Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vesi
19. jún 2008

pokial viem, tak sa robí len raz, aj ked pri druhom mi ho robili 2 krát, ten druhý, ked som ležala na rizikovom v 30tt, ale to som už chodila aj k diabetologičke a držala dia dietu. čo ti na to povedala Dr. ? najlepšie by bolo spýtať sa jej na to. mali ste niekedy v rodine cukrovku? lebo ja som mala len tento jeden rizikový faktor a to, že moja babka bola cukrovkárka. a pri prvom tehu som ju nemala...

lili03
19. jún 2008

Tak u Dr. mi řekli, že už mě znovu nebudou trápit a že se nemusím bát, protože z vyšetření moči by problém poznali. Tak doufám🙂 V rodině cukrovku nemáme, ani mi ještě nebylo 30, netrpím žízní, ani jinými problémy. Jen mě zmátla ta hrozná potřeba sladkého, nikdy dřív jsem takhle na sladké nebyla, ale teď bych byla schopná jíst jenom dorty a zmrzlinu celé dny, ani bych k životu nic jiného nepotřebovala. Zkusím to výrazně omezit a budu doufat, že je vše ok 😉

vesi
19. jún 2008

no, ja som v moči cukor nemala, preto som bola šokovaná výsledkom 😝

sarkal
27. jún 2008

Tak 8.7 mne čeká test na cukrovku a sestřička říkala,že to trochu změnily,že už nepíchají do prstu (pití té šťávy platí stále 😝) ,ale do žíly a po dvou hodinách znovu do žíly tak snad to bude vpořádku.Jen se chci zeptat,jdu přímo do biochemické laboratoře myslíte,že výsledky mi řeknou hned??

lili03
27. jún 2008

Krev z žíly berou celkem 3x - na začátku, po hodině a po další hodině. Mně ji vzali jen jednou🙂
Můj doktor původně říkal, že pro výsledky si mám přijít za týden, myslím, že v laborce ti je hned neřeknou.
A určitě si do čekárny nezapomeň knížku 😉

sarkal
27. jún 2008

Mně říkaly,že dvakrát jednou poprvé a pak za dvě hodiny.Snad mi to řeknou no uvidíme.Tak díky za odpověď.

jadviga
27. jún 2008

Holky, v každé laboratoři to berou jinak, mě teda brali 2x 😉 a ta šťáva nebo čaj je taky různý, třeba množství -někde je jen 2 dcl a někde 0.5 litru 😉

sarkal
28. jún 2008

Tak jestli to bude teda půl litru tak nevim nevim 😒 .Ale sestra říkala něco o 2 nebo 3dcl,ale už se tak nebojím říkám si,že pak už to´budu mít za sebou a ještě abych jí neměla.Jen by mne zajímalo za jak dlouho se dozvím výsledky,protože sem hroznej nervák a budu zase ve stresu než se to dozvím a nerada bych čekala třeba týden.

glia
2. júl 2008

ahojte...tak ja som mala opakovany test na gestacnu cukrovku...obe hodnoty hranicne...tak sa rozhoduju, ci ma poslat k diabetologovi, alebo nie...

mam otazocku...v com spociva ta dieta? ja sladke nejem...obcas(raz tyzdenne si nieco doprajem), ovocie som po prvom teste obmedzila na 1-2 kusy denne, obcas ani to nie...pijem len toma natura, tak som z toho blazon...co este nesmiem, aby som sa dostala pod tu hranicnu hodnotu? prveho syna som mala 4,42kg, no diabetes mi robili aj pocas tehu a aj hned po porode obom, no hodnoty boli negativne...

adetka
autor
2. júl 2008

glia... vela glukozy je este v ryzi a muke... takze ani pizuu, cestoviny (ja si davam kolienka kukuricne, alebo ine bezlepkove)... v zemiakoch je v porovnani s ryzou menej... urcite nie biele pecivo a chlieb, cierne pecivo... len celozrnne.... ale najlepsie je jest ryzove a kukuricne chlebicky... plnotucne mliecne vyrobky tiez nie... len nizkotucne... ale pri hranicnych hodnotach by som to s dietou neprehanala... 😉 ... vsak si vlastne zdrava...

mne sa stale nedari uplne dodrziavat cukrovkarsku dietu... ale uz sa moje prehresky minimalizuju... kedze ja uz mozem aj dia cukrarenske vyrobky a umele sladidla 🙂

lalitagopi
3. júl 2008

Adetka, mne Dr. povedala, že tie ryžové a kukuričné chleby tiež nie sú ok. žiadna kukurica, bo ona neobsahuje žiadne vlákniny, a tiež zvyšuje cukor 😒

kalo
3. júl 2008

lali, to je pravda. Rýže, kukuřice, brambory a vše z mouky (jakékoliv) obsahuje sacharidů strašně moc 🙄 /Těchto věcí jsem při dietě skoro ani nedotkla 🙂 Vždy jen tak malou lžičku něčeho, abych zahnala chuť....

glia
3. júl 2008

fiiha, a co potom sa jest moze? len maso a zelenina? sak to je priserne... 😒

vesi
3. júl 2008

grahamové pečivo 🙂 ale môžeš aj ryžu a zemiaky, len s mierou 😉

kalo
3. júl 2008

glia: já jedla opravdu jen maso a zeleninu. Samotné míchané vejce /na sucho/ na snídani, olivy, 1 jogurt (rozdělit na 2 půlky), někdy půlku jabka...A fakt mraky zeleniny /někdy vylepšené plátkem sýra nebo sýrem cottage)...Jo, taky nízkotučný tvaroh...ten má sacharidů taky méně....To byl základ jídelníčku....

....Když si na to vzpomenu, nechápu, jak jsem to mohla vydržet 🙂 Já totiž miluju jídlo!!!! A po porodu, když jsem kojila, to bylo ještě horší!!! To jsem nemohla jíst už vůbec nic, ani tu zeleninu 😀 Protože malá měla hrozné prdíky...Těhotenství a kojení byly pro mě fakt odtučňovací kůra 😀 😀

kalo
3. júl 2008

Já se hrozně těšila, že v těhotenství přiberu 20kg a že se budu cpát samýma dobrotama ono ejhle...cukrovka mi to změnila v měsíce odříkání 😠 Ale vydržet se to samozřejmě dá.... 😉

glia
3. júl 2008

kalo, aku vysoku si mala tu cukrovku? ja mam hodnoty 5,8 nalacno a 7,8 po dvoch hodinach po sladkom caji...

kalo
3. júl 2008

Ráno neví, ale po vypití toho čaje snad 8,1 ☹ Jen doufám, že těhu cukrovka není automaticky i v druhém těhotenství.../budu si určitě dávat pozor a nebudu pít hektolitry kakaa 😀 /

glia
3. júl 2008

no mna najviac hneva to, ze odkedy som tehu, nemam vobec chut na sladke...mrzi ma, ze sa musim vzdat ovocia... ☹
a pri prvom tehu som nabrala 30kg a ziadna cukrovka sa neozvala...teraz mam zatial hore 13kg a takyto strasiak sa ukaze... 😖 😢

chiwule
5. júl 2008

ahoj holky, taky mě čeká glukozový test a asi se budu opakovat s otázkami, ale doufám, že mi některá odpovíte...
mám jeden zásadní problém - když se ráno nenasnídám do půl hodiny od vzbuzení, je mi zle od žaludku, beru také léky na štítnou žlázu na lačno a na ty se můžu nasnídat právě po půl hodině co je vezmu... jsem docela silnější, při 165 cm jsem před těhu měla 72kg. A navíc mi cesta k dr trvá hodinu, takže než vůbec budu něco pít, už budu 2 hodiny vzhůru a to mi s určitostí bude blbě i tak jen z toho, že budu nenasnídaná...Docela se proto bojím toho vypítí té hnusné přeslazené šťávy, že jí vyzvracím - sladký ráno vůbec nesnáším!
Co jsem těhule, snědla jsem zmrzliny jak nikdy ve svém životě, sladký jsem nikdy dřív vůbec nemusela a teď si docela pochutnávám... V rodině ze strany mamky se cukrovka docela vyskytuje, i ta stařecká... Tak mám obavy, abych nebyla kandidátkou na těhu cukrovku... Co myslíte?
Díky předem za odpovědi

chiwule
5. júl 2008

jo a ještě na jednu věc jsem si vzpoměla - tak do půlky těhu jsem vůbec nemohla pozřít jakékoli ovoce, hned jsem šla zvracet, ani ovocný džus... teď už je to trochu lepší, už si dávám občas banány a dvakrát jsem zvládla melouna bez následků... myslíte, že to má nějakou souvislost?

sarkal
6. júl 2008

Ahoj chiwule.Souvislost to žádnou mít nebude,neboj.Cukrovku mají hubení i silnější,ale dědičnost prý hraje velkou roli,ale moje sestřenice jí měla a v rodině jí nikdo neměl.Já mám to samé,test na cukr mě čeká 8.7. hrozně se bojím,že to nezvládnu vypít,protože ráno se vzbudím a mám hlad a jak se nenajím motá se mi hlava a je mi na zvracení,jsem teď vzhůru asi 35min. a už se mi převrací žaludek,takže také nevím jak to zvládnu.Mám tam být v sedm ráno což už budu šíleně hladová a bude to trvat do devíti 😒 .Udělám proto všechno abych to zvládla,ale nevím nevím.Zase si říkám,že pak už to budu mít zasebou.Když jsem se objednávala do laboratoře tak mi sestra řekla,že na lačno takže nevím jestli je možné napít se alespoň trochu čisté vody,to by mne také zajímalo.Jinak drž se a já sem v úterý písnu jak to probíhalo a jak atd.Snad jí mít nebudu,mám z toho od začátku těhu velký strach. ☹

chiwule
6. júl 2008

ahoj Sarkal, díky moc za tvůj příspěvek, mě to čeká myslím ve čtvrtek 10.7. , taky mám přijít brzy ráno a na lačno a dost se toho děsím... asi zbytečně plaším, taky se dost bojím, každopádně to že mi bude blbě je víc než jistý... tak si říkám, že přinejhorším jim to tam (s odpuštěním) pobleju, ať vidí, zač je toho loket a pak mi snad dají pokoj 😀 vždyť se cukrovka dá zjistit i z krve a nemusí se pít tenhle sladkej hnus 😖
držím ti palce ať to zvládneš a pak napiš, ať vím co mě taky čeká a nemine 😒

dnada
6. júl 2008

ahojky holky, nebojte se toho, neni to tak hrozný a vypít se to dá...horší je pak to čekání po vypití na druhý odběr krve... já když sem tam byla,tak sem vztávala v6ráno,nejdřív sem šla na kontrolu ke gynekoložce,v půl10 mi vzali krev a dali vypít ten hroznový cukr a na druhý odběr sem šla v půl12 a věřte mi,že sem hlady už šilhala,ale zvládla sem to😉 a když řeknou v laborcce na lačno,čistou vodu pít můžeš 😉 tak se nebojte a držím palečky ať to máte v pořádku 😉

sarkal
6. júl 2008

dnada děkuji tak se alespoň trochu napiju čisté vody z kohoutku tak snad to vydržím a snad to bude vpořádku!
chiwule hned v úterý napíšu.

bianca
6. júl 2008

ahojte.Ja idem tiez zajtra na ogtt a bojim bojim

chiwule
6. júl 2008

ahoj bianco, jak se máš? dlouho jsem tě neviděla, doufám, že vše v pořádku! tak ty budeš z nás tří první, kdo na to půjde, držím palečky!

bianca
6. júl 2008

ahoj Chiw.Sme ok a skoro stale som na MK v teme oktobrovky.Co vy?Takze dievcatko? 😵

chiwule
6. júl 2008

bian, moc v poslední době na koníka nechodím... jinak to vypadá na 99%, že to bude naše princeznička 😵

sarkal
7. júl 2008

Ještě by mě zajímala jedna věc.V laborce kde mi budou dělat tento test jim mám s žádankou dát i průkazku,přistupují k těhotné jinak než k ostatním.Promiňte,že se tak pitomě ptám,ale opravdu nevím.Bianca,za pár hodin to už budeš mít zasebou tak držím palce a ať je to ok.Mne zítra v tuto dobu bude zbývat ještě hodina v čekárně a jeden odběr,pokud to tedy nepůjde ven 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre