Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucinecka222
10. jún 2010

ducky: jo to budu muset začít dodržovat 😒 alenechápu proč mi sestra řekla že to mám hraniční a vubec mi neřekla o nějaké dia poradně nebo tak a k dietě vubec nic ☹ to se člověk fakt nevizná 😢 moc děkuji za rady 🙂
sama ale nevím jak mi to budou hlídat když mi ani neřekla zda pujdu na nějaké další testy nebo co ☹

ducky
10. jún 2010

Luci co na to říct 😅 My už to tu s holkama probíraly několikrát, že se to všude dělá jinak a že by to měli zestandardizovat.
Nicméně jakmile je byť jen jedna hodnota jinak, už to značí těhu cukrovku a rozhodně bych se minimálně vyhýbala sladkému. Zkus jim říct, že jsi se tohle dočetla a jestli tě teda někam pošlou nebo ne a uvidíš podle toho. 😉

lucinecka222
11. jún 2010

Holky prosím vás poradte mužu k snídani normální chleba namazat máslem?není to moc kalorii?

lucinecka222
11. jún 2010

a 100 g je jeden krajíc nebo dva? ☹

makinecka
11. jún 2010

@lucinecka222 ty jsi pořád nepochopila to že u této diety nejde o kalorie ale sacharidy na kalorie se vykašly,sacharidy musíš počítat,při této dietě můžeš i smažené nebo smetanové máčky jen to spočítat.
nemáš doma kuchyňskou váhu že by sis to odvážila?záleží jak tlustý krajíc si ukrojíš já snídám krajíc a půl takovej středně tenkej chleba,ale vážím si ho nebo jeden rohlík a máslo můžeš a i zeleninku k tomu 😉

makinecka
11. jún 2010

@lucinecka222 ty jseš z toho nešťastná že?neboj to se za chvilku naučíš a bude to dobré,já ještě nedávno tu taky skuhrala že nic nevím a teď jsem v pohodě 🙂

lucinecka222
11. jún 2010

@makinecka no a ta váha musí být kolik?ja jsem si ukrojila normalní tenký chleba a pul namazala máslem a trochu posolila piju k tomu čaj bez cukru černý 😒 ja jsem stoho zmatená,než to pochopím tak mně trefí,váhu mám.Ale když tam je 40 g sacharidu to je fakt chleba a pul?Ja nevím jak se to váží 😕

makinecka
11. jún 2010

podívej já na snídani smím 70g pečiva tak si to navážím normálně na váze a sním ho,já mám papír kde to mám rozepsané víš

werunka21
11. jún 2010

@makinecka Já se jí vůbec nedivím, my jsme se dozvěděli aspoň něco od dia dr. ale ona neví vůbec nic. Vlastně ani to, kolika sacharidovou dietu má mít.
@lucinecka222 Luci, opravdu bys měla zajít ke svému gyn dr. ať tě pošle někam na dia, oni už budou vědět co s tebou. Při nejlepším tě pošlou domů s tím, že jsi v pořádku. Za to opravdu nic nedáš a budeš více v klidu, když budeš opravdu vědět co a jak od odborníka.

makinecka
11. jún 2010

@werunka21 já se jí taky nedivím a snažím se jí pomoct,sama bych byla na nervy z toho a ten její dokor není normální když jí nic neřekne ☹
@lucinecka222 zvedni teefon a zavolej doktorovi ať ti dá žádanku na dia,nebo ti vysvětlí jakou dietu máš držet že to nevíš a on tě musí poslat,takto to bude nejlepší než dietovat na vlastní pěst

lucinecka222
11. jún 2010

@makinecka oni tam dneska nejisou ☹

makinecka
11. jún 2010

@lucinecka222 tak v ponděli,nebo se tam rovnou stav a řekni že máš strach,že chceš jít na diabetologii,tam ti vše vysvětlí nastaví dietu a podle ní se budeš řídit,do té doby vynechej úplně sladké a slazené nápoje,to mi řekli na dia hned jak sem se objednávala,pak tě vyšetří a řeknou co máš dělat

lucinecka222
11. jún 2010

mně trefí vy máte každý svojí gramáž jídel a já nevím opravdu nic,proč mi sestra řekne jen držte dietu a to je všechno ja jsem stoho jelen a nevím coby no trefí mně jak se něco stane a budu na tom huř tak at si mně nepřejou ☹

lucinecka222
11. jún 2010

@makinecka budu muset no ☹

ducky
11. jún 2010

@lucinecka222 Luci máš dvě možnosti, buď zatím jakoby nebudeš držet dietu, jen nebudeš jíst rychlé cukry, tzn. sladké, sladit čaj, pít sladké limonády a tak dále. Anebo se pustíš do diety, kde musíš počítat. ☹ Ale neboj, fakt jen to náročné jen na začátku, postupně si člověk zvykne.
Tak ze všeho nejdřív bych se být tebou rozhodla, co teď, dokud se neporadíš se svým dr.
Každopádně myslím, že ta dieta z www.tehotenskacukrovka.cz je teď dostačující, je to 250 g sacharidů za den.
Stáhni si tu tabulku, kde jsou uvedené gramáže jednotlivých potravin ve 100 g a je tam přepočet, jak si spočítat dávku, co smíš. V podstatě máslo, vejce, maso jsou čisté bílkoviny, tam nic počítat nemusíš. Zrovna tak některé druhy zeleniny nestojí za počítání, sem patří salátová okurka, paprika, rajče.
Chleba s máslem k snídani tedy budeš počítat takto:
Snídaně = 40 g sacharidů
Máslo je v pohodě, musíš spočítat jen chleba. Protože hodnoty máš na 100 g, musíš počítat 40x100/ 48,8 (koeficient pro chleba) = 81,9 g chleba Záleží, jak tlustý chléb se ti podaří uříznout, já vyložený papíráky řezat neumím, takže pro mě je to třeba jeden krajíc chleba. K tomu třeba zakousneš kus salátové okurky a fakt to bude stačit na najezení, neboj 😉
Složitější počítání je, když musíš spočítat víc ingrediencí, ale to když tak jindy, chystám se pryč, tak teď bohužel nemám čas.
Držím palce 😉

werunka21
11. jún 2010

@lucinecka222 Tak jak říká Maki, vynechej všechno sladké a jinak se stravuj normálně, pokud možno pravidelně a nepřejídat se, tím do pondělka určitě nic nezanedbáš 😉 . A v pondělí uvidíš 🙂

lucinecka222
11. jún 2010

@ducky děkuji papa

lucinecka222
11. jún 2010

@werunka21 jj uvidíme co mi poví v pondělí 🙂

lucinecka222
11. jún 2010

ja ted mizím jdu z malou za dvě hodky na koupák jdu se dát dokupy tak papa 😉 a děkuji za rady pěkný den 😉

makinecka
11. jún 2010

nic se nestane neboj se,jsi na to jako já,mě zakázali sladit cukrem,medem,sladidly
řekli že jíst můžu všechno ale počítat sacharidy a mám to takto:
snídaně 45g sacharidů
svačina 45g sacharudů
oběd 65g sacharidů
svačina 40g sacharidů
večeře 60g sacharidů
druhá večeře 20g sacharidů

jím následovně - snídaně chleba a půl,nebo rohlík,sýr,nebo máslo,zelenina
- svačina ovoce -navážím si ovoce dle tabulky sacharidů např meloun má 5g sacharidů ( na sváču smím 45g sacharidů to znamená 5 (sacharidy)x9(900g melounu)=45g scharudů takže můžu 900g melounu
-oběd 200g brambor,nebo 160g těstovin,nebo 140g rýže,nebo 140g bramborového knedlíku,nebo 110 g houskového knedlíku,nebo 190g luštěnin,nebo 270g bramborové kaše a k tomu třeba maso,nebo smažený sýr,rybu...
svačina - ovoce dle tabulky sacharidů
večeře - dva chleby,nebo rohlík a půl,k tomu máslo,nebo salám,sýr a zeleninu,párky...
2 večeře - mléko,jogurt bílý

líp už to vysvětlit neumím
musíš jíst každé tři hodiny,ne míň než dvě hodiny a víc jak 4 hodiny

lucinecka222
11. jún 2010

@makinecka děkuji 🙂

makinecka
11. jún 2010

@lucinecka222 nemáš zač 🙂

makinecka
11. jún 2010

jsem zpět z dia hodnoty dobrý na lačno 4,4 a po jídlech 6,3 4,8 4,4 takže pohoda,ale co sem tak koukala tak ta snídaňová hodnota se mi postupně zvyšuje a jím pořád to stejné takže se to asi zhoršuje tak uvidím 😝
jinak mám zase i kilo míň což nechápu,protože doma vážím o kilo a půl víc takže nesmím hubnout a víc jíst,to určitě když nemám hlad 😝

fifinna
11. jún 2010

@lucinecka222, ahoj, ja mam tiez drzat dietu, ale nemusim si pocitat ziadne sacharidy. Môzem jest vsetko okrem sladkeho a 5 krat za den. Myslim, si ze ked mas len hranicnu hodnotu, nemusis pocitat ani ty, ale to ta musi skontrolovat diabetolog. Ja som mala pri prvom a aj teraz v druhom tehotensve zly vysledok pri vypiti glukozovej vody, ale vzdy kazda kontrola u diabetologicky je OK. A musim sa priznat ani v prvom a ani v druhom tehotenstve na 100 % dietu nedodrzujem. Syncek sa narodil v poriadku, vahu nemal ani 3 kg, hned mu robili testy na cukrovku a mal ich dobre. Moja diabetologicka v kazdej poradni by uz aj polavila, ale vzdy si pozrie ten vysledok z toho glukozoveho testu a to jej neda pokoj.

jaruska8
11. jún 2010

Ahojte baby, vidím, že som pribudlo zopár ,,cukrovkárok". ja už diétu držím vyše dvoch mesiacov. Dá sa na to zvyknúť, najprv som stresovala, ale potom to šlo dobre. Hodnoty mávam fakt dobré, našťastie som sa inzulínu vyhla, dokonca som spozorovala, že sa mi to s blížiacim sa pôrodom zlepšilo. Držím vám palce!! 🙂

berucka
11. jún 2010

Zdravim vsetky skalne aj novodiabeticky 😉 Ja som tiez na diete uz od nejakeho 27. tyzdna a ako pise jaruska8 aj ja citim, ze sa to ku koncu zlepsuje. Hlavne sa uz tolko nestresujem, psychicka pohoda je velka pomoc pri tejto diagnoze. Diabetologicka mi pri poslednej navsteve v pondelok povedala, ze ona ma uz nepotrebuje vidiet, ze hodnoty selfmonitoringu mam krasne a ze mimi vyzera ok, takze sme "spolu skoncili". Ale dietu mam drzat az do porodu a sem tam sa mam aj premerat este. Po porode ale mozem hned mlsat, kolko sa mi zachce 😝
Este mam horuci lentny typ na skvelu pochutku pre vsetky trpitelky. Na svacinu si teraz robievam koktail z jedneho prezreteho bananu (aby bol na chut sladsi), asi 10 ks jahod, zaliat mliekom a jednu aktiviu - biely jogurt. Potom vsetko rozmixovat (ponornym alebo inym mixerom). Je to to najvacsie potesenie v tychto horucich dnoch. Dam si velky pohar (niekedy aj dva) a hodnoty po hodine uplne v norme. Skuste, urcite neolutujete 😉

berucka
11. jún 2010

...a mam tip, samozrejme, nie typ 😀

makinecka
11. jún 2010

berucka tak to by mohlo být dobré,děkujeme za tip 🙂 já se zatím chladím melounem,ale vyzkouším to 🙂

fifinna
11. jún 2010

@berucka, jaj, keby som tak mala rada mlieko a jogurty, do mna to nikdo nedostane, ale jahôdkami sa teraz napchavam stale, pytala som sa diabetologicky, ci môzem a ona, ze ano v case jedla, trebarz namiesto desiaty, ale to by som umrela od hladu, len jahody, tak si ich dam po jedle a este aj po veceri, a neodporucila mi ziadne mnozstvo, tak sa napcham kolko vladzem. A to sa cudujem tebe a aj ostatnym, co im po pôrode dovolia uz vsetko jest. Ja som to tu uz pisala, mne povedala, ze raz som mala poruchu, tak aby som sa vyhla stareckej cukrovke, mam dietu drzat stale.

makinecka
11. jún 2010

@berucka a po porodu už nemusíš na žádnou kontrolu vůbec a hned můžeš mlsat,to je fajn doufám že mě to dovolí též 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre