Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mollyweasley
21. máj 2010

Didul, já mám snídaně horí, ale jinak, když se snažím a nemám na oběd třeba brambory s kyškou, tak mám hodnoty podobné. Co přesně jsi jedla?

Co se týče toho článku, tak se tam píše, že nezkoumali vliv okolí. Tzn. že pokud se dítě narodí obézní matce, která trpí cukrovkou a své stravovací návyky převede i na dítě, je jasné, že bude taky cvalík. Včera jsem potkala v pekárně známou, ona i obě dcery baculky - jedné koupila do školy na vačinu dvě koblihy, jakousi Kinder tyčinku, šáteček a litr džusu, druhá si vybrala povidlový závin, sladké mlíko v krabičce a rovněž litr džusu. Do školy jezdí autobusem, je to vzdálenost pěšky asi na 15-20 minut, já jsem ji chodila pěšky. Kdyby holky taky chodily a místo takové snídaně dostaly i kdyby šťávu s vodou, dva rohlíky se salámem, jabko nebo rajče, hned by na tom byly lépe.

Ducky, ze začátku jsem taky ždímala, ale teď už se ani nemusím snažit a jsem naopak ráda, že se musím jít vyčůrat...šla bych totiž i tak a třikrát 🙂

Dneska mě zve maminka na oběd, rozhodly jsme se zajít na svíčkovou, už se moc těším! Večer zase bude kuřecí stehno, na to se zase těší manžel (jíst ho aspoň jednou týdně mu prý zcela vyhovuje), zítra z jednoho stehna udělám další oběd...a co v neděli? Máte nějaké nápady? Pro člověka, který se řadí spíše k amatérům než profesionálním vývařovnám?

ducky
21. máj 2010

Molly zrovna dneska jsem si zase zanadávala, jak mám tu stravu strašně jednotvárnou. 😠 Omáčku jsem udělala jednou, kuře na paprice a jinak se mi do toho moc nechce. Takže jím takové obligátní věci jako uvařené maso s kaší, rýží, těstovinama apod.
Co ale můžu doporučit, dělala jsem to 2x a glykémka 6,2. Těstoviny, brokolice, maso, vše si zvlášť udělat, pak to prdneš do pekáčku, uděláš si bešamel (500 ml mlíka, 50 g mouky, 50 g másla), zaleješ, navrch sýr a zapéct. Mňamka nehorázná a fakt hezká glykémka. Vychází na porci 370 g, já si dala zhruba 300 g a stačilo.
A co si teda taky dělám často jsou těstoviny s rajčaty a balkánem. Těstoviny klasika, na pánev si hodím pár rajčat, nechám je trochu rozblemcnout, pak to zasypu balkánem, nechám ho trochu povolit a pak už to jen hodím na těstoviny a super. Taky mi to moc chutná. 😀

didulka85
21. máj 2010

ranajky: 2 nvajcia, 2 platky diabetickej sunky, grahamovy rohlik, paradajka, uhorka,
po 2 hodinach 4,9
desiata: pomaranc, bezkof. kava, 2 dcl nizkotucneho mlieka
obed: 1 kopcek ryze, kuracie sote, brokolicova poievka
po 2 hodinach 5,8
olovrant: kaleráb, jablko, jogurt, uhorka bryndza
vecera: 2 paradajky s tekvicovym olejom, kuracie stehno
po 2 hodinach 4,6
2. vecera: 2 krajce bevit chleba vo vajci, paprika, cibulka, paradajka, uhorka, domaci kecup
Po 2 hodinach som si merala pre zaujimavost a mala som hodnotu 5,1

Tu 2. veceru som mala poriadnu a aj tak som mala nizku hodnotu....

didulka85
21. máj 2010

A dnes som bola na ultrazvuku. Mala je o 3 tyzdne vacsia. Uz ma 2 kila. To je velmi vela... Bojim sa, aby nemala makrozomiu.

ducky
21. máj 2010

Didulka tak já se ale měřím po hodině. Po dvou budu mít taky takové hodnoty, ale důležité jsou ty po hodině.
Já ti takhle neumím říct, jestli jíš dobře nebo ne, ptž limity po dvou hodinách nevím. Kdyby se ti chtělo, tak se změř po hodině a to bys měla mít do 7,3. Pak už totiž ta křivka opravdu velmi rychle padá dolů.
A to, že je malá takhle velká možná svědčí o tom, že toho jíš moc ☹ Obzvlášť teda ta druhá večeře je fakt vydatná 😀

mollyweasley
21. máj 2010

Didul, oni ti řekli, ať to měříš po 2 hodinách? Měří se po hodině...! Na to, že jsi neměla na večeři skoro žádné sacharidy máš tu hodnotu podobnou, jako když sis dala na 2. večeři dva chleby, tzn. že po těch dvou hodinách už se to zase celé ustálilo a víš prd, jak tělo reagovala po jídle.

Ducky, zapečenou brokolici s těstovinama jsem jednou zkoušela, dokonce jsem tam dala sóju, kterou manžel miluje...a měla jsem smůlu, prý mu to za to nestojí, aby vydlubával z talíře tu brokolici 🙂 A rajčata jsou ještě drahé, navíc mi je vždycky líto tu zeleninu uvařit, nikdy jsem to nedělala - udělám maso, brambory (skoro nic jiného nejím - kaši, brambory opečené na másle, brambory v troubě) a zeleninu syrovou pak do sebe nacpu zvlášť.

Jinak podle prvních UTZ mi vypočítali termín na 17. 6., poslední dva měsíce ale doktorka počítá s termínem o dva týdny později. Co to podle vás znamená? Že je mimčo menší? Nebo že se ze začátku sekli ve výpočtech? S cukrovkou bych neměla přenášet, takže bych měla porodit už za 4 týdny. Cukrovkáři nemají přenášet, budou se teda v nemocnici řídit tím prvním termínem nebo pozdějšími UTZ?

Didul, neboj. Najedeš pořádně na dietu a malá se zlepší, uvidíš.

ducky
21. máj 2010

Molly do těch těstovin si můžeš dát co chceš, já to zrovna našla s broko ten recept 😉
A rajčata já teda likviduju na tuny 😀 Cena necena. Mám je hrozně ráda a mají málo sacharidů. Něco jíst musím 😀
A taky právě jím furt maso s přílohama, brambory jsou nejlepší, pravda. 😉

Já mám taky 2 termíny, podle MS 14.7., podle UTZ z 12tt 19.7. a už se mi to nemění. Prý se snad údajně vyvolává k tomu termínu dle UTZ, ale to se mi taky nechce, chtěla bych je ukecat aby to vyvolávali k termínu podle MS, stejně malej nebude malej, tak těch 5 dní nehraje roli. U tebe je to ovšem 14, tak to by ti asi řekli v porodce. Nicméně měnit by ti to od toho 12 tt právě vůbec neměli, v tom 12tt můžou totiž změřit opravdu vše, co potřebují, ale jak mimi roste, tak se jim tam tohle nevejde, ono nevejde, nenatáhne nohu apod. a pak je to zkreslený. 😝

didulka85
21. máj 2010

Mne povedala, ze mam merat 2 hodiny po jedle... Aj manzel mi to dosvedcil. Najhorsie je, ze mam velmi malo pruzkov, takze si nemozem merat aj hodinu po jedle.
Je mi z toho do placu, som uplne zufala...

didulka85
21. máj 2010

Nedalo mi to a volala som aj doktorke, bohuzial dnes nerobi. Potom som sa rozplakala a nasla papier od doktorky. Napisala mi tam: merat glukomerom nalacno a 120 minut po hlavnych jedlach.

ducky
21. máj 2010

Didi tak ti ale musela dát limit, jak vysokou máš mít glykémii po dvou hodinách. Přece musíš nějak poznat, jestli dietíš správně nebo ne.
Upřímně ale po dvou hodinách je to pěkná blbost, ptž právě tělo po hodině začne rychle odbourávat a už to nemá skoro žádnou vypovídací hodnotu. Být tebou, tak bych měřila po hodině a vůbec ne po dvou. Zkusila bych se poptat třeba v jiné poradně, ptž tahle mi teda nepřijde jako dobrá 😔

mollyweasley
21. máj 2010

Teda Didul, ty máš pech! Jestli máš možnost a nevyjde tě to moc draho, zkus zavolat třeba té naší Moravcové, prý je ochotná vysvětlit věci i po telefonu. Řekni, jaké jsi dostala pokyny v poradně, že máš mimčo o 3 týdny větší, že se ti 120 minutový limit po jídle nezdá správný, že máš jenom málo proužků a nemůžeš si dovolit chybně testovat.
Anebo nemáte někde třeba v Bratislavě někoho fakt dobrého na cukrovku? Tvoje doktorka je očividně neschopná, pokud by to šlo, šla bych se honem někam přepsat, i za cenu třeba 50 km dojíždění.
Po dvou hodinách budeš mít vždycky hodnoty více méně stejné, jídlo už je zpracované a z výsledků tak skoro nic nepoznáš.
Jaký máš teď typ glukometru?

syraell
21. máj 2010

ducky
ty testovinky vypadaji bozsky - jdu do toho balkance 😉
Jinak ten clanek bych taky brala s rezervou...Ono je to tezky - my mame treba obezitu v rodine a cely zivot se musime kontriolovat. Pijeme jenom vodu, zadny napoje nesladime a obecne si moc nedopravame - stejne je to ale marnej boj. Pokud se nekdo cilene precpava a dopuje cukrem, beru obezitu jako prirozenej dusledek. Pokud se ale clovek celozivotne drzi, videla bych to spis na velkej genetickej podil...
Didi
rozhodne nemer po tech dvou hodinach - max. ghladina cukru je po jedne hodine od dojezeni jidla. A co se tyce toho jidelnicku, cos psala, tak mi tam toho prijde celkem dost - zkus to po hodone a uvidis sama...

jaru30
21. máj 2010

Ahojky,
blbost to neni. Mě dr. řekla ať meřím za hodinu, dvě 🙂 Jak mi to vyjde. Tak jsem pak udělala sama zlatej střed, hodinu a půl 🙂 A neni to žádná pochybná ordinace 😉 Ale stejně glukometr pokaždé brutálně přidával, takže teď už se doma neměřím a jednou za 14 dní odnášim odebranou krev do laborky 🙂

didulka85
21. máj 2010

Teraz mam Accu-chek active.

Tak som si dala grahamovy rohlik, syr a karelab a po hodine hodnota 4,6.

claca
21. máj 2010

ahoj,taky mezi vás patřim,dlouhodobé cukry mam nízké,ale po jídle mě to lítalo dost nahoru,souhlasim s tim měřenim po hodině po 2 je to už na prd,to jsem nepřesahla nikdy 4,5,ale po hodině mam výjmečně i 7,0,ale většinou když neporušim dietu,tak kolem 5,5,teď ale neajednou na prohlídce jsem měla hodinu po jídle jen 3,5 to je prý zase zatraceně málo,tak mam občas zobnout něco sladkého,je fakt že jsem 33 tt a mam jen 4 kg nahoře,to je prý taky docela málo

mollyweasley
21. máj 2010

Ahoj 🙂
Taky mám nahoře 4 kg a nikdo se teda nezmiňoval, že by to bylo málo, spíš mě chválí, že se hlídám...🙂

jaru30
21. máj 2010

Kdyby měření po dvou hodináh bylo na prd, jak píšete....tak by ho nepoužívalo tolik laboratoří při glukózovým testu 😉

ducky
21. máj 2010

Jaru někdo blbě odbourává cukry i po dvou hodinách, nicméně nám bylo v poradně řečeno, že po hodině ta křivka jde velmi rychle dolů. Kladly nám na srdce, abychom se měřily přesně po té hodině, maximálně hodina 5 minut, víc ani ťuk, pak to rapidně klesá. A chodím k největší kapacitě na těhu cukrovku v Praze. 😉
Navíc teda říct ti, že se máš v podstatě měřit "podle plotu" třeba za hodinu a půl, to na mě zrovna dojem nedělá, promiň 😔

Claca to máš teda krásný hodnoty. Já mívám kolem těch 7 hodinu po jídle.
A jinak jsem postupně zhubla tak, že mám taky nahoře jen 4 kila 😀 😀 I když možná že už zase míň, jde mi to dolů furt.

claca
21. máj 2010

myslela jsem na prd pro nás,normální cukrovkáři se dokonce mají měřit hodinu po jídle ale u nás gestačních jim jde o to jak reagujem na určité jídlo,jinak mě pomohlo úplně vyřadit pečivo a přílohy,hl.rýži a rýžové věci,ty 4 kg nahoře jen konstatovali že je dost málo na 33 tt,ale že by to bylo nějak v nepořádku neříkali,to spíš o té hodnotě 3,5,že kdyby to trvalo nebo ještě klesalo,tak se musí zkontrolovat placenta jestli vyživuje správně mimčo,příští týden jdu na UTZ,tak uvidim jak je malej velkej,první syn měl 4 kg a to jsem cukrovku neměla,nebo o ní spíš nevěděla,protože příznaky byly-18kg nahoř,vysoká porodníhmotnost a těžší novorozenecká žloutenka,ale test po porodu byl v normě

claca
21. máj 2010

pardon normální cukrovkáři se mají měřit 2 hod.po jídle 🙂

jaru30
21. máj 2010

Ducky, nebudu se s tebou hádat, mě bylo v poradně řečeno, že každý člověk odbourává cukry jinak, a to v rozmezí 1-2 hodiny. Po dvou hodinách že to jde strmě dolů. Ten zlatej střed 1,5 hodiny jsem si zvolila sama, protože jsem se nemohla rozhotnout kdy teda.
A když jsem byla na OGGT, tak mi brali krev taky jen po dvou hodinách. Kdyby ta hodina byla tak důležitá, tak by mě po
60. minutách taky píchli, nemyslíš? 😉

syraell
21. máj 2010

jaru30
on bude evidentne rozdil v mereni v laborce a instantne doma glukometrem - sleduje se neco trosku jinyho a z jinyho uhlu...
Ja rozhodne taky dam na dr. Moravcovou - nevidim duvod neverit jednicce v oboru 😉

jaru30
21. máj 2010

Syrael, já zase nemám důvod nevěřit své doktorce. Myslíš, že Moravcová je jediná jednička v oboru?? 😉

V každém městě je to evidentně jinak (ať už jsou to časy odběru po glukozových testech, povolené hodnoty po jídle, nebo testovací čas po měření doma) ....tak se s tím prostě smiřte a už to neřešte, stejně to nezměníte 🙂

mollyweasley
22. máj 2010

No já nevím - jednou jsem si vzala větší snídani a měla jsem po hodině 8,7, po dvou hodinách 6,1.To je docela rozdíl, kdybych se měřila jenom po dvou hodinách, tak nemusím držet žádnou dietu. A říct, že se mám změřit kdykoliv mezi jednou a druhou hodinou po jídle mi přijde jako blbost, jestli chci nějaké vypovídající výsledky, měly by být měřeny přesně v určitou dobu.

makinecka
22. máj 2010

Ahoj,mě dělali test na cukrovku a odebírali krev po dvou hodinách a měla jsem zvýšenou hodnotu 😉
chodím do dia poradny a mám si odebírat krev před poradnou hodinu a půl po jídle 😉

makinecka
22. máj 2010

a když jsem byla na krvi u nich tak na lačno 4,2 a hodinu a půl po snídani 5,2 a měřila to přede mnou na glukometru,takže každý asi reaguje jinak 😉 já uvidím až si donesu příští týden krev jestli držím správně dietu nebo ne,snad ho 😉

syraell
22. máj 2010

jaru30
no, jednička asi bývá vždycky jenom jedna - myšleno celorepublikově 😉

makinecka
22. máj 2010

vy se tak máte že už jste tak daleko,já se ještě dlouho budu trápit a nervovat jestli držím dietu dobře 😒

makinecka
22. máj 2010

teď jsem si kontrolovala moč a mám tam trošku ketolátek,to znamená že málo jím?a mám si přidat jídlo,mě dr říkala že jak tam budou přidat si jídla tak teď nevím ☹

radula75
22. máj 2010

makinecka pokud máš ketolátky tak tělo hladoví,musíš více jíst.Díky ketoláttkám jsem na inzulínu,měla jsem je pořád.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre