Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

beruskaveruska
30. apr 2010

jaru to může být i proužkama mě to minule na lačno hodilo 8,3 a druhej 5,6 🙂 oni jsou někdy blbý proužky

jaruska8
30. apr 2010

No, ve´d za to a ešte som si potom znovu tretíkrát pichla a bolo to 5,8, čo už by som chápala, ale taký rozdiel, skoro ma porazilo. 😠 😝 Fu, no po jahodách, to by som bola fakt v prdeli. 😠

jaruska8
30. apr 2010

A dík za info, už som stresovala, si vieš predstaviť. ☹

kkkika
30. apr 2010

jaruska, mne sa stalo cosi podobne a potom som zistila, ze mam sladky prst 😝 cize treba si davat pozor na to, coho sa predtym dotknes 😉

syraell
30. apr 2010

jaruska8
tak to je masakr! A pak tomu ma clovek verit...

monline
30. apr 2010

stalo sa vám, že vám na GTT namerali vyšší cukor a potom sa nejak neprejavil?
teda- chcem veriť tomu, že to tak je..zatiaľ som si merala cukor glukomerom len 2x, včera a dnes po večeri, včera 5,9, dnes 5,4...tento víkend si chcem merať častejšie..
kočky- ako často a koľko času od jedla vám nakázali merať si cukor?

beruskaveruska
1. máj 2010

monline má se měřitnpo hodině, ale jak jsem na inzulínu delší čas tak já už měřím po 1,5h , ale musím mít do 7 po hodině jsem mohla mít do 7,5 a na lačno do 5,5

jo na sladké prsty pozor 😀 a pak první kapka se má otřít a teprve tu další měřit 🙂

OGTT není 100% a někdy to zbatečně stresuje maminky 😠

monline
1. máj 2010

beruska dík..ráno nalačno som mala 5,1 a po dvoch hodinách od raňajok 5,6..myslím, že ak sa normálne stravujem a nejem sladkosti, mám to v poriadku..skúsim si zmerať cukor teraz hodinu po obede, obedovala som o jednej, potom hodinu po večeri..som rada, že napriek výsledku z GTT po dvoch hodinách 9, to teraz vyzerá byť ok...malý je o týždeň väčší, tak som to už pripisovala diabetu, ale možno to s tým až toľko nesúvisí

syraell
1. máj 2010

monline
blby je, ze ten stav se zkratka s kazdym tydnem ma zhorsovat - od 30. tydne by melo to zhorseni zacinat...U me se to alespon vyplnilo totalne. Co prochazelo pred mesicem, ted uz zveda hladinku...

monline
1. máj 2010

syraell- mne ten GTT namerali pred mesiacom, ibaže som sa nedostala k diabetológovi, len si ma lekári posúvali..aj teraz je diabetológ chorý, tak som zvedavá kedy sa k nemu dostanem..preto som si to chcela aspoň doma kontrolovať..teraz tri dni za sebou si meriam a vyzerá to zatiaľ dobre, a to som už v 31. týždni

monline
1. máj 2010

dve hodky po obede (kung pao, zemiaky, ryža) som mala 6,1 🙂

syraell
1. máj 2010

monline
nevim jak dve hodiny, meri se po hodine, ale vypada to, ze mas zatim pohodicku 😉

mateta888
2. máj 2010

Ahojky 😵
Po delší odmlce zase já , čeká mě měření v ut. strašně to letí a docela jste mě vystrašili, že se to zhoršuje s vyššíma tt . No tak jsem zvědavá .

beruška veruška : dotázek proč se má první kapka stírat ? To mi nikdo neřekl
syraell : já když měřím tak taky dvě hodky po jídle, mi bylo řečeno každej dr to asi jinak a mi jsme pak z toho docela v lese.

beruskaveruska
2. máj 2010

ahoj tak mě dneska v noci moc neělo spaní od 3h jsem byla vzůru a po páte se mi udělalo špatně tak jsem se změřila a měla jsem 3,9 tak jsem si ráno o půl 6 vařila trochu krup. kaše a pak už v pohodě.

mě tu kapku stíraj i u doktora a prostě mi to tak řekli 🙂

jaruska8
2. máj 2010

Ahojte dievčatá, tak som to testla, dala som si večer celé jablko, čo má dosť vysoký podiel sacharidov a po hodke, čo som naozaj nič nerobila, len sedela pred TV, tak 5,1. 😉 Takže tie jahody museli byť naozaj omyl. Monline, to máš super hodnoty a ak smiem vedieť, tú ryžu a zemiaky si si aj odvážila, či to bola normálna porcia, pre teba bežná aj pred tehotenstvom????

monline
2. máj 2010

jaruska- nič nevážim..bolo to jedlo donesené z čínskej reštiky, asi kopček ryže a primerane zemiaky..ako klasická porcia ale z dvoch častí..a k tomu kung-pao a taká zeleninová zmes s hovädzím mäsom (nakombinovala som z dvoch porcií pre seba primerane)

jaruska8
2. máj 2010

Tak to ja vážne super, hádam nám to takto vydrží, bola by som veľmi nerada keby sa to naozaj zhoršovalo a nakoniec by som skončila na inzulíne. 😖 Akoby som toho aj tak nemala dosť, teraz ma trápia ešte aj kvasinky a to držím diétu, tak neviem z čoho žijú, svine. 😠 😠 😠

berucka
2. máj 2010

Ahoj dievčatá, ja som úplne vedľa, keď vás tu čítam, jak po dvoch hodinách sa vytešujete z hodnoty nad 6! Ja musím meriať po hodine a ak nemám do 7,5, tak je zle. Niekedy mám po hodine len okolo 6, no a po dvoch to už mám určite (čiže by to o ničom nevypovedalo). Hrozne ma hnevá, že to nie je ujednotené a potom sa možno ja zbytočne stresujem, alebo ste vy klamlivo v kľude a ako napr. Monline si myslíte, že ani cukrovku nemáte. Veľmi by som Ti to, Monline, priala, ale obávam sa, že keby si sa zmerala po hodine, tak máš tie hodnoty celkom iné. Napr. jesť čínu nám v poradni úplne zakázali. Veď sojová omáčka a takmer všetky ostatné omáčky, čo používajú, obsahujú cukry! A potom tá zelenina, ktorú oni používajú, je z veľkej časti mrkva a cibuľa = vysoký obsah sacharidov. 😠

ellysa
2. máj 2010

berucka, no každému kážu merať inak, ja napríklad tiež musím merať 2h po jedle a hodnota má byť do 6,4 po hodine do 7,5, ale aj keď mi na kontrole berú krv po hodine, vždy mám dobré hodonoty, aj keď si náhodou odmeriam sama, prečo máš pocit, že je to správne len po hodine 😕

berucka
2. máj 2010

V ČR je veľmi uznávaná doktorka diabetologička MUDr. Moravcová (ktorá je mimochodom autorkou stránok tehotenskacukrovka.cz) a tá tvrdí, že hodinu po jedle má nameraná hodnota najvyššiu výpovednú hodnotu. Ja mám tiež (väčšinou) po hodine dobré hodnoty (nastastie), niekedy sa nedostanem ani cez 6, takže po dvoch hodinách by som mala možno hodnoty okolo 4 - 5. Len by ma zaujímalo, koľko by mali dievčatá, čo si majú meriať po dvoch hodinách, po hodine. Proste ma štve, že tie postupy nie sú jednotné a výsledky sú tak možno zavádzajúce.

berucka
2. máj 2010

Inak, ešte pripájam veľmi užitočný odkaz na stránku poradne tejto doktorky a jej kolegyne, kde som našla množstvo užitočných rád a postrehov http://www.porodnice.cz/poradna-MUDr.-Milena-Mo... 😉

syraell
2. máj 2010

berucka
k táhle doktorce chodím do poradny 😉 Vřele doporučuji!

berucka
2. máj 2010

Ja chodím do Podolí a sú tam tiež super, ale nemajú žiadne stránky, tak sa orientujem aj tým, čo ona píše na webe (okrem toho, čo mi povedia v Podolí) 🙂

jaruska8
2. máj 2010

Kamarátka internistka mi hovorila, že po hodine má byť hladina do 7,8, takže ja sa aj tak sama niekedy zmeriam po hodine, ako napr. to jablko a mám už odskúšané jedlá, čo viem, že hladina je úplne super. Tiež si vždy ten údaj zapíšem, ak si meriam po hodine. Mne jednoducho povedali, že si mám merať po dvoch hodinách, má to byť do 7 a tak sa tým riadim, hádam zase niečo tí doktori vedia, nie???????? To by potom o čom bolo, prečo by práve ten spôsob mal byť naj, po hodine???? Pýtala som sa aj viacerých cukrovkárov a tí si niektorí merajú po hodine, niektorí po dvoch, asi majú obe nejakú výpovednú hodnotu, nie???? Veď aj záťažový test sa meria po hodine a potom po dvoch. Aj tie dievčatá by možno mali presne toľko ako ty , keďže ani ty nevieš, koľko by si mala po dvoch hodinách, možno by si bola prekvapená, že to až tak rýchlo neklesne. 😉

jaruska8
2. máj 2010

Odpoveď pani doktorky na stránke www.tehotenskacukrovka.cz, kde sa jedna tehuľka pýtala, že či to vadí, že si meria hladinu až dve hodiny po jedle: Můžete zůstat u měření po 2 hodinách po jídle - to je spíše otázka zvyklostí na tom kterém pracovišti. Hodnoty by v tom případě měly být do 6,7, což máte. Krejčí

ellysa
3. máj 2010

mne sa zdá, že v ČR sa meria väčšinou po hodine a na SK po dvoch, nie? 🙂 ale prečo 😝 ?

berucka
3. máj 2010

ellysa, súhlas, tiež som vypozorovala, že je to asi rozdiel medzi SR a ČR 🙂

beruskaveruska
3. máj 2010

ahoj holky to je jako se vším. já jsem ze začátku píchla inzulín a cca 10 minut po jsem jedla a měřila hodinu po jídle dle ji né dr. mám píchnout počkat cca půl jhodiny najíst se a měřit po hodině a půl takže si vyberte. 😀 a do hodky jsem mohla mít 7,5 a do hodky a půl 7 😀

beruskaveruska
3. máj 2010

není rozdíl jen ČR a SR, ale i okrul cca 90kilometrů 😀

berucka
3. máj 2010

jaruska8, na inom mieste Krejčí zase odpovedá na otázku ďalšej pacientky:
Otázka: Teoreticky/nechci zkoušet🙂/-když si dám k snídani předepsaný cukr plus navíc čokoládu a po hodině bych měla zase jen glykemii do 5,jedná se vůbec o GDM?Je u oněch "jednoduchých"cukrů riziko ,že vyskočí za 10 minut,pak spadnou a tím poškodí plod?Nerozumím tomu.
Odpoveď: Důležitá je hodnota hodinu po jídle, podle toho se řídíme. Jinak viz předchozí odpověď - co projde nyní, za čas již neprochází.
...a na inom mieste ešte píše: Na našem pracovišti upřednostňujeme měření 1 hodinu po jídle (je tím míněno 60 minut měřených po DOJEZENÍ jídla). Norma je do 7,3 (dle oficiálních doporučení do 7,8...jsme tedy o něco přísnější, ale víme proč). Lačná glykémie do 5,5 je míněna pro první ranní měření, ale v ideálním případě by měla být dosažena i před hlavními jídly (tolerujeme do 6). Minimální hodnoty nejsou při léčbě pouze dietou důležité.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre