Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

janulka610
7. sep 2010

Ahojte, rada by som sa pridala do diskusie, tiež mám problém s cukrom.

louisiana
7. sep 2010

ahojte baby, mozem sa spytat ako sa ten test robi? viem ze sa pri tom berie 3x krv, ale ako? normalne sa napichne do zily? alebo len do prsta, ako si to robia cukrovkari ked si meraju hladinu cukru?
Caka ma to na buduci tyzden, uz sa bojim lebo pri odbere krvi odpadavam :(

luckaa
7. sep 2010

@janulka610 Vítej u nás 😉

@louisiana Správně se má brát ráno na lačno,pak dostaneš vypít sladký roztok,a pak se bere krev hodinu a dvě po vypití....někde teda berou jen dvě hodiny od vypití...takže tě píchají 2-3x správně ze žíly,ale někde to ještě dělají z prstů,což je nepřesné. 😉

janulka610
7. sep 2010

@luckaa Ďakujem. Chcem sa spýtať či máš tieš problém s priberaním na váhe. Ja mám nasadenú dietu bez sladkostí, bieleho pečiva.....................

luckaa
7. sep 2010

@janulka610 Já mám spíš opačný problém,já shazuju,od začátku těhu jsem nepřibrala vůbec nic a dole mám 3kg...do 18tt jsem zvracela,to jsem shodila kilo a ve 20 tt mi zjistili cukrovku tak jsem začla držet dietu a to jsou shodila ty 2 kg

janulka610
7. sep 2010

@luckaa asi som to zle napísala s tým priberaním, myslela som to tak , že ja mám problém, lebo nemôžem pribrať. Teda som na tom podobne ako ty, tiež som najprv schudla nejaké 2-3 kg a až teraz som sa dostala do pôvodnej váhy pred tehotenstvom možno +2 kg.

louisiana
7. sep 2010

@luckaa: dikes moc, tak to sa mam na co tesit :(

luckaa
7. sep 2010

@janulka610 Aha,tak to máme stejně,akorát co jsem se teď vážila,tak jsem zase nic nepřibrala,ale jsi o nějaký týden napřed...co na to Tvůj doktor?já jdu do poradny v úterý,minule se sestry na to moc netvářily,ale doktor nic neříkal

luckaa
7. sep 2010

@louisiana Držím palce 😉

janulka610
7. sep 2010

@luckaa u gynekologa som bola na sono pred týždnom a všetko bolo v poriadku len malá mala o niečo menší hrudný kôš, tak mi to povedal doktor a pýtal sa kolko som vážila ja pri narodení. Ja som bola tiež maličká a vážila som 2850kg. Tak dúfam, že je všetko v poriadku a aj bude. V piatok idem do poradne tak uvidíme. Ten cukor je strašná potvora. Že?

janulka610
7. sep 2010

@luckaa aj tebe dali na doma ten glukomer aby si si doma merala cukor sama??

louisiana
7. sep 2010

@lucka dakujem 😅

luckaa
7. sep 2010

@janulka610 Musela jsem zmizet,promiň....ne nemám glukoměr,já ani nechodím na dia,má mě v péči jen gynekolog,dal mi předepsanou dietu na 250g sacharidů a jednou za měsíc chodím na profil...ten cukr je fakt podpora a já sladký tak miluju

werunka21
8. sep 2010

@evajza Držím palce, ať je všechno v pořádku a prcek tě dlouho netrápí 😉 ! Hodně štěstí!

rozpravocka
8. sep 2010

Tak, ako som slubila, pisem info z UTZ. Prave som sa vratila a mala je asi o dva tyzdne vacsia. Vazi cca 2000g. Ale v skutocnosti iba o tyzden, lebo o ten druhy tyzden je vacsia od samotneho zaciatku. Inak vsetko v poriadku, otocnena hlavou dole (i ked to vraj este nic neznamena). Takze teraz neviem, co mam robit s tou dietou 😀 ci sa este viac obmadzit, alebo zit tak ako doteraz 🙂

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka Hlavně,že je všechno v pořádku,gratulka 😉

kata79
8. sep 2010

Ahoj holciny, mohu se prosim pridat mezi Vas? Minuly tyden mi byla diagnostikovana tehotenska cukrovka, resp. jeste tesne spadam do poruchy glokozove tolerance (hodnota 8,8nmol/l po 2. hodinach) a zahajila jsem dietu a mereni glukometrem. Bohuzel navzdory striktnimu dodrzovani diety a presnemu pocitani sacharidu casto prekracuju stanovenou hranici 7,5-7,3 nmol/l 1 hodinu po jidle (vetsinou se dostavam nad 8). Jsem z toho vseho uz zoufala, cekame vymodlene miminko a ja se strasne bojim, ze jsem mu uz svym jidelnickem stacila ublizit a ted se jeste desim toho, ze nejsem schopna dodrzet ani predepsanou dietu....muzu se zeptat, jake byly Vase zkusenosti s merenim glykemie?Cim se Vam darilo hladinu cukru snizovat?

luckaa
8. sep 2010

@kata79 No,já Ti asi moc neporadím,já sice při tom testu měla po hodině i po dvou hodnoty nad 10,ale profily mám krásné,jak zdravý člověk,dietu teda musím dodržovat 250g sacharidů denně,ale to je tak vše...jsem v péči jen u svého gynekologa.

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 ani ja ti moc neporadim, lebo mne sa tak vysoko tie hodnoty nikdy nevysplhali, dokonca aj pri tom teste som mala iba 8,1, ale viem, ze niektore baby, ktorym to tu tak lietalo, si to zvykli este rozdelit, napr. ranajky na dvakrat a pod.- cize nejedli kazde cca 3 hodky, ale kazdu 1,5 hodku, ale mensie porcie. A neboj, babu si urcite neublizila, teda aspon cukrovkou nie - pokial viem, tak ta sa najcastejsie objavi tak cca v 24-25 tyzdni, takze za tie 3 tyzdne si nemyslim, ze si mu nieco spravila. Niektore baby ani nepridu na to, ze maju cukrovku (resp. vobec nedodrziavaju dietu) a babo je aj tak v poriadku. A takisto si myslim, ze ak ti budu tie hodnoty stale lietat, tak ti lekarka postupne predpise inzulin a vsetko bude v pohode. len sa nestresuj - aj stres vplyva na cukrovku. Takze bud v pohode, vsetko bude tak, ako ma byt

kata79
8. sep 2010

ahoj @lucka, diky za reakci, takze Ty vubec nemas doma glukomer a nemeris glykemii po jidle? Ja jsem tedy zvedava, jake laboratorni hodnoty budu mit ja, az mi budou delat testy (teda predpokladam, ze mi nejake budou delat, zatim jsem jen objednana za tri tydny do diabetologicke poradny ke shlednuti profilu, ktere si sama doma namerim. Jsem z toho fakt hotova, dodrzuju tutez dietu co Ty (respektive muzu az 270g sacharidu), ale jedu podle te na 250g stejne mam blby vysledky....kazdopadne Tobe preje, at mas nadale vse v poradku, treba jsi mela pri ogtt testu nejaky "blby" den....

kata79
8. sep 2010

@rozpravocka dekuju moc za podporu, ja se snazim nestresovat, ale proste me strasne vykolejilo, ze takhle spatne reaguju na dietu, byla jsem presvedcena, ze kdyz zacnu jist podle predpisu, tak bude vsechno v poradku...ted jsem se zmerila po obede (prirodni platecek kurete s brokolici a testovinama (s 20g sacharidu) a zase mam 8,4...achjo

werunka21
8. sep 2010

@kata79 Tak jak říká Rozpravocka. Hlavně buď v klidu. Pokud ti to opravdu lítá často nad hodnoty i přes dodržovanou dietu, bylo by možná dobré zajít to prodiskutovat k dia dr. hned než až za tři týdny. Nasadí ti inzulín a bude líp 🙂 . Inzulín miminku neublíží narozdíl od přebytečného cukru (sacharidů). Já byla taky na inzulínu a teď mám sice drobečka ale zdravého. Takže určitě to vydrž, stojí to za to 😉

luckaa
8. sep 2010

@kata79 Neměřím,jednou měsíčně chodím na profil do laborky,a byla jsem už 2x a výsledky byli dobré pokaždé....takže jsem asi fakt měla blbý den v den testu...no ale dietu prostě držet musím

rozpravocka
8. sep 2010

@kata79 to si kde nasla cestoviny s takou nizkou hladinou sachridov? Vsak vacsina cestovin ma cca 80g sacharidov na 100g, cize na porciu s 20g sacharidov, by som si ich mohla dat cca 25g - a to je predca pidi-mini porcia - z toho si sa najedla? Alebo su to nejake specialne cestoviny? Ak ano, tak daj znacku - ja uz som cestoviny nejedla ani nepamatam, kvoli ich vysokemu obsahu sacharidov.
A fakt si z toho hlavu nerob, babu to zatial urcite neublizilo, a ak sa ti to nepodari dat do normalu, diabetologicka ti predpise inzulin.

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka Podle tabulek mají těstoviny na 100g necelých 30g sacharidů 😕

mmorgana
8. sep 2010

Ahoj holky, ve čtvrtek jsem vyfasovala glukoměr v diabetické poradně a měřím. A taky mi podstatně zkrouhli jídlo ☹ Hodnoty hodinu po jídle mi lítají mezi 7 - 8,4. Jenže glukoměr má toleranci 20 % - to je strašně moc! V pátek jdu na diabetologii znova, tak jsem zvědavá, co mi řeknou.

kata79
8. sep 2010

@werunka21 diky moc, ja to urcite udelam, myslim, ze by to bylo rozumny a jestli to bude porad takova hruza, tak okamzite volam na diabetologii (zatim mam glukomer 2.den)...inzulin budeme muset kdyztak zvladnout, hlavne, aby byla mala v poradku...a ja se taky musim nejak zklidnit, protoze stresy nicemu neprospivaji...kdyz ja se tak strasne bojim, cekame vytouzeny miminko, po IVF, cely prvni trimestr jsem spinila a krvacela modlila se, aby se mimi udrzelo,v 2. trimestru byl klid a ted zas tohle...ze me normalniho klidasa se normalne jeste stane hysterka....ale dekuju moc za podporu, je super videt, ze jste to takhle pekne s miminkem ustaly....

luckaa
8. sep 2010

@mmorgana
@kata79 To je mi líto,že Vám to tak lítá,já mám fakt buď štěstí,že ten den co jdu měřit mi naměří málo a nebo prostě mám cukrovku v pohodě.

rozpravocka
8. sep 2010

@luckaa mozno myslia uz uvarene, lebo surove maju cca75-80g, ja sa vacsinou riadim konkretnym cislom, co uvadzaju na sackoch potravin. Je pravda, ze surove ppri vareni zdvojnasobia svoj obsah, cize po uvareni by si ich na tych 20g sacharidov mohla cca 65g, co je v podstate skoro to iste, ako som napisala ja - akurat v surovom stave. A to je podla mna zalostne malo - teda aspon, ked som si to nalozila na tanier. A este ked k tomu pripocitas nejaku omacku (ktoru ku cestovinam obvykle jes), tak si neviem prestavit, ze by ma to zasytilo, ale to je mozno len moj pripad.

luckaa
8. sep 2010

@rozpravocka Tak bud to dělám blbě,nebo nevím,ale v tabulce jsem našla asi 28g na 100g,takže si klidně k obědu nacelých 200g dám a zbytek je trošku omáčky a nebo vajíčko a uzené,když je mám jako zapečené

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre