Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

makinecka
25. máj 2010

@ducky to by byl luxus,ale já nemám glukometr do prčic,bych to vyzkoušela jak to funguje 😀

emers
25. máj 2010

ahoj holky,
déle jsem tu nebyla, zdravím!

dnes jsem byla na kontrole, přeměřili mimčo a je spíš menší, 2300g, takže rozhodně už do porodu což je tak 2-3 týdny, protože mě jako diabetičku přenášet nenechají, nějakou makrozomii mít nebude.
naopak se bojím aby nebylo až moc malé, ale prej nee.
já jsem teda taky drobná a vážím málo, takže i kdybych tu cukrovku neměla a dietu nedržela, tak mimi bude spíš menší prý.
jinak stále jsem na stejné váze, tzn. ty 2-3 kila nahoru od začátku těhotenství, mně to přijde děsný že vážím jen 56, ale oni to berou že dobrý když mimi prospívá.

zítra jdu na diabetologii na kontrolu, tak jsem zvědavá co mi řeknou tam, profily mám dobré, vlezu se, někdy je to na hraně, ale převážně kolem 5-6 a to jsem si příjem sacharidů i trošku zvýšila, kdyžtak si připíchnu inzulín jak mi radili, fakt nepotřebuju hubnout! 😠

ducky
25. máj 2010

@makinecka Jestli máš celkově dobré hodnoty, tak se toho neboj. Já měla včera po obědě 7,2, po večeři 7,3, což jsou hrany. Holt se musím poptat co s tím, páč opravdu zaznamenávám lehké zhoršení a to, co mi před týdnem prošlo mi teď už neprochází. A teda nerada bych skončila na inzulinu.
Takže dneska jsem měla k obědu brambory s omeletou a ty mám vyzkoušené, že mám po nich málo, dokonce mi stačilo asi jen 250 g brambor z celkového možného množství 400 g, tak jestli i to hrálo roli, nevím.
Nicméně Míša mě nadchnul, 5,8 je nádhera, to se mi často nestává. 😅 🙂

makinecka
25. máj 2010

@ducky to já ještě nevím,já byla jen jednou na odběru na lačno a po snídani a super,ale teď jdu v pátek a budu si ve čtvrtek brát krev doma po jídlech a v pátek mi to vyhodnotí a píchnou na lačno tak uvidím jak se to vyvíjí dál 🙂

ducky
25. máj 2010

@makinecka Tak jak píšeš, uvidíš. Kdyby jsi měla hezké hodnoty, tak myslím, že ten Míša by prošel. Už jsem si nedala nic jiného teda. Dokonce ani kafíčko radši, chtěla jsem prostě zkusit čistě jen Míšu. 😀

werunka21
26. máj 2010

Ahojky, nevím kdo tady po ránu doporučoval místo pečiva Wasa chlebíčky, ale asi to funguje. Je to sice pěkně hnusný, ale cukr je tam kde má být. Tak aspoň něco.
Jinak která jogurtujete s ovocem. Už mě omrzelo kiwi a jahody, tak jsem si koupila mražené maliny a borůvky a olizuju se až za ušima 😵 . Je to příjemná změna. Čerstvé jsou děsně drahé a v obchodech kolikrát už napadené plísní.

ducky
26. máj 2010

Weru já psala, že snídám sezamové knackebroty a ty jsou od firmy Wasa 😉 A mě teda chutnají, tak to mám i kliku 😀
A jogurtuju s ovocem, hodně jím jogurt s banánem, teď jsem koupila meruňky, chystám se ještě na nektarinky a už jsem ho měla i s melounem. Ale borůvky, maliny bych taky mohla zkusit, díky 😉

saksina
26. máj 2010

ahojte, to ovocie si dávate nakrájané do bieleho jogurtu? Ovocné jogurty nejedávate? Ja som trochu zmätená, neviem, čo mám jesť. Viem, čo nemôžem, ale obraciam každé jedlo, čo idem zjesť, či ho môžem... Ale dosť mi pomohla táto téma, trochu som sa v tom zorientovala, ale aj tak si pri niektorých potravinách nie som istá...
Ja nemám glukomer, tak si neviem merať cukor. Kontrolu mám o 2 týždne na diabetológii.

Ešte sa chcem spýtať jednu vec - na poslednej poradni ma doktor zdžubal za pribratie - za posledných 5 týždňov som pribrala 3 kg, to je tak hrozne veľa??? Lebo celkovo som pribrala 6,5 kg od začiatku tehu a to som v 28tt... 😕 A v ten deň mi zistili aj GD..

werunka21
26. máj 2010

@saksina ovocné jogurty obsahují cukr, takže to nejíme. I když některá děvčata, mají odzkoušené, že jim to nic nedělá, tak si dají i ten, nebo si ho namíchají napůl s bílým. Jinak co se jídla týče, taky sleduju u všeho obsah cukrů a sacharidů. Když jsem v obchodě, tak tam strávím půl dne a ještě odcházím s depkou, že nic nemůžu 😝 .

@ducky jogurt s melounem? Není toho melounu škoda? Na meloun se těším, jen čekám až bude někde za přijatelnější cenu. S manželem jsme schopni sníst celý na posezení (teď bohužel budu muset propočítat a vážit 🙄 ), ale i tak, kousek by nám nestačil 😀 (

jan12
26. máj 2010

ahoj saksina - to, ze ta zdzubal doktor za pribratie to nechapem ja som zatial pribrala 7 kg a test mi robili v 25 t., takze do 25t som pribrala 6,5 kg odkedy drzim dietu som pribrala iba 0,5 kg.
Co sa tyka ovocnych jogurtov tak si obcas dam nizkotucny - samozrejme nie kazdy den striedam to, zalezi aku silnu mas cukrovku. Ja tiez glukometer nemam, chodim na kontroli kazde 2 tyzdne a zatial mam vysledky dobre.
Zo zaciatku som sa dost stresovala poctivo som vazila, teraz uz nevazim a uz to tak neriesim. Hlavne nejest sladke a neprejedat sa. Obcas aj zhresim a dam si kusok strudle 😉 alebo keksik BeBe dobre rano 🙂 Pytala som sa mojej diabetologicky 2 x za tyzden to mozem, ale nie kazdy den.
Samozrejme mnou sa neriad je to na kazdej, ale myslim si, ze kazda obcas zhresi 😉 Samozrejme necpem sa sladkym, iba fakt ked uz mam strasnu chut, tak si dam susienku BeBe a tie su aj celozrnne.

saksina
26. máj 2010

jan - tak ani ja nevazim jedlo, to by som uz bola z toho uplne nestastna, proste si tak od oka davam. Jedlo si rozdelujem na tych 5-6 porcii, podla toho, ako som hladna, tak si dam aj to 6.jedlo. A vylucila som sladkosti, ale ako aj ty pises, obcas neodolam hlavne ovociu ako je melon, ten zboznujem a neviem si predstavit, ze by som si par kuskov nehodila do ust. A dnes na desiatu som si dala broskynu a chvilu na to cierne pecivo s tvarohom. Tak snad to nejak este vydrzim...
Ale aj tak to bude pre mna cista katastrofa cez leto nejest zmrzlinu a ovocie, ved teraz bude vsetko ovocie - ceresne, jahody, melony, marhule, broskyne.... Aaaach... A ja sa budem musiet kontrolovat, aby som zjedla len jedno z kazdeho... ☹
A akoby toho bolo malo, tak som este aj hrozne chudokrvna, takze stravovanie je teraz pre mna uplna hroza, ale nastastie je tu vela cerstvej zeleniny, ktoru tiez lubim, tak si to kompenzujem nedostatkom ovocia. Ja proste nedokazem zit bez ovocia, ja ho jednoducho zboznujem vsetko! 😖

didulka85
26. máj 2010

Clovek celu zimu caka na ovocie zo zahrady a potom si nemoze dat... Ani len hrasok...
Kaslat na sladkosti, ale zakaz ovocia je naozajstne peklo.

makinecka
26. máj 2010

já jsem taky anemická,ale jím na to železo a ovoce si dávám na svačiny,mě to nikdo nazakázal,ale bohužel se smí jen jeden kousek no a to mě taky štve ☹ a dost mě dráždí točená zmrzka jak někdo jí na ulici,to je děs a teda mě lákají i chipsy,ale ty se nesmí je tam moc sacharidů ☹

mollyweasley
26. máj 2010

Holky, buďte rády, že to máme jenom teď, pár týdnů. Představte si třeba mladé lidi, kterým zjistili cukrovku 1. typu...to je úplná katastrofa. Když dostane cukrovku babička nebo děda v šedesáti letech, tak pal to čert, na zmrzlinu stejně už chuť nemívají, navíc většinou mají dvojku a ta nebývá tak hrozná. Ale mojí kamarádce třeba zjistili jedničku a ta si teda užívá. Musí mít v sobě pořád pumpičku, může si ji vytáhnout jednou za pár dní na několik minut. Když byla na táboře jako vedoucí, prosila lidi z vesnice, jestli by si u nich v ledničce nemohla schovat náhradní náplň, musela ovšem najít vhodnou ledničku se správnou teplotou, nemohla dát ten lék jenom tak někde...
Prostě vždycky, když už mám všeho plné zuby, tak si řeknu, že jsou na tom lidi mnohem hůř a že prostě musím vydržet.

Mimochodem, netušíte někdo, jak dlouho před porodem je normální mít poslíčky? Mám je už 4 týdny, cítím se, jako bych měla porodit každým dnem a pořád nic...termín bych přitom, podle velikosti miminka, měla mít až koncem června...tak já nevím. V diabetické průkazce mám napsané, že mám přijít na kontrolu 14. 6., mamka je přesvědčená, že to už budu dávno doma z porodnice, ale já se bojím, že fakt budu "rodit" každý den ještě měsíc 🙂 Možná je miminko jenom chystré a čeká, až si konečně sbalím tašku a až mu aspoň natáhneme do pokojíčku koberec...🙂

werunka21
26. máj 2010

Já taky trpím tím že nesmím ovoce. Zakázat sladké budiž, ale to ovoce. A teď se bude všechno červenat... 😢 . A točenou zmrzlinu prodávají přímo u nás vedle vchodu a já se můžu akorát dívat jak se s ní manžel přede mnou cpe 😠 . Koblížky jak krásně voní když kolem nich v obchodě projdu... 😢

didulka85
26. máj 2010

@werunka21 moj manzel nemoze doma jest nic sladke. Zakazala som mu... 😀

mateta888
26. máj 2010

Ahojky 😵

Tak já jsem dnes byla na dia a pomalu se mi to zvedá, hodnoty mi vychází tak tak 😖 . Jdu tam ještě jednou a snad se ještě udržím jinak jdu rodit tam kam nechci, no uvidíme. 🙄 Myslela jsem, že už tam nepůjdu, ale pan dr mi řekl ideální je mín poslední výsledky tak max 14 dní staré takže se tomu nevyhnu. No tak naposledy a snad bude klídek. ten cukr z krve mám ukázkovej tak ten mě prý zachránil 😅 .
Jinak tlak dobrej a váha za poslední měsíc a půl stejná, takže taky docela spokojenej. Jen nevím nevím jak to potom budu dávat já dolů. Ale dva prckové mě snad dostatečně zaměstnají 😅 😝

Moc vás nedočítám, mám nemocnou malou ale chtěla jsem jen @mollyweaslley poslíčky můžeš mít klidně dva měsíce. Koukám, že máš termín taky v červnu. U nás v červnu ( netuším jestli tam chodíš) je dost holek co to má už druhej měsíc a nic a z toho tam máme holčiny, který nic nic a už mají malý u sebe a v poho takže podle toho se fakt nepořídíš. 😉

makinecka
26. máj 2010

@didulka85 tak to já mojemu manželovi i peču buchty a neochutnávám a kupuju bonbóny a tak,třeba dnes sem mu koupila nutellu,colu a dvoje kokina a leží to tu přede mno na stole 🙂 když nemůžu já tak vykrmuju aspoň jeho 😀

werunka21
26. máj 2010

@didulka85 Tak to máš fajn , to já mu tu čokoládu ještě klidně i koupím 😀 . A pak vyžebrám aspoň jeden čtevereček po hlavním jídle, abych nezapomněla, jak to vlastně chutná 😀 . Ale musím říct, že se opravdu držím, naštěstí nemám takové chutě, dřív jsem na posezení spořádala celou čokoládu. Jakmile mi zjistili cukrovku tělo jako by si samo řeklo STOP-naštěstí, jinak nevím jak bych to dala. 🙂

werunka21
26. máj 2010

@makinecka Manžel už taky naříkal že bude tlustý 😀

didulka85
26. máj 2010

Vy ste velmi dobre na manzelov... 🙂 Ten moj musi spolutrpiet so mnou.
Co si davate na druhu veceru? Uz som skusila snad vsetko, ale kazde rano mam ketony v moci.

makinecka
26. máj 2010

já měla ketony dvakrát a vždycky když sem vynechala druhou večeři,ale mě stačí si dát půlku rohlíku se sýrem a třeba rajče a je po ketonech 🙂

didulka85
26. máj 2010

Ja som si dala polku rohlika s paprikou a syrom a mala som max ketonov. Tak som si dala na druhy den cely rohlik a max ketonov. Vcera som si dala biely jogurt a polku rohlika - vysledok max ketonov.

Tak som trosku studovala stranku www.tehotenskacukrovka.cz a neviem, ci to chapem dobre..
Na olovrant si mozem dat 30 g sacharidov. Kedze jahody obsahuju v 100g 8,8 gramov sacharidov, to znamena, ze:
(100x30)/8,8=340g
Takze mozem 340 g jahod?

makinecka
26. máj 2010

to by mě taky zajímalo,protože jsem to tak taky počítala a vyšlo mi že bych mohla na svačinu půl kila melounu,je to tak?není to moc?

didulka85
26. máj 2010

@makinecka neviem... Snad nam niekto poradi...
Ten melon dokonca vychadza na 600g. 😀 Tiez som ho pocitala.

makinecka
26. máj 2010

@didulka85 pořád máš ty hodnoty tak nízké?
já jdu v pátek na měření tak jsem zvědavá jak jsem za 14 pokročila,minule sem měla taky nízké hladiny,zítra si budu brát krev po jídle a od odpoledne sbírat moč

werunka21
26. máj 2010

@didulka85 Jo jo, taky to tak počítám 🙂

mollyweasley
26. máj 2010

Holky, koupila jsem si v DMku jakousi jejich hořkou čokoládu se skořicí a jdu se s váma podělit. Má 74% kakaa v sušině, což je super, je slazená fruktózou, což je ještě lepší a celá tabulka má 30 gramů sacharidů! Stála tuším něco kolem 40 Kč, je moc dobrá a určitě mají i jiné, než skořicové (já jsem se dívala po nějaké s příchutí). Tak dobrou chuť 🙂

emers
26. máj 2010

ahojky,
tak já po kontrole na diabetologii dobrý a do porodu tam už nemusím, pokud si budu držet hodnoty jak mám 🙂 pokud by mi to lítalo, tak přijít samozřejmě. Po porodu pak kontrola...
jinak vzhledem k mé malé váze a průměrné - spíš menší prý - váze mimíska si klidně můžu přidat těch sacharidů a jen si prostě před tím píchnout o jednu dávku více inzulínu 🙂 takže já jsem spokojená, doktorka mě pochválila, že jsem se těch pár týdnů držela, že vše vypadá jak má, tak snad bude vše vpořádku!!!
já jsem teda nepřibrala od zahájení léčby nic, to se jim ovšem velmi líbilo 😀 a naopak teď můžu na ty 2-3 týdny ještě přidat, vyloženě mně řekla, že se mám pořádně najíst a vykompenzovat to tím inzulínem.
tak vám taky držím pěsti ať to už nějak doklepeme zdárně do konce!!! 😉
Určitě pak napíšu jak jsme nakonec dopadli - já a mimi, jestli se něco projevilo či ne, doufám, že ne.

Jen teda jsem ještě zvědavá o kolik dřív mě budou brát na plánovaný porod.
Říkali vám taky, že vás nenechají až do konce termínu???
Mě by měli prý brát o týden dřív určitě, ještě teda se to bude řešit, ale že se to tak u diabetiček dělá, že o týden dřív anebo i o 14 dní a to i když je miminko dle odhadu "malé", že je to snad i kvůli placentě...
A ještě se teda pak dozvím, zda mě nechají rodit normálně - ovšem s vyvoláním anebo císařem.

makinecka
26. máj 2010

@emers to máš fajn že je to dobré a už máš jen asi dva týdny do porodu,už to budeš mít brzo za sebou,těšíš se?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre