ja si rikala jestli te chapu dobre 😉

podle me se ty vysledky nedaly ovlivnit. ten zatezovej test je fakt zatezovej a z toho se vychazi 🙂 takze dle me i kdyby si jedla tri mesice pred tim zdrave, zadny sladky a pak sla na to OGTT tak by vyslo pozitivne.

pani_haf
6. jan 2010

Ahojte holky, mě už zbývá jen pár dní do porodu, tak to trochu šidím a papám. Dala sjem si na snídani buchty a čekám, co naměřím.....

olgas
6. jan 2010

paní_haf: já už bych asi ani neměřila 😉 co už s námi, když to máme za pár.

jenny: taky si nemyslím,že by tvůj dřívější jídelniček ovlivnil výsledek zátěžového testu. Na ten jsi šla na lačno, takže přes noc by mělo tvoje tělo cukry z předchozího dne spálit, pak jsi vypila ten sladkej hnus a tvoje tělo ho prostě nezvládlo spálit, tak jak mělo.

evca82
6. jan 2010

olgas a jak ty to mas s porodem?asi jsi to psala, ale ja zapomnela 😀

Haf ty jdes 19.1 na vyvolani vid?

spagatice
6. jan 2010

Ahoj holky,
jenny73: Já si taky myslím, že ti to nemůže ovlivnit výsledek, protože jestli si zdravá a nemáš tedy tu těhotenskou cukrovku, tak tvoje tělo si s těmi cukry mělo poradit bez problému, i když jsi jedla tolik sladkého. 😉

pani_haf
6. jan 2010

Holky, tak buchta nebyla dobrý nápad, 8,6 😒
jj, 19.1. jdu na vyvolání, ale v pondělí 11. k dia dr, tak se jí musím ještě pochlubit, že se držím 😀 😀 😀

evca82
6. jan 2010

Spagi a jak to mas ty? ty jedes do terminu ne?

pepita52
6. jan 2010

Renatkas ani ja praveze hodnoty nemam zle ale mam taky pocit ze sa mi to zacina kazit teraz mam tak 6,1 a to som skoro nic nezjedla inak mam 6,6 a na dia mi povedala ze ked budem mat nad 7,0 tak mi da inzulin a pocula som ze sa od inzulinu ešte to babo zvadsuje baby neviete co je na tom pravdy a neviete ci nahodou je urcene ze od niekolko kolou sa chodi cisarskym? napr nad 4 kila inak pekne ranko vam vsetkym olgas tak to som aj ja zvedava a drzim palce

pani_haf
6. jan 2010

Pepita-to ti nevím, ono záleží, jak tu váhu mimi odhadnou a taky jakou máš pánev a lékař by měl určit, zda nebude lepší ten císař, ale teď jsem byla v nemocnici a sestra říkala, že loni se rodilo v 31% případech císařem.

Ad naše diskuze k YALU: doktroka říkala, že je lepší si nechat udělat teplý nálev, jednak se porodní cesty změkčí, že ve vás nic nezůstane, radí to i otřelé porodní asistentky, takže tak. Asi na ten YAl kašlu a buu se řídit tím jejím doporučením. Hlavně si prej ten klystýr nechat udělat, že pak maminky ječí, že leze hovínko a to si nedělám srandu. Je to prý lepší pro všechny 😀

evca82
6. jan 2010

pepita 7,0 je dobra hodnota a ne na inzulin, to bys pak mela akorat hypoglikemie, kdyby ti ho dala zbytecne ne?
po inzulinu se dite nezvetsuje, ale musi se stale drzet dieta, neznamena, ze kdyz mas inzulin, ze muzes jist co chces napr. hodne sladkyho apod.

pepita52
6. jan 2010

baby ja som v tomto nevzdelana ale mislite ze s tej diety babo nebude priberat az tak vela ako keby sme jedli normalne? ja v to dufam ale asi to je hlupost vy ste s tej diety aj schudli ked ste s nou zacali ja som za 4 dni 3 kila neviem ci je to dobre aby som babu neublizila ale ked ma do toho nutia a cez sviatky ešte kilo sa mi to zda nejake divne evca82 ja si to tiež mislim ale ona nie mi povedala že to je dobre do 6,5 je to tam nejake divne

spagatice
6. jan 2010

Evčo ano mě nechají minimálně do termínu, zatím nikdo nic o vyvolání neříká. Já bych už tedy nejraději porodila, protože mám dost poslíčky a dneska mám všechno i takový bolavý 😖 Ale myslím si, že se malej narodí nejdřív za čtrnáct dní.

jenny73
6. jan 2010

Holky moc díky. Já to prostě asi chápala blbě, že proč se ta dieta drží - prostě jen proto, abych si tu hladinu cukru nijak nezvedala (jako se mi zvedla po tom nápoji) a udržovala ji nízko. Ale tím, že to dodržovat budu neznamená, že když do sebe naleju litr coly, že mi cukr nevylítne, nebo že ho spálím rychleji... tak už to chápu dobře? 🙂

Jsem trochu natvrdlá 😝

evca82
6. jan 2010

jenny ted jsi to pochopila naprosto spravne 😎

pepita a Dr. ti rikala, ze mas mit hodinu po jidle 6,5 nebo hodinu a pul? to je taky rozdil. jestli hodinu a pul tak to bude asi OK.

Spagi, ale prenaset te taky asi nenechaji ne?ja si taky myslim, ze neporodim driv, ale radsi bych samovolne nez vyvolanim.

Misicka by se nam mohla ozvat 🙂 ikdyz ma asi ted dost starosti s malickou.

olgas
6. jan 2010

evca: no já byla teď v úterý naposledy u moji doktorky, příští týden jdu do porodnice , tak uvidím. Ale když jsem byla na kurzu, který vede PA z té nemocnice, kde budu nejspíš rodit, tak říkala, že u cukrovkářek i na dietě porod vyvolávají cca o 5 dní dřív,taky jsem prý ještě navíc dost malá, tak i to hraje v tomto roli. Takže počítám , že mě do termínu nenechají. Ale s jistotou uvidím příští týden, pokud mi teda někdo něco řekne.

jenny: no litr koly asi nebude to pravé, je tam cukru jako hrom. Tu raději vynech 😀 Nejlepší je voda s citrónem, ta se nám tady osvědčila

paní _ haf: k Yalu, souhlasím s tím co jsi napsala, já jsem se ptala mojí gyndr. a taky mi jednoznačně doporučila klystýr, už kvůli toho, že ten yal se musí po 4 hod opakovat a navíc vyčistí jen 20cm střev, a pak z tebe může nějaký to hovínko vyjít. Ale taky proto, že kdyby se porod zvrtnul na císaře, tak prej je ti potom o dost hůř než když jsi úplně vyčištěná klystýrem.

spagatice
6. jan 2010

Evčo když si představím, že za těch čtrnáct dní už budu mít drobka v náručí, tak je to super 😵
Já bych taky raději samovolně, už jen proto, abych mohla být většinu té první doby porodní doma.
Miška se neozvala zatím nikomu, holkám neodpovídá ani na sms, tak snad je vše v pořádku.

Holky nechci vám brát iluze, ale ani klystýr vás nevyčistí na sto procent.

pani_haf
6. jan 2010

Olgas-to jsem ráda, že se mnou souhlasíš 🙂
Spagi- tak asi když se člověk napapá k prasknutí, tak tam něco zbyde, ale stejně, když už dojedeš do pordnice, tak nemáš hlad ani chuť něco jíst, navíc ty jejich blafy...ale určo jsou případy, že postě nějaký ten bobiš vyleze,a le když je mimi v pořádku, tak ať má třeba plkaneček na hlavičce 😀 😀 😀

pepita52
6. jan 2010

evca82 po po hodine a pol tak to už je horsia ,? no ved uvidim ako domadnem potom

evca82
6. jan 2010

pepita - jak horsi, ted nerozumim 😀 nekdo se ma merit po hodine a pul nekdo po hodine, zalezi jak komu co rekla Dr. ja se treba merim po hodine a mam hodnotu do 7,4. Spagi treba 7,2 (ma moc prisnou Dr. 😀 )

evca82
6. jan 2010

tak taky doufam, ze misicka a hlavne mala je v poradku....ona ma tu operaci ze?tak moc na ni myslim.

olgas
6. jan 2010

spagatice: jo i s klystýrem se taková nehoda může stát, ale je to méně pravděpodobnější než s yalem.

no taky doufám, že je Miška v pořádku i s Verunkou. Je divné, že se neozvývá na sms. Hned jak se ozve, tak nám napiš, protože i když se neznáme osobně, tak stejně na vás všechny myslím.

jinak k tomu jídlu nám PA říkala , že u porodu se nemá jíst, rozhodně teda v nemocnici nic nedostaneš, leda by sis něco donesla sama, ale nedoporučují to kvůli tomu, že ti může být u porodu o to hůř a můžeš i zvracet. Akorát doprovod si může donést klidně řízek a chleba 😀

jenny73
6. jan 2010

Holky díky moc, jste zlatý!

Olgas - ta cola to byl samozřejmě extrém .... ne že bych jí nedokázala vypít, ale v tu chvíli mě asi nic sladšího nenapadlo...

Holky, koukám, že už tu ve většině případů řešíte úplně jiné starosti/radosti než je cukrovka, tak vám všem přeju co nejlehčí porody, žádné komplikace a ať se z těch nejkrásnějších a nejzdravějšíxh miminek máte důvod jen radovat!!! 🙂

ili5
6. jan 2010

Ahoj, ty co píchaj inzulín, rodí ve speciálních porodnicích kde mají JIP pro mimi a dokážou se postarat i o diabetičku matku. Tydy jsme příklady, misicka a já.
Mě naopak v diaporodně, říkali, že od 35 tt se to horší a může vylítnout až na 20. Mě se to teda horší, jak dech miminka, tak já moč atd...
Pepit, po hodnotě 7 se nedáváí inzulín, po jídle je norma do 7,7. Nad 9 se uvažuje o inzulínu, ale napřed ti daj profil dělat asi týden a pak se uvidí jestli je to nutné. Ale se dívám, že víc holek ze Slovenska to mají nějaké divné, že ti dr nejsou nějak informovaní, asi je to tam velká novinka ta těhu cukrovka, tak starší a cpou inzulín při hodnotě 7, divné. Určitě si sežeň nějaké odborné knihy a uvidíš. Já naštudovala toho hodně.
Jinak, budu mít glukometr pokazený. Dnes ráno naměřila 1,3, tak jsem píchla znova a 4,4 a po třetí x 4,5. A pak věřte něčemu. Už bych si měla dle dr dát 2 dc coca coly na zvednutí cukru a ono by mi bylo zle, když je to v glukometru. Budu jí kol 14 hod volat a řeknu jí, jak mám píchat dávky inzulínu, když glukometr není přesný?

Dnes jedu do školy, 3 písemky, taháky mám, ale nevím jestli to dám. to budou nervy, cukr bude nejméně 15. A zítra OV se dovím kdy budu rodit. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre