Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

luciferek
24. apr 2008

tanaba to bude dobrý 😉 , jak jsi dnes dopadla na UTZ? mě jej dělali docela často... ale byla jsem zase ráda, pořád jsem viděla malou 😉 . No inzulín se mi vyhnul, ale myslím, že pokud budeš dodržovat dietu, tak ti nehrozí taky 🙂 . Držte se oba a papejte míň 😀 . Teď je super, že je na trhu čím dál více ovoce 🙂, tak zvolit ten správný druh a můžeš holdovat 😝

adetka
autor
25. apr 2008

tanaba... s ovocim... najma letnym to nemozes pri GD prehanat... ja som mala povolene iba dva kusy ovocia... povolene boli jablka, grepy a sest bobul hrozna... viac nie... ovocny cukor ide ovela rychlejsie do krvy, ako akykolvek iny... davajte si pozor... urcite nejest melony, vela hrozna, nektarinky... mne zistili tehu cukrovku prave pocas leta... a cukor mi vyletel aj kvoli tomu, lebo som vecer pred testom zjedla polovicu melona... takze ovocia iba malinko... 😅

luciferek
25. apr 2008

tanaba jak píše adetka výborný je opravdu grapefruit a jablíčka (takovým vyloženým cukrenatým ovocným "bombám" jako je meloun, hroznové víno, tak těm se radši vyhýbat a nebo pokud máš ráda zeleninku, tak ta je většinou na cukry hodně chudá, tak můžeš chrupkat mezi jídlem 🙂.

tanaba
25. apr 2008

dakujem kocky za rady.Ste zlate.
Mne citrusy zakazal, ze alergeny...Na melon som sa tesila uz od oktobra, no co nebude.
Teraz som mala dobre vysledky, ale to pichanie do prsta je otras. a on potrebuje 10 amuliek, brrrr. O 2tyzdne zase...Ale lepsie ako si pichat inzulin. Vraj ked je ten cukor pod kontrolou, tak by nemalo nic hrozit babu.

snazim sa jest, len zeleninove jedla a celozrnu ryzu a cestoviny a maso. Celkom sa to da. asi tym, ze je teplejsie. v zime by to bolo horsie. a muzicek mi slubil, ze mi bude robit grilovanu zeleninku a masko 🙂

liaa
25. apr 2008

Deina!!Ahoooj!Tak pak napiš jak ti ta cukrovka po porodu dopadla!!!Já věřím že OK!!!
Všem maminkám s cukrovkou držím palečky ať to zvládaj!!Ono to uběhne jako nic-a většinou je zase od toho brzo pokoj!!!Ale fakt to dodržujte!
🙂

oblacek
30. apr 2008

ahoj, moc bych potrebovala poradit, mam taky GD,minuly tyden jsem byla poprve na diabetologii a pristi tyden jdu na krev na lacno plus snidani sebou - no ja se ptala co si k te snidani mam vzit tak mi rekli, ze neco podle tech lejster, ktery mi dali, jenze tam jsou jen rozepsane potraviny a kolik co ma sacharidu, tak pokud jste to nekdo absolvoval, co jste si k te snidani vzali? Bojim se, abych si toho nezvala malo nebo moc..diky

kalo
30. apr 2008

oblacek: já si tenkrát dělala 3 míchaná vejce /na sucho na teflon.pánvi/ a k tomu olivy..Obojí s téměř nulovými sacharidy. Mimochodem....tohle to jsem snídala hoooodně často 😀

kalo
30. apr 2008

Jo, pardon...teď jsem si pozorněji přečetla, že tu snídani budeš brát s sebou...Tak jestli zvládneš sníst třeba 10 dkg šunky /bez rohlíku/ a k tomu třeba papriku nebo okurku....Já se takto stravovala pořád...jen maso se zeleninou...Nebo tvaroh...nebo sýr cottage...ty mají malinko sacharidů.... 😉

adetka
autor
3. máj 2008

oblacek... ja som chodila takto na kontroly... najmenej mi cukor vybeho ked som si zobrala jednu grahamovu, alebo celozrnnu zemlu... natrela syrom Lucina... dala platok sunky, kusok salatu a paradajky... vtedy mi glukoza v krvi vybehla na max. 5,7... 😉

kikinela
3. máj 2008

oblacek: ja som si brala celozrnu žemlu 1 ks natťretu nejakym syrom napr:lučina a platok hydinovej šunky k tomu som si dala 2-3 redkovky a mala som max.5,6,čiže ako adetka ,len prosim ta neber rohlik aj ked je neviem ako čierny minule som mala grahamovy rohlik s kur.šunkou a vyšlpo mi to na 7,2,druhykrat som jedla iba tu šunku bez rohlika a mala som 4,4 takže tie rohliky radšej nie 😉

mata35
3. máj 2008

Kočky v ktorom týždni teh. sa robia tie testy na cukor?

tanaba
5. máj 2008

oblacik, mozes trosku peciva a potom ako kocky pisali nieco co ma malo sacharidov.
Inak vy ste mali ine obmedzenia. Ja mozem jest vsetko, aj melon mi povolil, len s mierou. A snazim sa jest hlavne salaty a k tomu nieco - masko, kusok rohlika/chlebika a sunku, syr, vajicka......
A kazde 2tyzdne si beriem krv pred jedlom a hodku a 2hodky po jedle - 9 ampuliek a to na druhy den donesiem na rozbor.

Mata robia sa okolo 28tt. Niekomu skor, ale do 28tt by mali byt urobene

ada80
5. máj 2008

ahoj holky v pátek jsem byla na testu na cukrovku a hodnoty nalačno mám 3.90 a po dvou hodinách 8.55norma po dvou hodinách je 6-8.Ještě mám napsáno,že mám ketolátky v moči ve všech porcích.Nevíte co to všechno znamená?Moc díky za odpovědi.

tanaba
5. máj 2008

ada, mne doktor povedal, ze tie ketolatky znamenaju/ su prejavom pri tehucukrovke. A mas to zvysene. Norma je 7,8. tak ta poslu k diabetologovi a budes mat trosku dietu asi. Ved uvidis, co ti povie tvoj gynek.

ada80
5. máj 2008

tanaba,díky.Já mám docela strach z toho co se dozvím.Ty taky máš těhu cukrovku?a držíš dietu?

deina
5. máj 2008

Liaa, este som nebola u diabetologicky, mam v papieroch napisane, ze po siestich mesiacoch, tak mam este cas. A strasne sa mi tam nechce ist. 🙂 Ale uz zase jem sladke a nie je mi tak priserne sladke, ako to bolo po porode, vtedy som normalne nemohla jest nic sladke, akosi som si zvykla na to, ze ho nejem a nechybalo mi. Naopak, vsetko bolo potom az nechutne sladke. 😀

tanaba
5. máj 2008

ada, veru mam. Aj ja som bola dost vystrasena, ked mi volala sestricka, ze si mam prist po papier k diabetologovi. Mam dietu, ale nie taku otrasnu oko kocky, co tu pisali. Ja som tiez mala po 2hod. 8,5 cukor. Diabetolog mi dal vzorovy jedalny listok a priblizne sa ho snazim dodrziavat. A hlavne mozem ovocie vsetko. Da sa to. Pre mna ta dieta nie je az tak hrozna. ja mam rada salaty s maskom a k tomu nepotrebujem prilohu. A aj nelupanu ryzu a celozrnne cestoviny mi chutia. Len by som si obcas dala kolacik alebo zmrzlinu, ale bez toho sa da byt.

A hlavne ta dieta sa drzi, aby babatko rovnomerne raslo a nenarastlo moc velke a este tam je nieco s cukrom. Ale vraj by uz malo byt v poriadku a ked drzis dietu, tak sa nemusis bat. Teda aspon mna obaja doktori upokojili.

ada80
5. máj 2008

tanaba:tak mi můj gynekolog napsla doporučení do rizikové poradny s tím,že mám trošku zvýšenej cukr tak aby se na mě podívali 😉 Jedu tam příští ppondělí,tak snad bude vše v pohodě 🙂

oblacek
5. máj 2008

holky diky za rady, jdu na odber zitra rano, mam pripraveny celozrnny chleba a kruti sunku a bily jogurt...tak uvidime. Nic moc instrukce jsem teda k diete nedostala, v podstate muzu pry jist vsechno, ale v malem mnozstvi, tak z toho nejsme moc moudra.

tanaba
6. máj 2008

oblacek ako si dopadla? Mne povedali to iste, vsetko mozem ale male mnozstva a castejsie jest - 5-6 krat za den.

jasada
6. máj 2008

Ahojte. Prave som nasla tuto temu a dozadu som nic neprecitala. Prispejem k vam aj ja. Aj mne pocas druheho tehotenstva zistili cukrovku. Bol o pre mna sok, lebo pri prvom synovi som mala cukor v poriadku a v rodine tiez cukrovka nie je. Na rozdiel od prveho tehu som tiez pribrala menej. A ani sladke som pocas tehotenstva moc nemusela. Dodatocne som prisla na to, ze tie moje zle vysledky testu sposobil stres v robote!!!! Na prvy test s cukrovou vodou som sla na dalsi den po zavierke, ktora bola fakt stresova a ja som na ukludnenie jedla trosku viac cokolady ako som bola pocas tehu zvyknuta. Nemala som nejake vysoke hodnoty, ale musela som drzat dietu. Vela zeleniny a masa a na moju skodu v lete malo ovocia. Dalsia kontrola za dva tyzdne dopadla dobre, mala som medzi zavierkami, a teda ziadny stres. Po dalsich dvoch tyzdnoch kontroly, ked sme mali zavierku, znova som mala zvyseny cukor. Potom som sla na dovolenku a MD a vysledky na kontrolach som mala v pohode. A to som uz aj viackrat dietu porusila. Pred dvoma tyzdnami som bola na kontrole po porode, takmer po osmych mesiacoch a vysledky mam dobre. Najviac ma mrzelo, ze maly bol hned po porode sledovany a testovany tiez na cukor a chudacik, kedze mal aj zltacku, bol dost dopichany. Tie diery po ihlach na tych malych ruckach boli hrozne 😢 . A porodnu vahu mal normalnu 3 270 g. Na kontrolne testy som si brala so sebou grahamovy rozok so sunkou, syrom a paprikou. Baby, ktore mate GC drzim vam palce, nech to dobre dopadne a hlavne sa nestresujte.

licina
6. máj 2008

Ahoj holky, já jsem měla hraniční hodnoty po zátěžovém testu na cukr. Pak jsem 1x mesíčně chodívala na kontrolu do diabetologické poradny a na doma jsem měla zapůjčený glukometr.
Veškeré hodnoty jsem měla v normě, jen kakao mi dělalo zle, tak jsem ho přestala pít....
Minulý týden v pátek, 2.5.2008 jsem porodila chlapečka - vyvolávaný porod po odtoku plodové vody - je v inkubátoru, protože měl problém to udýchat a tak čekáme, až mu dozrají plíce.
Já jsem už doma a malému nosím odstříkané mlíčko....
Když jsem se ptala, co bylo příčinou předčasného porodu, i když doktor nic nepoznal, tak se všichni shodli, že s největší pravděbodobností to byla právě těhu cukrovka....
2 dny po porodu mi udělali glykemický profil a na základě dobrých hodnot mi byla dieta zrušena......
Tak nám oběma držte všechny palce. Díky.....

tanaba
6. máj 2008

LICINA drzim palce, nech sa to cim skor upravi. Daj potom vediet.

JASADA som rada, ze ste ok. Inak aj ja si myslim, ze za tu cukrovku mozu stresy. My sme mali broblemy s mojim bratom a poriadne, a dost som to prezivala, lebo mama to dost prehadzovala na mna. Akoby som ja za neho 30rocneho bola zodpovedna.....A vyhrotilo sa to pred glukozovym testom....Ja mam tiez teraz vysledky ok a dufam, ze aj ostanu. dietu drzim a ako som pisala nerobi mi to nejaky velky problem.

Problem mam len s porodom. Cukrovka mi poriadne naburala plany. Chcela som ist rodit do porodnice mimo bratislavy, kde robia alternativne porody - aj ked porodnicke kreslo ja za alternativny porod nepokladam. Ale co sa tyka novorodeneckeho maju len zakladne vybavenie a v pripade komplikacii vozia deti do krajskeho mesta....
Aj prvu dceru som tam rodila a bolo to super, bez nastrihu a aj vybavenie izieb bolo fajn. Hlavne wc a sprcha pre 2 izby, t.j. 4 ludi. V blave pokial sa nedostanem na nadstandard, tak je vsetko spolocne a rodi sa len klasicky. Ale maju vybavenie pre pripad komplikacii babetiek. Uvidim co vymyslim...Mam este 2mesiace cas.

oblacek
6. máj 2008

tanaba: dopadlo to dobre, na lacno 4,5 a hodinu po snidani 5,9 coz je pry normalni vysledek, dal dietuju, ale uz jsem vic v pohode, tech prvnich 14 dni diety jsem byla trochu ve stresu, ze nevim co a jak.

tanaba
7. máj 2008

oblacik super, ze mas dobre vysledky. Tak sa drz a dietuj. Mna caka v nedelu pichanie do prstov, zase budem cela dopichana - 9 ampuliek mam nachystanych. Ale potesil ma primar v topolcanoch, ze mozem rodit do vody, ak bude vsetko ok. Tak sa vytesujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ada80
7. máj 2008

ahojky tanaba mohla by jsi mě napsat co můžeš jíst s tou těhu cukrovkou?Třeba které ovoce atd.Díky

tanaba
7. máj 2008

Ada ja som dostala taky vzorovy jedalny listok a nieco som si mrkla na nete a co sa tyka ovocia mozem vsetko, aj cerveny melon, trosku.

Ja sa snazim jest na ranajky kusok tmaveho peciva postraseny maslom alebo lucinou alebo cottage a k tomu zeleninu - salat, redkovku, papriku, paradajku.... Sem-tam sunku, vajicko uvarene na tvrdo....
Potom si dam na desiatu probiojogurt biely s vlockami jemnymi s klickami a do toho niekedy jahodu nasekam alebo bez ovocia a

na obed mavam zeleninovy salat s maskom a syrom
alebo ryzu -pouzivam tu celozrnu uncle benz s maskom a zeleninou
alebo celozrnne cestoviny s troskou syra a udusim si na ne baklazan alebo cuketu alebo paradajku s bylinkami alebo zase s maskom a salatom a trosku jogurtu s bylinkami ako zalievka
mozem aj zemiaky, ale vydrzim to bez nich - sem-tam si trosku dam
a robim si zeleninove placky a nakypy v rure a k tomu salaty
zajtra sa tesim na spenatovu strudlu tu ma rada aj dcera len muz ma radsej syrovo-sunkovu
a ja mam velmi rada grilovanu zeleninu a masko, to by som mohla stale so zeleninou....

a potom strukovinove polievky, zeleninove...
a este pouzivam huby, teraz idem varit hlivovu polievku
a mne chutia aj obycajne krupy tie najvacsie s kapustou kyslou alebo s tvarohom, to mam namiesto halusiek

olovrant mam ovocie alebo jogurt alebo vlockovu kasu s nastruhanym jablckom.....to menim s desiatou

a vecera je u mna zase trosku peciva a niecim alebo nieco od obedu, podla toho ako som hladna
pripadne prazenica....

urcite som kopu veci pozabudala, ak ma napadnu doplnim

tanaba
7. máj 2008

este som sa docitala, ze pri cukrovke je dobre pit caj rooibos, ten mozu aj tehotne

ada80
7. máj 2008

Tanaba díky,a fakt můžeš všechno ovoce?Mě třeba mandarinky nebo tak připadají právě moc sladký.

tanaba
7. máj 2008

fakt, vsetko ovocie.Samozrejme, ze ho neziem vela. Citrusy si nedavam, ale na cerveny melon som sa tesila od oktobra, ked mi byvalo zle, tak som sa radsej diabetologa pytala, ci mozem aj melon a on, ze ano.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre