Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jana_c
13. apr 2010

Ahoj holky, sice nemám těhotenskou cukrovku 🙂 , ale tu normální na inzulínu a už 13 let. To, co tu řešíte je pro mě denním chlebem a tak nedalo mi to nenapsat. Občas máte trochu zkreslené informace o sacharidech v jídle a zbytečně se nervujete. Třeba cibule by jste museli sníst kýbl, aby to mělo vliv na glykémii. Šunka má v sobě taky zanedbatelně, jen bacha na nějaké ty juniory nebo skřípovské salámy, ty jsou samá mouka, ale to asi víte. To jen tak, co mě zaujalo. Každopádně vám chci doporučit program, který vám spočítá kolik je sacharidů v daném jídle a hlavně ho máte pořád u sebe v mobilu. Je to něco jako už zmiňovaná nutriční váha. Stáhnete ho zadarmo na http://www.medatron.cz/produkty/dia-tron/. Snad mi to nesmažou,když je to zdarma 😉 Sice už mám za ty roky odhad, ale přesto ho občas používám třeba v restauraci. Zadám do mobilu váhu všeho co jsem si dala a vyplivne mi to kolik má celkem jídlo sacharidů. Tak snad vám to usnadní život 😉

jan12
13. apr 2010

Ahojte dievcata,

som tu nova, bola som na glukozovom teste a vcera som si zavolala o vysledky a vraj mam zvyseny cukor. Buduci tyzden 19.04. mam ist na zatazovy test. Neviem ake mam hodnoty, sestricka mi povedala, ze nie su az tak vysoke. Poradte mi ako sa mam stravovat do pondelka 19.04.
Dakujem za rady.

lenocka84
13. apr 2010

jan12 staci ak vylucis bielu muku, cukor, trosku obmedzis ryzu, zemiaky
ak mas rada jogurty tak nizkotucne, a z ovocia vylucit tie ktore maju najviac cukru to je hrozno a banany, hlavne
a inak sa to da
vzdy pojedle hlavne vela pi

jaruska8
13. apr 2010

Choď na stránku www.tehotenskacukrovka.cz

emers
13. apr 2010

mamina: díky za info, to s tou zeleninou vím právě která, se to snažím tak dodržovat... právě jsem taky četla, že bych neměla mít hlad, aby mi to nějak nelítalo, se vyjadřuju neodborně, ale prostě že by to mělo být vyvážený!

ale jak píše syrrael: taky mi říkali, že mezi těmi jídly nemám jíst, tak fakt nevím.
bohužel ale mezi těhotenskou a "normální" cukrovkou jsou prý rozdíly?!

ale nechápu, prý mám mít poslední jídlo v 19h a to teda bych do 7 do rána 😝 Takže si dávám tu druhou malou večeři jako doporučují zas jinde. I tak mi ráno už kručí v břichu! Takže se trochu obávám abych tím víc nepodělala než aby to prospělo.
Ale není to tak hrozný, vcelku si na to začínám zvykat a myslím, že ještě týden a budu to mít vcelku vychytaný. Tak nějak to snad vyvážím! 😉

jana c.: děkuju za informace a ten odkaz!
😉

jan12
13. apr 2010

To je skoda, zemiaky milujem - no musim to nijako zvladnut. Nikdy som nedrzala dietu - moja vaha pred tehotenstvom cca 50 kg. Predstavte si, ze dnes mam na obed rezen a ryzu. Takze obal rezna nezjem 😀
A k masu jete ake prilohy, iba zeleninu? To bude tvrdy oriesok ☹
Dakujem za odpovede.

lenocka84
13. apr 2010

jan12 ono zase prehanat to netreba
ja sice vyprazane nejem vobec, ale ked zjes, a das dost pitia za tym a pohyb myslim ze az tak to neuskodi

jaruska8
13. apr 2010

Jani, niekedy zeleninu, ale to len vtedy, keď sa potom nehýbem, ale ak potom idem von, tak normálne prílohy. Dá sa to zvládnuť.

emers
13. apr 2010

jan2:
já jakékoliv přílohy trochu, odvážuju to na kuch. váze a dám třeba i míň, zas víc zeleniny no...
taky jsem nikdy nemusela řešit co sním, naopak jsem platila za sladkožrouta + litry džusů, kofol apod. a nikdy by mě nenapadlo, že se budu dívat na etikety kolik je v čem sacharidů, cukrů... moje váha před těhu 54kg a teď 58kg a bojím se, že takto už asi moc nepřiberu... ale možná taky pro mě varování do budoucna, že tolik se cpát sladkým taky není ideální a jak jím teď zdravě, tolik zelené zeleninky jsem v životě nesnědla 😀 každé zlo k něčemu dobré 😉

mamina
13. apr 2010

JanaC,ona těhotenská cukrovka se od té klasické dost liší.Třeba už jenom tím,že těhu cukrovka má glylémie na lačno v pořádku a zvedají se až po jídle,kdežto Ty máš cukr vysokej i na lačno,že?
Každé z nás zvedá cukr něco jiného-každá si to musí vypozorovat a na to si pak dávat pozor.Já už mám těhu cukrovku po druhé a vždycky,když jsem si dala pozor na to,co mi glykemie zvedá,klesnul mi i glykovanej hemoglobin-třeba teď za necelý 4 měsíce mi kles o 0,4. A glykemie i po jídle mám jen kolem 5,0. 😉

mamina
13. apr 2010

Jan12,brambory MŮŽEŠ!!! Dokonce k obědu i k večeři,a to celých 200 g na porci! 😉 Bacha třeba i na šunku.Oni uzenáři ji nakládají v těch igelitech do cukerného roztoku,prevíti,aby jim nevyschla! 😉 😠 Takže to byla první z věcí,na kterou mě dia upozornila,že se jí mám spíš vyhýbat.A pak černý pečivo-často ho dobarvujou karamelem-a to je vlastně upraženej cukr.(ale pozor!celozrnný pečivo je skvělý!... 😀 )

mamina
13. apr 2010

Jak probíhá těhotenská cukrovka?
Protože hladiny krevního cukru jsou jen mírně zvýšené, většinou žena nemá vůbec žádné obtíže. Zvýšená ladina v cukru však proniká přes placentu k dítěti a následně může vést ke komplikacím těhotenství. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru vedou k porodu velkých dětí, je vyšší riziko vývoje diabetu ve vyšším věku, mohou nastat poruchy intelektových funkcí dítěte. Včasnou diagnozou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a ke komplikacím těhotenství a porodu nedochází. Další info také na http://www.diabetacek.cz/view.php?cisloclanku=2...

Jídelníček pro diabetickou dietu- 275 g sacharidů, 80 g tuků, 75 g bílkovin, 9000 kj - 2150 kcal:

Snídaně - 45g S
1/4 l bílé kávy nebo čaj s mlékem,
70 g chleba nebo pečiva,
15g másla rostl.,
50g sýra nebo tvarohu, masa, uzeniny.

Přesnídávka - 45g S
150g ovoce /1ks/ jablka, citrusy, kompot /100g/
50g chleba nebo pečiva
10g másla rostl., sýr, tvaroh, šunka

Oběd - 65g S
20g tuku rostl.
15g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor /4 středně velké brambory/ nebo
160g vař. těstovin /vařit 7 minut/ - 9 a 1/2 pol. lžic
140g dušené rýže /parboiled/ - 7 pol. lžic
140g brambor. knedlíku - 3 1/2 plátku
110g housk. knedlíku 3 1/2 plátku
190g vař. luštěnin - 9 pol. lžic
270g brambor. kaše - 7 pol. lžic
80g chleba nebo pečiva

Svačina - 40g S
2dl mléka nebo kefiru nebo 1ks jogurt
60g chleba nebo pečiva, 1-2 plátky Bebe sušenky,
ovocný tvaroh, pudink, kostka tvarohové buchty

Večeře - 60g S
20g tuku rostl.
10g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor výměna viz oběd

2.večeře - 20g S
150g ovoce /1ks/ nebo 40g chleba /pečiva/

3.večeře - ovoce, pečivo, 2dl mléka, jogurt

gilmorka
13. apr 2010

Mamina, ale Bebe susienky predsa obsahuju cukor, v recepte to je, a na 100 g vyrobku maju 22 g cukru, aspon tie co mame doma. Sice v jednom-dvoch platkoch to nie je tak vela, ale je tam normalny cukor, a ten sa ma vylucit uplne. Takisto tvarohova buchta, alebo puding.

mamina
13. apr 2010

To nemůžeš sníst všechno najednou! Buď pudink,nebo buchtu.Buď mlíko nebo kefír.K obědu si taky nedáš brambor,rýži,knedlík i těstoviny,ale jen jedno z toho,ne??? 😀 😀 A pudink si můžeš uvařit i sama doma-bez cukru.. 😉
Tenhle soupis mi dala moje diabetoložka taky.Jen říkala o tý šunce,tmavým pečivu a na noc,že nemám jíst ovoce,ale spíš jen dopoledne a naopak mlíko je lepší až odpoledne,prý ho tělo ráno hůř zvládá odbourat... 😉 A cukr máš i v sucharech.Na váhu je ho tam moc,ale je to sytý,nemůžeš toho sníst tolik...Takže jsou povolený-sice jen 2-3 plátky ke svačině,ale budeš funět! 😉

Hlavní je:nemít hlad,nepřejídat se,dodržovat inervaly mezi jídly (ideálně ty 3 hodiny,ale je povolený rozpětí od 2,5 do 4 hodin,aniž by to moc vadilo),jíst hodně zeleniny-ta zasytí a cukr nemá skoro žádný nebo vůbec žádný.Jo,vejce v rozpisu psaný nejsou,ale cukr neobsahujou vůbec žádnej,takže je můžeš libovolně. (Teda pokud nemáš vysokej tlak nebo zvýšenej cholesterol. 😉 )

Krom tý zeleniny,co jsem už vypisovala ještě pozor na červenou kapii a cherry rajčátka-maj taky dost cukru.Normální rajčata nevaděj.

Naopak,pokud někdy zahřešíte (já vím,jen VYJÍMEČNĚ! 😀 ),cukr v krvi rychle srazí syrovej citron nebo grep,případně kyselý zelí. 😉

syraell
14. apr 2010

Mně ten cukr dost lítá i vlivem stresu, únavy a hlavně je znát, když si přes den schrupnu - okamžitě to letí nahoru...Potvrdili mi to i v poradně. Takže je fakt výborný, že jako těhule se nemůžeme najíst a klmbnout si kdy potřebujeme 😒 .
Ranní hodnoty mívám zpravidla horší a rozhodně se budu držet doporučení z poradny - nejíst žádný sladkosti...Takže buchty a sušenky považuju za zbytečnej hazard a rozhodně bych to nikomu nedoporučovala...Co projde jednomu, u dalšího bývá průšvih a hlavně se to s blížícím porodem zpravidla zhoršuje...
Bože, jak já se těším, až zbouchám po porodu medovník polívkovou lžící 😀

jan12
14. apr 2010

Dievcata, dakujem vsetkym za rady - teraz priblizne viem co mam jest. Som zvedava, ked sa budem do pondelka obmedzovat, ako mi dopadne zatazovy test 😒

Mamina ten jedalnicek som si vytlacila - dakujem 🙂

jaruska8
14. apr 2010

baby, ja si kupujem špaldový chlieb v BIO obchode, je super, žiadne kvasnice, je síce dosť drahý, ale chutný. Ak ho nemajú, tak si kupujem celoražný napr. v DM, chutí trochu zvláštne, ale dá sa. Včera som mala mini porciu cestovín s kapustou, som vyskúšala, čo môžem a pohoda, úplne krásne hodnoty. Tie cestoviny boli normálne ale bezvaječné. 😉 Na raňajky mám párky, vraj kinder, tie už mám odskúšané, tak uvidím. 😀

misicka455
14. apr 2010

Ahojky i já měla těhu cukrovku a bojovala jsem sní denně 😉 Je to pitomí, ale vydžet se to dá a dneska jsem si volala na výsledky po šesti nedělí a mám jí negativní, takže pokaždé se z toho nemusí vyklubat cukrovka normální 😉 Tak všem držím pěstičky ať to co nejrychleji uteče a když jednou či dvakrát zhrešíte tak si to nevyčítejte jste jen lidi 😉

syraell
14. apr 2010

misicka455
blby je, ze negativni test po sestinedeli celkem nic neresi. Porad mame kvalitni sanci v prubehu zivota cukrovku vyfasovat na tvrdo - a zpravidla to tak i byva...Na hresenido porodu kaslu - zdravi ditete je pro me dostatecna motivace - zas takova hruza to neni, takze proc cokoliv riskovat. Nacpat se muzem na vlastni triko po porodu 😉

misicka455
14. apr 2010

No já jsem nemysela jíst kvanta sladkého když má někdo cukrovku, ale když si člověk jednou či dvakrát za ty měsíce sladké dá tak to zase tak nevadí. Ale chvalím ti , že to tak dodžuješ holt každej není tak super a nemá takovou vůli jako ty.

emers
14. apr 2010

ahojte, tak já dnes měřila vždy před jídlem hlavním a 1 hodinu po jídle jak mi napsali v poradně, jídlo dietní, odvážené a ještě jsem si nedala celé porce, ale raději míň gramů a stejně mi to vylítává 😕
mají být hodnoty prý - před jídlem do 5,3 a 1 hodinu po jídle se mám vlézt do 7,2
a mně vyšlo: před jídly 5,4 5,9 7,1 takže je vidět jak to stoupá i tím jak postupuje den...
a hodinu po jídle: 9,6 9,2 a hodinu po večeři se teprve změřím ještě a pak ve 22h ještě.
No ale je jasný, že s dietou a stejně blbý hodnoty co?
Zítra jdu ráno na lačno do poradny a s ranní močí, tak uvidím co mi řeknou.
Jako míň jíst nemůžu, to už bych s těmi svými 58 kily tak leda hubla a co za výživu by to pro dítě bylo?!
Možná se tomu inzulínu nevyhnu co?!
Měly jste některá tak debilní hodnoty při dietě?

mamina
14. apr 2010

Emers,tak to už je fakt na inzulín.Takovýhle vysoký hodnoty jsem neměla nikdy ani já a to ten inzulín mi dala... 😒 Vlastně hned asi po týdnu... 😕

syraell
14. apr 2010

emers
to ještě nic neznamená. Taky jsem měla parádní výkyvy, ale pokud jsou v poradně jenom trochu snaživý, podaří se ti přijít přesně na to, co ti hladinu zvyšuje. Ono si stačí schrupnout, nezapočítat sladší zeleninu a další ptákoviny...Prober to s nimi, určitě k něčemu dojdete...Rozhodně nemá cenu plašit s inzulínem - moc držím palce!

syraell
14. apr 2010

misicka455
Nerada ti beru optimismus, ale vadí i menší hříšky - o množství nejde...Těch pár týdnů uběhne jako voda, ale "hříšky" se můžou na mimču časem nepříjemně projevit. Takže držím všem holkám palce, ať nás ta mlsná honí minimálně 😉 Mě se strašně dobře osvědčil meloun - pocitově je dost sladkej, ale s glykemkou mi zatím ani nehne, takže hřeším tímhle způsobem. Každýmu ale vyhovuje něco jinýho, ten meloun by někomu klidně mohl s hladinou zalomcovat.
Ma druhou stranu musím říct, že začínám nacházet i příjemnou část diety - přibírám minimálně, takže všechno zlý je k něčemu dobrý 😉

mamina
14. apr 2010

Syraell,máš vůbec děti?Mělas vůbec někdy gestačku?Plácáš pěkný blbosti. 😠 Když si dá mamina po jídle šlofíka,cukr se jí bude pomalejc spalovat-proto si nesmí jít lehnout hned po jídle.To za prvé.Sladší zeleninu započítávat MUSÍ!!Proto jsou ty sacharidy omezený a proto se to započítává-aby jich neměla moc,miminko nebylo veliký nebo nemělo jiný zdravotní problémy.A je ÚPLNĚ JEDNO,jestli jsou to sacharidy z cukru nebo ze zeleniny nebo z mouky-prostě to jsou sacharidy.To za druhý.A v poradně můžou bejt snaživý,jak chtěj,ale za ni tu dietu držet nemůžou a ani nemaj šanci vypozorovat,z čeho jí ten cukr lítá.To si musí každá maminka sama,u každý je to jiný.To za třetí.
A věř mi,že já už o tom něco vím.....Čekám šestý mimčo,o porodnictví se dost zajímám a navíc gestační diabetes mám už po druhý...

mamina
14. apr 2010

Mimochodem:meloun je sladkej jak blázen!Sladší už je snad jen hrozno ,zralý banány a ananas!...Takže se mu radši taky vyhni....

syraell
15. apr 2010

mamina
moc ti gratuluju k sestymu diteti, coz te jiste dela expertem na gestacni diabetes🙂 Asi uplne pozorne nectes, co jsem psala, takze jak sama hezky rikas "placas" nejaky nesmysli o zelenine. To je snad vsem jasny, ze se zapocitava...Jinak ty poradny JSOU TU OD TOHO, ABY VYPOZOROVALY, CO TI ZVEDA CUKR. Vlastne je to jejich hlavni funkce🙂
Prosim nauc se lepe cist - to, ze si staci schrupnout a nezapocitat sladkou zeleninu je mineno samozrejme tak, ze ti to cukr ZVEDNE! To je snad jasny z kontextu. Chcwe to relax, to ti taky pomuze snizit hladinu🙂

syraell
15. apr 2010

P.S. tyhle stranky chapu jako misto, kde si lidi pomahaji radou. Jak vidno, staci jedna vystresovana duse, ktera nepochopi obsah psanyho textu a razem je z toho misto, kde se lidi urazi. To je dost smutny.

syraell
15. apr 2010

A co se tyce melounu - je to fruktoza, ktera je daleko bezpecnejsi, nez buchty , susenky bebe a pudingy, ktera tady neustale doporucujes jako soucast jidelnicku. Howk! Uplne citim, jak mi ta glykemka z podobny "diskuze" jede nahoru 😀

jaruska8
15. apr 2010

Vidíte a mne u diabetologičky poradili si merať po dvoch hodinách. tak to tak robím. A je to v poho. Inak, vraj melón hladinu cukru znižuje, som to našla na nete aj spolu s jahodami a citrónom a grepom. A teeiž sója, karí korenie (môžem potvriť) a zelenina ako uhorka, hlávkový šalát. Mne napr. doktorka povedala, že zeleniny môžem veľa, len na sladké ovocie pozor. Ale ja ju radšej započítavam. A to s tou cukrovku v budúcnosti, tak to záleží na mnohých faktoroch, genetika, stravovanie, celkovo náš budúci životný štýl. Možno by sme ju dostali, aj keby sme tehotné neboli, nesúvisí to s tehotenstvom ako so spúšťačom. A o 20-30rokov možno už bude liek, tak sa netreba stresovať, aby iné nebolo. 😉 😉 😉 A geniálne na potlačenie chuti na sladké sú kešu natural oriešky, nula zdvíhanie cukru (samozrejme nie kilo) a chuť výborná. 😀 Inak, moj glykovaný hemoglobím bol vraj v poriadku, malá má 1200g, čiže žiadny obor, ale norma, takže u mňa to bol jednoducho blbý záťažový test a je si stále hovorím, že to nie je cukrovka, ale PVG (porucha výmeny glukózy). Ale diétujem a to myslím si fakt poctivo, čo matka neurobí pre svoje dieťatko!! 😉 😉 😉 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre