Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
20. júl 2010

@lio koukám, že jsi z Prahy - chodíš do Motola nebo do Podolí? nebo někam jinam? Oni budou mít u Tebe v záznamu, že jsi měla těhotenskou cukrovku, aby s tím kdyžtak počítali. Ale budou se jinak striktně řídit pokyny diabetologa. Tj. když diabetolog napíše, že není třeba dávat glukózu, tak Ti jí hned od začátku nedají. Ale budou vědět, že Ti třeba mají čas od času změřit glykémii, kdyby něco. Teoreticky by Ti jí ale dát měli, protože porod je značná fyzická zátěž, že😀 A tělo, které má problém se vstřebáváním cukrů je náchylné k výkyvům. Jiné to samozřejmě je, když máš v klidovém režimu dobrou kompenzaci, ale to se právě tou fyzickou zátěží může celé rozbourat. Ale vůbec se neboj, diabetolog ví, co dělá a co Ti má případně napsat! Pokud Ti nenapíše nic, víc to nezkoumej a jen tu zprávu předej v poradně🙂

lio
20. júl 2010

@werumka na dia chodím do Motola ale rodím v Krči.
jasně, zkoumat to nebudu, jen jsem tu řešila co při porodu, že to nemusím zvládnout. Navíc pátý měsíc ležím, vstávat mám pokyn až ted - za týden, takže fyzička nula, diabetes do toho, takže bude asi veselo, tak mne jen zajímalo co mi při porodu můžou dát, či já si vzít, když jinejm doporučjí hroznový cukr, energy drinky a pod....

werumka
20. júl 2010

@lio Dr. Bartášková je pečlivá, taky jsem k ní chodila🙂 Když to bude potřeba rozepíše Ti do poslední zprávy instrukce k porodu. Já rodila v Kladně - přinesla jsem jim zprávu a oni se zařídili. Určitě se jí zeptej třeba na ten hroznovej cukr, jestli ho můžeš i s tou glukózou, kdybys jí měla, aby se to netlouklo. Ale kdyby Ti jí nepředepsala, tak se chovej jako bys těh. cukrovku neměla - hroznovej cukr i energy drink si klidně vezmi. A neboj se, kdyby se cokoli dělo, oni se s ní po telefonu vždycky můžou poradit. Ale pokud jsi po téhle stránce v pohodě, není se čeho bát 😉

lio
20. júl 2010

@werumka jé tak super 🙂
si mne uklidnila...tak díky moc

lio
20. júl 2010

já z ní min týden měla pocit, že jsem nejvzornější pacientka, bo se řídím dle toho webu co píšou dr z Apolináře, kde můžu vše, kdežto u Bartáškový např ovoce moc ne nebo jen pidi, tak na mne koukala nevěřícně, že jsem jedla melouna ale zvážila si ho a tak....že mám hodnoty super a vše super, takže semnou mít asi prob nebude.....ale zeptám se tedy co si můžu a nemůžu vzít...dík

werumka
20. júl 2010

@lio Jj, taky jsem u ní měla takový pocit, div mě hned ve dveřích neposílala pryč, že u ní nemám co dělat😀 Každý diabetolog je jiný, co se týče názoru na jídlo a na dávky inzulínu. Je dobře, že sis v tomhle zachovala selský rozum🙂 Nejvíc totiž cukry vždycky rozhážou nervy - já pravidelně den před kontrolou měla vyšší glykémii😀
Určitě Ti poradí, zkušeností má dost🙂 Tak přeju pěknej finiš! 😉

lio
20. júl 2010

@werumka no já když dodržovala to dle toho soupisu co je vlastně pro klasické diabetiky s tím že to dávaj každé těhuli, tak jsem byla docela zoufalá, že si nemůžu dopřát to co bych ráda. pak jsem našla tabulku co jaká potravina kolik má a začla jíst všechno, investovala do proužků na testování navíc a testovala co to dělá a poho.....už mi zbývaj dva profily, tak to už snad nějak doklepu a jsem ráda, že vím, na co se ji mám zeptat, i když na mne kouká jako na vzorňáka..k porodu bych byla ráda připravena, ještě jednou dík

lio
20. júl 2010

jj nervy....znám od babičky, té to lítá jak na horské dráze a upřímně já když mi vylítla hodnota nad limit jsem byla taky v háji, tak to poslední dva týdny neřeším a udělám profil max když si dám něco co jsem ještě nejedla tak se změřím a většinou zjistím že v pohodě, že je to o té pravidelnosti a množství a je mi ok......

werumka
20. júl 2010

@lio Děláš to fakt dobře - u cukrovky se člověk nemůže otrocky držet nějakých příkazů, ale musí do toho dát taky trochu vlastní invence - a nakonec to pak tak hrozný není. Porozuměla jsi tomu, v čem je "zakopaný pes" a to je moc důležitý!🙂 Jsou vysoké hodnoty, u kterých víš, co je způsobilo a pak některé, u kterých nevíš. A ty je pak dobré nějak řešit. Zbytek je dobré spláchnout do záchoda😀 Já jsem v těhotenství musela měřit cca 6-8x denně a to mě svým způsobem dost ničilo. Takže jsem si zapisovala vždycky jen poslední týden před kontrolou a zbytek jsem jela podle svojí intuice, což vůbec nebylo na škodu🙂

lio
20. júl 2010

@werumka no zpočátku jsem vysoké hodnoty vždy odůvodnila....ted to moc nechápu, nemám vysoké, mám do limitu ale pod 6 nejdu...přitom jím bud to samé, nebo nic, z čeho by mi to mělo vylítnout, takže jsem to chvíli řešila, proč ale pak se na to vyprdla, protože prsotě nevím, není to nad limit a tak jsem přestala měřit mimo (už si moc jídel který jsem ještě neměla nedávám) a měřím jen profil a finíto.....

werumka
20. júl 2010

@lio důležitý je ten limit. Mně říkala, že čím bude miminko větší, tím budu muset víc přidávat inzulín - až o 100% od původních dávek. Takže možná, že něco podobného je to i u Tebe - jak miminko roste, hůř se Ti ten cukr odbourává. Ale víc si s tím opravdu hlavu nelámej. To "řešení" je důležité třeba u nějakých dlouhodobě vysokých profilů, které mají třeba nějakou stejný jmenovatel - např. před večeří. Když máš do limitu, tak v tuhle chvíli už se miminku celkem nemá co stát.

lio
20. júl 2010

@werumka no hlavně profily se dr líbily...a naposled sem ji říkala že začínám mít sem tam vlčí hlad, že mi to jídlo nestačí a ona že si mám dát mezisváču, a že ted od 36tt se to zlepšuje.....asi to není můj případ, ale dva týdny ještě zvládnu že ....

du chrupat, zítra me čeká ráno poradna v porodce, tak at nezaspím, díky a dobrou

labell
21. júl 2010

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat jestli vydrží ty testovací pásky do glukometru. Nemám s tím zkušenost, včera sem je dostala a sestra mě upozornila že jich víc jak 50 nedostanu, že víc se jich platí. Večer sem mluvila s kamoškou a ona je ve 32tt a už jich má jen 11- což ji určitě nevyjde. Jak se to řeší??

werunka21
21. júl 2010

@labell Ahojky, různě, jak u koho. Asi záleží i na lékaři. Jsou děvčata, které dostali jednu krabičku a víc si musely koupit samy (takový případ jsem tu viděla jeden). Jsou takové, které dostanou i při dietě proužků kolik potřebují a pak jsou ty na inzulínu, které by dostat měly vždycky. V tomhle ti opravdu nepovím. Ale jedna krabička na měření profilu jednou týdně je opravdu málo. To zjistíš jedině u dia dr. když řekneš, že už ti docházejí.

labell
21. júl 2010

@werunka21 děkuju..ta sestra mi právě řekla že mám nárok na 50 a že kdybych jich pootřebovala víc že se můžeme domluvit, ale v té chvilce sem vůbec nevěděla co vlastně řešíme. Další krabička stojí prý 700. No uvidím.

lio
21. júl 2010

@labell na dietě holkám proplácí pojištovna jen těch 50 kusů, já si měřila i mimo profil a samo mi proužky nestačily a dokupovala jsem, přesně jak říkáš za 700kč. na dia mi řekla, že mimi stojí víc, takže ty prouzky uz nestojí za řeč, ale mělo by to být aspon vypočtené tak, aby při profilech jednou týdně ty proužky vystačily no....
ty co maj inzulín dostávají vše jak jim dojde....

labell
21. júl 2010

@lio to masjí sice pravdu, ale já ty dlouhé profily nepotřebuju, tak moc nechápu proč to mám platit. No ale nenadělám nic že jo.
Sem se dneska ráno nacpala buchtou a zapila to mlíkem a 5.8. Tak to tak tak prožívat nebudu. 😀

lio
21. júl 2010

@labell a proč máš tedy doma glukometr?

lio
21. júl 2010

jinak já neska byla prvně v poradně v porodnici. Pan doktor se velmi divil, že s takovou hodnotou celkového cukru (3,5%) mne někdo trápí dietu a doslova mi řek, že jeslti se na ni chci vysr....takže mám jeho svolení :-O 😀 ze je mimi ok, velké akorát k mému týdnu těhotenství, takže se to od ulz ve 30 srovnalo, a jen mi napsal že nepřenášet.....
tak jsem docela zírala......
fakt co člověk, porodnice, doktor to názor a maminko ty se bav, jak ty nase názory nejsou jednotné

labell
21. júl 2010

@lio po tom GTT sem měla cukr 8.28. Takže mě mudra poslala do poradny. Tam mi řekli úplně hroznou dietu, naštěstí je mamka dietní sestra a dala mi jiné tabulky, podle nich můžu víceméně všechno, ale musím si to vážit. A sama byla špatná s toho co mi ta druhá sestra všechno řekla a zakázala. Je to jak píšeš co člověk to názor.

lio
21. júl 2010

@labell tak to máš stejné jako já, jen já mám vypozorováno, že se mi to s přibývajícími týdny těhu maličko horšilo, jiná tabulka a jíst vše je rozumné, chce to jen vážit a ty názory jsou fakt hrozné, mamča co o tom nic neví je z toho dost na prášky, uplně zbytečně

labell
21. júl 2010

@lio přesně tak, já o tom nevědět nic od mamky, tak su s toho hodně špatná. A za jak dlouho se ti to začalo zhoršovat? Teď už píšeš že se na dietu máš vykašlat, takže to bylo asi jen "chvilku" né?

lio
21. júl 2010

@labell no heye to mi řek normoš gynekolog v porodnici, poté co jsem mu řekla výsledky celkového cukru a ten značí, že mám dietu dobře kompenzovanou, tím že mám i mimi v normě tak on by to prostě neřešil, ale co by se stalo nedržet tu dietu to ti nikdo neřekne, takže já ji držím stále, mě to prob nedělá, spíš se z toho už nestresuju.
zjistili mi cukrovku v 25tt, na dia jsem pod kontrolou od 27tt, takže 10týdnů........mezitím ult ve 30 tt značil že jsme o víc jak týden napřed, ale ted se to srovnalo, takže na gyn byl spokojenej a protože to už mám za pár, řek že se na to mám vybodnout, že jako jak to vážím a kdo mi to řek a tak...no nechápal.....
dle profilů vidím, že mám hodnoty mírně vyšší, ale stále do limitu, takže nedržet tu dietu, asi to lítá slušně....takže já toho nelituju, jen mne to pobavilo ten názor dalšího dr.....

lio
21. júl 2010

@labell navíc taková maki ti třeba řekne, že se ji to ke konci zlepšuje, co mi řekla i na dia, ale až od 36 tt ze je ta tolerance lepší....ale může a být nemusí, u mne to nevypadá dle naměřenýách profiů a stále stejném jídle.....ale tím že vážím a měřím, tak to udržuju na uzdě...takže asi tak

labell
21. júl 2010

@lio mě to taky nevadí, teda ta vážená dieta, kdybych měla držet tu jejich, tak nevím jestli to dám. Aama ta setra řekla že jim to tam těhotné nedodržují, no nemůžou se divit, to snad ani nejde.
Děkuju za odpověď. 🙂
Joa řekl ti někdo co by vlastně hrozilo miminku kdyby se to nehlídalo, kromě toho že by bylo velké nebo větší?

lio
21. júl 2010

@labell no to je myslím ta nejhlavnější a největší hrozba.....že si těma výkyvama produkuje inzulín aniž potřebuje a ukládá tuky....a pak komplikace při porodu a hypoglykémie po porodu atd.....
no a já se divila že na mne min týden na dia koukala jak blázen, jak na vzornačku, co si sice dá i meloun, ale zváží si to .....tak sem nechápala, ted už chápu, když nutí maminky držet hladovky......

labell
21. júl 2010

@lio mě se totiž tahle holčička zdá menší než byla ta první a to sem u Amelky měla touhle dobou už 16 kilo nahoře, No ale mimi jen důležitější než žvanec, 😀 tak si nějaké to sladké odpustím...meloun teda ne. To mi mamča spočítala že můžu 30dkg jednou za týden. 🙂

lio
21. júl 2010

@labell tak mááálo melounu a za týden? neblázni
www.tehotenskacukrovka.cz tady je taky tabulka tam najdeš kolik má meloun a já si ho občas dávám denně....má necelých 10gr sacharidů, ke sváče je max 30 tak můžu 300gr a denně .-)
na velikosti bříška nezáleží a záleží co ti řeknou na ult, nemusí mít zákonitě |4 kg dyž máš cukrovku...

labell
21. júl 2010

@lio já sem si tam nechala místo i pro nektarinku, meruňku atd. 😉
Jinak s těma kilama to máš pravdu, jen mě to pořád nějak nejde do hlavy....no uvidím jak je malá velká.

labell
21. júl 2010

Jo a ještě s tím melounem..ta sestra mi ho včera zakázala úplně. Prý po něm akorát chodíš čurat a strašně dlouho se ti drží cukr v těle 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre