Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

radushka
20. jan 2010

Jé další mimčo, no konečeně.Pěkně ji tam myslím potrápili.beruskoverusko nevíš nic konkrétnějšího? Každopádně velká gratulace 🙂 .
mamina: a nezkoušela ses hned změřit znova? ony ty glukometry mají odchylku až 20%, což je strašně moc.Mě to jednou taky tak vyletělo a za 5 min už to bylo o 2 jednotky míň.Jinak myslím, že ta snídaně byla naprosto v poho.Spíš bych to fakt viděla na statistickou chybu 😉 .Hlavně se nestresuj, to přidá cukry taky.
Petra: mně třeba dr. vůbec neřekl, kolik gramů cukrů můžu, takže si žiju od měření k měření 😉 . Ale už mě to vůbec nebaví a zjistila jsem, že týden od týdne hřeším častěji a častěji.Když se vyvarušej těch jasných cukrů - nápoje, sladkosti, atd. a omezíš přílohy, tak by to mělo být v pohodě. Fakt bych to úplně přesně na gramy asi neřešila 😉

evca82
20. jan 2010

ahoj holky,

tak konecne spagi ma taky mimi, gratulace a vaha krasna.

holky odhad vahy mela mala ted v pondeli cca 2 900g, ale jsou to jen odhady......pred 14ti dny mela min jen o 100g, ale prej je tam ta odchylka a taky kazdej Dr. to muze zmerit jinak.

misko- tak se drzte holky, musi to byt ne nervy, ale urcite to brzo vse zvladnete.

mamina-ja to myslela tak jako ze mas hodne zkusenosti a ze to je fajn, ze takhle muzes dobre poradit 😉

jinak ja byla dneska na KO, tak na dalsi jdu v pondeli a to mi reknou kdy nastoupim na vyvolani,ale pry maximalne ve 40+0. ale zatim jsem uplne zavrena 😠
ale od rana me poboliva bricho, tak treba se uz neco deje....

beruskaveruska
20. jan 2010

petruš jídlo si neodvažuju beru to od oka a celkem se držím. akorát ted mi začal dělat problém přislazený čaj, ale hořkej je pro mě za trest 😠

beruskaveruska
20. jan 2010

spagatici jsem od vás pozdravovala,ale jinak nic nepsala. pokud se ozve dám vědět 🙂

olgas
20. jan 2010

berusko: tak to jsou super zprávy, že spagi konečně má mimčo u sebe. Má krásnou váhu bobíšek. Gratuluji. Snad se spagi brzo ozve s podrobnostmi.

evco: jo už si s tou váhou vzpomínám, máme ty mimča stejně velký 😉 Alespoň zatím.

evca82
20. jan 2010

olgas no jsem zvedava kolik nakonec budou mit 🙂 ale ja bych tri kilca brala, vic ne 😀 a jak ti je, chysta se u tebe neco?ja mam pekny posliky mi prijde, tak doufam, ze do toho 1.2. nevydrzim.

taky illi by se mohla ozvat coz?ale po cisari je v porodce asi dele......

konvalinka.2
20. jan 2010

Ahojky,
tak já mám dneska za sebou taky kontroličku. Byla poslední u mé gynekoložky. Zítra si musím zavolat a objednat se do porodky-na monitory a další kontroly. Ve zprávě od dr. je psáno, že "vyvolat porod" mezi 38.-39. týdnem těhotenství. Takže za 2-3 týdny rodím. Docela se bojím!! Ale co, nějak to zvládnu-musím!
Jen můj přítel není z vyvolávání nijak nadšenej a moc to nechce. Tak nevím, jak se domluvíme s doktorama.

olgas
20. jan 2010

Evco, ili by se ozvat mohla, ale po císař je v porodce určitě dýl. Tak musíme vydržet. Doufám, že se tady ještě všechny sejdeme, i když s těma mimčama asi už tolik času není. Já zatím poslíčky nemám (taky jsem do včerejška brala to magnézko, ....) Jenom mě strašně bolí kyčle, sem tam vystřeluje bolest dolů , teď teda cítím i kříže. Ale klasické poslíčky teda nemám. Když to tady tak vezmu, tak jsme vlastně na řadě teď už my dvě. Mě by teda 3 kg u mimča taky stačily.

mamina
21. jan 2010

Radushko,dík za tip-to mě nenapadlo. 😉

Evi,pokud to někomu pomůže,poradím ráda,když budete chtít.Ohledně miminek toho,myslím,vím docela dost.Jen z toho inzulínu jsem pořád na kopr.Doktorka mi fakt nic nevysvětlí,ale když něco udělám špatně,dá mi to sežrat.Za chvíli jí jdu volat výsledky,tak jsem zvědavá,co zase bude... 😝

Spagi taky moc gratuluju. 😀

Jo,holky,jak jste na tom s váhou?Já dodnes nepřibrala ani deko-naopak-mám o 2 kila míň než před těhu.. 😕

olgas
21. jan 2010

mamino: jak to , že jsi nepřibrala? 😨 Já mám nahoru 9 kg. Nejvíc jsem přibrala před dietou, ale i přesto mi moje diadr. říkala, že bych ještě přibrat měla. Takže od té doby co jsem na dietě jsem přibrala asi 2 kg, a to až teď u konce.. Ale taky to u tebe může být tím, že máš i jiné děti a máš spoustu práce kolem nich, kdežto já mám doma pohodičku a veget.

evco - tak co budeš dneska rodit, když je to hezký datum? U mě to nevypadá.

pani_haf
21. jan 2010

Velká gratulace spagatici, to je drobek jako ten náš pišišvor 🙂

Evco-tak kde je tvé mimi???? Nějak se mu v tom bříšku líbí 🙂

evca82
21. jan 2010

ahoj holky,

no u me to taky nevypada na porod 😠 maly se tam fakt asi libi, tak uvidime, jeste 11 dni do terminu....

holky ja nabrala cca 8kg+-0,5. a to taky pred dietou, pri diete nic......holt vycucava me. jdu si dat svacu, jsem hladna 🙂

pani_haf
21. jan 2010

Evco-to je super váha, já cca 15 kg, deset jsem nechala v porodnici a zbytek musím vyběhat doma.

olgas
21. jan 2010

Holky, nevíte jak to je s partnerem u porodu? Má nárok na volno z práce nebo si musí vzít dovolenou? Já vdaná nejsem, tak nevím.

pani_haf
21. jan 2010

Olgas-manžel má ze zákona na volno, když rodí a to bude i u partnera.

evca82
21. jan 2010

tomu moc nerozumim, ma narok kdyz je u porodu a potom kdyz bude doma, tak si muze vzit to os. clena rodiny ne? (coz asi dovca ale vyjde urcite lip). ale kdyz je u toho porodu tak je to jak?

evca82
21. jan 2010

NAROZENÍ DÍTĚTE

V případě narození dítěte je třeba rozlišovat dvě situace – jednou je převoz manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, druhou je účast při porodu manželky (družky). Za účelem převozu manželky nebo družky do zdravotnického zařízení a zpět je zaměstnanci poskytnuto pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu.

Pokud se chce zaměstnanec účastnit porodu manželky nebo družky (tato překážka v práci byla nově zavedena), má nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, avšak bez náhrady mzdy nebo platu.

to sem nasla na netu

olgas
21. jan 2010

Evi, tak to je zajímavá informace. Takže nezbývá než dovolená. S tím ošetřeováním člena rodiny si nejsem jistá, myslím ale, že se to týká třeba jenom , když už máš doma jedno dítě.

evca82
21. jan 2010

to je taky mozny....kazdopadne i kdyby ne, tak je to placeny myslim jak nemocenska, takze na prd....ja budu mit asi dva dny doma mamku a pak si manza veme dovcu, ale treba tri dny, uvidime dle situace.

olgas
21. jan 2010

můj přítel bude mít po porodu, nebo spíš až mě pustí z nemocnice 14 dní dovolenou, alespoň tak je domluvený v práci. Naštěstí teď přes zimu moc práce nemají, takže s tím není problém. V každém případě neplacené volno nebo neschopenka /případně OCR/ je na prd.

konvalinka.2
21. jan 2010

Ahojky,
se mnou bude taky přítel u porodu. Po tu dobu bude Michalka u jedné z babiček.
Po porodu bude doma s malou přítel na OČR. Asi za to nic moc nebude, ale nechci, aby Michalku hlídala babička... Páč bych byla nervozní jak prase.
No a až se vrátím z porodnice domů, tak zase hned nastoupí do práce (dovolenou mít nebude, je v novém zaměstnání a tak je jěště ve zkušební době, tak aby nedostal padáka ☹ atd.). Takže budu na vše sama, možná se z toho zblázním mít po příjezdu z porodnice miminko a 4letou holčičku, ale nějak to budu muset zvládnout! snad mi Michalka bude pomáhat 🙂 ...

olgas
21. jan 2010

konvalinkO: kdybych rodila v létě, tak přítel se mnou možná nebude ani u porodu , natož potom doma. Od jara do zimy má práci , kdy jezdí na celé týdny mimo domov. Taky bych to musela nějak zvládnout. Ty máš podle mě tu výhodu, že už jedno dítě doma máš, tak máš i víc zkušeností. Kdežto já přemýšlím, co vlastně ten prcek bude potřebovat a jak to poznám. A když bude u tebe nejhůř, tak můžeš malou dát babičce třeba na dopoledne nebo tak , ne?

konvalinka.2
21. jan 2010

olgas:
babičku (moji mamku mám cca 45km) a přítelové mamce ji moc dávat nechci. Ta ji vše dovolí, nechá ji lézt po nábytku atd. Měla bych strach, kdyby ji měla třeba týden hlídat.
Já s přítelem bydlíme na štěstí sami a celkem daleko. Ani jednu babičku nemáme v místě bydliště. Tak proto to budeme muset zvládnout sami...
To, že už mám Míšu je sice pravda, ale myslím si, že každý miminko je jiný. Že se stejně budu znovu učit všechno rozeznávat, co který pláč znamená atd.

mamina
21. jan 2010

Konvalinka,je to většinou s tím pláčem a péčí o miminko úplně stejný. 😉 Jen je jiná organizace času a práce.A rozdíl mezi 1 a 2 je nejhorší.U prvního,když jsi byla unavená,sis mohla jít lehnout.Teď na 99% to bude tak,že jedno bude spát a druhý bude vzhůru.Budeš víc unavená a pomoc by byla určitě fajn.Rozdíl mezi 2 a 3 už je jen v množství-prádla,jídla,.. To už není tak hrozný.Tenhle rozdíl je největší.
Neuvažovalas o školce?Třeba jen na jeden den v týdnu...Nebo poprosit třeba babičku nebo kamarádku,aby vzala třeba po obědě malou a kočárek na hodinku na procházku?Hodně to pomůže. 😉(ale nesmíš jít hned dodělávat resty,ale opravdu poctivě ZALEHNOUT!)Jde jen o první 2-3 týdny,pak se to poddá...

Olgas,mě diabetoložka řekla,že moje váha je moje věc,že ji to bude zajímat,až když budu hubnout nějak rapidně... 😕 😕 😕 Taky mě to zarazilo. 😒

konvalinka.2
21. jan 2010

Mamina:
no uvidím, jak to půjde... když byla Míša miminko a já chtěla spát, tak jsem šla s ní. To bylo dobrý. Teď když na mě budou dvě, tak to bude horší. Míša má 4 roky a přes den už skoro dva roky nespinká (když po obědě dříve usínala, tak spala cca čtvrt hodinky a pak šla spát až v 11 v noci, takže jsem to pomalu zrušila). Takže míša bude řádit ve dne a Verunka v noci-už to vidím 🙂 . Takže mě brzy klepne a bude po srandě. Ale zvládli to jiní, tak já se taky jen tak nedám 😝 . Jinak Michalku budu mít doma ze školky asi jen měsíc, pak zase začne chodit, aby si moc neodvykla. No a až se vrátí z práce přítel (bude doma v 15.15 hod, tak bude taky hlídat. Babičky moc zapojovat nechci. Raději bych to skusila za začátku sama... Tak uvidím.

Měj se zatím hezky.

Všem hezký večer. Jdu malé přečíst Medvídka Pů a jdem spát-jsem utahaná jako kotě... Ahojky

smarti
22. jan 2010

Ahojte dievčatá, som na začiatku 33. tt, včera som bola v dia poradni kvôli TC. Hodnoty som mala pred vypitím sladkej vody 4,5, po dvoch hodinách 8,3. Takže som začala s diétou. Nie je to pre mňa katastrofa, lebo v podstate som sa snažila jesť zdravo a sladké som obmedzovala kvôli častým mykózam. Akurát ma prekvapilo, že môžem iba nízkotučné mliečne výrobky, doteraz som jedla smotanové jogurty, 1,5% mlieko. No čo už, nejako sa preorientujem. Prístroj na meranie cukru mi nedali, o 3 týždne mám ísť na kontrolu. Dali mi iba tie prúžky na moč, včera mi ukazovali úplne neg. hodnoty. Dnes ráno som si dala kávu s nízkot. mliekom, jeden krajec polograhamového chleba ( 50% biela, 50% graham. múka ), nízkotučné maslo a dia lekvár ( to mi odporučila dr, že lekvár iba dia ). Je pravda, že po raňajkách som sa pustila do vysávania a upratovania celého domu, a teda po raňajkách to už bolo 2 hod. Urobila som ten test s močom, cukor ukazuje negat., ale ketóny tú prvú ružovú kocku. Je to v poriadku? Mohlo to byť spôsobené fyz. aktivitou? Ketóny som na vyšetrení u dr. nemala, ani pred sladkou vodou, ani po. Tak ma to teraz trochu vystrašilo. Aké máte skúsenosti? A ešte jedna otázka, je teh. cukrovka nejakou indikáciou na cisársky rez? Niekde som to zazrela a neviem to už teraz nájsť.

laskonka
22. jan 2010

Ahoj Smarti, pristup tvojho dia lekara mi pride nevsedny, nestretla som sa s tym, aby si niekto tehu cukrovku kontroloval podla mocu, ak mas v moci ketony, znamena to, ze hladujes a to by si v tehotenstve nemala.
Tiez mi pride divne, ze ti odporucil Dia lekvar, pretoze tehotenska cukrovka je o trocha inej diete ako klasicka a Dia vyrobky by si v tehu nemala, pisalo to tu uz viacero bab.
Napr, co sa tyka mlieka a jogurtov, ja mlieko nepijem, ak si dam kakao, tak s polotucnym mliekom a jogurty, podla toho aky mi pride na chut a nemam s tym ziadny problem.
Drzim palce, aby sa ti to nastavilo v pohode a to ti lekarka nedala ani taky rozpis, kolko sacharidov denne mozes prijat? Ved o tom je ta dieta.
A co sa tyka cukrovky a cisarskeho, vsetko zalezi od porodnika a velkosti babatka, nie je to pravidlo.
Snad sa ti ozve niekto, kto ma podobnu skusenost s tehu cukrovkou.
Hlavne je, aby bolo babatko v poriadku, tak vela stastia 🙂

smarti
22. jan 2010

Laskonka, ona mi dala na meranie len tie prúžky na moč a tam sa sleduje cukor ( ktorý mi tam nikdy neukazuje ), ku tým ketónom sa nevyjadrila vôbec, to len mňa zaskočilo, že sa ten štvorček zmenil. V podstate som začala s úpravou stravy včera. Ale určite nehladujem, to s tým dia lekvárom ma šoklo. Rozpis potravín mi nedala, v podstate som si vypočula polhodinovú prednášku, čo všetko nemôžem. V rámci toho mi povedala, že ráno môžem 150 g chleba tmavého alebo grah. rožkov, to isté množstvo ryže alebo zemiakov na obed. Viac chcela ani tej prílohy už cez deň nemám zjesť. K večeri si mám dávať zeleninu a mäso, párky ( tým ma šokla, nemyslím, že párky sú zdravou a prospešnou stravou, i keď je pravda, že keď mám chuť, tak si dám ). Môžem ryby, hydinu, samozrejme bez kože. Pripravovať varením alebo dusením. Vyvarovať sa bielej múke, ani zápražky do polievky. Kázala mi jesť light potraviny ( tiež ma to prekvapilo ), teda maslo a syry + tie nízkotučné mliečne výrobky. Jogurty samozrejme neochutené, biele. Orechy žiadne, lebo obsahujú veľa tuku. A tomu sa mám vyvarovať. S tým budem mať problém, lebo zo všetkého ma páli záha a jedine mandle mi pomáhajú. Tak čo si vlastne mám dať? Ináč cukor som si merala minule u svokry. Dr. mi vravela, že by bolo dobré udržať hladinu po jedne max. do 7 ( ale ako to mám udržať, keď to nemám čím zmerať? ). No a u svokry som mala po normálnom obede + asi 3 kúsky jablkového koláča 7,3. No tá dr. robila tú prednášku o zmene stravy súčasne tehotnej aj staršiemu pánovi a v podstate nevyšpecifikovala tam žiadne rozdiely. Tak som teraz z toho mimo. Mám tam ísť ajž 9.2., teda o 3 týždne, priniesť moč, zoberú mi krv a urobia vyšetrenie cukru. Rozmýšľam, že zoberem od svokry glukomer ( zdá sa mi, že má 2 ), aby som to mohla merať a asi sa tu najviac spomôžem s vami na MK. Dúfam, že poradíte.

mamina
22. jan 2010

Smarti,dopoledne se mléčné výrobky a mléko vůbec nedoporučuje-zvedá hladinu cukru a tělo si s ním dopoledne hůř poradí-trvá dýl,než se zpracuje.Dia výrobky a dia sladidla můžou ohrozit plod,tak je nepoužívej.Když máš v moči ketony,znamená to,že má miminko přez noc hlad.Přidej si 2.večeři cca kolem 22 hodiny třeba půlku rohlíku nebo hrnek mlíka,aby mimčo nestrádalo.Já jsem u minulýho těhu měla cukrovku jen s dietou a rodila jsem ve Vrchlabí naprosto přirozeně,do vody a porod byl skvělej.Pokud budeš dodržovat dietu,aby miminko nemělo třeba 4 kila a pokud bude jinak všechno ok,není k císaři žádný důvod. 😉

laskonka
22. jan 2010

smarti, baby ti tu velmi radi poradia a uz ti aj mamina odpisala a ona ma s detmi dost skusenosti. Obdivujem ta mamina, ja som zo 7 surodencov, takze viem, ze tvoje deti maju doma zabavu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre