Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marsela77
7. dec 2010

@lio ďakujem, začínam držať dietu už teraz tak som aj ja sama zvedavá čo bude 😠

@shiloe Ja som v prvom tehu pribrala 7 kilo a ked mi zistili tehu cukrovku začala som pravidelne jesť a žiadne sladkosti,tak som schudla 3 kilá a po porode som mala -8kg ako ked som zostala tehotná. Zistili mi ju tesne pred vianocami 😒 ale dalo sa to v poho zvládnuť, ved čo človek neurobí pre zdravie svojho mimča 🙂

luckaa
7. dec 2010

@marsela77
@lio Moc děkuju za gratulace 😵 😉

@shiloe Ahoj,mě jí doktor zjistil ve 20 týdnu,taky jsem se s tím jako milovník sladkého těžko vyrovnávala,ale nějak jsem to zvládla a teď už tu vedle mě spinká zdravoučká holčička,uvidíš,že si zvykneš,je to jen pár týdnů 😉 A má to i svá pozitiva,já jsem za celou dobu těhotenství shodila skoro 10 kg,takže se cítím líp než před těhotenstvím 😉 😎

werunka21
7. dec 2010

@shiloe Ahoj, holky mají pravdu, má to jedno velké pozitivum-máš jistotu, že moc nepřibereš ba dokonce zhubneš. Já po porodu měla o 5kilo méně než před těhu. A jelikož mám stále nařízenou dietu (i když už ji nedržím tak přísně a poctivě), tak mám dole další 2. Byla jsem na inzulínu a dokonce ještě teď mám při večeři pocit, že jsem něco zapomněla - a to píchnout si ho 😅 .
Neboj, všechny jsme to zvládly a ty to taky zvládneš a s vědomím, že to děláš pro miminko se to dá vydržet 😉

shiloe
10. dec 2010

@marsela77 🙂 Jeeejo vy ste take zlate, tak dobre sa to cita babulky!!
Mate moj obdiv, ja som totiz doteraz nikdy nevedela odolat sladkostiam a teraz
tak nahle obmedzit, vyradit je pre mna desive... A najma to ovocie, zvyknuta zjest
strapce hrozna, polkilo mandariniek , ci jablk na posedenie a zrazu, ze max. 1 kusok :(((
hm este tie cokiny nejest sa da, ale ze to ovocie ehm... Nic moc veru a masova ja moc nie som, dnes som po veceri
ulietla na 7,8! Este som to take vysoke nemala 😨Uff vydesilo ma to 😝
ani vo sne sa mi neprisnilo, zeby som prave ja nieco take dostala a o to viac, som si vycitala, ze pri prvom som pribrala
19 kil, ostalo mi 8, kt. som zatial " ponechala", lebo ved som donedavna este dojcila starsieho synatora, koncila studium a nebolo tolko casu na seba... Nuz a teraz som do 28.tt. Pribrala len 7,5 co je super potesujuce... Nuz keby sme vedeli vopred, obmedzime veru kade- co 😕

shiloe
10. dec 2010

@imzadi ... Diky moc 🙂 Pozitivum u Teba Imzadi je, ze mas to cochvilka za sebou...az na tie Vianoce
, kde z kazdej strany budu cihat sladkosti a kolaciky:( a my budeme musiet odolavat 😉

shiloe
10. dec 2010

@werunka21 Blahozelam! Urcite kvoli babatinku urobime nemozne, aj ked je to riadna skuska🙂
de facto to mate daleko komplikovanejsie s tym inzulinom, super ako to baby zvladate! Ta dieta vazne nie je az tak strasna, dufajuc, ze len co bude babatinko na svete, na posedenie sa " doplnim" poriadnou davkou pravej mliecnej cokoladky, na kt. mam neustale xut 😀

marsela77
10. dec 2010

@shiloe Inak ja som po porode vobec nemala chuť na sladké...mala som poodkladané z vianoc, zákusky v mrazáku, ale akosi mi to nešlo na chuť 😒 ale po nejakom čase to prišlo 😀

editah222
10. dec 2010

Díky ranímu inzulinu se mi daří jakž takž držet i hodnoty po snídani, ale mužu sníst max. 40g pečiva, takže žádná hitparada. Bohužel už nemůžu navyšovat dávku inzulinu (nyní 8jednotek), protože se pak dostávám do hypoglykemie. Podle doktorky jsem exot 😀 Navic mám furt mírné ketony (jen ráno) a nedokážu se jich zbavit ☹
No, snad těch pár týdnů doklepu a po porodu budu mí klid.

Píchat si inzulin je pohoda, nebolí to a člověk si zvykne. Já se toho hrozně bála a nakonec je to pohoda.

leheckova
10. dec 2010

ahoj holky chci se zeptat nechapu ten princip byla jsem ted na OGTT není mi jasná ta logika když přeci vypiju tak sladky napoj je přeci jasné že to budu mít v moci a v krvy mám prý vysoké hodnoty a tu v moci dost vysokou a to prý je spatně....kdo z vas mel třeba jeste před těhu stavi když jste se nenajedli bylo vam na omdlení klepali se vám ruce pak si musim dát rychleneco sladkého tr. snikersku aby se mi udelalo lepe ruce se prestanou klepat kolena se nepodlamují myslíte že je to přiznak toho že mam cukrovku i bez těhotenství???????????????? děkuji vám za odpoved klidne i do IP

barchee
10. dec 2010

@leheckova ahoj 🙂 s tým klepaním som to pred tehu mala tiež a mala som len mierne zvýšený cukor, nemala som diagnostikovanú cukrovku ale poruchu glukózovej tolerancie. Počas tehu ale cukrovku mám - od 15 tt pichám inzulín 😅 Ten GTT je o tom, že zdravý pankreas má určitú časovú hranicu, kedy dokáže určité množstvo cukru bez problémov stráviť - preto sa pije tá moooc sladká voda a za 2 hodiny ti berú krv, moč a z prsta odmerajú glykémiu. Tie 2 hodiny je čas, za ktorý zdravý funkčný pankreas stíha vyrovnať tú vysokú hladinu cukru potrebným množstvom inzulínu 🙂 to, že je ale zvýšená glykémia môže byť spôsobené aj inými faktormi, nielen nefunkčnosťou pankreasu. Mne to sprvu pripisovali stresu z IVF... 😉

evajza
10. dec 2010

Ahojky ,jdu s výbornou zprávou,jsem 3měsíce od porodu a výsledky oogt na lačno 4.9 po 2hod.5.2,hurááá,cukrovku nemám ,kontrola za 3roky.Já jsem tak ráda!!!! 🙂

evajza
10. dec 2010

@leheckova Právě to je ta zátěž a hlavně se dr. doví,jak ti pracuje slinivka a na základě výsledků se řídí,zde jsou stránky www.privamed.cz/PDF/Pokyny/O-OGTT.pdf - Podobné

Mrkni tam,je to tam super popsané!

luckaa
10. dec 2010

@evajza No bezva,gratulace

Mě teda nikdo po porodu nic neřekl,co bude dál,v porodnici jsem neměla ani dietu,akorát malé brali hned po porodu krev na cukr a výsledky 2,8 což je u miminek prý normální hodnota,jinak by musela na infuze:

Kdo Vás holky po porodu poslal na testy?

evajza
10. dec 2010

@luckaa No já to měla při propuštění ve zprávě z porodnice od mého dietologa,byl se za mnou mrknout po porodu.Ale já si myslím,že stačí,když se objednáš u svého dr. a ten tě znovu pošle na oogt.

luckaa
10. dec 2010

@evajza Aha díky,tak já do dia ani nechodila,tak uvidím,jestli doktor něco řekne na kontrole po šestinedělí

werunka21
10. dec 2010

@evajza Gratuluji a tiše závidím 😔

suzi8
11. dec 2010

Ahojte kocky, bola som na glukoze a je to pozitivne 8,5 mam hodnotu po 2 hodinach, je to vela ??? Ani neviem co mozem poriadne jest????mam v tom poriadny chaoz, cukry som vylucila to je jasne 😒 Lekarka mi poriadne ani nic neporadila. Po tyzdni diety mam ist na kontrolu asi ci sa to upravilo a ci mi dieta zabera. Bojim sa aj poriadne jest 😝 Videla som tabulku sacharidov a vyzera to strasne ☹

editah222
11. dec 2010

@suzi8 neboj, ta dieta není tak strašná 🙂 Je jedno jak vysoké byly výsledky OGTT, protože těhotenská cukrovka má jednu strašnou vlastnost - postupujicim těhotenstvím se dost často zhoršuje ☹ Dostala jsi glukometr? Jak po týdnu doktorka pozná, že ti dieta zabrala, když nebude znát tvoje glykemie? Máš si dělat samoodběry a ty ji donést?

Strach se najíst moc dobře znám, ale pozor na to, aby jsi z hladovění neměla ketony (aceton) v moči, to není pro miminko taky nic extra.
Mrkni na stránky tehotenskacukrovka.cz , mě to dost pomohlo. Ted v druhém těhu jsem si našla bezva doktorku, která se mi opravdu věnuje a ví, že je rozdíl mezi normální a tehotenskou cukrovkou. Někteří diabetologové to dost zlehčují (viz. moje první těhotenství) a člověka to jen rozčiluje a musí hledat informace kde se dá.

suzi8
11. dec 2010

@editah222 sak prave to neviem na co mam ist k nej uz po tyzdni na kontrolu ked mi nedala ani glukomer, to je dobre od veci lebo takto neviem ani ake mam hodnoty ked nieco zjem. Nieco lekarka spominala ze mi zoberu krv nalacno zo zily potom ze po hodine a pol ked sa najem a potom zasa .... ja neviem kazdy lekar to inak riesi. Veru po celom inetrnete clovek musi pobehat aby sa to co dozvedel o tehotenskej cukrovke. Snazim sa kazde 3 hodiny nieco male zjest kusok chleba so sunkou. Hej aj to som si nasla na internete ze je dolezita druha vecera okolo 22hej vecer aby som nemala ketony v moci. Je dobre si popisat s niekym co o tom nieco vie. Dakujem za pomoc 🙂 a sviatky neviem ako zvladnem 🙂 ale clovek v prvom rade mysli na dietatko potom na seba 🙂

editah222
11. dec 2010

@suzi8 neboj svátky přežiješ, co by člověk pro miminko neudělal 🙂 Druhá večeře je opravdu důležitá, mě se jako nejlepší ukázalo mléko (2dcl, polotučeného), nezvedá moc cukr a ketony jsou po něm minimální.

Nejhorší na dietě je ta pravidelnost, dokud jsem neměla díte tak to byla pohoda, ale ted se mi ne vždy zadaří obědvat tehdy kdy mám. No a po noci kdy jsem spala 2-3 hodiny, protože malá řvala se mi fakt ráno na 7 moc vstávat nechce, ale zatím jsem to vydržela 🙂 Dospávám o víkendech.

suzi8
11. dec 2010

@editah222 Veru co by sme pre nase deticky neurobili 🙂 Dakujem za radu skusim aj ja mliecko 🙂 To je jasne ze ked mas uz dietatko tazko sa dodrziava pravidelnost 2-3 h. Ved uvidim co mi povie lekarka vo stvrtok, ci mi daju ten glukomer ale asi hej aby som sa vedela kontrolovat, urcite je to lepsie ako sa sledovat len tak od oka.
Caka ma teda stvrtok plny cakania, odbery krvi. Ale nejako to zvladneme s tym nasim drobcekom 🙂 Len aby bolo vsetko fajn, potom budem ozaj stastna.

monika0001
11. dec 2010

ahojte môžem sa pridať?
keďže sa táto témy aj mňa týka? 🙂

editah222
11. dec 2010

@suzi8 na glukometr máš nárok, nenech si to vykecat 😀

@monika0001 vítej do skupiny těhulek, které přes vánoce nenaberou ani deko 😀 😀

leheckova
11. dec 2010

ahoj holky chci se zeptat některá z vás která tomu rozumí mohlo by mi v těhotenství ukazat na cukrovku pokud by mi správně nefungovala slinivka nerozumím tomu ale nějak se odmítam smířit s tím že bych měla cukrovku nevim hodnoty ty mi řekne až 21.12. ale tvrdil že jsou vysoké a v moci dokonce hodne neprejidam se mam rada sladké ale moje hmotnost před těhu byla 54kg to neni mnoho ...mam asi 160cm a jak se delají ty kontrolní testy po těch 14 dnech nevite prosim do IP děkuji mocinky za odpověd

editah222
11. dec 2010

@leheckova mám hodně kamarádek, které jsou hubené jak lunt, stravují se zdravě a stejně je potkala těhotenská cukrovka, některé z nich došly až na inzulin. Jasně, že mamky jako já (genetická zátěž, obezita, věk) mají mnohem větší pravděpodobnost, ale tahle porucha si nebere servítky.
O kontrolních testech jsem nikdy nic neslyšela, já jsem žádne nepodstoupila. OGTT mi vyšel negativně a až na glukometru jsem si zjistila, že se cukrovka opět dostavila. Naštěstí jen ta těhotenská 🙂

monika0001
11. dec 2010

@editah222 - ahoj a Ďakujem za privítanie 😵

leheckova
11. dec 2010

no můj mudr mi povidal že provedou za tech 14 dní kontrolní test nevim co to je jen mi rekl žádny cukr a dieta a uvidi se proto me zajima zda budu muset zase ten hnusny nápoj co lepí patro a neda se polknout jak je sladky nebo jen na lačno protože mi rikal že mam prijit do diabet.poradny na lacno a s moci a že mi provedou zrovna odbery krve ktere se provadi asi ve 32-33tt

suzi8
12. dec 2010

@monika0001 ahoj 🙂 vitaj medzi nami na dieeetke 🙂

suzi8
12. dec 2010

@leheckova ahoj asi ti zoberu krv a z toho zistia ake mas hodnoty, nemyslim, ze by si zasa mala pit tu sladku vodu. Ja idem tento tyzden diabetologicke po tyzdni zasa a tiez poriadne neviem na co. Inak aj ja mam problem so slinivkou-pankreasom a to nam robi tuto cukrovku ☹

leheckova
12. dec 2010

@suzi8 aha no ja si myslim že mi asi vezmou krev a podle toho poznají měla bych mít na lačno 5,5 že??? potom sladkém napoji jsem koukala že by mělo být v krvi 7,6 ale co to znamená nevim .
včera jsem byla na tom odkaze těhotenskacukrovka.cz a je tam celkem pěkně napsané co je co a jaké příznaky...ehm příznaky nemám žádné co tam píšou ale je fakt že nervi jsem poslední dobou měla a nahrazovalo to sladkým když si ted zpětně vezmu co jsem dokazala spořádat sladkého ani se nedivím že mit ten cukr tak vylítnul pokusim se ted opravdu nejíst nic co se týče čokolády dietu na jidlo nedržím jim vše ...jen proste nesladim a nejim sladké a uvidime ....večer jsem si dala sklenici mleka a v noci jsem vztavala jeste jednou protože me palila žáha tak jsem vypila asi dalsi dcl....
Modlím se aby mi rekli že tentokrat mam hodnoty OK je tu nekdo takový komu vylítl cukr a na druhy pokus to měl OK??????????

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre